Lustrzanki dla średniozaawansowanych – jaki aparat kupić do 5 tysięcy złotych?

0

Średniozaawansowani tudzież ambitni amatorzy poszukują czegoś więcej niż aparatu o podstawowej funkcjonalności. Określenie, że lustrzanka ma być półprofesjonalna, nie oznacza wcale, że ma być tylko w połowie dobra. Musi spełniać nie tylko bardziej wygórowane oczekiwania w zakresie parametrów, ale również ergonomii i ceny. Jeśli zastanawiasz się, jakie są najlepsze lustrzanki dla średniozaawansowanych, to zajrzyj do tego zestawienia. Znajdziesz tu 5 najlepszych aparatów Canon, Nikon i Pentax w cenie od około 3 do 5 tysięcy złotych.

Zobacz lustrzanki do 5 tysięcy zł w Cyfrowe.pl >>


Canon EOS 77D


Canon EOS 77D

Hegemonia Canona i Nikona w segmencie lustrzanek trwa w najlepsze, tak więc poświęcone im zestawienie musi otwierać model, któregoś z ww. producentów. Ciekawym przykładem lustrzanki dla półprofesjonalistów jest Canon EOS 77D. To że jest to model adresowany do nieco bardziej wymagających użytkowników widać już po spojrzeniu na jego obudowę. Rozbudowana klawiszologia i dodatkowy wyświetlacz z podstawowymi parametrami zapewnia ergonomię, która zadowoli wymagających fotografów.

Tym co jednak naprawdę się liczy jest wnętrze. W przypadku Canona EOS 77D jest ono całkiem bogate. Cechuje je matryca CMOS APS-C o rozdzielczości 24,2 MP, autofokus z 45 punktami krzyżowymi, bezprzewodowa łączność Wi-Fi, NFC i Bluetooth, technologia Dual Pixel CMOS, procesor obrazu DIGIC 7, tryb zdjęć seryjnych z maks. prędkością 7 kl./s czy 5-osiowa stabilizacja obrazu. To wszystko pozwala już całkiem serio podejść do zagadnienia fotografowania i filmowania.

Zalety

 • rozbudowana klawiszologia
 • dodatkowy ekran wyświetlający podstawowe parametry
 • system AF wykorzystujący 45 punktów ostrości
 • technologia Dual Pixel CMOS
 • 5-osiowa stabilizacja obrazu
 • procesor obrazu DIGIC 7

Wady

 • filmy „tylko” w jakości Full HD
 • brak uszczelnień konstrukcji

 

 

 

 


Nikon D7500


Nikon D7500

Nikon D7500 łączy w sobie rozwiązania stosowane w wyższym modelu D500, jednocześnie oferując bardziej kompaktową budowę. Jest to sprzęt, który umożliwia wyciśnięcie z fotografii naprawdę sporo. Można by tu wymienić m.in. maksymalna wartość ISO 512 000 (rozszerzalne aż do 1 640 000 ISO), wydajny procesor obrazu EXPEED 5, 51-polowy system AF z 15 punktami krzyżowymi, tryb zdjęć seryjnych z maksymalną prędkością wynosząca 8 kl./s, wizjer optyczny z niemal 100% pokryciem kadru czy technologię SnapBridge. Podobnie jak w przypadku Canona EOS 77D na uwagę zasługuje także rozbudowana liczba przycisków funkcyjnych i dodatkowy ekran zlokalizowany na górnym panelu.

Poza możliwościami fotograficznymi Nikon D7500 oferuje wiele także w zakresie filmowania. Przede wszystkim może pochwalić się rejestrowaniem wideo w jakości 4K UHD. Poza tym może zapisywać materiały bezpośrednio na zewnętrznych urządzeniach za pośrednictwem nieskompresowanego sygnału HDMI. Dodatkowo niezależnie czy zamierzasz fotografować, czy filmować, możesz to robić w wymagającym środowisku – Nikon D7500 posiada uszczelnioną budowę.

Zalety

 • rozwiązania znane z bardziej zaawansowanego Nikona D500
 • zakres czułości ISO 100-512 000
 • 51-polowy system AF
 • zdjęcia seryjne z prędkością 8 kl./s
 • filmowanie w jakości 4K UHD
 • ergonomiczna konstrukcja z rozbudowanymi elementami sterującymi
 • uszczelniona obudowa
 • minimalny czas naświetlania wynoszący 1/8000 s

Wady

 • brak trybu slow motion
 • brak stabilizacji matrycy

Lustrzanka APS-C Nikon D7500 – jak wypada w porównaniu z D7200 i D500?  >>

 


Pentax KP


 

Pentax KP

Co prawda zestawienie z serii Jaki sprzęt kupić nie ma charakteru rankingu, ale trzeba przyznać, iż w artykule prezentującym amatorskie lustrzanki propozycja Pentaxa była swoistym czarnym koniem. Wygląda na to, że nie inaczej jest w przypadku segmentu lustrzanek półprofesjonalnych. Pentax KP to aparat, który potrafi zaoferować naprawdę sporo. Przede wszystkim wyróżnia się 5-osiową stabilizacją obrazu Shake Reduction II, możliwością skorzystania z migawki elektronicznej, procesorem obrazu PRIME IV, systemem Pixel Shift Resolution czy maksymalną wartością ISO wynoszącą 819 000. Poza tym to także bardzo ergonomiczna konstrukcja, która pozwala na obsługę za pomocą m.in. 3 pokrętłami.

