PORADNIK KUPUJĄCEGO – Jak wybrać najlepszy wideorejestrator?

0

Niezależnie czy codziennie pokonujesz samochodem wiele kilometrów, czy zdarza Ci się nim ruszać tylko sporadycznie, to dla poprawienia swojego bezpieczeństwa przyda się wideorejestrator. Niestety stłuczki mogą przytrafić się nawet na parkingu. Kamera zamontowana w kokpicie da Ci obiektywną wersję wydarzeń, która umożliwi dojście swoich racji w sytuacjach spornych z innymi kierowcami. Jeżeli więc zamierzasz wyposażyć swój pojazd w takie akcesorium, to w tym Poradniku Kupującego znajdziesz kilka wskazówek, na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Wideorejestrator – jaka rozdzielczość zapewni optymalną jakość obrazu?

Teoretycznie powinno być tak, że im wyższa rozdzielczość tym więcej szczegółów można odczytać (przede wszystkim numery rejestracyjne innych pojazdów). Najprościej byłoby więc rozglądać się wyłącznie za produktami oferującymi jakość Full HD lub 4K. Jednakże sprecyzowanie rozdzielczości obrazu stanowi dopiero połowę sukcesu.

wideorejestrator xblitz 500

Wideorejestratory oferują różne rozdzielczości obrazu – przykładowo Xblitz Professional P100 dostarcza filmy w jakości Full HD. Teoretycznie im wyższa rozdzielczość tym lepiej, jednakże nie tylko ona ma znaczenie dla zapewnienia najlepszej wydajności sprzętu.

Sprawę komplikuje kilka kwestii. Przede wszystkim sama rozdzielczość sensora nie mówi nic o jego jakości. Zresztą do jego optymalnej pracy niezbędne jest także, aby wideorejestrator dysponował wysokiej jakości obiektywem czy odpowiednim kodowaniem obrazu, należytą prędkością klatek na sekundę czy właściwym bitrate. Dopiero optymalne wartości tych parametrów pozwolą na uwolnienie całego potencjału matrycy. Niestety producenci często prężą muskuły, chwaląc się rozdzielczością, ale bywają to raczej popisy zawodników wagi piórkowej.

Co jeszcze wpływa na jakość nagrań z wideorejestratora?

Obiektywowi poświęcę jeszcze nieco uwagi w kolejnym akapicie, a teraz parę słów o jakości video. Dobry wideorejestrator powinien wykorzystywać efektywny kodek, np. H.264. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy sprzęt teoretycznie jest w stanie nagrać nawet przyzwoitej jakości materiał, ale stosowany przez niego kodek „masakruje” filmy (drastycznie obniża ich jakość, a co gorsza często jeszcze wcale nie ogranicza ich objętości). 

Szczególnie ważna jest także prędkość, z jaką zapisywane są obrazy. Wartość 30 kl./s to minimum, ale zdarza się niestety często tak, iż budżetowe sprzęty oferują 20 kl./s czy 10 kl./s. W efekcie wysoka rozdzielczość nic Ci nie daje, gdyż dysponujesz jedynie pokazem slajdów.  Kluczowe ułamki sekund nie zostaną zapisane, uniemożliwiając dotarcie do prawdy. Uważaj również na to, czy kamera oferuje właściwą prędkość zapisu dla najwyższej rozdzielczości. Zdarza się tak, iż 30 kl./s i więcej można zapisać jedynie w rozdzielczości 720p lub mniejszej.

wideorejestrator xioami obraz

Wysoka rozdzielczość powinna umożliwić zarejestrowanie na tyle szczegółowych obrazów, iż będzie możliwe odczytanie numerów rejestracyjnych czy znaków. Niestety przy zbyt małej prędkości zapisu kluczowe klatki mogą nie zostać zarejestrowane, co i tak uniemożliwi udowodnienie winy. / mat. prasowe Xiaoyi

Podsumowując – rozdzielczość obrazu to bardzo ważna cecha wideorejestratora (tutaj warto rozglądać się za kamerami Full HD i 4K), ale nie istnieje w próżni. Musi być wspierana przez pozostałe odpowiednio dobrane parametry urządzenia.

Obiektyw wideorejestratora – jasność i kąt widzenia

Najlepsze rezultaty dają oczywiście szklane obiektywy, choć w wideorejestratorach zdarza się bardzo często producentom stosować plastikowe elementy. Samo to jednak jeszcze nie przekreśla produktu, gdyż wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów i budowy układu optycznego. Kompromisem jest zastosowanie szklanego filtra, który ogranicza powstawanie refleksów świetlnych.

Istotnym parametrem jest jasność obiektywu. Sytuacja ma się podobnie do obiektywów stosowanych w fotografii. Ogólnie rzecz przyjmując im jaśniej tym lepiej. Jeżeli nie zajmujesz się fotografią, to krótko wyjaśnię : im niższa wartość w specyfikacji dla x w parametrze f/x (przykładowo f/1.6) tym lepiej. Pozwala to na dotarcie do matrycy większej ilości światła, a więc zebranie większej porcji informacji, co wpływa dodatnio na jakość obrazu. Co więcej jasny obiektyw lepiej radzi sobie w słabym oświetleniu i w nocy.

Wspomniany wcześniej wideorejestrator Xblitz P100 ma bardzo jasny obiektyw o światłosile f/1.8.

Parametry obiektywu decydują również o tym, jaki wycinek świata zapisze kamera. Chodzi tutaj o kąt widzenia (zastosowaną ogniskową) obiektywu. Ogólnie im szerzej tym lepiej. Gdy instrument optyczny jest w stanie objąć spory kawałek świata, to może pokazać niemal wszystko co dzieje się przed maską, także jej peryferie. Oznacza to, że obiekty o szerokim kącie widzenia zarejestruje także pieszego, który wtargnął na jezdnie (np. zapisze czy wbiegł na ulicę), a nie tylko moment, w którym uderza o maskę (oby taka sytuacja pozostała wyłącznie w sferze teoretycznych rozważań!).

wideorejestrator dash 140

Xiaoyi Mini Dash oferuje obiektyw o kącie widzenia 140 stopni. Jest to bardzo dobry wynik, gdyż warto tutaj poszukać optymalnego rozwiązania. Zbyt szeroki obiektyw zacznie zniekształcać obraz, co może wpłynąć na jakość filmów.

Dodatkowe funkcje wideorejestratora, które zapewnią bezpieczeństwo

Wideorejestratory są wyposażane w bardzo ciekawe opcje, które nie tylko zwiększają funkcjonalność, ale również gwarantują pewność na drodze. Należą do nich:

  • Tryb nagrywania w pętli (zwany również trybem nagrywania cyklicznego): dzięki niemu możliwe jest nieustawiczne nagrywanie, nawet jeśli skończy się wolne miejsce w karcie pamięci. Niestety nie oznacza to magicznego powiększenia objętości karty pamięci – po prostu kolejne pliki będą nadpisywane na tych najstarszych. Jest to na tyle standardowa opcja, że niemal wszystkie wideorejestratory są w nią wyposażone, jednakże mimo to warto o niej wspomnieć i pamiętać.
  • Czujnik grawitacyjny (G-sensor): w przypadku gwałtownego hamowania lub zderzenia taki czujnik sprawi, że kamera wykryje zareaguje odpowiednio do sytuacji. Niestety nie przypomni o kilku głębszych wdechach dla uspokojenia. Raczej zabezpieczy aktualnie nagrany materiał tak, aby nie doszło do jego przypadkowego uszkodzenia lub nadpisania (przy nagrywaniu w pętli).
  • Detekcja ruchu / automatyczny start nagrywania: te funkcje wcale nie muszą być dostępne w jednym urządzeniu. Poprzez pierwszą określa się sytuację, gdy wideorejestrator będący w stanie czuwania potrafi przeanalizować obraz tak, iż wykryje, że pojazd się porusza. Drugi wariant pozwala na połączenie urządzenia z zapłonem pojazdu i automatyczne uruchomienie widerejestratora po włączeniu silnika. Takie rozwiązania są bardzo przydatne – ogromną szkodą byłoby zorientować się po kolizji, że nie masz materiału, gdyż zapomniałeś po prostu uruchomić urządzenie.
  • Tryb parkingu: w trybie tym kamera samochodowa jest w stanie nagrać także niebezpieczne wydarzenia, do których doszło w trakcie postoju. Pozostając w stanie czuwania, urządzenie uruchamia rejestrowanie po wykryciu przez G-sensor np. uderzenia o pojazd innego samochodu.
wideorejestrator dobry model

Wszystkie powyższe funkcje są niezwykle pomocne w codziennym użytkowaniu wideorejestratora. Łączy je w sobie np. Xblitz Professional P500.

Kamerka samochodowa – wygląd również ma znaczenie

Wideorejestrator to urządzenie, które zostanie zainstalowane niemal na stałe w kabinie (oczywiście można je z łatwością demontować, ale lepiej niech nad nami czuwa przez cały czas). W związku z tym dobrze jest, aby komponował się z wnętrzem auta. Sama stylistyka jest jednak kwestią gustu i bogata oferta producentów pozwala znaleźć wiele różnorodnych konstrukcji. Odnosi się to również do sposobu montażu urządzenia. Co do tej kwestii większość cech to również kwestia własnej wygody, gustu, budowy auta i przyzwyczajeń. Warto jednak pamiętać o tym, aby wideorejestrator charakteryzował się taką konstrukcją, która nie będzie zbytnio ograniczała pola widzenia.

wideorejestrator rozowy

Wśród wideorejestratorów znajdziesz przeróżne konstrukcje o bardzo ciekawych stylistykach. Interesującym przykładem jest Prestigio RoadRunner 530W, którego obudowa stanowi estetyczny sześcian. Oryginalna kolorystyka pozwoli wpasować go do nietuzinkowych wnętrz aut (np. sportowych).

Xblitz PARK VIEW to nietypowy wideorejestrator łączący w sobie 3 elementy – lusterko wsteczne, wideorejestrator i kamerę cofania.

Poniżej znajdziesz kilka innych ciekawych konstrukcji, które wyróżniają się stylistyką, sposobem montażu i parametrami:

Xblitz GO SE

Xblitz X5 Wi-fi

Prestigio RoadRunner 140

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort