L-bracket, czyli ciekawa szybkozłączka, którą musisz mieć

0

Są takie akcesoria, które stanowią raptem kawałek metalu, a kryją w sobie dużo większe możliwości, niż to mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Taką rzeczą są szybkozłączki typu L-bracket, czyli te płytki szybkiego mocowania, które mają kształt litery L. Do czego służą? Jak dobrać je do swojego aparatu? I dlaczego obecnie powinni nimi zainteresować się nie tylko fotografowie, ale także filmowcy? O tym wszystkim w kolejnym Słowniczku Fotografa. 

Co to szybkozłączka L-bracket?

Szybkozłączka typu L-bracket ma bardzo charakterystyczny kształt, od którego zresztą wzięła swoją nazwę. Jedna cześć stanowi całkiem tradycyjną, długą płytkę szybkiego mocowania (najczęściej zgodną z systemem Arca Swiss). Takie akcesorium jest przy tym rozszerzone o drugi, pionowy element. Obydwie te części mogą być połączone ze sobą na stałe (wtedy szybkozłączka L-bracket stanowi pojedynczy odlew z metalu) lub łączone za pomocą śrub. To drugie rozwiązanie jest bardzo ciekawe, gdyż daje dużą swobodę podczas konfigurowania sprzętu – z jednej strony w pakiecie otrzymujesz tradycyjną płytkę szybkiego mocowania, z drugiej możesz pozostawić przymocowaną do aparatu tylko pionową część szybkozłączki typu L.

Szybkozłączka L 3 Legged Thing ROXIE-G wykonana z pojedynczego elementu ze stopu magnezu

Płytka 3 Legged Thing ELLIE-C składająca się z 2 części łączonych śrubami

Poza tym takie szybkozłączki zachowują większość cech tradycyjnych płytek mocujących. Są wykonane najczęściej ze stopu aluminium lub magnezu, oferują różne śruby mocujące (1/4’’ lub 3/8’’, a w niektórych modelach także oba typy), profilowanie zgodne z Arca Swiss czy gumowe podkładki zapobiegające przekręcaniu się kamery, czy aparatu, a także chroniące sprzęt przed przypadkowymi zarysowaniami. Ponadto pionowa część oferuje dodatkowe otwory gwintowane do mocowania różnych akcesoriów foto-wideo.

Wiadomo już, czym jest szybkozłączka typu L-bracket, ale do czego to się może przydać?

Szybkozłączka L-bracket – zastosowanie

Błyskawiczne przełączanie się pomiędzy trybem krajobrazowym a portretowym

To podstawowe zastosowanie szybkozłączki typu L, któremu zawdzięcza swoje istnienie. Pionowy element, podobnie jak poziomy, posiada specjalne profilowania, które pasują np. do mocowania Arca Swiss w głowicy. Możesz więc błyskawicznie odczepić poziomą szybkozłączkę i przepiąć aparat do pionowej orientacji. Niegdyś to zastosowanie było wykorzystywane głównie przez fotografów, a już w szczególności przez portrecistów. Teraz zdominowanie oglądania zdjęć i filmów na smartfonach i wszechobecność social mediów sprawiają, że filmowanie w orientacji pionowej staje się coraz częstsze.

Szybkozłączka 3 Legged Things ROXIE-G

Ba, to akcesorium stało się niezastąpionym sprzętem także dla filmowców. Choć jeszcze jakiś czas temu filmowanie w pionie było swoistym faux pas, to coraz częstsze oglądanie wideo na smartfonach czy w mediach społecznościowych spopularyzowało takie rejestrowanie materiału. Twórcy wideo chcąc nie chcąc przygotowują coraz więcej filmów w orientacji pionowej. Nawet coraz częściej w funkcjach profesjonalnych aparatów, kamer czy dronów pojawiają się rozwiązania, ułatwiające filmowanie w pionie.

Zresztą nawet jeśli pracujesz niemal 100% w orientacji poziomej, to taka szybkozłączka typu L może Ci się przydać. Chcesz szybko zrobić ujęcia, ukazujące backstage Twojej sesji czy inne treści do mediów społecznościowych, ale z zachowaniem jakości, którą daje Ci Twój aparat lub kamera? Po prostu przełóż aparat do orientacji pionowej z szybkozłączką L.

Zachowanie większej stabilności sprzętu

Oczywiście niemal każdy statyw pozwala na przełączanie się do orientacji pionowej, ale korzystając z szybkozłączki typu L-bracket zachowasz dużo lepsze rozłożenie ciężaru sprzętu. Przy przestawieniu głowicy trójnogu do orientacji pionowej środek ciężkości mocno odchyla się na bok, co przy używaniu cięższego sprzętu lub ustawienia statywu na nierównej powierzchni zmniejsza stabilność sprzętu (spójrz na zdjęcie poniżej). W przypadku korzystania z opisywanej szybkozłączki nie ma tego problemu. Środek ciężkości pozostaje wciąż mniej więcej w tym samym miejscu, co podczas fotografowania i filmowania w poziomie.

Takie ustawienie aparatu może zmniejszyć stabilność sprzętu.

Przy korzystaniu ze szybkozłączki L nie ma tego problemu.

Łatwiejsze wykonywanie panoram

Korzystanie z szybkozłączki L ułatwia realizowanie panoram. Przy tradycyjnym montażu pionowym z odchyloną głowicą poszczególne kadry nakładają się na siebie tak, iż istnieje większe prawdopodobieństwo ujawnienia się paralaksy. Co więcej, przy takim mocowaniu z pominięciem opisywanej szybkozłączki, podczas obrotu głowicy o 360° może okazać się, że konieczne jest korygowanie wypoziomowania sprzętu. Z mocowaniem typu L nie ma tego problemu. Nagle Twoja tradycyjna głowica kulowa lub 3-kierunkowa staje się niemalże specjalistyczną głowicą do panoram.

Łatwiejsze kadrowanie

Używając szybkozłączkę L-bracket podczas zmiany pozycji aparatu możesz przesunąć go o 90° względem osi optycznej obiektywu. Oznacza to, że taka zmiana orientacji sprzętu nie przebudowuje aż tak mocno kadru. Będzie to w szczególności widoczne np. gdy fotografowany lub filmowany obiekt znajduje się w centrum kadru i wypełnia jego większą część. Zresztą kłopot mogą sprawić nie tylko kadry, gdzie temat zdjęcia znajduje się na środku obrazu. Może on „uciec” z kadru i konieczne będzie ponowne przestawianie statywu i komponowanie ujęcia. Słowem – wszystko się komplikuje i wydłuża. Z szybkozłączką trwa to sekundę. Taki sprzęt przyda się więc przykładowo podczas wykonywania zdjęć portretowych i produktów, gdzie potrzebne są podobne kadry, ale różnych orientacjach (np. na okładkę i na rozkładówkę magazynu).

Aby zrozumieć lepiej ten problem, przyjrzy się poniższym fotografiom. 2 pierwsze fotografie powstały przy pomocy szybkozłączki L, natomiast 2 ostatnia przy zastosowaniu tradycyjnego przechyłu głowicy. Wszystkie zdjęcia powstały bez przestawiania innych elementów statywu.

Dodatkowe punkty mocowania akcesoriów

Pionowy element szybkozłączki typu L-bracket posiada uniwersalne otwory gwintowane 1/4’’. Umożliwiają one przymocowanie do nich np. ramienia Magic Arm z mocowaniem do monitora podglądowego. W takiej sytuacji w zasadzie szybkozłączka typu L spełnia rolę mini klatki operatorskiej. Zapewnia też dodatkową ochronę aparatu od boku i od spodu.

Płytka 3 Legged Thing QR11-LC z mocowaniem 1/4”

Lepsze wyważenie podczas pracy z teleobiektywem

Specjalna opcja odwrotnego montażu elementów szybkozłączki typu L pozwala na dużo lepsze wyważenie aparatu z zamocowanym teleobiektywem (spójrz poniżej). Takie ustawienie głowicy ułatwia także operowanie teleobiektywem i śledzenie poruszających się obiektów (głowica kulowa zaczyna przypominać gimbalową). Pamiętaj jednak, że nie każda konstrukcja typu L bracket zapewnia takie odwrotne mocowanie.

Jak dobrać szybkozłączkę L-bracket do aparatu i statywu?

Szybkozłączki L-bracket dzielą się na uniwersalne i opracowane z myślą o konkretnym modelu aparatu lub kamery. Ten drugi typ jest w szczególności ważny, jeśli wiesz, że chcesz korzystać z akcesoriów wideo i portów aparatu po przymocowaniu szybkozłączki. Takie modele mają specjalny wyprofilowany odlew, zapewniający dostęp do wszystkich portów danego modelu czy komory baterii.

Oczywiście uniwersalne modele również mogą zapewnić Ci dostęp do wszystkich elementów aparatu, lecz może być tak, że z danym aparatem czy kamerą taka płytka nie zapewni pełnej funkcjonalności. Zwróć jednak uwagę na to, jaką kompatybilność zapewnia dany model płytki szybkiego mocowania L z Twoim sprzętem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie w sklepie Cyfrowe.pl lub po skontaktowaniu się z obsługą sklepu. Pamiętaj, że uniwersalna szybkozłączka nie oznacza, że będzie pasowała z każdym aparatem i kamerą, lecz, że ma dużo szerszy zakres możliwości niż specjalne, dedykowane modele.

Szybkozłączki L-bracket zgodne z Arca Swiss można wykorzystać ze wszystkimi głowicami wykorzystującymi ten typ mocowania. Wśród płytek szybkiego mocowania 3 Legged Things ciekawe są modele kompatybilne z ekosystemem Peak Design.

Kompatybilność z ekosystemem Peak Design sprawia, że nie ma konieczności demontażu szybkozłączki 3 Legged Thing ELLIE podczas noszenia aparatu przy pasku.

Podsumowanie

Jak widać, takie proste akcesorium jak szybkozłączka L-bracket może być bardzo pomocne. Podziel się w komentarzu, jeśli znasz jeszcze jakieś jej zalety czy sposoby wykorzystania. Na koniec zobacz szybkozłączki 3 Legged Thing w akcji:

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort