Nikon SnapBridge – wykorzystaj potencjał łączności bezprzewodowej w Twoim aparacie

0

Często funkcja łączności bezprzewodowej dostępna w aparatach kompaktowych, lustrzankach i bezlusterkowcach jest traktowana przez użytkowników nieco z przymrużeniem oka, co przy bliższym zapoznaniu się z jej możliwościami okazuje się błędem. Ciekawe rozwiązanie proponuje Nikon, oferując w wybranych modelach swoich urządzeń autorską technologię SnapBridge, pozwalającą wykorzystać potencjał łączności bezprzewodowej, łącząc możliwości aparatu i urządzenia mobilnego. Dostępna jest zarówno w amatorskich urządzeniach, takich jak np. Nikon Coolpix W100, jak również w profesjonalnych lustrzankach, takich jak np. Nikon D850 czy Nikon D500. Została zastosowana także w najnowszych bezlusterkowcach Nikona Z 6 i Z 7. Zajrzyj do artykuły, w którym poznasz bliżej tę technologię.

Do czego można wykorzystać łączność bezprzewodową?

Komunikacja bezprzewodowa aparatu z urządzeniem mobilnym oparta o Wi-Fi lub Bluetooth ma kilka zastosowań. Pozwala m.in. na tworzenie kopii zapasowych zdjęć, szybkie udostępnianie w portalach społecznościowych, mailach i innych wiadomościach, synchronizowanie godziny i daty, a także dodawanie geo-znaczników w aparatach pozbawionych modułu GPS. Co jednak, przynajmniej dla mnie, najważniejsze umożliwia zdalną obsługę aparatu, a więc m.in. wyzwalanie migawki, ustawianie ostrości czy korzystanie z z zoomu.

snapbridge nikon iphone a

Dzięki łączności bezprzewodowej aparat i smartfon mogą utworzyć zgrany duet.

Część z tych funkcji powstała z myślą o rozrywce, jaką jest dzielenie się fotografiami z bliskim, stąd najczęściej producenci akcentują funkcje bezprzewodowe przy okazji prezentowania sprzętu amatorskiego. Jest to bardzo przydatne, w szczególności gdy intensywnie korzystasz z Instagrama lub innych portali społecznościowych adresowanych do fotografów i filmowców. Opcje te mogą być także przydatne w profesjonalnej pracy. Przykładowo w połączeniu z funkcją dostępną w aparatach Nikon Picture Control, która daje bardzo duży zakres kontroli nad parametrami wykonywanych zdjęć i filmów, takimi jak wyostrzanie, przejrzystość, kontrast itp., możliwe jest tworzenie gotowych materiałów, które mogą być natychmiast opublikowane. Przydatne to jest np. w fotografii prasowej, gdzie czas gra kluczową rolę. Dodatkowo można skorzystać z funkcji retuszu zarejestrowanych multimediów.

snapbridge nikon picture control

Funkcja Picture Control dostępna jest w wybranych modelach Nikona, takich jak np. Nikon D750.

snapbridge nikon coolpix a300

snapbridge nikon d850

SnapBridge to funkcja, która pozwala wykorzystać potencjał aparatów różnej klasy – od amatorskich modeli, takich jak np. Nikon Coolpix A300, po profesjonalnego Nikona D850.

snapbridge nikon keymission 80

Możliwość bezpośredniego przesyłania zdjęć i filmów do pamięci smartfona przydaje się także w podróży, gdy zechcesz relacjonować jej przebieg. W tej sytuacji przydaje się również geotagowanie na podstawie modułu GPS wykorzystywanego przez urządzenie mobilne.

Technologie bezprzewodowe pozwalają na wykorzystanie urządzenia mobilnego jako rozbudowanego pilota zdalnego sterowania. W podstawowym zastosowaniu smartfon lub tablet może pełnić rolę wężyka spustowego, jednakże możliwe jest także skorzystanie z bardziej rozbudowanych opcji sterowania, obejmujących zmianę większości parametrów ekspozycji. Urządzenie mobilne działa niczym odłączany ekran, oferując pracę w trybie Live View. Przydaje się to nie tylko do robienia sobie selfie czy zdjęć grupowych, ale również w trakcie wykonywania fotografii przyrodniczej czy wielokrotnych ekspozycji.

snapbridge robienie zdjec

Technologia bezprzewodowa pozwala na używanie trybu Live View na ekranie smartfona.

snapbridge przegladanie zdjec

Aplikacja mobilna Nikona umożliwia także bezpośrednie przeglądanie zawartości karty pamięci aparatu.

Kusząco brzmi korzystanie ze smartfona lub tabletu w przypadku astrofotografii, jednakże jest to dosyć kłopotliwe. Wszystko za sprawą przyzwyczajania wzroku do ciemności, które pozwala na dostrzeżenie więcej szczegółów nieba. Adaptacja wzroku może trwać nawet ponad godzinę, a spojrzenie na wyświetlacz urządzenia mobilnego bywać nie tylko nieprzyjemne, ale również niweluje efekty dotychczasowego przystosowania, zmuszając wzrok do ponownego przyzwyczajania się do małej ilości światła. W przypadku fotografowania nocnego nieba lepiej postawić na wężyki spustowe czy piloty zdalnego sterowania.

Czym wyróżnia się technologia Nikon SnapBridge?

Idea wykorzystania łączności bezprzewodowej nie jest nowa, jednakże celem Nikona było opracowanie funkcji, która pozwalałaby na jak najprostsze i możliwie najbardziej intuicyjne jej użytkowanie. W większości przypadków łączenie się smartfona lub tabletu z aparatem posiada jeden mankament – konieczne jest każdorazowe parowanie dwóch urządzeń. SnapBridge wymaga jednorazowego skonfigurowania urządzeń, by następnie utrzymywać stałe połączenie. Technologia ta oparta jest o Bluetooth® Low Energy (BLE), co pozwala na minimalne obciążenie akumulatorów sparowanych urządzeń. SnapBridge pozwala na utworzenie połączenia z maksymalnie 5 urządzeniami mobilnymi, tak więc w przypadku wykorzystywania aparatu przez kilka osób, nie ma konieczności ciągłego ponownego konfigurowania sprzętu.

snapbridge nikon i smartfon

Technologia Nikon SnapBridge umożliwia stworzenie z aparatu i smartfona funkcjonalnego duetu, który poszerza możliwości w trakcie fotografowania.

Stałe połączenie pozwala na automatyczne przesyłanie zdjęć do pamięci urządzenia mobilnego, również w trakcie fotografowania. Można więc skupić się na rejestrowaniu dziejących się wokół wydarzeń, a gdy przyjdzie pora na podzielenie się efektami pracy z resztą świata, zdjęcia będą już czekać na swoją kolej. Podczas przesyłania fotografii z wykorzystaniem technologii Bluetooth® Low Energy (BLE) następuje zmniejszenie ich rozdzielczości, co z jednej strony pozwala „odciążyć” transfer, a z drugiej daje dostęp do plików dostosowanych do wykorzystania w sieci. Jeżeli użytkownik zechce skorzystać na smartfonie z plików w pełnej rozdzielczości, może ręcznie synchronizować sprzęt. W takiej sytuacji możliwe jest skorzystanie ze standardowej łączności Bluetooth i Wi-Fi.

snapbridge nikon transfer

Automatyczne synchronizowanie smartfona i aparatu umożliwia natychmiastowe tworzenie kopii zapasowej zdjęć oraz dzielenie się nimi z bliskimi. Ponadto daje dostęp do automatycznej aktualizacji daty i godziny, podobnie jak to zachodzi w przypadku urządzeń mobilnych. To ciekawa funkcja dla tych użytkowników, którzy przekraczają strefy czasowe i chcą mieć w danych EXIF zawsze prawdziwe informacje. Dodatkowe możliwe jest także geotagowanie za pośrednictwem urządzenia mobilnego.

snapbridge nikon aparat i smartfon fotografowanie

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej łączności bezprzewodowej SnapBridge umożliwia zdalne sterowanie aparatem podczas fotografowania.

Ciekawym uzupełnieniem wyżej opisanych funkcji jest możliwość skorzystania z przestrzeni udostępnianej w Nikon Image Space, która umożliwia archiwizowanie multimediów. Użytkownicy SnapBridge dostają dostęp do nieograniczonego miejsca na serwerze, na którym mogą tworzyć backup zsynchronizowanych zdjęć w pomniejszonej rozdzielczości. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bezpośredniego dostępu do plików w różnych miejscach. Możliwe jest także skorzystanie z bezpłatnych 20 GB przestrzeni, która umożliwia upload plików w pełnej rozdzielczości.

snapbridge nikon image space

Nikon Image Space to usługa udostępniona przez tego producenta pozwalające na przechowywanie zdjęć w chmurze.

snapbridge nikon image

Aplikacja Nikon Image Space posiada wiele ciekawych funkcji ułatwiających katalogowanie i przeglądanie fotografii, takich jak np. wyświetlanie mapy z geo znacznikami.

Korzystając ze SnapBridge nie trzeba śledzić pojawiających się aktualizacji sprzętowych – w przypadku zmiany w firmware, aplikacja automatycznie powiadomi o możliwości dokonania aktualizacji. Użytkownicy, którzy posiadają sprzęt Nikon pozbawiony funkcji SnapBridge, mogą skorzystać z automatycznych powiadomień przesyłanych na maila, jednakże konieczne jest zarejestrowanie urządzenia na stronie producenta.

Poniżej znajduje się kilka wybranych modeli aparatów obsługujących funkcję SnapBridge:

Więcej informacji na temat technologii SnapBridge i wsparcie techniczne znajdziesz na oficjalnej stronie Nikona.

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, inspiracjami i testami.

Podziel się w komentarzu, w jaki sposób wykorzystujesz funkcję łączności bezprzewodowej podczas korzystania ze swojego aparatu.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort