Światła, kamera, akcja! Kupujemy pierwszą kamerę

1

Wybór kamery jest zagwozdką dla filmowca – (jeszcze) laika. Pierwszym krokiem do rozwiązania takiego problemu jest zastanowienie się nad tym, jakie filmy chce się kręcić. Jeżeli ta kwestia jest już jasna, to następnym krokiem będzie zastanowienie się czym to zrobić. Proste? Nie do końca? Zobacz kilka moich podpowiedzi!

Dla filmowca – sportowca

Żadną nowością nie będzie pewnie informacja, że sportowcy, którzy chcą uwiecznić swoje wyczyny, używają najczęściej kamery GoPro. Owa kamera znana jest z tego, że można ją sobie przymocować w dowolnym miejscu, np. na głowie i kręcić filmy z perspektywy POV, czyli własnej. Właściwie lepszym wyjaśnieniem tego skrótu byłoby „z perspektywy operatora kamery”, ale nie mamy w tym przypadku operatora z prawdziwego zdarzenia.

W modelu GoPro Hero4 Black obraz nagrywany jest w kilku rozdzielczościach w zależności od oczekiwanej liczby klatek na sekundę. Do wyboru jest m.in Full HD i 4K. Film kręcony w takiej jakości jest bardziej wyrazisty i dynamiczny, a sam obraz jakby milszy dla oka. Model ten posiada też rozbudowany system audio – wcześniejsze modele nie nagrywały dźwięku wysokiej klasy. Możemy więc nagrywać nim dobrej jakości obraz jednocześnie z dobrej jakości ścieżką dźwiękową. Z pomocą wbudowanego Wi-Fi i Bluetootha da się wyedytować nagrany materiał i podzielić się nim na portalach społecznościowych.

Mimo wielu zmian, całkiem niezłej jakości i tak dalej, kamera ta nadaje się jednak głównie do kręcenia koncertów i aktywności związanych ze sportem. Jeżeli mamy zamiar kręcić również inne wydarzenia, a może nawet filmy wg własnych scenariuszy, to warto kupić inną kamerę.

Możliwości kamery GoPro Hero4 Black:

Dla filmowca – wycieczkowicza i fana rodzinnych nagrań

Dla kogoś, kto chce uwieczniać rodzinne uroczystości, wakacje czy po prostu chwile z codziennego życia dobra będzie kamera cyfrowa o niewielkich gabarytach. Taka, którą można wszędzie ze sobą zabrać. Nawet jeśli nie będziemy zajmować się filmem profesjonalnie to warto zwrócić uwagę na kilka cech takiej kamery, abyśmy mogli używać jej w wielu sytuacjach.

Miałam niedawno do czynienia z kamerą Sony HDR- CX405. Myślę, że byłby to dobry trop dla filmowca-hobbysty. Kamera nagrywa filmy jakości Full HD, a dzięki stabilizatorowi obrazu zyskujemy obraz bez zbędnych poruszeń. Ten model Sony sprawdzi się genialnie na wszystkich rodzinnych spotkaniach, bo użyty w niej szerokokątny obiektyw umożliwi nam filmowanie w ciasnych pomieszczeniach.

Zaproponowany przeze mnie model kamery Sony posiada też opcję robienia zdjęć, co jest już raczej powszechnie spotykane. Balans bieli ustawia się automatycznie po uprzednim wybraniu opcji „pomieszczenie” lub „plener”. Jest to duży plus, bo filmy kręcone w domowych warunkach dzieją się tu i teraz i zwykle nie ma czasu na zmienianie ustawień. Zresztą pierwszą rzeczą, o której myślimy jest samo uwiecznienie chwili, nie materiał wyjściowy. Te kwestie są ważniejsze, gdy mamy zamiar zostać filmowcami – profesjonalistami.

Amatorski film z wakacji nagrany Sony HDR- CX405:

Dla przyszłego profesjonalisty

Dla kogoś, kto zaczyna zajmować się filmem profesjonalnie, poleciłabym pamiętać o kilku sprawach: ciężka, duża kamera sprawdza się przy kręceniu „z ręki”, ponieważ jej waga minimalizuje poruszenia. Z drugiej strony waga staje się problemem, gdy pracujemy sami i musimy nosić ze sobą wiele sprzętów. Do takiej kamery dobrze jest dokupić dobry statyw i lepiej na tym zakupie nie oszczędzać. Kolejną sprawą jest kwestia zgrywania materiału filmowego i programów do montażu. Kiedy zaczynamy zajmować się filmem profesjonalnie, okazuje się, że nie tylko kamera zrobi z nas filmowca. Niestety. W profesjonalnych kamerach materiał nagrywa się na karty CF, więc warto zainwestować w taką, która ma dużą pojemność i pamiętać o czytniku takich kart do komputera czy laptopa.

Kamerą, której używam na co dzień, jest Canon XF100. Od kiedy ją kupiłam, w sklepach zdążyły się już  pojawić nowsze modele, ale ten wcale nie odstaje kolosalnie od pozostałych. Jego zaletą jest cena, bo to najtańszy model z serii XF Canona.  XF100 to niewielka, lekka kamera – jednak nie tak lekka, by łatwo było poruszyć obraz kręcąc „z ręki”. Posiada wejścia na dwie karty CF, co umożliwia nagrywanie bez przerwy, gdy na jednej z kart skończy się miejsce. Ponadto rejestruje obraz jakości Full HD w formacie MXF. Format ten obsługiwany jest przez bardziej zaawansowane programy do montażu. Dlatego jeśli używamy mniej skomplikowanych programów do edycji filmów, musimy pamiętać też o programie do konwertowania.

Balans bieli, ostrość czy przysłona mogą być ustawiane manualnie oraz automatycznie. Ustawienia manualne dają większe pole manewru, gdy mamy pomysł na efekt końcowy, np. przejście z obrazu nieostrego do ostrego. Jednak automatyczne ustawienia, dają nam możliwość skupienia się na tym, co nagrywamy. Możemy wtedy mieć pewność, że obraz będzie dobrej jakości.

Przykładowy filmik bez postprodukcji nakręcony kamerą Canon XF100:

Kupuję!

Jeśli już wiesz jakie filmy chcesz kręcić, to nie pozostaje ci nic innego jak zainwestować w swoją pasję i kupić odpowiednią kamerę. Warto przed tym sprawdzić parametry interesujących cię modeli, a potem już tylko tworzyć i chwalić się efektami końcowymi.

 

Podziel się.

O Autorze

Autorka scenariuszy i opowiadań. Uczennica w Szkole Wajdy. Publikowała w Nietakcie, Lampie i Kulturze Miasta.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort