Nowe Gimbale od firmy Zhiyun – CRANE 3 LAB oraz WEEBILL LAB

0

Gimbale stały się w ostatnich latach niezbędnym narzędziem w pracy wielu filmowców. W sytuacjach, w których liczy się szybkość i uniwersalność sprzętu ciężko wyobrazić sobie obecnie pracę bez tego typu stabilizatora. Firma Zhiyun od lat konsekwentnie rozwija swoje portfolio produktów, a każda generacja przynosi kolejne często rewolucyjne rozwiązania. Jak sprawdzają się nowe modele gimbali – Zhiyun CRANE 3 LAB oraz Zhyiun WEEBILL LAB?

Gimbale Zhiyun

Gimbale Zhiyun

Najpopularniejszym gimbalem w 2018 roku w naszym sklepie był niewątpliwie Zhiyun Crane 2. Łączył on solidną jakość wykonania, dobrą cenę i dosyć bogaty zestaw akcesoriów (do którego w pewnym momencie dołączył moduł follow focus). Kwestią czasu było zaprezentowanie przez Zhiyun nowych modeli – ten segment rynku przyzwyczaił nas już do szybkiego rozwoju i zmian. Po drodze pojawiły się pewne opóźnienia w produkcji (przez co Zhyiun WEEBILL LAB był przez kilka miesięcy niedostępny) , ale sytuacja wróciła do normy i obecnie możemy nabyć zarówno duchowego następcę Crane 2, czyli model Zhiyun CRANE 3 LAB oraz „młodszego brata”, czyli model Zhyiun WEEBILL LAB. Jakie funkcje oferują i czym różnią się nowe gimbale?

Gimbale Zhiyun

Gimbale Zhiyun

Innowacyjna budowa

Pierwszy szczegół rzuca się w oczy od razu po otworzeniu opakowania. Dotychczas jednoręczne gimbale wyglądały bardzo podobnie, a jedyną innowacją była zmiana kąta jednego z ramion tak, by nie zasłaniało ono ekranu w trakcie pracy. Modele Zhiyun CRANE 3 LAB i Zhyiun WEEBILL LAB oferują nowatorskie podejście do tematu – producent zaproponował uchwyt poziomy, dzięki któremu łatwiej jest operować gimbalem robiąc np. niskie ujęcia – coś co było zmorą gimbali o standardowej budowie. Czy ten pomysł się sprawdza? Powiem szczerze, że początkowo nie byłem zbytnio przekonany do takiego rozwiązania, jednak testy pokazały, jak bardzo ułatwia to pracę. W przypadku Zhiyuna CRANE 3 LAB uchwyt ten ma wbudowane dodatkowe kontrolki sterujące, także bez względu na sposób trzymania urządzenia mamy pod ręką dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji. Mniejszy Zhyiun WEEBILL LAB z kolei ma możliwość zamocowania rączki w jednej z dwóch pozycji, a funkcje sterujące są umiejscowione w „głównej” części urządzenia.

Rozmiar

W tej kategorii czekało mnie chyba największe zaskoczenie. Zhiyun CRANE 3 LAB ma udźwig do 4,5 KG – jest to największa wartość w kategorii gimbali jednoręcznych na rynku, więc spodziewałem się, że będzie porównywalny do Crane`a 2, którego używam na co dzień. Największe wrażenie zrobił na mnie jednak rozmiar WEEBILL LAB  – to naprawdę małe urządzenie. Dopiero postawienie ich obok siebie pokazuje, jak duża jest to różnica. Co najlepsze – Zhyiun WEEBILL LAB ma deklarowany udźwig do 3 kg, więc producent pogodził kompaktowy rozmiar z pełną funkcjonalnością. Parametr maksymalnej wagi urządzenia stabilizowanego przez gimbale chyba najlepiej pokazuje ewolucję w branży – zaledwie 2-3 generacje temu były to wartości pozwalające podłączyć co najwyżej bezlusterkowca z lekkim systemowym szkłem. Po kilku latach możemy bez problemu wystabilizować profesjonalną kamerę (np. Canon C200 lub SONY FS5 Mark II ) z ciężkim szkłem i akcesoriami.

Ułatwienia pracy

Kolejną bardzo fajną nowością jest system blokad osi, który znacząco ułatwia wyważanie gimbala przed pracą. Jako użytkownik poprzedniej generacji powitałem ten wydawałoby się mało istotny szczegół z wielką radością – dzięki niemu wyważenie gimbala jest jeszcze prostsze i szybsze, a jak wspomniałem na wstępie – szybkość pracy jest jedną z najważniejszych korzyści z pracy na stabilizatorach elektronicznych.  Podobnie jak w poprzednich modelach, oba urządzenia wyposażone są w szybkozłączkę – Zhyiun WEEBILL LAB ma w standardzie ARCA SWISS, natomiast Zhiyun CRANE 3 LAB wzorem swojego poprzednika postawił na jeden z najpopularniejszych  obecnie systemów Manfrotto 501. Dodatkowo większy z gimbali posiada dźwignię służącą do szybkiej blokady płytki w urządzeniu.

Zhiyun Crane 3 LAB - blokada osi

Zhiyun Crane 3 LAB – blokada osi

Współpraca z urządzeniami mobilnymi

Zarówno Zhyiun WEEBILL LAB, jak i Zhiyun CRANE 3 LAB oferują innowacyjny system przesyłu obrazu z kamery podłączonej do gimbala do telefonu. Urządzenie mobilne po sparowaniu w aplikacji ZY Play może pełnić funkcję zarówno kontrolera, jak i monitora. Model Weebill korzysta z portu USB-C, natomiast przypadku modelu Zhiyun CRANE 3 LAB możliwe jest wypuszczenie sygnału przez port HDMI z kamery do transmitera, co pozwala na przesyłanie bezprzewodowo obrazu w full HD. Pozwala to nie tylko na podgląd obrazu z kamery w czasie rzeczywistym, ale też na używanie funkcji gimbala bez dotykania urządzenia. Zastosowania tej funkcji to np. tworzenie timelapsów – mamy możliwość nie tylko sprawdzenia kadru i ustawień aparatu, ale też ustawienia ruchu gimbala, czasu trwania ujęcia, itp.

ViaTouch - bezprzewodowa transmisja

ViaTouch – bezprzewodowa transmisja

Podsumowanie

Nowe Gimbale firmy Zhiyun zdecydowanie przypadły mi do gustu. Innowacje, jakie wprowadzają, rzeczywiście mogą pomóc w codziennej pracy – mimo że niektóre z nich nie wydają się bardzo istotne (jak np. blokowanie osi), to w pracy filmowca często sekundy decydują o tym, czy uda nam się zarejestrować ujęcie. Uchwyt ułatwiający pracę niżej ziemi to moim zdaniem potrzebna innowacja, która sprawdzi się w praktyce. Wszystko to w solidnych, ergonomicznych obudowach, z długim czasem pracy na bateriach i wieloma trybami pracy – czyli tym, do czego przyzwyczaiła nas firma Zhiyun w ostatnich latach. Jeśli szukasz gimbala do profesjonalnych zastosowań, to serdecznie polecam wyżej opisane modele.

Gimbal a jego zastosowanie? Jaki gimbal wybrać do określonych zadań?

Gimbal czy steadycam – elektroniczny czy ręczny stabilizator?

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort