Fotografie, nie daj się okraść na wakacjach!

2

Jest 5 typów złodziei, którzy czyhają na Twój sprzęt. Każdy z nich wykorzystuje inną technikę, żeby dobrać się do twojej torby, ale przyczyna ich sukcesów jest zawsze ta sama. Wakacyjna beztroska. Na szczęście można się przed nimi uchronić przygotowując zabezpieczenia jeszcze w domu przed wyjazdem. Rozważ je wszystkie, jeśli sensem twojej podróży są piękne zdjęcia. Utrata pieniędzy to jedno, a utrata możliwości zrobienia zdjęć swojego życia to drugie. (Nie wiem co gorsze!)

Kieszonkowcy

Ich sprzymierzeńcem jest tłok, bo w tłumie mogą być niewidzialni. Bazary, stadiony i środki komunikacji to miejsca szczególnie niebezpieczne.

Jeśli wybierasz się do takich miejsc z aparatem, zwróć uwagę na zamki błyskawiczne w swojej torbie/plecaku. Często są one dwustronne i posiadają dwa „suwaczki”. Zwiąż je mocno ze sobą, żeby kieszeni nie dało się otworzyć. Możesz to zrobić, np. drucikiem, jakim wiąże się kable, słuchawki itp. Sporo droższe choć wygodniejsze od używania drucików może być kupno gotowych rozwiązań. Szukaj w plecakach i torbach metalowych haczyków i karabińczyków, które dopina się do końcówki suwaka.

packsafe kradzież na wakacjach

Firma Packsafe stosuje haczyki i karabińczyki, które przypina się do końcówki zamka błyskawicznego. Jest to wygodniejsze od używania drucika, chociaż sporo droższe.

Drugim sposobem na kieszonkowców może być pokrowiec ze ściągaczem lub zapinany na zamek. Co prawda nie wytrzyma on kontaktu z nożem, wystarczy jednak, by zniechęcić potencjalnego złodzieja do manipulacji przy bagażu. Dodatkowo ochroni też sprzęt przed kurzem i deszczem.

ZŁODZIEJE SPRZETU FOTO KRADZIEŻ PLECAK NA APARAT

Ciekawą ofertę plecaków z kieszenią otwieraną od strony pleców posiada firma Lowepro. Na zdjęciu po lewej model Photo Hatchback AW 16L.

Jeśli na swoją wyprawę kupujesz nowy plecak, zwróć uwagę na to, jak ma rozmieszczone kieszenie i czy można kupić go razem z pokrowcem przeciwdeszczowym. 

Najbezpieczniejsze są takie plecaki, których główna komora otwiera się od strony pleców. Uniemożliwia to złodziejowi wyjęcie aparatu, gdy znajdziesz się w tłumie. Tak zaprojektowaną komorę na aparat posiadają, np. plecaki Lowepro Hatchback. Możesz je zamówić z 10% rabatem, wpisując ten kod przy zamówieniu LP2015BLOG.

Niektóre plecaki mają też wszyty od spodu pokrowiec. Wystarczy go rozwinąć, żeby cały plecak schował się pod dodatkową warstwą materiału. Niektórzy producenci dołączają pokrowce w zestawie, inni proponują ich zakup osobno. Są też pokrowce mniej lub bardziej uniwersalne pasujące do wielu różnych modeli.

Rozpruwacze

Działają podobnie do kieszonkowców, ale pomagają sobie dodatkowo ostrymi narzędziami. Nie obchodzą ich zamki ani kieszenie zamknięte choćby na kłódkę. Twój plecak musiałby być uszyty ze stali, żeby ich powstrzymać. Tak, stal to dobry trop.

Jadąc w szczególnie niebezpieczne i egzotyczne miejsce, przemyśl zabranie ze sobą metalowej siatki. Oplata się nią cały plecak i mocuje do jakiegoś stałego punktu. Takiego zabezpieczenia nie sposób zniszczyć bez pomocy skrzynki z narzędziami, ale używanie go może być nieco kłopotliwe. Siatki są ciężkie i dają do zrozumienia, że chronią coś cennego, czym zwabiają złodzieja. Dlatego lepiej już podczas zakupu plecaka pomyśleć o takim zabezpieczeniu. Wtedy możemy pokusić się o kupno modelu, który metalową siateczkę ma już wszytą pomiędzy kilkoma warstwami materiału lub wewnątrz głównej kieszeni.

Packsafe siatka metalowa

Metalowe elementy na plecaku lub wszyte do środka to pułapka zastawiona na rozpruwaczy i kosiarzy.

Kosiarze

Okazuje się, że trzymanie cennych przedmiotów przed sobą czy w garści nie rozwiązuje wszystkich problemów. Paski do aparatów wieszane na szyi lub nadgarstku to dla kosiarzy żaden problem. Wyposażeni w ostry nóż złodzieje odcinają ramiączka toreb, a nawet plecaków, by później uciec z ich całą zawartością. Podobnie jak w przypadku rozpruwaczy możemy zastawić na nich metalową niespodziankę. Jadąc na wyczekiwane od dawna wakacje możemy spakować się do plecaka, w którego ramiączka wszyty jest drut ze stali nierdzewnej. Oprócz plecaków i toreb uszytych w taki sposób znajdziecie w sklepach również paski do aparatu: na szyję, na dłoń i na nadgarstek. Zostały one wyprodukowane z myślą o reporterach pracujących w niebezpiecznych warunkach, ale zagościły na dobre również w wyposażeniu turystów i podróżników.  

kradzież złodziej torba na aparat

Wyrywacze

Jeśli czujesz, że nie masz zapaśniczego chwytu i nie biegasz szybko jak antylopa, to możesz paść łupem tzw. wyrywaczy. W restauracji nie wieszaj nigdy torby na ramieniu krzesła. Możesz podnieść nieco stół, by przełożyć pod jego nogą ramiączko torby lub kupić torbę z rozpinanym ramieniem. Wtedy przypniesz ją nawet do różnych stałych elementów, np. kaloryfera. W pociągach warto przypiąć bagaż do półki lub siedzenia, najlepiej łańcuchem i kłódką albo linką do zamykania rowerów. Utrudni to zabranie całego plecaka z wagonu, gdy będziesz spać lub wyjdziesz do toalety. Co prawda nigdy nie widziałam jeszcze w Intercity nikogo z łańcuchem, ale moi przyjaciele podróżujący po Azji owszem.

Cyberprzestępcy

Nie musisz mieć przy sobie dużej gotówki ani drogiego aparatu, żeby pojawić się na celowniku złodzieja. Wystarczy, że masz przy sobie kartę płatniczą, a można cię wtedy okraść z pieniędzy, a nawet tożsamości. Najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie dokumentów jest noszenie ich blisko ciała lub gdzieś głęboko w torbie, żeby karty nie dało się zeskanować. Zewnętrzna kieszeń plecaka i spodni na pewno odpada! Jednak będąc na wakacjach, często sięgamy do portfela i wygodniej byłoby mieć kartę płatniczą pod ręką. Jak połączyć bezpieczeństwo z wygodą?

Opatentowana przez markę Packsafe technologia RFIDsafe, używana głównie przy produkcji portfeli i saszetek, ale również większych toreb i plecaków, blokuje częstotliwości 10 MHz – 3 GHz. Takich fal radiowych używają złodzieje do skanowania kart kredytowych.

packsafe torba na aparat

Kradzieże zdarzają się wszędzie, ani to polska domena, ani egzotycznych krajów. Turysta bywa dość łatwym łupem. Wyróżnia się ubiorem. Zabiera ze sobą za dużo, więc jest objuczony tobołkami. Bywa dość beztroski, a większość kradzieży to te okazjonalne, kiedy pozostawiamy rzeczy bez opieki. Lekarstwem na to jest więc jak najmniej wyróżniać się z tłumu, zabrać tyle podręcznego bagażu, żeby mieć go zawsze przy sobie lub przynajmniej na oku. Ale czy to wystarczy, żeby uchronić się przed wykwalifikowanymi złodziejami?

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

2 komentarze

  1. Ciekaw jestem czy noszenie kilku kart zbliżeniowych blisko siebie nie utrudnia wytarczająco zadania złodziejom. Jedna z drugą interferują i na pewno nie da się tak nimi zapłacić, a czy złodzieje mają czytniki, które ten problem obchodzą?

    • Aleksandra Polkowska w

      Ciężko powiedzieć, jak dalece zaawansowane urządzenia są w posiadaniu złodziei. Producent wspomnianych portfeli w opisie produktu wspomina jedynie o zakłócaniu tych konkretnych fal twierdząc, że jest to wystarczającym rozwiązaniem. Nie wiem jak zachowują się dwie karty w swojej obecności, to grubszy temat do sprawdzenia przed wyjazdem :)

Zostaw komentarz

izmir escort