Skanowanie fotografii – na co zwrócić uwagę wybierając skaner?

5

Pomimo iż fotografia cyfrowa zdominowała analogową, w naszych domowych archiwach nadal znajduje się ogromna liczba papierowych zdjęć. Przeniesienie ich do pamięci komputera może przynieść wiele korzyści – być sposobem na dodatkowe zabezpieczenie archiwum, dać możliwość odrestaurowania fotografii nadgryzionych zębem czasu, wydrukowania – w przypadku zagubienia filmu, wykonania powiększenia itp. Jednakże, aby tego dokonać niezbędny jest skaner, który dodatkowo przyda się do skanowania dokumentów i książek.  Jeżeli chcesz dokonać ucyfrowienia swoich zdjęć i dokumentów, zajrzyj do artykułu, gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat skanerów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skanera?

Element skanujący

Podczas wyboru skanera należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest to, jaki posiada element skanujący, który odpowiada za przeniesienie zdjęć i dokumentów do postaci cyfrowej. Współczesne skanery oferują przede wszystkim 2 rodzaje technologii: CCD i CIS.

Technologia CCD (Charge Coupled Device) wykorzystuje lampę fluorescencyjną, układ soczewek i luster, a elementem światłoczułym jest matryca CCD. Skomplikowana budowa ma swoje wady i zalety. Wśród tych pierwszych wymienia się przede wszystkim większe zużycie energii, gabaryty urządzenia i długi czas oczekiwania na gotowość do pracy w porównaniu do skanerów CIS, jednakże obecnie w urządzeniach CCD stosuje się diody LED, które pozwalają zniwelować te wady (skanery wykorzystujące technologię LED to m.in. Epson Perfection V370 Photo, Canon CanoScan 9000F Mark II lub Epson V 850 Pro).  Skanery CCD charakteryzują się lepszym odwzorowaniem przejść tonalnych i kolorów. Dodatkowo ich lampa jest na tyle silna, że skanowane materiały nie muszą ściśle przylegać do szyby skanera, co umożliwia skanowanie książek i albumów. Skanery z technologią CCD są trafnym wyborem, jeżeli zamierzasz archiwizować zdjęcia, grafiki i materiały z książek.

skaner epson v370 photo

Skaner Epson Perfection V370 Photo wykorzystuje technologię Matrix CCD Micro Len, wspieraną przez światło LED.

Technologia CIS wykorzystuje diody LED w 3 podstawowych kolorach (czerwonym, zielonym i niebieskim). Urządzenia te są gotowe do pracy natychmiast po uruchomieniu, charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz są bardziej mobilne od skanerów CCD (mogą być zasilane bezpośrednio za pomocą złącza USB). Uzyskiwany obraz charakteryzuje się wiernym odwzorowaniem geometrii oraz wysoką ostrością. Dzięki temu skanery CIS świetnie sprawdzają się podczas skanowania rysunków technicznych, planów itp. Niestety, światło emitowane przez diody LED jest na tyle słabe, że istnieje konieczność bezpośredniego przylegania skanowanych materiałów do powierzchni skanującej. Jednocześnie skanery CIS nie są w stanie zaoferować tak dobrego odwzorowania kolorów, przejść tonalnych i kontrastu skanowanych obrazów.

skaner Canon Lide 120

Canon Lide 120 wykorzystujący technologię CIS, oferuje wysoką jakość i funkcjonalność, przy zachowaniu niskiej ceny.

Rodzaj skanera

Na rynku istnieje wiele rodzajów skanerów (wszak skanerami są też czytniki kodów kreskowych wykorzystywane w sklepach), jednakże do zastosowań fotograficznych i domowych wybór zawęża się do 2 rodzajów: płaskich lub do negatywów. Pierwszy typ to najpopularniejszy rodzaj skanera, najczęściej spotykany w domach i biurach. Jego główną zaletą jest uniwersalność. Większość urządzeń zapewni bardzo dobrą jakość, niezależnie czy skanujesz zdjęcia, czy dokumenty. Skanery do negatywów są to urządzenia stworzone specjalnie do skanowania np. filmów formatu 35 mm, slajdów itp. Dodatkowo urządzenia takie jak skaner Reflecta X7-Scan umożliwiają podejrzenie zdjęć analogowych przed skanowaniem. Jeżeli jesteś entuzjastą fotografii analogowej, tego typu urządzenie będzie na pewno dla Ciebie interesującym rozwiązaniem.

Skaner Plustek OpticFilm 8100 do slajdów i negatywów

Skaner Plustek OpticFilm 8100 do slajdów i negatywów umożliwia cyfrową archiwizację w wysokiej jakości filmów i slajdów.

Urządzenia takie jak Canon CanoScan 9000F Mark II, Epson Perfection V370 Photo lub Epson Perfection V 800 Photo posiadają przystawkę umożliwiającą skanowanie filmów 35 mm i slajdów. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdy chcesz korzystać z zalet płaskich skanerów, a dodatkowo skanować materiały światłoczułe.

skaner Epson Perfection V 800 Photo

Skanery takie jak np. Epson Perfection V 800 Photo posiadają przystawkę, umożliwiająca skanowanie analogowych materiałów światłoczułych.

Obszar skanowania i rozdzielczość

Skanery płaskie najczęściej umożliwiają skanowanie dokumentu lub fotografii o rozmiarach nie przekraczających formatu A4. Dostępne są również droższe urządzenia pozwalające na skan w formacie A3. Tak więc jeżeli nie skanujesz zbyt często większych dokumentów, nie warto inwestować w format A3. Warto zwrócić uwagę na wymiary obszaru skanowania i zastanowić się, jaki będzie wystarczający dla Twoich potrzeb.

skaner Plustek OpticPro A 360

Plustek OpticPro A 360 umożliwia skanowanie zdjęć i dokumentów w formacie A3.

Bardzo ważnym parametrem skanera jest rozdzielczość wyrażona w dpi. Oznacza liczbę punktów światłoczułych na cal – im wartość ta jest wyższa, tym lepiej, gdyż pozwala odwzorować więcej szczegółów. Przyjmuje się, że minimalna wartość dpi dla skanowania fotografii powinna wynosić 2400.

Warto zwrócić również uwagę na pojęcie rozdzielczości optycznej i interpolowanej. Ta pierwsza odnosi się do rzeczywistej, fizycznej obecności światłoczułych punktów skanera. Rozdzielczość interpolowana działa w oparciu o sztuczne zwiększanie ich ilości, za pomocą dodawania punktów o podobnej barwie, co sąsiednie piksele. Działanie to zmniejsza jakość obrazu. Porównać je można do zwiększania rozmiarów w programie graficznym, który sztucznie dorabia piksele. Rozwiązanie to może zdać egzamin w przypadku niektórych zastosowań, jednakże najlepiej polegać na rozdzielczości optycznej, a w szczególności na jej podstawie dokonywać wyboru przy zakupie.

Głębia kolorów

Podobnie jak w przypadku rozdzielczości, im wyższa wartość głębi koloru, tym lepiej. W uproszczeniu określenie to oznacza, ile kolorów jest w stanie odwzorować skaner. Większość urządzeń obsługuje 48-bitową głębie, która pozwala zachować najwięcej informacji o kolorze. Warto również zwrócić uwagę jaką głębią skali szarości charakteryzuje się dany skaner. Najlepiej gdyby była ona równa głębi kolorów, jednakże często zdarza się, że jest niższa. Mimo wszystko np. głębia skali szarości wynosząca 16 bitów, to wciąż dobry wynik.

Mobilność skanera

Na mobilność skanera wpływają nie tylko jego wymiary i waga, ale przede wszystkim zastosowana technologia. Skanery wykorzystujące lampę fluorescencyjną nie powinny być zbyt często przenoszone, gdyż może to skutkować rozkalibrowaniem układu skanującego i tym samym pogorszeniem jakości uzyskiwanego obrazu.

Jeżeli chcesz, aby Twój skaner charakteryzował się mobilnością, konieczne będzie wybranie urządzenia wykorzystującego technologię CIS. Ciekawym rozwiązaniem są skanery ręczne, jednakże dedykowane są do innych zastosowań niż tworzenie cyfrowego archiwum. Mieszczą się w kieszeni i zasilane są za pomocą baterii, dzięki czemu można je mieć zawsze przy sobie. Urządzenia te są przeznaczone przede wszystkim do skanowanie dokumentów, umów itp., a więc zastosowań biznesowych.

skaner Dacuda PocketScan

Ręczny skaner Dacuda PocketScan zapewnia mobilność, jednakże stanowi bardziej uzupełnienie niż alternatywę, dla stacjonarnego, płaskiego skanera.

Rozwiązania przyjazne użytkownikowi

Istotną kwestią są udogodnienia proponowane przez producentów skanerów, które usprawniają i ułatwiają proces skanowania. Np. skaner Canon Lide 120 automatycznie rozpoznaje rodzaj dokumentów i ustawia optymalne parametry skanowania. Epson Perfection V550 Photo wyposażony został w technologię Digital ICE umożliwiającą cyfrową renowację starych zdjęć, bez potrzeby korzystania z oprogramowania graficznego. Rozwiązanie to umożliwia stworzenie cyfrowego archiwum, nawet bardzo starych zdjęć. Wiele skanerów umożliwia również bezpośrednie skanowanie do chmury, zapisywanie plików w formacie PDF, posiada rozwiązania ułatwiające skanowanie książek i wiele więcej. Warto więc podczas wyboru skanera zwrócić uwagę na te udogodnienia.

Każda decyzja o zakupie uzależniona jest od budżetu, jednakże już relatywnie tanie skanery oferują zadowalająca jakość, która pozwoli zbudować cyfrowe archiwum zdjęć i dokumentów. Należy zwrócić przy tym uwagę na kluczowe czynniki, takie jak technologia elementu skanującego, rozdzielczość, głębia kolorów czy obszar skanujący. Jeżeli masz jakieś pytania związane z zakupem skanera zadaj je w komentarzu, spróbuję pomóc.

Wykonane skany archiwalnych zdjęć mogą posłużyć do wydruku wyretuszowanych fotografii lub w większych rozmiarach. Jeżeli rozglądasz się za drukarką, zajrzyj do artykułu – Drukarki termosublimacyjne, atramentowe i urządzenia wielofunkcyjne. Które urządzenie jest najlepsze do domowego wydruku zdjęć?.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

5 komentarzy

 1. Szukam właśnie skanera do fotografii, bardziej chodzi mi o archiwizację zdjęć analogowych, aniżeli skan negatywów. Najważniejszym dla mnie elementym, oprócz tych elementarnych jak rozdzielczość i głębia kolorów, jest posiadanie automatycznego podajnika, gdyż będę skanował bardzo duże ilości zdjęć.
  Wszystkie, które znalazłem z automatycznym podajnikiem to raczej nadają się do dokumentów i nacisk w nich kładziony jest na szybkość. Mi natomiast nie zależy aż tak na szybkości, wolę jakość plus automatyka obsługi.
  Może mógłby Pan coś zasugerować?

  Pozdrawiam

 2. Chciałbym kupić b.dobry skaner do negatywów, zwłaszcza czarno-białych. Niektóre z nich są nierówno naświetlone, tzn. są np. prześwietlone i przez to ciemne w „światłach” i mój obecny skaner, czyli HP scanjet G4050, nie daje rady rozświetlić tych miejsc. Zdjęcia wychodzą b. kontrastowe, nie mogę ich skorygować, suwak do rozjaśniania jest już przy krawędzi skali, a zdjęcie w światłach jest prawie białe, bez szczegółów. Mój drugi skaner, HP scanjet 8020, lepiej skanował negatywy, zdjęcia są „miękie”, kontrast zadowalający, ale jest dość wiekowy i pod windowsa 7 nie ma oprogramowania. Dziwne, ale prawdziwe, HP lekceważy klientów. I dlatego rozglądam się za nowym skanerem. Jaki model Pan by polecił?

  • Mikołaj Konkiewicz w

   Nie wiem jaką kwotę chciałby Pan przeznaczyć na zakup nowego skanera, ale proponowałbym np. Plustek OpticFilm 8200i SE. Model ten ma funkcję Multi – Exposure, która umożliwia rozszerzenie dynamiki podczas skanowania.

   PS. Zachęcam również do skorzystania z profesjonalnego doradztwa za pośrednictwem infolinii Cyfrowe.pl: 58 326 40 40.

 3. Do zeskanowania kliszy, jeśli są to po prostu jakieś stare rodzinne zdjęcia wątpliwej jakości polecam zwykły skaner i dorobić do niego lub kupić ramkę do skanowania negatywów. Sam takiej używam i jestem zadowolony, ale oczywiście jakość nie jest jakoś szalenie wysoka.

Zostaw komentarz

izmir escort