Najlepsze kamery do vlogowania – poznaj nasze typy!

4

Vlogi to coraz popularniejszy kanał komunikacji. Jeśli jesteś blogerem lub zamierzasz być, to jest duża szansa, że za chwilę zapragniesz być również vlogerem. Czasem pisanie po prostu przestaje wystarczać lub też tematyka, którą chcesz poruszać, jest na tyle specyficzna, że wymaga nagrywania wideo. Niezależnie od pobudek, do vlogowania potrzebny Ci będzie sprzęt do filmowania. Vlogerzy bardzo często do swojej pracy wykorzystują aparaty filmujące (lustrzanki lub bezlusterkowce). W tym artykule zaproponuję Ci nieco inne podejście do sprzętu, a mianowicie – kamery do vlogowania. Sam zobacz, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie. 

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych modeli, chciałbym zwrócić uwagę na podstawowe parametry, które każdy sprzęt do vlogowania powinien posiadać, niezależnie od formy i tematyki vloga.

Jakość obrazu

Od wielu lat standardem jest rozdzielczość  full HD, którą obecnie znajdziemy już w każdym sprzęcie. Jest to wystarczająca jakość dla większości vlogów. Jeśli jednak zajmujesz się tematyką związaną z modą, urodą lub tematami, które bardzo mocno kładą nacisk na wizualne aspekty vloga, to warto pomyśleć o rozdzielczości 4K, która obecnie jest bardzo popularna i z czasem może stać się standardem, podobnie jak teraz full HD. Nie wszystkie kamery i aparaty, dostępne na rynku, mają możliwość nagrywania w tej rozdzielczości, dlatego warto przed zakupem ocenić, jakiej rozdzielczości potrzebujemy.

Ruchomy ekran

Dla wielu osób ruchomy ekran, na którym mogą siebie widzieć w trakcie nagrania, aby mieć kontrolę nad kadrem i tym, co robią przed kamerą, to sprawa kluczowa. Jest to bardzo duże ułatwienie podczas vlogowania i warto zwrócić uwagę na tą opcję, jeśli charakter naszego vloga przewiduje stawanie przed kamerą. Istnieją kamery i aparaty, które nie posiadają odchylanego ekranu, czasem też funkcja ta jest nieco upośledzona. Ekran co prawda się odchyla, ale tylko lekko do góry lub w dół, co vlogerowi niekoniecznie może być potrzebne.

KĄCIK VLOGERA – Vlogujesz? Zainwestuj w dobry mikrofon!

Stabilizacja obrazu

Bardzo pożądaną opcją dla wielu osób jest stabilizacja obrazu, która pozwala robić płynne ujęcia w ruchu. Jeśli ktoś prowadzi dynamicznego vloga, ciągle przemieszczając się z kamerą, takie rozwiązanie jest koniecznością.

Dźwięk

Jak wiadomo obraz bez dobrego dźwięku równie dobrze mógłby nie istnieć. Dlatego przy wyborze sprzętu do vlogowania warto sprawdzić, jakiej jakości jest wbudowany mikrofon, zwłaszcza wówczas, gdy nie planujemy podpinania mikrofonu zewnętrznego. Jeśli planujemy – koniecznie wybierzmy taką kamerę, która oferuje taką możliwość.

Jakość obrazu przy ograniczonym świetle

Nikt nie lubi ograniczeń w swojej twórczości, dlatego myśl, że nie mogę  zrealizować swojego pomysłu na vlog przy słabym oświetleniu, np. w nocnych klimatach miasta, jest nieprzyjemna. Warto zwrócić uwagę na ten parametr wybierając sprzęt do vlogowania. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy zabraknie nam światła. Często prowadzenie vloga opiera się na ustawieniu kamery w swoim pokoju, gdzie dostępność światła może być niewystarczająca. Wtedy warto mieć kamerę, która to udźwignie lub mierzyć się z inwestycją w dodatkowe lampy.

PORADNIK KUPUJĄCEGO – Wybieramy mobilne oświetlenie do filmowania

Przejdźmy teraz do samego sprzętu, który warto rozważyć przed zakupem. Oto moje propozycje kamer dla vlogera.

Kamera Sportowa DJI 4K Osmo z trzyosiowym gimbalem

Kamera Sportowa DJI 4K Osmo z trzyosiowym gimbalem

Kamera Sportowa DJI 4K Osmo z trzyosiowym gimbalem

Kamera sportowa DJI Osmo jest bardzo interesującym rozwiązaniem dla każdego vlogera, który potrzebuje absolutnie minimalistycznego podejścia do vlogowania, ale nie chce używać do tego telefonu. Ta mała kamera umieszczona jest na 3-osiowym gimbalu, który zapewnia płynny obraz nawet podczas biegu. Do tego dodajmy nagrywanie w rozdzielczości 4K oraz możliwość podpięcia telefonu jako monitora poglądowego i mamy świetne rozwiązanie do vlogowania w trasie. Mimo tak małych rozmiarów DJI Osmo ma również wejście na mikrofon. Całość jest poręczna i mieści się w kieszeni.

Zoom Q8

Zoom Q8

KĄCIK VLOGERA – Planujesz vlogować? Sprawdź 6 porad dla początkujących!

Zoom Q8

Ta mała kamera o nietypowym wyglądzie jest tym, czego potrzebują niewymagające osoby, chcące vlogować w bardzo podstawowy sposób przy użyciu małego sprzętu. Zoom Q8 jest kamerą, która nagrywa w rozdzielczości HD 2304×1296 oraz posiada obrotowy ekran, a także – co zasługuje na szczególną uwagę -posiada wysokiej jakości wbudowany mikrofon oraz możliwość podłączenia zewnętrznych mikrofonów za pomocą profesjonalnego złącza XLR. Kamera świetnie nadaje się, np. dla muzyków lub osób, dla których małe rozmiary i jakość dźwięku są najbardziej pożądanymi cechami.

Kamera Sportowa GoPro HERO7 black

Kamera Sportowa GoPro HERO7 black

Kamera Sportowa GoPro HERO7 black

GoPro 7 to kolejna odsłona kultowej już kamery sportowej, która świetnie sprawdzi się w każdych ekstremalnych warunkach i nie tylko. Do najważniejszych cech tej kamery należą: Rozdzielczość 4K, świetna wbudowana stabilizacja obrazu, dobrej jakości wyświetlacz dotykowy, wodoszczelność do 10 metrów oraz całkiem dobra jakość dźwięku przy tak małej i szczelnej obudowie, a to za sprawą aż 3 wbudowanych mikrofonów. Istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu za pomocą specjalnego adaptera. Kamera ta jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto potrzebuje wszechstronnego urządzenia do zadań specjalnych. Poniższe wideo mojego autorstwa w większości było nagrywane GoPro 7 black z dźwiękiem z wbudowanych mikrofonów.

Kamera cyfrowa Sony FDR-AX33

Kamera cyfrowa Sony FDR-AX33

Sony FDR-AX33

Sony FDR-AX33 wygląda jak typowa kamera do kręcenia rodzinnej wycieczki lub komunii wnusia, jednak niech Cię to nie zmyli. W tej narzucającej skojarzenia obudowie drzemie bardzo dobra kamera, która dla wielu vlogerów może być świetnym rozwiązaniem. Do głównych jej zalet należą: rozdzielczość 4K, dobra stabilizacja obrazu, 10-krotny zoom optyczny, świetnej jakości obiektyw ZEISS Vario Sonnar T, Wi-Fi oraz to, co chyba jest najlepszą cechą odróżniającą podobne kamery – możliwość manualnego nastawiania np. ekspozycji, ostrości, balansu bieli, itp. Do tego wszystkiego dodać należy możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu oraz obrotowy ekran i mamy wysokiej klasy sprzęt do nagrywania vlogów. A to wszystko w zgrabnej i lekkiej obudowie.

Kamera cyfrowa Sony PXW-X70

Kamera cyfrowa Sony PXW-X70

Sony PXW-X70

Na koniec tej listy coś dla vlogerów z zacięciem dokumentalisty. Sony PXW-X70 to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą vlogować na wyższym poziomie, mając na uwadze jakość oraz zacięcie do tworzenia dłuższych form dokumentalnych. Do najważniejszych cech tej kamery należą: możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K, świetny obiektyw ZEISS Vario Sonnar T o 12-krotnym przybliżeniu, wysokiej jakości wizjer OLED, łącze Wi-Fi oraz coś, co zasługuje na szczególną uwagę, tj. wbudowany filtr ND, czyli filtr zmiennej gęstości, umożliwiający przyciemnianie obrazu bez konieczności zmiany czułości ISO oraz migawki czy przysłony. Do tego dodajmy dwa wejścia audio XLR, świetnej jakości obraz w niskim oświetleniu oraz mały rozmiar kamery i mamy świetny przepis na sprzęt na vloga dokumentalnego na wysokim poziomie.

Powyższe propozycje różnią się od siebie pod wieloma względami – tak, jak różnią się od siebie vlogerzy i ich tematy, które poruszają. Warto jest przyjrzeć się tym kamerom i wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Jeśli jednak żadna z powyższych propozycji nie przypadła Ci do gustu, rozważ nagrywanie vloga lustrzanką lub bezlusterkowcem.

Najlepszy bezlusterkowiec do filmowania? Sprawdź nasze propozycje!

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

4 komentarze

  1. hej, fajne zestawienie. Osmo ostatnio chyba jest modne bo sporo blogerów/vlogerów go testuje. Szukam sprzętu w rozsądnej cenie do kręcenia filmów i robienia zdjęć. Tematyka beauty. Do korzystania zarówno w terenie jak i w studio. Pomożesz? pozdrawiam :)

  2. Sporo ludzi nagrywa kamerami sportowymi. W sumie to widzę czemu, sam mam x10.1 Lamaxa i filmy po prostu dobrze wyglądają. Wyraźne filmy z dobrymi kolorami a w terenie mobilność się liczy. Co mnie tylko zastanawia to jak niektórzy z tymi lustrami na gimbalach chodzą. Ręka im nie odpada? :P Sportowe mają jedynie mikrofon średni, ale te lepsze modele juz są ok.

    • X10.1 była ok jak się nie chciało nagrywać audio przy wietrze. Z tego co kojarzę to dopiero teraz mają dwie kamery x7.2 i x9.2 z możliwością nagrywania z zewnętrznym mikrofonem…

Zostaw komentarz

izmir escort