Lampy światła ciągłego – jak wybrać i kupić dobrą lampę?

1

Bywają sytuacje, w których nie wystarczy użyć lampy błyskowej, aby dobrze doświetlić fotografowany przedmiot. O wideo nie wspominając! W jakich sytuacjach przydają się lampy światła ciągłego? Na co zwracać uwagę, gdy kupujesz tego typu lampę? Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci odpowiedzieć na te pytania.

Kolor światła

W przypadku lamp błyskowych temat jest prosty – każda lampa błyskowa daje światło zbliżone do koloru światła dziennego. Lampy światła ciągłego mogą dawać różny kolor światła, od ciepłego – żółtego, przez światło naturalne – słoneczne, do zimnego – niebieskiego. Musisz o tym pamiętać wybierając lampę. Temperatura barwowa światła żarowego, a więc żarówki lub halogenu to ok 3200K, a więc jest to kolor żółty światła. Świetlówki kompaktowe można bez większego problemu zakupić z temperaturą barwową ok 3200K (światło ciepłe – żółte), ok 5500K (światło dzienne – naturalne) oraz ok 6500K (światło zimne – niebieskie). Podobnie sprawa się ma ze światłem opartym o coraz bardziej popularne LEDy. Te również mogą świecić światłem o temperaturze barwowej 3200K jak i 5600K. Co więcej! W sprzedaży są lampy, które mają zamontowane dwie grupy diod – te świecące na zółto (3200K) oraz naturalnym białym światłem (5500K), a użytkownik dostaje możliwość skokowej lub płynnej regulacji mocy świecenia poszczególnych grup. Mogą być to lampy zarówno studyjne – panelowe, np: Lampa LED Akurat DL 3120 lampa bez adaptera, jak i małe lampy nakamerowe, np: Lampa LED Yongnuo YN-216 (3200K-5500K).

Pamiętaj, aby nie mieszać lamp z różnym kolorem światła. Chyba, że robisz to celowo aby uzyskać jakiś efekt, na którym Ci zależy. Jeżeli używasz jednego koloru światła, bez problemu dasz radę ustawić swój aparat lub kamerę tak, aby interpretował barwy prawidłowo, nawet jeżeli będziesz je widział przekłamane (w żółtym lub niebieskim odcieniu).

Filmy

Podstawą dobrego wideo jest dobre oświetlenie. Nawet przy tworzeniu filmów w domu, często chcesz je wrzucić później na Youtube’a. Nigdy nie uzyskasz tak dobrego efektu, używając zwykłych domowych lamp. Ich moc jest zbyt mała, aby jakość wideo była zadowalająca. W takim przypadku idealnie sprawdzi się mocna lampa LEDowa, jak na przykład LED Akurat d2120a1. W przeciwieństwie do świetlówki nie będzie migotać na filmie, a do tego umożliwi zmianę natężenia światła oraz ustawienia ciepłego i chłodnego odcienia. Lampy LED-owe są też energooszczędne, dzięki czemu możesz zasilać je z akumulatorów, a nie z domowego gniazdka 230V, co stanowi dużą zaletę przy filmowaniu i jednoczesnym przemieszczaniu się z kamerą.

Fotografia studyjna

Dużym plusem używania lamp światła ciągłego jest możliwość bezpośredniego oglądania efektów jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Przy użyciu lampy błyskowej efekt, jaki daje sprzęt, widzisz dopiero po zrobieniu zdjęcia. Przez to może Ci być trudniej manipulować światłem. Dzięki lampie światła ciągłego możesz z góry ocenić efekt i w zależności od poziomu zadowolenia – zmienić go.

Dlatego lampy tego typu przydatne są również w profesjonalnej fotografii studyjnej. Jeśli jesteś fotografem zajmującym się profesjonalnymi zdjęciami produktowymi, zapewne wiesz, jak ważnym elementem jest światło w tej działce. Jeśli do fotografii produktowej używasz namiotu bezcieniowego (np. Powerlux), najprawdopodobniej przydadzą Ci się również małe lampy światła ciągłego – takie jak Funsports LH-30, aby zdjęcie było dobrze doświetlone z obydwu stron.

por_bez-doswietlenia

Zdjęcie bez doświetlenia

por_doswietlenie

Zdjęcie z doświetleniem

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na rynku znajdziesz szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o wybór lampy światła ciągłego. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka cech, które pomogą Ci w odnalezieniu właściwej.

Przede wszystkim – jakość wykonania – plastik plastikowi nierówny, warto więc sprawdzić, jak odporny będzie on na działania zewnętrzne. Porównaj, jak zbudowane są mocowania, rączki do obrotu lampą i inne elementy. W tej dziedzinie dobrym wyznacznikiem jakości jest również cena. Nie każda tania lampa jest kiepska, ale każda lampa z wyższej półki cenowej jest świetnie wykonana. Każda lampa daje inne możliwości – są takie, w których możesz samemu wyłączać poszczególne żarówki lub rzędy żarówek i w ten sposób regulować ich moc (w przypadku lamp ze świetlówkami regulacja mocy odbywa się skokowo poprzez włączanie i wyłączanie poszczególnych grup świetlówek), ale są też takie, których moc wyregulujesz dzięki potencjometrowi, przez co możesz bardziej kontrolować światło i ich regulacja będzie bardziej płynna (są to np. lampy oparte o żarówki halogenowe oraz coraz bardziej popularne diody LED).

Istotną kwestią przy wyborze lampy jest możliwość mocowania przy niej dodatkowych sprzętów (takich jak: softbox, wrota czy reflektory) – jak na przykład w halogenowej lampie Hedler. Wybierając lampę zastanów się, czy będziesz musiał korzystać z dodatkowych modyfikatorów światła. Największe możliwości w tej kwestii dają lampy halogenowe, a najmniejsze lampy oparte o świetlówki.

I oczywiście – cena. Są lampy, które potrafią kosztować  niewiele ponad 100 zł (Lampa Powerlux RC-464 z softboxem), ale nie będą miały wysokiej mocy, jak droższe modele. Wszystko zależy od ich parametrów i celu, w jakim chcesz zastosować lampę (np. kilka dużych lamp panelowych, takich jak na przykład Fomei Power Desk Light, będzie przydatne do oświetlenia samochodu w studiu).

Podsumowując, ile potrzeb, tyle modeli. Wybierając lampę światła ciągłego, weź pod uwagę swoje przyszłe działania, kolor światła (temperaturę barwową) i dokładnie zaplanuj rodzaj modyfikatorów jakich zamierzasz używać. Czy chcesz tworzyć fotografię produktową, robić sesje studyjne, robić filmy w zaciszu domowym – tak naprawdę w każdej sytuacji przyda Ci się inna lampa z innym kolorem światła.

Podziel się.

O Autorze

Dorota Kopczyńska

Absolwentka filologii polskiej, blogerka oraz miłośniczka psów, kawy, fotografii i tworzenia filmów.

1 komentarz

  1. Avatar

    Z takimi lampami jeszcze nie miałem do czynienia. Na razie korzystam z RoundFlash Ringni bardzo dobrze sprawdza się w przy wielu zdjęciach. Wiem, że w studiu fotograficznym obok mojego domu, też korzystają z produktów tej firmy.

Zostaw komentarz

izmir escort