Jakie cechy powinien mieć dobry monitor do obróbki zdjęć?

0

W czasach, gdy każdego dnia jesteśmy bombardowani przekazem na temat technologii użytych w telewizorach, profesjonalnych wyświetlaczach czy monitorach, profesjonalny fotograf ma ogromną trudność w doborze sprzętu, który ułatwi jego codzienną pracę. LCD, LED, 4K, UHD, FHD, HDR, IPS to tylko część z oznaczeń, jakie odnajdziemy na współczesnych wyświetlaczach. Jak w takim razie rozpoznać, które z nich mogą mieć dla nas znaczenie i ostatecznie wpłyną na jakość naszych zdjęć?

Monitor biurowy lub ekran laptopa może w mniejszym lub większym stopniu przekłamywać obraz, od sposobu wyświetlania barw po różny poziom doświetlenia brzegów oraz środka. Dzieje się tak dlatego, że monitory, które nie są przystosowane do obróbki fotograficznej, posiadają bardzo ograniczony zakres wyświetlania barw i nie potrafią odwzorować realnej kolorystyki naszego zdjęcia. W przypadku sprzętu dla graczy dostajemy sprzęt dostosowany do wyświetlania dynamicznych scenerii, z wysokim współczynnikiem odświeżania, co również nijak ma się do statycznej obróbki fotograficznej.

W czasach monitorów kineskopowych nie rozróżniano sprzętu ze względu na grupę odbiorców. Ten sam ekran służył do edycji dokumentów, foto i video, a na koniec można było jeszcze „odpalić” na nim popularną strzelankę. Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszych monitorów LCD. Biorąc pod uwagę różnorodność matryc, wyodrębnienie się sprzętu dla poszczególnych grup zawodowych było już tylko kwestią czasu. Jak zatem wybrać dobry monitor do obróbki zdjęć i filmów?

Wielkość ekranu

Przyjęło się, że minimalna wielkość profesjonalnego ekranu powinna wynosić 20 cali. Wiadomo jednak, że im większy monitor, tym więcej przestrzeni na pulpicie, większe pole robocze, więcej otwartych okien i programów w tym samym czasie. W związku z tym najbardziej optymalna wielkość powinna wynosić około 32 cale.

Zarządzanie przestrzenią roboczą w cyfrowej ciemni na przykładzie monitora ASUS

Kąty

Kąty widzenia określają prawidłowe odzwierciedlenie obrazu, niezależnie od miejsca, z którego patrzymy na ekran. Pamiętajmy, że wybierając większe monitory, na skraj ekranu możemy patrzeć już pod szerszym kątem, stąd też jest to niezwykle istotne dla prawidłowego odzwierciedlenia barw.

Kalibracja

Odpowiednia kalibracja naszego monitora to jedna z najbardziej wymagających czynności w momencie pierwszego uruchomienia. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu do kalibracji, ponosimy ryzyko, że nawet najlepszy monitor może nie być w stanie sprostać naszym oczekiwaniom w kwestii odzwierciedlenia barw. Mając ten czynnik na uwadze, warto wybrać monitor, który fabrycznie wyposażony jest w narzędzie do kalibracji. Pozwoli nam to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Rozdzielczość

Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejsze obrazy i przejrzystość zadań wyświetlanych na monitorze. Warto w związku z tym wziąć pod uwagę monitor o rozdzielczości nie mniejszej niż 3840 x 2160 (jedna z najpopularniejszych ostatnimi czasy rozdzielczość 4K).

Pokrycie kolorów

Dokładnie zapoznajmy się ze specyfikacją danego monitora, żeby sprawdzić jego możliwości w zakresie odzwierciedlania barw. Prym będą wiodły tutaj oczywiście matryce odtwarzające przestrzeń Adobe RGB oraz sRGB, co zagwarantuje najlepszą jakość i realizm wyświetlanych kolorów i poszczególnych tonów.

Monitor graficzny – klucz do zapanowania nad kolorem

Mając na uwadze wszystkie poniższe czynniki, warto pochylić się również nad wsparciem ze strony producenta. Dobrym przykładem w tym zakresie jest najnowsza premiera na rynku monitorów – ASUS ProArt PA32UC-K. To 32-calowy, profesjonalny monitor z matrycą 4K i podświetleniem Direct-LED, która oferuje jasność na poziomie 1000 nitów i korzysta z technologii ASUS LED Driving, oferując tym samym naprawdę dobre efekty HDR.  Szeroki zakres barw pokrywa 85% palety Rec. 2020, 99,5% Adobe RGB, 95% DCI-P3 oraz 100% palety sRGB.

Monitor Asus PA32UC-K

Dodatkowo PA32UC-K wyposażony został w system kalibracji X-rite i1 oraz posiada zaawansowane opcje dostrajania, w tym 14-bitową tabelę referencyjną do testowania dokładności kolorów oraz siatkę 5×5 do sprawdzania jednolitości wyświetlania. Typ portu jest powiązany z maksymalną rozdzielczością i liczbą klatek na sekundę, jaką monitor obsługuje. Im większa – tym nowszego standardu połączenie będzie potrzebne. Monitor ASUS posiada wejścia Thunderbolt™ 3 USB-C™ x2 (In x1, Out x1), HDMI(v2.0b) x4 oraz DisplayPort 1.2, wymagany do wyświetlania treści w jakości 4K. Dodatkową zaletą monitora jest oprogramowanie Adobe Lightroom 6.

Oczywiście to tylko jeden z przykładów. Ważne jest, aby dobierając odpowiedni monitor kierować się własnymi potrzebami.

Podziel się.

O Autorze

Istniejemy od 2003 roku i obecnie jesteśmy największym specjalistycznym sklepem foto-wideo na polskim rynku e-commerce. Prowadzimy sprzedaż nie tylko w obszarze Internetu, ale posiadamy także sklepy stacjonarne w pięciu różnych miastach - Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Zespół obsługujący sklep tworzy już prawie 40 młodych i dynamicznych osób. Oprócz konsultantów handlowych, z którymi macie do czynienia podczas kontaktu z naszą firmą, jest jeszcze kilka osób "niewidzialnych". Jest to obsługa logistyki i magazynu, serwis techniczny, programiści, redaktorzy strony internetowej oraz administracja. Wszyscy staramy się, aby sklep Cyfrowe.pl stał się największym i najczęściej odwiedzanym fotograficznym sklepem internetowym.

Zostaw komentarz

izmir escort