Trzeba przyznać, że Pentax KP posiada „smaczki”, którymi potrafi dopieścić swoich użytkowników. Wśród popisowych numerów tego modelu znajduje się możliwość fotografowania z czasem nawet 1/24000 s czy uchylny 3’’ ekran LCD z panelem z hartowanego szkła. Ponarzekać można właściwie jedynie na funkcje filmowe. Jakość Full HD nie jest tym, czego można by oczekiwać w tego typu modelu, ale jeśli zamierzasz skupić się przede wszystkim na fotografii, to Pentax KP jest zdecydowanie godnym polecenia sprzętem.

Zalety

 • 5-osiowa stabilizacja obrazu Shake Reduction II
 • połączenie migawki elektronicznej i mechanicznej
 • 3 pokrętła sterujące
 • wzmocniona i uszczelniona obudowa

Wady

 • filmy Full HD
  Brak dodatkowego ekranu z podstawowymi parametrami

Pentax KP – zaprojektowany z myślą o ambitnych >>

 


Canon EOS 850D


Model ten to najnowsza propozycja wśród prezentowanych w tym artykule aparatów. Może być ciekawą opcją dla tych, którzy wahają się pomiędzy wyborem lustrzanki lub bezlusterkowca. Canon EOS 850D jest co prawda raczej adresowany do początkujących fotografów, ale także bardziej zaawansowani użytkownicy mogą być zainteresowani jego możliwościami. A tutaj jest kilka ciekawostek.

Przede wszystkim Canon EOS 850D wyróżnia się m.in. systemem inteligentnego śledzenia obiektów w trybie AF, który pozwala na podążaniu za twarzą lub okiem modela, dotykowym ekranem LCD, możliwością rejestrowania wideo w 4K czy migawką elektroniczną. Część z tych rozwiązań była obiektem zazdrości entuzjastów lustrzanek, lecz jak widać da się postawić na ciekawą hybrydyzację.

Sprzęt ten zwraca też uwagę dobrą ergonomią pracy. Niestety nie ma w nim wspomagającego wyświetlacza umieszczonego na górnym panelu, ale za to obsługa odbywa się za pomocą 2 pokręteł. Przydałoby się może więcej klawiszy wyprowadzonych na obudowę, ale wciąż to co może zaproponować ten model powinno być zadowalające.

Zalety

 • rozwiązania znane z bezlusterkowców
 • nagrywanie filmów w jakości 4K
 • maksymalnie aż 143 punkty AF
 • migawka elektroniczna
 • 2 pokrętła sterujące

Wady

 • przydałaby się bardziej rozbudowana klawiszologia

 


Nikon D750


Na koniec zostawiłem aparat, który tak naprawdę nieco nagina założenia tego artykułu, gdyż w rzeczywistości stanowi w pełni profesjonalną lustrzankę. Warto jednak mieć na uwadze Nikona D750 z 2 powodów. Przede wszystkim dlatego, że to rzecz jasna świetny aparat, ale również dlatego, iż premiera jego młodszego brata Nikon D780 spowodowała spadek jego ceny, tak że można ten model zaproponować również osobom zakładającym budżet dla półprofesjonalnego sprzętu.

Pomimo że Nikon D750 doczekał się następcy, nie oznacza to, że jest to przestarzały model. Posiada świetną matrycę pełnoklatkową o rozdzielczości 24,3 MP, tryb zdjęć seryjnych o maks. prędkości 6,5 kl./s czy system AF Multi-CAM 3500FX. To pewien paradoks, że pomimo iż można go już uznać za nieco starszy model, to dla wielu amatorów będzie bardziej przyszłościowym sprzętem niż niektórzy młodsi konkurenci z tego artykułu. Dowodem na to jest np. posiadanie podwójnego slotu kart pamięci, który doceni się, gdy uda się zdobyć pierwsze zlecenia.

Tak więc Nikon D750 to solidna lustrzanka, na której można zawsze polegać (np. dysponuje uszczelnioną konstrukcją odporną na trudne warunki atmosferyczne). Może więc w porównaniu z profesjonalnymi aparatami mającymi obecnie premiery nie można po niej spodziewać się fajerwerków, ale jest to sprzęt, z którym amatorzy fotografii będą mogli oddać się jej bez reszty i bezkompromisowo.

Zalety

 • profesjonalna lustrzanka w cenie porównywalnej do półprofesjonalnego sprzętu
 • pełnoklatkowa matryca
 • zaawansowany system AF Multi-CAM 3500FX
 • zdjęcia seryjne z prędkością do 6.5 kl./s
 • podwójny slot kart pamięci

Wady

 • dla tych, którzy chcą dodatkowo filmować może oferować za mało
 • przydałoby się więcej pól autofokusa

Zobacz lustrzanki do 5 tysięcy zł w Cyfrowe.pl >>

 


Nie jesteś pewien, jaki aparat kupić? Wypożycz i przetestuj!


Jeżeli masz już spore doświadczenie w fotografii i poszukujesz dla siebie bardziej zaawansowanego modelu, to możesz skorzystać z wypożyczalni Cyfrowe.rent, aby upewnić się, czego dokładnie potrzebujesz. Pamiętaj także o ofercie aparatów używanych, która pozwala na zakupienie półprofesjonalnych lustrzanek w atrakcyjnych cenach.

 


Czytaj więcej na naszym blogu


Twoja pierwsza lustrzanka – budżetowe modele dla początkujących

Jaki bezlusterkowiec do 2000 złotych?

Jaki bezlusterkowiec do 3000 złotych?

Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort