PORADNIK KUPUJĄCEGO – Wybieramy plecak fotograficzny

0

Niezależnie od tego, czy nosisz przy sobie kompaktowego bezlusterkowca z dodatkowym szkłem i akcesoriami, czy na sesję lub w podróż zabierasz rozbudowany zestaw, obejmujący profesjonalną lustrzankę wraz z teleobiektywami, każdy dobry plecak fotograficzny musi przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo sprzętu i komfort użytkownika. W obliczu tak szerokiej oferty wybranie modelu dostosowanego do Twojego stylu życia i sposobu korzystania ze sprzętu może wydawać się sporym wyzwaniem, jednakże po poznaniu wszystkich kwestii, na które należy zwrócić uwagę, podjęcie decyzji będzie z pewnością łatwiejsze. Zajrzyj do artykułu, jeśli poszukujesz idealnego dla siebie plecaka i zastanawiasz się, na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas zakupu.

Dobry plecak fotograficzny – najważniejsze cechy

Bezpieczeństwo sprzętu

Istnieje szereg rozwiązań, które podnoszą bezpieczeństwo sprzętu. Wielu producentów stosuje własne, oryginalne patenty, jednakże ogólnie najważniejsze jest zwrócenie uwagi, aby plecak fotograficzny miał przestrzeń na sprzęt z przegrodami wykonanymi z wszytymi grubymi gąbkami, co pozwoli na absorbowanie ew. wstrząsów. O bezpieczeństwo zawartości pozwalają zadbać także wodoodporne materiały czy pokrowce przeciwdeszczowe. Ciekawym rozwiązaniem, choć nieco rzadziej stosowanym, jest pokrycie spodniej części plecaka wodoszczelną, wzmocnioną tkaniną tak, aby w przypadku położenia go na wilgotnej glebie lub trawie, nie doszło do zawilgocenia zawartości (w przypadku braku zastosowania wodoodpornych materiałów) lub można go było łatwiej wyczyścić.

plecak fotograficzny peak design messenger

Peak Design Everyday został wykonany z wodoszczelnego materiału Kodra 500D

plecak fotograficzny manfrotto spod

Niektóre plecaki fotograficzne wyposażone są we wzmacnianą spodnią część, która chroni przed wilgocią w przypadku postawienia plecaka na mokrej glebie lub trawie.

Komfort użytkownika

Rozwiązania stosowane w tym zakresie są zaczerpnięte z tradycyjnych plecaków. Przede wszystkim dobry plecak fotograficzny powinien mieć tylny panel i pasy naramienne pokryte siatką ułatwiające przepływ powietrza i wentylację. Dodatkowo w przypadku plecaków dostosowanych do przenoszenia znacznej ilości sprzętu stosuje się pasy biodrowe i piersiowe. Wygodny plecak powinien mieć możliwość swobodnej regulacji długości pasów i odpowiedni profil. Ta druga cecha jest jednak w znacznym stopniu uzależniona od osobistych preferencji użytkownika.

plecak fotograficzny pianka

O komfort użytkowników dbają tylne panele i pasy wyłożone specjalnymi, miękkimi materiałami, które umożliwiają przepływ powietrza.

Za komfort fotografa odpowiedzialna jest także waga plecaka. Tutaj czasami trzeba iść na pewien kompromis – duży pojemny plecak fotograficzny o zwiększonym stopniu bezpieczeństwa (np. z usztywnianymi przegrodami) będzie miał nieco większą wagę, chociaż w zamian zapewni wzmożone bezpieczeństwo. Producenci jednak stosują materiały, które potrafią połączyć niską wagę z wytrzymałością.

Dostęp do sprzętu

Każdy fotograf chciałby schować bezpieczenie sprzęt w plecaku, ale w razie potrzeby móc z niego z łatwością skorzystać. Przy wyborze plecaka warto więc zwrócić uwagę, czy wyjmowanie z niego sprzętu nie jest karkołomne. Na szczęście wielu producentów wzięło pod uwagę tę kwestię, stosując boczne lub tylne klapy czy oddając do dyspozycji kilka punktów dostępowych. Czasami stosowany jest także odpowiedni pas, który pozwala obrócić plecak na brzuch, co w znacznym stopniu ułatwia wyjmowanie sprzętu. Oczywiście cecha ta jest uzależniona od typu plecaka – mały plecak fotograficzny przeznaczony do pojedynczego aparatu z obiektywem daje większą swobodę niż duży adresowany do użytkowników noszących ze sobą niemal całe studio. Na szczęście także i w tym drugim przypadku dostępnych jest wiele plecaków, które przy swoich gabarytach pozwalają na zachowanie wygody korzystania.

plecak fotograficzny manfrotto redbe

Producenci stosują bardzo wiele rozwiązań ułatwiających dostęp do zawartości. Przykładowo Manfrotto RedBee-210 może być rozłożony zupełnie płasko.

plecak fotograficzny trzymanie przed soba

Niektóre plecaki można przypiąć tak, aby uzyskać do nich dostęp z przodu i z łatwością zmienić obiektyw lub wyjąć potrzebne akcesorium.

Przy rozważaniu łatwości wyjmowania sprzętu należy wziąć pod uwagę także jego bezpieczeństwo. Zbyt łatwy dostęp może być problemem dla podróżujących fotografów, gdyż zwiększa możliwość kradzieży. Istnieją jednak zabezpieczenia, które na czas transportu pozwalają na utrudnienie dostępu, przy jednoczesnym zachowaniu swobody wtedy, gdy użytkownik tego potrzebuje.

Pojemność

Pojemność plecaka jest ściśle uzależniona od jego przeznaczenia. Na rynku można znaleźć propozycje do każdego typu zestawu – od aparatu kompaktowego po plecaki mieszczące kilka lustrzanek i obiektywów wraz z akcesoriami. Konieczne jest zatem zastanowienie się, jakie będzie przeznaczenie plecaka, a także rozważyć możliwość ewentualnej rozbudowy zestawu w najbliższym okresie. Jeżeli wiesz, że w niebawem zamierzasz dokupić kilka obiektywów, warto rozważyć zakup bardziej pojemnego plecaka. Z drugiej strony gdy postawisz na kompaktowe rozwiazanie, to taki mały plecak fotograficzny w przyszłości może stać się alternatywą dla docelowej, dużej torby. Więcej informacji na temat pojemności znajdziesz w dalszej części artykułu – w akapicie poświęconym typom plecaków.

plecak fotograficzny manfrotto zestaw

Plecaki takie jak np. Manfrotto Bumblebee 230 pozwalają na zabranie bardzo dużej ilości sprzętu – np. pełnoklatkowej, profesjonalnej lustrzanki z 5 obiektywami.

Uniwersalność

Pojemność plecaka jest związana z jego przeznaczeniem. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest takie projektowanie plecaków, aby można było je przekształcić w tradycyjne, codzienne akcesorium. Wiążę się to także ze stosowaniem w plecakach dodatkowej przegrody na rzeczy osobiste. Jest to przydatne, jeżeli lubisz mieć przy sobie mały zestaw, taki jak np. bezlusterkowca, 2 obiektywy i lampę błyskową, a jednocześnie chcesz schować w plecaku kurtkę i inne akcesoria niekoniecznie związane z fotografowaniem.

plecak fotograficzny manfrotto manhattan

Niektóre plecaki posiadają wyjmowane pokrowce, które sprawiają, że mogą być wykorzystywane także do innych zadań niż fotografowanie.

plecak fotograficzny manfrotto styl

Plecaki takie jak np. Manfrotto Next wyglądem nie odróżniają się od tradycyjnych toreb.

Zarządzanie przestrzenią

Jeżeli już mowa o uniwersalności, to nie można zapomnieć o fakcie, że dobry plecak fotograficzny musi pozwalać na dostosowanie komór do potrzeb użytkownika. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są przegrody zapinane na rzep, które można konfigurować w zależności od posiadanego zestawu. Dzięki temu ten sam plecak może służyć do transportowania aparatu wraz z obiektywami i lampą błyskową lub do zabrania w plener drona z kontrolerami.

plecak fotograficzny konfiguracje

Przegrody na rzepy, takie jak zastosowane w plecaku Lowepro ProTactic BP 450 AW II umożliwiają dostosowanie plecaka do różnorodnych zastosowań – transportowania sprzętu stricte fotograficznego lub drona z akcesoriami.

W sprzedaży dostępne są plecaki jedno lub wielokomorowe. Te pierwsze są przeznaczone najczęściej do przenoszenia możliwie jak największej ilości sprzętu, natomiast drugie udostępniają dodatkowo miejsce na rzeczy osobiste. Ciekawym rozwiązaniem są dodatkowe przegrody, takie jak np. na karty pamięci czy akumulatory. Pozwalają one na swobodne zagospodarowanie przestrzeni i takie umieszczenie akcesoriów, które ułatwi ich szybkie odnalezienie w razie potrzeby. Dobry plecak fotograficzny powinien także zapewniać możliwość zamocowania statywu, co znacznie ułatwia jego transport.

plecak fotograficzny lowepro statyw

Mocowania statywowe stosowane w niektórych plecakach pozwalają na wygodny transport nawet dużego trójnogu.

plecak fotograficzny tablet graficzny

Nawet jeśli nie nosisz ze sobą laptopa, to przegroda dedykowana do tego sprzętu może być znaleźć inne zastosowanie – np. do transportu tabletu graficznego lub teczki.

Wykorzystane materiały

Plecak fotograficzny musi być oczywiście wytrzymały, aby zapewnić długotrwałe i pewne użytkowanie. Przy wyborze zwróć uwagę czy zastosowano nie tylko trwałe tkaniny, ale również mocne zamki (takie jak np. YKK), sprzączki i uchwyty. Ważne jest także to, aby plecak był solidnie uszyty, co jednak w przypadku renomowanych producentów jest standardem.

plecak fotograficzny materialy

Szukając dobrego plecaka weź pod uwagę nie tylko zastosowane tkaniny, ale również materiały, z których zostały wykonane sprzączki i zamki.

Stylowy wygląd i dodatkowe funkcje

Toporny wygląd plecaków fotograficznych to już przeszłość. Obecnie każdy może znaleźć plecak dostosowany do własnego stylu i gustu. W szczególności modele do codziennych zastosowań nie zdradzają nawet, że mogą transportować sprzęt. To przydatna cecha dla tych fotografów, którzy podróżują w miejsca, w których nie chcieliby obnosić się z posiadanym przy sobie sprzętem (np. w trakcie podróżowania publicznymi środkami transportu).

Producenci prześcigają się w proponowaniu ciekawych i oryginalnych rozwiązań, stąd nie sposób ich wszystkich wymienić. Jednakże warto pamiętać o takich funkcjach, jak możliwość przymocowania plecaka do walizki podróżnej, sprzączki do kluczy czy uchwyt ręczny lub boczny ułatwiający umieszczanie plecaka w luku bagażowym albo bagażniku. Czasami niektóre funkcje mogą wydawać się gadżetem, jednakże szczegóły mogą przesądzać o uzyskaniu satysfakcji podczas korzystania z produktu.

Pasek umożliwiający przymocowanie plecaka do walizki ułatwia podróżowanie ze sprzętem.

plecak fotograficzny uchwyt reczny

Uchwyt ręczny ułatwia operowanie plecakiem.

Typy plecaków fotograficznych

Wśród plecaków fotograficznych można wyróżnić kilka typów, spełniających różne potrzeby. Biorąc pod uwagę mnogość rozwiązań dostępnych na rynku, nie jest to pełny wykaz, a jedynie zestawienie, które pomoże znaleźć punkt wyjścia we własnych poszukiwaniach idealnego plecaka.

plecak fotograficzny sling manfrotto

Specyficznym typem plecaków są modele typu sling, takie jak np. Manfrotto Pro Light FastTrack. Łączą one w sobie zalety plecaka i torby fotograficznej.

plecak fotograficzny lowepro maly

Lowepro Tahoe to przykład małego, miejskiego plecaka, który pomieści dużą liczbę sprzętu zachowując przy tym małe gabaryty.

plecak fotograficzny dla podroznikow

W ofercie plecaków fotograficznych znajdziesz także takie, którą są adresowane specjalnie do podróżników. Mają funkcje, które ułatwiają pokonywanie długich tras – np. możliwość zamontowania pojemnika na płyny.

Duże plecaki przeznaczone do przenoszenia znacznej ilości sprzętu zawierają także modele, takie jak np. Manfrotto TLB-600 PL, adresowane do fotografów przyrody lub sportu. Umożliwiają transport nawet bardzo dużej optyki tele.

O czym należy pamiętać kupując plecak fotograficzny?

Powyższe zestawienie cech dobrego plecaka fotograficznego daje dosyć wyraźny ogląd tego, który model daje szansę na satysfakcjonujące użytkowanie. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:

  • Do czego będzie stosowany plecak?
  • Czy posłuży jedynie do transportu sprzętu, czy ma też być wykorzystywany w trakcie wycieczek lub spacerów?
  • Jaki zestaw fotograficzny będzie w nim transportowany?
  • Czy będziesz w nim przechowywać także dodatkowe akcesoria (w szczególności statyw) i rzeczy osobiste?
  • Czy będzie stosowany w wymagającym, wilgotnym środowisku?
  • Jaki rodzaj fotografii uprawiasz?

O ile 3 pierwsze podpunkty wydają się oczywiste, o tyle warto by chwilę poświęcić ostatniemu pytaniu. Otóż uprawiany gatunek fotografii ma duży wpływ na dobór plecaka. Inaczej do zagadnienia podejdzie fotoreporter, inaczej fotograf wnętrz a jeszcze inaczej studyjny. Przykładowo pierwszy z fotografów będzie potrzebował swobodnego dostępu do aparatu, tak aby móc go z łatwością schować, lecz w razie potrzeby także szybko wyjąc. Jednocześnie raczej zrezygnuje z transportowania statywu.

plecak fotograficzny manfrotto fast

Plecak typu sling ze zintegrowanym paskiem na aparat może być ciekawą propozycją dla fotoreporterów, którzy muszą mieć aparat zawsze pod ręką.

Przed wyborem pomyśl więc o tym w jaki sposób pracujesz i jakie zadania ma spełnić plecak. W wielu sytuacjach może pomóc to rozwiązać pewne dylematy (np. pomiędzy wagą a ceną plecaka gdy chcesz go wykorzystywać jedynie do zebrania sprzętu razem i zapakowania do samochodu), ale z drugiej strony w wielu przypadkach producenci sprytnie łączą mnogość cech, tak że nie warto i nie trzeba z nich rezygnować (przykładowo w niektórych plecakach kieszeń na statyw może posłużyć do transportu butelki z wodą, tuby z wydrukami lub monopodu).

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej zorientować się w szerokiej ofercie plecaków fotograficznych. Jeżeli jednak nadal masz jakieś pytania to pisz śmiało w komentarzach – postaram się pomóc rozwiązać wszelkie wątpliwości. Dodatkowo możesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa ekipy sklepu Cyfrowe.pl, która za pośrednictwem infolinii udzieli Ci niezbędnych wskazówek.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort