PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak dobrze wybrać torbę fotograficzną?

3

Dobrze dobrana torba fotograficzna zapewnia wygodę, bezpieczeństwo sprzętu i wysoką funkcjonalność. Na rynku dostępnych jest wiele produktów spełniających te warunki, niemniej nie każdy fotograf potrzebuje takiego samego rozwiązania. Przed przystąpieniem do zakupu należy więc odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Co chcesz zmieścić w torbie? W jakich warunkach będziesz korzystać z torby? Jaką powinna zachować stylistykę, aby najlepiej do Ciebie pasowała? W niniejszym artykule znajdziesz pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, które pomogą znaleźć idealną dla Ciebie torbę fotograficzną.

Jaki sprzęt fotograficzny chcesz zmieścić w swojej torbie?

To podstawowe pytanie, od którego należy rozpocząć poszukiwania. Sformułowanie jaki sprzęt chcesz zmieścić w torbie pozwoli na skoncentrowanie się na konkretnej grupie produktów. Na rynku można bowiem wyróżnić małe torebki, przypominające kształtem popularne nerki i adresowane do transportu prostych kompaktów, kabury na bezlusterkowce lub lustrzanki z jednym, podpiętym obiektywem czy torby naramienne o najróżniejszych rozmiarach, przeznaczone do transportu różnorodnych konfiguracji sprzętowych (aparatów z obiektywami i akcesoriami, dronów itp.).

torba fotograficzna lowepro nerka

Torba Lowepro M-Trekker HP 120 kształtem przypomina nerkę i pozwala na zabranie ze sobą podstawowego sprzętu. Jednocześnie daje pełną swobodę i umożliwia noszenie aparatu zawsze przy sobie.

torba fotograficzna kabura case logic

Case Logic TBC-404 to przykład małej torby na pojedynczy zestaw aparat plus obiektyw.

torba fotograficzna lowepro zestaw

Lowepro Nova 180 AW II należy do kategorii produktów, które umożliwiają zabranie ze sobą rozbudowanych zestawów obejmujących pełnoklatkowe aparaty wraz z kilkoma obiektywami i akcesoriami.

Podczas rozważania konfiguracji sprzętowej, którą schowasz w torbie, warto pomyśleć nieco przyszłościowo. Weź pod uwagę to, jakie planujesz zakupy sprzętowe w najbliższym czasie, tak aby nie okazało się, że torba stanie się szybko za mała. Inaczej sytuacja ma się w przypadku kabur i toreb na pojedyncze zestawy, gdyż te mogą służyć do okazjonalnego zabrania wybranego aparatu i obiektywu, stąd rozbudowa systemu nie przeszkodzi w ich użytkowaniu.

torba fotograficzna laptop

Wybierając torbę fotograficzną z przegrodą na laptopa należy pamiętać o doborze odpowiednich rozmiarów. Niektóre oferują kieszenie na urządzenia o przekątnej 13”, inne natomiast 15”. W ofercie dostępne są również torby z kieszeniami na tablety. Taka przegroda jest przydatna także do transportu innych sprzętów (np. tabletu graficznego) i dokumentów (w przypadku przegrody na laptopa 15’’).

torba fotograficzna przegroda karta pamieci

Niektóre torby oferują szereg kieszeni, które ułatwiają odpowiednie zorganizowanie zawartości. Przykładowo możesz znaleźć kieszenie na karty pamięci. Zapakujesz w nie np. zapełnione nośniki, tak aby z łatwością odróżnić je do tych, których dopiero będziesz używać.

torba fotograficzna statyw mocowanie

Mocowanie na statyw znacznie ułatwia jego noszenie. Dostępne jest w wielu modelach toreb – przykładowo w Peak Design EVERYDAY MESSENGER.

torba fotograficzna manfrotto akcesoria osobiste

Wybierając torbę fotograficzną zdarza się zapomnieć, iż przyda się w niej miejsce także na rzeczy osobiste. Odpowiednia budowa obejmująca futerał na sprzęt pozwala w niektórych modelach, takich jak np. Manfrotto Noreg Messenger 30 wygospodarować nieco przestrzeni dla rzeczy osobistych.

Jakim rodzajem fotografii zajmujesz się na codzień?

Inne potrzeby mają fotografowie uliczni, sportowi, krajobrazu czy fotoreporterzy. W przypadku pierwszej kategorii ważna jest dyskrecja i możliwość połączenia funkcji torby fotograficznej z taką do codziennego użytku, natomiast podczas realizowania pejzaży niezbędne jest zadbanie o wodoodporność. Fotoreporterzy (a także fotografowie uliczni) potrzebują natychmiastowego dostępu do sprzętu. Zdefiniuj więc, jakim rodzajem fotografii zajmujesz się na codzień lub z jakim zamierzasz rozpocząć przygodę i skonkretyzuj okoliczności, w których przyjdzie Ci korzystać z torby. Jeżeli dopiero poszukujesz swojego miejsca w świecie fotografii lub zdarza Ci się zajmować kilkoma jej gatunkami, to warto wziąć pod uwagę najbardziej uniwersalny model lub rozważyć zakup mniejszej torby np. do streetu i większej przydatnej podczas wypadów za miasto.

torba fotograficzna dno

Wzmocnione dno dostępne w takich torbach jak np. Manfrotto Speedy 10 pozwala na położenie torby na mokrym gruncie bez obaw o przesiąknięcie zawartości. Co więcej takie wzmocnienie jest łatwiejsze w czyszczeniu od pozostałych części torby. Rozwiązanie to przypadnie do gustu w szczególności fotografom krajobrazowym.

torba fotograficzna pokrowiec 2w1

Torby takie jak np. Manfrotto Speedy 10 posiadają specjalny pokrowiec, który po wyjęciu zmienia ten model w tradycyjną torbę do codziennego użytku. Poszerza to funkcjonalność danego modelu i dodatkowo umożliwia wykorzystanie jej do innych zadań niż tylko fotograficzne (np. jako torba do wózka dziecięcego)

Fotoreporterzy i fotografowie uliczni potrzebują szybkiego dostępu do sprzętu. Większość toreb posiada funkcję dostępu do zawartości torby bez konieczności otwierania całej klapy.

torba fotograficzna dyskrecja street

Torby takie jak np. Cullmann MADRID TWO Maxima 320+ nie zdradzają swoim wyglądem, iż zostały stworzone z myślą o transportowaniu sprzętu fotograficznego. Taka dyskrecja przypadnie do gustu streetowcom, fotoreporterom czy osobom podróżującym, które przebywają w miejscach o wątpliwej renomie.

O czym pamiętać, aby torba zapewniła wygodę?

Duża ilość sprzętu potrafi naprawdę sporo ważyć, a dodatkowo przychodzi nosić go przewieszonego przez ramię przez wiele godzin. Zadbanie o własną wygodę stanowi więc podstawę.

Przede wszystkim torba musi mieć szeroki pas tak, aby ciężar zawartości rozkładał się na większej powierzchni (cienki pasek będzie wrzynał się w ciało i powodował znaczny dyskomfort). Opaski i podkładki na pasy dodatkowo zwiększają wygodę i zapobiegają zsuwaniu się go z ramienia. Komfort użytkowania nie oznacza jedynie tego, jak nosi się torbę. Ważne jest także, czy regulacja długości paska nie sprawia problemów i przebiega sprawnie, a także czy torba jest wyposażona w dodatkowy uchwyt ręczny, który ułatwia noszenie i umieszczanie torby w bagażniku lub w luku bagażowym. W kontekście własnego komfortu rozważ także układ kieszeni i przegród, w szczególności jeśli Twoja poprzednia torba przyczyniła się do powstania pewnych przyzwyczajeń.

torba fotograficzna pas naramienny

Szeroki pas naramienny i odpinana opaska zwiększają wygodę podczas noszenia oraz zapobiegają zsuwaniu się jej z ramienia.

torba fotograficzna pasek stabilizujacy

Paski stabilizujące zapobiegają przesuwaniu się torby i obijaniu o ciało. Jest to w szczególności przydatne rozwiązanie, gdy z torbą fotograficzną zdarza Ci się wsiadać na rower. Wyposażone jest w nie wiele modeli toreb, takich jak np. Peak Design EVERYDAY MESSENGER.

Jak zadbać o bezpieczeństwo sprzętu?

Torby przeznaczone do transportu sprzętu fotograficznego są z reguły wzmocnione i wyposażone w przegrody, których ściany wypchane są gąbkami. Niektórzy producenci stosują własne rozwiązania, takie jak np. Manfrotto Flexy Camera Shell. Kwestię dodatkowych zabezpieczeń warto rozważać pod kątem warunków użytkowania torby. Istotne jest także zabezpieczenie sprzętu przed wilgocią. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie dedykowanych pokrowców przeciwdeszczowych, jednakże niektóre modele zostały wykonane z wodoodpornych materiałów, które nie wymagają stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Kwestie bezpieczeństwa to także zabezpieczenia przed kradzieżą. W celu skutecznej ochrony warto stosować dodatkowe akcesoria, jednakże w przypadku częstego podróżowania warto zadbać także o podstawową ochronę, jaką jest możliwość np. zapięcia głównej komory na zamek błyskawiczny (wbrew pozorom nie jest to taka oczywista cecha toreb) czy mało rzucający się w oczy design.

torba fotograficzna flexy shell

Przegrody Flexy Shell stosowane w niektórych torbach Manfrotto nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również ułatwiają zagospodarowanie zawartości.

torba fotograficzna kodra

Niektóre torby zostały wykonane z wodoodpornego materiału Kodra 500, który nie wymaga korzystania z dodatkowych akcesoriów zabezpieczających przed deszczem. W przypadku pozostałych toreb możesz skorzystać z dedykowanych pokrowców przeciwdeszczowych, najczęściej dołączonych w zestawie z torbą.

Jaki jest Twój styl?

Ogromna oferta toreb fotograficznych dostępnych na rynku pozwala na wybranie takiej, która będzie idealnie dopasowana do Twojego stylu. Możesz zdecydować się na elegancję, nowoczesność czy znaleźć model dostosowany do gustów nastolatków lub typowo kobiecy. Stylowe, eleganckie torby będą przydatne, jeżeli chcesz spotykać się z klientami i zrobić na nich dobre wrażenie. W przypadku modeli wykorzystywanych w plenerze ich wygląd może być drugorzędną sprawą, jednakże w takim wypadku torby także mogą cieszyć oko.

torba fotograficzna ng

Różnorodność toreb pozwala dobrać model do stylu każdego użytkownika. Przykładowo National Geographic Australia Messenger łączy w sobie młodzieżowy wygląd, który przypadnie do gustu zarówno nastolatkom, jak i dorosłym.

torba fotograficzna windsor

Manfrotto Windsor MB LF-WN-MM zachowuje pełną funkcjonalność torby fotograficznej, a jednocześnie cechuje się gustowną stylistyką.

Wybór torby fotograficznej uprości jasne określenie, w jakich okolicznościach będzie użytkowana. Niemniej ciekawa stylistyka różnorodnych modeli sprawia, że czasami trudno się zdecydować. Mam jednak nadzieję, że powyższy poradnik pomoże w tym zadaniu.

Zajrzyj także do poprzednich Poradników kupującego.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

3 komentarze

  1. Dobra torba fotograficzna to taka, do której zmieścisz cały swój sprzęt + 2 browary, albo pół litra :D.

  2. felkazpodworka w

    Jeżeli miałabym wybrać jakąś torbę foto to tylko taką z wyjmowanym wkładem to super opcja mieć dwa produkty w jednym i móc jej używać nie tylko do foto

    • Mikołaj Konkiewicz w

      Tak rzeczywiście taka funkcja jest niezwykle przydatna. W moim przypadku torba Manfrotto Speedy 10 sprawdziła się także jako torba do wózka dziecięcego :P. Swoją drogą zaskakujące jest, jak bardzo pokrywają się oczekiwania fotografa i rodzica względem takiej torby.

Zostaw komentarz

izmir escort