GoPro 4 Black czy Silver? Wyglądają identycznie, ale co jest w środku?

1

Decydując się na zakup kamery GoPro HERO 4 możemy mieć dylemat, którą wersję wybrać. Czy droższa znaczy lepsza? A może tańsza w zupełności wystarczy? Za co tak naprawdę płacimy? Wybór pomiędzy Black i Silver to nie banalny dylemat, który kolor bardziej nam się podoba. Nazewnictwo nie ma w tym przypadku nic wspólnego z wyglądem, lecz dotyczy możliwości obu kamer. Zobacz nasze porównanie, które pomoże ci podjąć decyzję.

GoPro HERO 4 Black i Silver mają więcej cech wspólnych niż różnic, a dostrzeżenie ich może nie być proste. Skupiają się one głównie wokół tematu dostępnych rozdzielczości i nagrywania w nich z odpowiednią ilością klatek na sekundę. Ponadto jeden z modeli ma wbudowany wyświetlacz, co ułatwia korzystanie z kamery. Jakie jeszcze różnice istnieją pomiędzy tymi urządzeniami i jak wpłyną na sposób korzystania z nich?

tabeleczunia poprawiona

GoPro HERO 4 Black

GoPro Hero 4 Black to najbardziej zaawansowany model tego producenta. Wyróżnia go przede wszystkim rozdzielczość 4K, w której może nagrywać film z prędkością do 30 kl/s. To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na płynnym filmie w najwyższej rozdzielczości. Jest to również model umożliwiający nagrywanie z prędkością aż 240 kl/s (w rozdzielczości 720P lub WVGA). Jest to nie lada gratka przede wszystkim dla miłośników tzw. „slow motion”, czyli nagrań odtwarzanych w zwolnionym tempie.

Model ten, podobnie jak HERO 4 Silver doskonale poradzi sobie z nagraniami w słabym oświetleniu, zapewniając bardzo wysoką jakość obrazu. Sprawdzi się więc przy nagrywaniu scen nocnych, koncertów i ujęć w ciemnych pomieszczeniach. Dzięki wsparciu dla mikrofonów studyjnych oraz złączu mikrofonowemu 3,5cala znajdzie również zastosowanie przy realizacji profesjonalnych videoklipów. Komunikacja bezprzewodowa pozwoli natomiast na sterowanie kamerą z dala od nagrywanego miejsca.

W efekcie mamy urządzenie dobre dla osób filmujących:

  • niebezpieczne sceny w zwolnionym tempie (np. wystrzały, eksplozje)
  • płochliwe zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu
  • koncerty i teledyski

Posiadanie takiego urządzenia to też dobry pretekst do zaprzyjaźnienia się z techniką time lapse.

Kupując ten model GoPro trzeba mieć na uwadze to, że nie ma on wbudowanego wyświetlacza, więc użytkowanie go bez komunikacji ze smartfonem lub bez dokupienia dodatkowego wyświetlacza może być utrudnione.

 Autor tekstu, Jakub Kaniuka, z GoPro HERO 4 na swojej hulajnodze, którą dojeżdża do pracy. fot. N. Zwolińska

Autor tekstu, Jakub Kaniuka, z GoPro HERO 4 na swojej hulajnodze, którą dojeżdża do pracy. fot. N. Zwolińska

GoPro HERO 4 Silver

Nieco mniej rozbudowany model GoPro HERO 4 Silver również umożliwia filmowanie w rozdzielczości 4K, lecz z prędkością maksymalnie 15 kl/s. Jest to więc o połowę mniej niż w modelu Black.  Taki film nie zapewni płynności i będzie widoczny na nim efekt poklatkowy. Pełną płynność obrazu otrzymamy filmując w rozdzielczości 2.7K i mniejszych. Gdy ustawimy takie parametry filmowania, możliwości w zakresie nagrywania „slow motion” będą wtedy bardzo zbliżone do modelu HERO 4 Black. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują rozdzielczości 4K (lub potrzebują jej tylko w wyjątkowych sytuacjach), a jednocześnie zależy im na wysokiej jakości obrazu i szybkości nagrania. Zaletą tego modelu jest dołączony do niego dotykowy wyświetlacz.

Podsumowując, model ten jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć większość możliwości kamery HERO 4 Black, lecz nie potrzebują rozdzielczości 4K.

Sprawdzi się ona więc w:

  • filmowaniu nocnych scen
  • nagrywaniu pod wodą na dużych głębokościach
  • nagrywaniu techniką time lapse

Podsumowanie

Jak widać powyżej, nie zawsze wykorzystamy możliwości najdroższego modelu, jednak są sytuacje, w których jego funkcje stają się kluczowe do osiągnięcia celu – intrygującego filmu najwyższej jakości. Warto również zwrócić uwagę na dostępne mocowania. Obydwa modele HERO 4 można kupić w zestawach z kompletem mocowań do zastosowań muzycznych lub sportów wodnych, zależnie od potrzeb.

Podziel się.

O Autorze

Fotografii uczył się w łódzkiej "Filmówce" i w gdańskiej ASP. Teraz sam prowadzi kursy i uczy innych. W Cyfrowe.pl pełni rolę Redaktora Opisów Produktów.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort