KĄCIK VLOGERA – Vlogujesz? Zainwestuj w dobry mikrofon!

0

Zapewne już nie raz obiło Ci się o uszy, że żadna produkcja kinowa i telewizyjna nie może się udać bez dobrego dźwięku. Jest tak dlatego, że na nic piękne obrazy dialogu dwóch osób, jeśli nie wiemy, o czym rozmawiają. Nie inaczej jest w przypadku popularnych vlogów, które w zależności od specyfiki prezentacji treści wymagają różnych rozwiązań. Zapraszam Cię do poniższego artykułu, w którym przybliżam nieco ten istotny dla każdego filmowego twórcy temat. Dobry mikrofon dla vlogera? Czyli jaki?

Dlaczego dźwięk jest taki ważny?

No dobrze, wiemy już, że dźwięk przy każdej produkcji, również vlogowaniu, jest bardzo istotny, ale właściwie dlaczego? Przecież to obraz przekazuje największą porcję treści, potrzebną do jej zrozumienia. W naszych rozważaniach nie mówimy jednak o całkowitym braku dźwięku, a raczej jego jakości. Znamy bowiem doskonale historię kina niemego, które do dzisiaj spełnia swoje zadanie. Poniższy przykład mojego autorstwa pozwala zrozumieć tą ideę.

Brak dźwięku jest często lepszy niż jego słaba jakość. Słabej jakości dźwięk podczas vlogowania może powodować rozdrażnienie oglądającego do tego stopnia, że nie wytrwa do końca i pójdzie dalej. Widz straci czas i nerwy, a my widza, który przecież jest na wagę złota. Dobry dźwięk jest niezauważalny, jest jakby naturalną częścią filmu, na którą nasza świadomość nie zwraca uwagi. Natomiast zły dźwięk natychmiast wdziera się do naszej świadomości i psuje cały odbiór.

PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak wybrać dobry mikrofon do filmowania?

Zły dźwięk ma różne oblicza, czasem jest to dźwięk stłumiony, czasem z dużym pogłosem wynikającym z pomieszczenia, które generuje echo. Czasem jest to dźwięk niewyraźny, albo dlatego, że mikrofon jest słabej jakości i przerywa, charczy, itp. albo dlatego, że osoba mówiąca mówi niewyraźnie lub nie wprost do mikrofonu. Równie częstym problemem jest po prostu za cichy głos, wynikający z tego, że nagrany jest zbyt cicho lub z faktu, że osoba za cicho mówi. Przyczyną może być też to, że dźwięki tła są zbyt mocno zbierane przez mikrofon – takim przykładem może być osoba nagrywająca siebie na ruchliwej ulicy. Dlatego w tym przypadku dobrze jest używać mikrofonu krawatowego, np. Aputure A.lav mikrofon krawatowy, który skutecznie blokuje dźwięki z otoczenia.

Aputure A.lav mikrofon krawatowy

Aputure A.lav mikrofon krawatowy

Jaki vlog taki mikrofon

Aby dobrać mikrofon do swojego vloga, trzeba zastanowić się, jaki charakter będą miały nasze filmy. Bowiem inny mikrofon jest potrzebny, jeśli chcemy kręcić filmy np. podróżnicze, gdzie przez cały czas się poruszamy, a innego mikrofonu będziemy używali, jeśli siedzimy wygodnie w naszym vlogowym pokoju.
W przypadku vloga podróżniczego, kiedy jesteśmy sami i naszą kamerę głównie trzymamy na tzw. selfie, to dobrze sprawdzi się zarówno mikrofon krawatowy, jak i kierunkowy, zamocowany na kamerze i skierowany w naszą stronę. Wspomniany już wcześniej przeze mnie mikrofon Aputure A.lav jest dobrym rozwiązaniem przy selfie, natomiast mikrofon kierunkowy to np. Rode Mikrofon VideoMicro lub bardzo popularny wśród vlogerów Rode Mikrofon Videomic Pro Rycote, który charakteryzuje się bardzo wysoką jakością.

Rode Mikrofon VideoMicro

Rode Mikrofon VideoMicro

Rode Mikrofon Videomic Pro Rycote

Rode Mikrofon Videomic Pro Rycote

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nagrywania siebie, ale nie na selfie tylko z oddalenia, gdzie my poruszamy się w kadrze, a kamera stoi w miejscu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest krawatowy mikrofon radiowy, który daje pełną swobodę ruchów, bez zbędnych kabli i gwarantuje wysokiej jakości dźwięk. Bardzo popularnym nie tylko wśród vlogerów, ale i w całej branży filmowej jest Sennheiser Zestaw bezprzewodowy kamerowy EW 112-P G3-B-X. Ja natomiast w poniższym filmie używałem Rode Mikrofon Link FilmMaker Kit, który sprawdził się świetnie i który mogę Ci z czystym sumieniem polecić.

Uwaga uwaga – próba mikrofonu! Zobacz test mikrofonów Rode
Sennheiser Zestaw bezprzewodowy kamerowy EW 112-P G3-B-X

Sennheiser Zestaw bezprzewodowy kamerowy EW 112-P G3-B-X

Rode Mikrofon Link FilmMaker Kit

Rode Mikrofon Link FilmMaker Kit

Jeśli scenariusz naszego vloga przewiduje, że będziemy przeprowadzać swego rodzaju audycję, siedząc przy biurku w cichym pokoju i mówiąc do kamery, wtedy zarówno wspomniany już wyżej mikrofon kierunkowy Rode Mikrofon Videomic Pro Rycote, jak i bardzo często w takim wypadku wybierany mikrofon studyjny, np. Audio Technica AT2020 USB+ lub Audio Technica AT2020, sprawdzą się doskonale.

Audio Technica AT2020 USB+

Mikrofon Studyjny Audio Technica AT2020 USB+

Audio Technica AT2020

Mikrofon Studyjny Audio Technica AT2020

Każdy vlog jest inny i zawsze należy brać pod uwagę, w jakich warunkach będzie nagrywany odcinek. Czy będę w dobrze wytłumionym pomieszczeniu, gdzie żadne inne dźwięki mi nie będą przeszkadzać, czy może wręcz przeciwnie, będę biegał z kamerą po zatłoczonym mieście, gdzie natężenie dźwięków sprawia, że trzeba wręcz krzyczeć, żeby się porozumieć.

Tanie mikrofony, których zakup warto rozważyć – poznaj 5 naszych typów

Mam nadzieję, że ten krótki wpis pozwoli wam lepiej dobrać mikrofon do swoich twórczych vlogów, które wniosą do świata coś dobrego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY Z CYKLU KĄCIK VLOGERA

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

Zostaw komentarz

izmir escort