Fotorelacja z festiwalu Światłosiła 2022

0

Pierwsza edycja festiwalu Światłosiła przeszła do historii, choć emocje po tym wydarzeniu zostaną z nami na długo! Wg wielu osób, najlepszy event foto-video w Polsce. Czy to prawda? Wiedzą tylko ci, którzy byli z nami 15-16.09.22 na Stoczni Gdańskiej. 1600 skasowanych biletów i kolejne 100 ekspertów i prelegentów, w tym największe nazwiska z polskiej sceny foto-video. Te liczby mówią same za siebie! Zobaczmy, co działo się na wykładach, warsztatach i w strefach sprzętowych. Mamy mnóstwo zdjęć!

Strefa sprzętu

Wszystkie liczące się marki z branży foto-video w jednym miejscu. Canon obok Sony, Nikon obok Fujifilm – wystrczyło zrobić krok, aby przenieść się z jednej bajki do drugiej. Ogromną zaletą festiwalu była możliwość nie tylko obejrzenia sprzętu na stoisku, ale również wypożyczenia go i przetestowania w plenerze. Stocznia Gdańska to klimatyczna i inspirująca przestrzeń, idealnie nadająca się na fotospacer.

Pełna lista partnerów >>

Sprzedaż na miejscu – stoisko Cyfrowe.pl

Partnerzy oraz organizatorzy przygotowali dla uczestników wyjątkowe oferty i rabaty dostępne tylko na miejscu. Na stoisku Cyfrowe.pl można było zakupić nie tylko festiwalowe pamiątki, czy książki prelegentów, ale także dowolny sprzęt z asortymentu sklepu. Niektóre rozchwytywane modele, jak choćby kultowy Canon R6, dostępne były dosłownie od ręki, na pozostałe wystarczyło zaczekać godzinę, góra dwie a pojawiały się z kolejnymi, regularnymi dostawami. Zakupionym na miejscu sprzętem można było się cieszyć niemal od razu, co jest unikalne na tego typu eventach. Nie da się również nie wspomnieć o ilości ekspertów z każdej marki, gotowych udzielać rad potencjalnym kupującym.

Na stoisku Cyfrowe.pl pojawił się nawet sam Chris Niedenthal, aby złożyć autografy na swoich książkach, które można było także kupić na miejscu.

Pamiątkowe koszulki, kubki i torby są ciągle dostępne w naszym sklepie internetowym >>

 

Strefa Dla Biznesu, Wypożyczalnia Cyfrowe.rent i Sekcja „Używane”

W Sali BHP oprócz Strefy Sprzętu znaleźć można było również stoisko Cyfrowe Dla Biznesu, gdzie nasi eksperci udzielali rad dotyczących prowadzenia biznesu fotograficznego i zakupów dokonywanych na firmę. W wypożyczalni można było wynająć sprzęt do testów ZA DARMO a w Sekcji „Używane” zdać swój sprzęt do wyceny i wymienić go za dopłatą na nowszy model z naszego sklepu.

Zainteresowały Cię nasze usługi? Sprawdź szczegóły >>

Dwie Strefy studyjne ze specjalnymi gośćmi

Zawsze marzyłeś o własnym studiu foto, ale nie masz doświadczenia z lampami? Aż 2 strefy studyjne w Sali BHP i Budynku Dyrekcji czekały na fanów fotografii studyjnej wyposażone po sufit najnowocześniejszym sprzętem Profoto, Glareone, Nanlite czy Rotolight. A w nich także specjalni goście, m.in Ann Podsiedlik, Adam Wawrzyniak, Tomasz Zieniu Zienkiewicz, Kuba Kaźmierczyk i inni, których zadaniem było wprowadzić Was w temat błysku. Była to również świetna okazja, aby spotkać się w cztery oczy ze swoim fotograficznym idolem, porozmawiać i przybić piątkę. Nasze gwiazdy były bardzo rozchwytywane!

Strefa Druku Canon

Strefa druku mieszcząca się vis-a-vis Strefy Studyjnej i sali wykładowej BHP to miejsce, gdzie za pół ceny (dosłownie jeszcze taniej niż po kosztach) można było wydrukować swoje fotografie na profesjonalnych drukarkach i papierach Canon. Co ciekawe, osoby z biletem na fotospacery i masterclassy mogły dokonać tego całkowicie za darmo! Żal nie skorzystać z takiej okazji – zainteresowanie było tak ogromne, że ściągaliśmy dla Was każdą paczkę papieru dostępną tego dnia w Gdańsku!

Strefa Audio

Strefa Audio to specjalnie wydzielone miejsce dla fanów dźwięku. Były z nami takie marki jak Sennheiser, Rode, Shure i Zoom.

Warsztaty z Lidią Popiel

Na festiwalu zorganizowaliśmy dla Was w sumie 6 warsztatów o charakterze masterclass, do poprowadzenia których zaprosiliśmy m.in. Lidię Popiel, popularną portrecistkę. Partnerem warsztatów była marka Glareone a gościło nas Studio Shipyard. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak Lidia Popiel pracuje z modelką w warunkach studyjnych, a następnie samodzielnie, pod okiem mistrzyni ćwiczyć swój własny warsztat.

Warsztaty z Maciejem Suwałowskim

W roli prowadzącego warsztaty na festiwalu Światłosiła pojawił się również Maciej Suwałowski, znany w internecie jako Magic Wedding Photographer. Warsztaty odbyły się w studiu Luksfera oraz w plenerze na ul. Elektryków – klubowej i imprezowej części Stoczni Gdańskiej, lecz w jej dziennej odsłonie. 10 uczestników oraz para modeli w charakterze pary młodej mierzyli się z dość wietrzną pogodą, ale wspaniałe, poprzemysłowe tło do zdjęć wynagrodziło wszystko. Udało nam się nawet zrobić grupowe zdjęcie na pamiątkę! Partnerem warsztatów była marka Sony, która udostępniła uczestnikom swój sprzęt do zdjęć.

Warsztaty z Piotrem Wernerem

Piotr Werner i fotografia mody w błysku flashy to nasz kolejny przystanek w studiu Shipyard z marką Glareone. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy mogli korzystać również z oryginalnych, ręcznie malowanych teł fotograficznych marki Kuyavia Backdrops.

Warsztaty z Agatą Mądrachowską

Fotografia kobieca i portret sensualny – jak oswoić nieśmiałość po obu stronach aparatu? Agata wie, jak to zrobić i świetnie przekazuje swoją wiedzę! To mogło się udać tylko w kameralnej grupie i z doświadczoną modelką Urszulą. Oprócz pracy w grupie każdy uczestnik miał swój własny czas na indywidualne ćwiczenia z instruktorką i modelką. Nie obyło się bez pikantnego zdjęcia grupowego…

Warsztaty z Tomaszem Zienkiewiczem

Bilety na te warsztaty rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Na pocieszenie dla osób, które nie załapały się na spotkanie z „Zieniem”, szykujemy coś specjalnego, co już niedługo trafi do oferty na Cyfrowe.pl. Zaglądajcie do zakładki „szkolenia”.

Warsztaty filmowe z Igorem Podgórskim

Podopieczni Igora zdobywali wiedzę o technice filmowania nazywanej „Run&Gun”, która polega na pracy w pojedynkę, do maximum wykorzystującej warunki zastane. W grupie znaleźli się zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani filmowcy, a mimo to każdy wyniósł z warsztatów dużo nowej wiedzy.

Fotospacery po stoczni i okolicach Gdańska

Łukasz Bożycki z marką OM System zabrał grupę miłośników przyrody na Wyspę Sobieszewską do tzw. „Ptasiego raju” niedaleko Gdańska. Na plenerze oprócz fotografów zjawiły się też dzikie zwierzęta ;). Jeśli nie załapaliście się na plener, Łukasza możecie zobaczyć w każdą niedzielę w Pytaniu Na Śniadanie, gdzie w fascynujący sposób opowiada o przyrodzie.

Pozostałe fotospacery po stoczni nabrały charakteru gry miejskiej. Uczestnicy dostali zadania do wykonania  i musieli się zmierzyć z takimi tematami foto jak: wolność, światło, siła czy rdza! Zwycięzców poznamy niebawem. Nagrody ufundowali: Canon, Focus Nordic, Milroy, Fujifilm, Ilford i Sony.

 

Wykłady w budynku dyrekcji Stoczni Cesarskiej

Przechodzimy do atrakcji, która siłą rzeczy cieszyła się największym zainteresowaniem, czyli wykładów! 3 sceny jednocześnie i 50 prelegentów ściągnęły największą publiczność, wypełniając sale po brzegi (największa liczyła około 200 osób). Do niektórych ustawiały się wręcz kolejki! Wykłady trwały cały dzień od 9 rano do 9 wieczorem.

Wyjątkowym wydarzeniem był wywiad na żywo, jakiego udzielił nam Chris Niedenthal – mocno związany fotograficznie z historią Stoczni Gdańskiej i Solidarności. Mieliśmy zaszczyt przenieść się dzięki wspomnieniom Chrisa i jego zdjęciom w odległe, a jednocześnie bliskie sercom Gdańszczan momenty ubiegłego wieku. Po wykładzie ustawiła się długa kolejka po autografy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też występ Kuby Kaźmierczyka, który zamiast tradycyjnego wykładu zrobił półtoragodzinny performance sesji modowej na żywo. Na wykładach nie zabrakło również fotografii ślubnej, a to za sprawą duetu Malachite Meadow, których spotkać można było zarówno na scenie jak i widowni.

Na scenach festiwalu gościliśmy nie tylko wspaniałych fotografów i filmowców, ale również podróżników, takich jak Dodo Knitter, Busem przez Świat, Globstory czy Marcin Dobas.

Kogo chciałbyś zobaczyć w kolejnej edycji? Napisz w komentarzu!

Poznaj wszystkich prelegentów >>

Wykłady w Doku

Dok to najdalej położona scena wykładowa, do której, aby się dostać, trzeba było przejść przez czynne części Stoczni Gdańskiej, podziwiając przy tym oryginalną architekturę, piękne widoki i uwijających się przy pracy stoczniowców. Długą wędrówkę wynagradzały słuchaczom czekające na miejscu wygodne leżaki. Prezentacje prelegentów w Doku oglądaliśmy dzięki marce Suprema, która udostępniła wysokiej klasy projektory i ekrany. W Doku można było obejrzeć także wystawę fotografii zorganizowaną przez Panasonic, odwiedzić stoisko drukarni Nphoto oraz Picsell.

Wykłady w Sali BHP

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wolność”

Festiwalowi Światłosiła towarzyszył konkurs i wystawa zdjęć, które miały być interpretacją słowa „wolność”. Jury w składzie Renata Dąbrowska, Paweł Klein, Piotr Małecki, Jarosław Respondek postanowili uhonorować aż 22 osoby: wyróżnienie II stopnia otrzymało 9 osób, wyróżnienie I stopnia 12, a nagrodę główną zwycięzca, którym okazał się być Dariusz Zatoka. Nazwiska pozostałych laureatów znajdują się na naszym profilu na Facebooku. 

Nagrodę główną w postaci aparatu Canon EOS R10 z obiektywem 18-135 ufundowała marka Canon Polska. Nagrodę w imieniu sponsora wręczył Pan Marcin Nocoń. Nagrody dla wyróżnionych fotografów, czyli paski fotograficzne ufundowała natomiast marka Peak Design. Poniżej krótka relacja z wręczenia dyplomów oraz nagrodzone fotografie.

Czas wolny

Leżaki, food trucki, rozmowy a wszystko to pomiędzy historyczną zabudową Stoczni Gdańskiej… ten klimat jest niepowtarzalny. Mamy nadzieję, że zobaczymy się z Wami za rok!

 

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort