Fotografia analogowa – bestsellery Cyfrowe.pl

0

Fotografia analogowa wielu osobom kojarzy się głównie z rynkiem wtórnym. Nic bardziej mylnego! Wiele wskazuje na to, że analog żyje, a różnego rodzaju sprzęty (przede wszystkim materiały eksploatacyjne, w tym filmy) wcale nie okupują półek magazynowych w nieskończoność! Znajdują za to w dużych ilościach nabywców wśród coraz szerszej rzeszy fotografów. Przed Tobą ranking najlepiej sprzedających się w swojej kategorii produktów związanych z fotografią tradycyjną, które kupisz w Cyfrowe.pl!


Filmy do aparatów analogowych


Ilford HP5+

Firmy Ilford nie trzeba nikomu przedstawiać, podobnie ich filmów, które od lat znajdują sympatyków właściwie na całym świecie. Chyba najbardziej legendarnym przedstawicielem tej marki jest Ilford HP5+, klasyczny negatyw czarno-biały. Jego produkcja we współczesnym kształcie zaczęła się już 1989 roku, a rodzina filmów HP powstała w latach 30. XX wieku! Nic dziwnego, że wśród naszych klientów spragnionych uroków klasycznej fotografii jest to najchętniej kupowany film. Ilford HP5+ sprawdzi się przy szeregu rozmaitych zastosowań – od fotografii portretowej po krajobraz. Jako, że jest to film do wywołania ręcznego w koreksie, to od nas zależy, jaki efekt osiągniemy. Możliwości są spore, a efekty – naprawdę bardzo dobre. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś ręcznego wywoływania filmów, to jest to świetny film na początek przygody z fotografią analogową.

 • legendarny materiał światłoczuły wytwarzany od lat 30. XX
 • do klasycznej fotografii czarno-białej
 • szeroki zakres zastosowań
 • do ręcznego wywoływania w koreksie
 • doskonały dla początkujących

Czytaj więcej: Porównanie 7 najpopularniejszych czarno-białych filmów Ilford

Kentmere 100

Kentmere 100Również brytyjska marka Kentmere ma w swojej ofercie filmy i papiery, które mimo budżetowej ceny dają naprawdę świetne efekty. Film Kentmere 100 jest najchętniej kupowanym produktem tej firmy w Cyfrowe.pl. Występuje niestety tylko w formacie małoobrazkowym, ale zadowoli wszystkich fanów drobnego ziarna i ładnych przejść tonalnych.

 • wysoka jakość w niskiej cenie
 • film małoobrazkowy
 • drobne ziarno
 • ładne przejścia tonalne

Papier fotograficzny do wywoływania odbitek


Ilford RC Xpress

papier fotograficzny Ilford

Coraz więcej użytkowników ciemni fotograficznej decyduje się wykonywać w domu własne odbitki. Ten najprostszy papier Ilforda jest świetnym punktem wyjścia do pierwszych ciemniowych prób. Osadzony na
plastikowym podłożu jest łatwy w obróbce, daje całkiem przyzwoity obraz i kupimy go w przystępnej cenie. Mimo bycia budżetowym papierem przy odpowiedniej obróbce i naświetlaniu jego jakość może pozytywnie zaskoczyć.

 • plastikowe podłoże
 • łatwy w obróbce
 • przystępna cena

Ilford Multigrade IV RC Deluxe

Papier fotograficzny Ilford Drugi najpopularniejszy papier do tradycyjnych odbitek czarno-białych w ofercie Ilforda. Produkowany tak samo jak poprzednik na podłożu plastikowym oferuje łatwość obróbki a także wysoką jakość obrazu, uzyskiwaną dzięki zastosowaniu ulepszonej emulsji. Jak na papier typu RC (plastik) oferuje bardzo wysoką jakość obrazu, którą przewyższą tylko papiery barytowe. To świetny wybór dla kogoś, kto ma wysokie wymagania względem papieru a nie chce lub z jakiegoś względu nie może pracować z barytem.

 • plastikowe podłoże
 • łatwa obróbka
 • wysoka jakość obrazu

Czytaj więcej: Marki i rodzaje papierów światłoczułych. Który najlepszy?


Chemia do wywoływania zdjęć w ciemni fotograficznej


Wywoływacz Ilford ID-11

Nie jest zaskoczeniem, że klasyczny wywoływacz drobnoziarnisty taki jak Ilford ID-11 jest najchętniej wybieranym produktem do wywoływania filmów. Wywoływacz ten jest pod wieloma względami zbliżony do D76 Kodaka. Konfekcjonowany w proszku wyróżnia się dużą trwałością i dobrymi wynikami, na które możemy wpływać, zmieniając rozcieńczenie roztworu roboczego. Jest świetny do klasycznych emulsji, takich jak Ilford HP5+, ale świetnie poradzi sobie też z nowoczesnymi filmami takimi jak Ilford Delta.

 • wywoływacz drobnoziarnisty
 • w formie proszku do rozcieńczania
 • duża trwałość
 • świetny do filmów klasycznych i nowoczesnych

Utrwalacz Tetenal Superfix Plus

superfix_plus_250

Chemia Tetenala od lat cieszy się opinią produktu o wysokiej jakości i trwałości. Tetenal Superfix Plus jest szybko pracującym utrwalaczem, którym bez problemów utrwalisz swoje filmy i odbitki (uwaga na różne rozcieńczenia do obu tych zastosowań!). Jest to produkt prosty w użyciu i trwały, co zapewne jest powodem stojącym za jego popularnością wśród tych, którzy sami wywołują swoje materiały światłoczułe.

 • wysoka jakość i trwałość
 • do filmów i odbitek
 • prosty w użyciu
 • doskonały do samodzielnej pracy w ciemni fotograficznej

 

Czytaj więcej: Co jest potrzebne do samodzielnego wywołania negatywu i odbitki?


Aparaty analogowe


Aparat jednorazowy Kodak Fun Saver

kodak aparat analogowyJeżeli nie wiesz, czy fotografia analogowa jest dla Ciebie, to nie ma prostszego sposobu na wypróbowanie jej uroków niż aparat jednorazowy. Zmierzch fotografii analogowej nie tylko ominął takie aparaty, ale także paradoksalnie spowodował, że ich popularność wzrosła. Kiedyś kupowane przez amatorów na wakacje, dziś mogą posłużyć osobom, które chcą po prostu spróbować jak działa film bez kupowania drogiego aparatu.

aparat jednorazowy na kliszeAparat jednorazowy to zwykły kompakt, którego działanie jest, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do jednorazowego użytku. Taki aparat po użyciu oddajemy do labu fotograficznego. Laborant wyjmuje film i wywołuje go, a my niedługo potem możemy cieszyć się odbitkami lub skanami. Prawda, że proste? Co więcej, istnieją modele takich aparatów, które są wodoszczelne i możemy ich używać na plaży lub nawet pod wodą. Dobrym przykładem jest Fujifilm Quicksnap 800 Marine.


Skanery do negatywów


Skaner Reflecta 3w1

skaner reflecta

Wśród całej naszej oferty skanerów to małe urządzenie cieszy się zdecydowanie największą popularnością. I nic w tym dziwnego, bowiem jest to świetny sposób, żeby szybko i łatwo uzyskać proste skany filmów lub małych odbitek i zapisać je na karcie SD. Skaner jest autonomicznym urządzeniem i da się nim sterować z komputera, co upraszcza jego obsługę. Stanowi więc doskonały prezent dla babci lub dziadka, którzy chcą mieć elektroniczne wersje zdjęć z rodzinnego albumu. Jedyną wadą takich urządzeń jest fakt, że generowane przez nie skany średnio nadają się do wydruków.

Plustek 8100

Jest to najtańszy skaner dedykowany do filmu 135 w ofercie tej marki, a co za tym idzie najbardziej
popularny. Od starszego brata, czyli Plustek 8200 różni się tylko brakiem funkcji usuwania
kurzu ze skanu w podczerwieni. Mimo to jakość obrazu, jaką oferuje w tej cenie, jest fenomenalna i skany nim wykonane spokojnie nadadzą się nawet pod większe wydruki. Skanery dedykowane sprawdzają się najlepiej do skanowania filmu i kilkakrotnie przewyższają jakością skanery płaskie, nie mówiąc już o popularnych urządzeniach 3w1 jak opisywana powyżej Reflecta. Dzięki skanerom fotografia analogowa dostaje drugie życie w cyfrowym świecie!

Czytaj więcej: Jaki skaner do negatywów wybrać?

Plustek 8100


Archiwizowanie w fotografii analogowej


Hama koszulki pergaminowe na negatywy

koszulki na negatywyJeżeli dbasz o swoje negatywy po wywołaniu i chcesz, żeby przetrwały one w dobrym stanie przez lata, warto przyjrzeć się temu bestsellerowi na naszej liście. Koszulki pergaminowe na negatywy różnią się od plastikowych tym, że materiał z którego są wykonane, przepuszcza powietrze. Dzięki temu w koszulce nie zbiera się wilgoć i zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia zanieczyszczenia negatywu pleśnią. Pergamin również nie elektryzuje się tak jak folia, więc eliminuje powstawanie mikrowyładowań elektrostatycznych, które powstając między koszulką a emulsją filmu, mogą uszkodzić tę ostatnią. Koszulka posiada z boku specjalne otwory umożliwiające wpięcie jej do segregatora.

Teraz już wiesz, na co stawiają inni fotografowie. Mam nadzieję, że poznanie naszych bestsellerów ułatwi Ci wybór, co kupić do samodzielnej zabawy fotografią analogową.

Chcesz wiedzieć więcej? Włącz LIVE FB!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o fotografii analogowej zapraszamy na nasz live na Facebooku w czwartek 28 maja 2020, który w całości poświęcimy temu zagadnieniu. Naszym gościem będzie Zbigniew Kordys! Jeśli przegapiłeś live – nagranie będzie czekało na Ciebie na naszym profilu.

Fotografia analogowa live fb

Zapisz się na newsletter

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o zapisach na warsztaty foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Zapisz się na newsletter >

Podziel się.

O Autorze

Miłośnik fotografii tradycyjnej nie stroniący też od cyfrowych technik. Swoją pasję realizuje głównie poprzez fotografię portretową. Fan starych aparatów i pracy w ciemni. Na co dzień można go znaleźć w salonie Cyfrowe.pl w Poznaniu.

Zostaw komentarz

izmir escort