Najlepszy bezlusterkowiec do filmowania? Sprawdź nasze propozycje!

0

W ciągu ostatnich kilku lat rynek aparatów filmujących został niemal całkowicie zdominowany przez bezlusterkowce. Tylko nieliczne marki, jak na przykład Canon, w dalszym ciągu trzymają swoją ustaloną pozycję. Pytanie – czy na długo. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiam 7 propozycji na najlepszy bezlusterkowiec do filmowania. Sprawdź je i zobacz, który wybór jest Ci najbliższy.

Bezlusterkowce dla filmowców stały się tak atrakcyjne głównie dlatego, że są mniejsze, lżejsze, oferują praktycznie te same parametry co lustrzanki cyfrowe. Do tego dochodzą funkcje niegdyś zarezerwowane głównie dla kamer, tj. monitoring ekspozycji czyli zebra, czy płynny autofocus.

Jak sama nazwa wskazuje aparaty bezlusterkowe działają bez lustra, w przeciwieństwie do tradycyjnych lustrzanek cyfrowych. Światło przemieszcza się bezpośrednio przez obiektyw na matrycę, następnie przetwarzane jest do wizjera elektronicznego. Jest to ta sama technologia, którą można znaleźć w smartfonach i aparatach kompaktowych. Dopiero niedawno producenci byli w stanie wyprodukować odpowiednie komponenty na poziomie adekwatnym dla profesjonalistów. 

Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DC-GH5

Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DC-GH5

1. Panasonic Lumix DC-GH5

Aparat ten jest obecnie jednym z najpopularniejszych wśród filmowców, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Mówi się, że to rodzaj hybrydy pomiędzy aparatem do robienia zdjęć a kamerą filmową. Do największych zalet GH5 należą przede wszystkim: jakość nagrywania w rozdzielczości 4K z 10-bitowym zapisem obrazu 4:2:2, co daje znacznie większe możliwości w post produkcji, np. podczas korekcji obrazu. Kolejne kwestie to możliwość nagrywania 60 kl/s w jakości 4K oraz do 180 kl/s full HD i pięcioosiowa stabilizacja obrazu, która pozwala na bardzo płynny obraz nawet w bardzo trudnych warunkach.

Oprócz wyżej wymienionych, za uwagę zasługują również mocna i zwarta obudowa, odporna na zachlapania i mróz do -10 stopni, bardzo ostry wizjer oraz dotykowy, odchylany monitor. Dodatkowo można nabyć moduł audio, który ma możliwość podłączenia mikrofonów przez wejście XLR.

GH5 jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla każdego, kto myśli o profesjonalnym filmowaniu. Przekonują się o tym każdego dnia miliony użytkowników, w tym również ja, ponieważ od dwóch lat codziennie używam tej kamery i mogę Ci ją szczerze polecić.

Aparat cyfrowy FujiFilm X-T3

Aparat cyfrowy FujiFilm X-T3

2. Fujifilm X-T3

Firma Fujifilm wzięła sobie do serca fakt, że zaczyna odstawać od konkurencji pod względem możliwości filmowania aparatami. Owocem tego jest model X-T3, który z matrycą APS-C oraz z 10-bitowym zapisem obrazu w rozdzielczości 4K daje naprawdę dobre rezultaty.

Na szczególną uwagę zasługują bardzo szybki autofocus, uszczelniona obudowa, nagrywanie 120kl/s w rozdzielczości full HD oraz co ciekawe – bardzo przyzwoity dźwięk z wbudowanego mikrofonu, co jest rzadkością u konkurencji. Również interesujący jest profil kolorystyczny ETERNA, który wygląda naprawdę dobrze, jednak znacznie zmniejsza dynamikę obrazu. Warto zatem filmować z pełną rozpiętością kontrastu za pomocą F-log.

Ten aparat jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które z aparatami marki Fujifilm miały już wcześniej styczność. Jego klasyczny wygląd oraz mocna i solidna obudowa dają wrażenie trzymania aparatu analogowego, co jest bardzo przyjemne.

Aparat cyfrowy Olympus OM-D E-M1 Mark II

Aparat cyfrowy Olympus OM-D E-M1 Mark II

3. Olympus OM-D E-M1 Mark II

Olympus raczej nie przychodzi na myśl, kiedy myślimy o filmowaniu. Jednak aparat OM-D E-M1Mark II jest godnym przedstawicielem bezlusterkowców dla każdego, kto para się kręceniem filmów.

Aparat ma wiele zalet, do których należą przede wszystkim: nagrywanie w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160) oraz Cinema 4K (4096 x 2160), a także 5-osiowa stabilizacja obrazu, doskonale sprawdzająca się przy filmowaniu z ręki. Kolejna sprawa to obudowa odporna na mróz i zachlapania oraz ruchomy wyświetlacz LCD.

Mimo iż aparat ten zorientowany jest bardziej na fotografowanie, to jednak nie zabrakło w nim wejścia na mikrofon i słuchawki, co wśród wielu konkurentów wcale nie jest takie popularne. Poleciłbym go każdemu, kto lubi robić zdjęcia przyrodnicze lub sportowe, gdzie potrzebna jest super szybka sekwencja zdjęć seryjnych do 18 kl/s oraz od czasu do czasu nagrywa filmy.

Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC-G7 + ob. 14-42

Aparat cyfrowy Panasonic Lumix DMC-G7 + ob. 14-42

4. Panasonic Lumix DMC-G7

Jeśli masz ograniczony budżet lub jeszcze nie wiesz, czy filmowanie jest dla Ciebie, to Lumix DMC-G7 jest świetnym rozwiązaniem. Aparat nagrywa w rozdzielczości 4K oraz ma odchylany, ostry ekran, pokrywający 100% pola widzenia obiektywu. Również autofocus jest tutaj dużym atutem przy filmowaniu z ręki.

Aparat ten może być zarówno świetnym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki przy filmowaniu oraz dla tych, którzy potrzebują dodatkowej, lecz niezbyt drogiej kamery, nagrywającej np. przebitki do Lumixa GH5. Oba aparaty fajnie się w ten sposób uzupełniają. 

Aparat cyfrowy Sony A6500 body

Aparat cyfrowy Sony A6500 body

5. Sony A6500 body

Aparat Sony A6500 jest jednym z najczęściej wybieranych aparatów do filmowania zarówno przez vlogerów jak i osoby, które tworzą bardzie profesjonalne treści. Jego obudowa może sugerować, że mamy do czynienia z tanim aparatem kompaktowym, tzw. „małpką”, jednak przy bliższym poznaniu okazuje się… nic bardziej mylnego.

Funkcje, które zasługują na największą uwagę to przede wszystkim nagrywanie w rozdzielczości 4K w formacie Super 35 mm oraz matryca APS-C, pozwalająca na bardzo dobre osiągi przy nagrywaniu w nocy. Następnie opcja slow motion do 100kl/s oraz płaski profil kolorystyczny S-log, który przydaje się przy obróbce obrazu.

Warto wspomnieć również o świetnie działającym autofocusie, który jest praktycznie niezawodny, a także o 5-osiowej stabilizacji matrycy, co świetnie sprawdza się przy nagrywaniu z ręki.

Aparat cyfrowy Panasonic LUMIX DMC-G80

Aparat cyfrowy Panasonic LUMIX DMC-G80

6. Panasonic LUMIX DMC-G80

Panasonic Lumix DMC-G80 leży gdzieś pomiędzy wspomnianymi już wcześniej G7 oraz GH5, dając tym samym szerokie spektrum wyboru pomiędzy aparatami marki Panasonic. Dla wielu osób filmujących lub chcących filmować aparat ten może okazać się dobrym rozwiązaniem. Z powodzeniem może służyć jako kamera główna lub dodatkowa do przebitek.

Do najważniejszych cech tego aparatu należą: nagrywanie w rozdzielczości 4K, 5-osiowa stabilizacja obrazu oraz uszczelniona i lekka obudowa z magnezu. Idealnie nadaje się do filmowania w podróży, gdzie każdy kilogram mniej może mieć znaczenie.

Atomos Ninja V

Atomos Ninja V

Na uwagę zasługuje również możliwość podłączenia zewnętrznego rejestratora typu Atomos Ninja V za pomocą złącza HDMI. Aparat ten bardzo dobrze sprawdzi się na każdym, amatorskim planie filmowym.

Aparat cyfrowy Sony A7 III body

Aparat cyfrowy Sony A7 III body

7. Sony A7 III body

Na koniec zestawienia aparat, który niedawno pojawił się na rynku, a który jest lepszy od swojego, już i tak bardzo dobrego poprzednika. Sony A7 III jest obecnie najlepszym, przystępnym cenowo aparatem z matrycą pełnoklatkową.

Aparat ten słynie z tego, że ma świetne możliwości pracy przy słabym oświetleniu oraz bardzo dobry autofocus. Do najważniejszych cech tego aparatu należą: nagrywanie w rozdzielczości 4K oraz slow motion do 120 kl/s w jakości full HD. Oprócz tego dwa płaskie profile kolorystyczne S-log2 oraz S-log3 pozwalają na dużą korekcję barwną w post produkcji. Również 5-osiowa stabilizacja obrazu sprawdza się doskonale. A to wszystko zamknięte w szczelnej, magnezowej obudowie. Ten aparat jak i jego poprzednik, Sony A7S II, są bezpośrednimi konkurentami wobec Panasonica GH5.

Wiele z wymienionych tutaj aparatów ma zarówno cechy wspólne jak i te, które je wyróżniają na tle innych, co odbija się na cenie. Przed zakupem aparatu do filmowania, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań np. jak dużo zamierzam filmować, czy chcę się tym zająć na poważnie, czy tylko potrzebuję do filmowania imprez rodzinnych, czy potrzebuję czegoś lekkiego i małego czy może raczej znaczenie ma możliwość rozbudowy itp.

Jaki jest najlepszy bezlusterkowiec do filmowania dla Ciebie? Taki, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i przyszłych planów, związanych z filmowaniem. Niezależnie od wyboru, jakiego dokonasz, mam nadzieję, że pozwoli Ci on na spełnianie swoich filmowych marzeń.

Sprawdź także inne nasze zestawienie najlepszych bezlusterkowców:

Najlepsze bezlusterkowce do filmowania (2021) – co wybrali eksperci?

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

Zostaw komentarz

izmir escort