DJI Phantom 4 PRO +/ PRO – facelifting czy nowy produkt DJI?

0

Nowy, długo oczekiwany dron Phantom 4 Pro oraz Pro+ pojawił się już w ofercie Cyfrowe.pl. Ale czy na pewno jest to nowa konstrukcja? Co jest takiego niezwykłego, że starsza wersja idzie w zapomnienie? A może to tylko odświeżona wersja słynnego już na rynku quadrocoptera. Czym producent chce nas, filmowców/fotografów zaskoczyć? Postaram się Wam trochę przybliżyć nowy model od DJI.

Kilka tygodniu temu miałem przyjemność przetestowania nowego drona z oferty DJI, mianowicie Phantom 4 Pro. Na pierwszy rzut oka quadrocopter niczym nie różni się od swojego brata bliźniaka, modelu Phantom 4. Waga oraz rozmiar nie został zmieniony, co jest dużym plusem, bo nadal dron jest mobilny i może być zabierany wszędzie tam, gdzie potrzebujemy zrobić szybko i sprawnie filmy czy zdjęcia najwyższej jakości. Zestaw składa się dokładnie z tych samym elementów co poprzednik a całość zapakowana jest w zgrabną walizkę.

3K3A9607

3K3A9594

Co więc jest takiego niezwykłego w nowym modelu, że przykuwa uwagę i sprawia, że większość użytkowników właśnie ten model wybiera jako swój, pierwszy podstawowy dron?

4N9A9002

Nowa matryca

Do dyspozycji w nowym Phantomie mamy nową matrycę 20-megapixelową o rozmiarze 1 cal. Różnice widać głównie w nocy, podczas filmowania czy fotografowania w słabym oświetleniu. Obraz nie jest tak mocno zaszumiony. Nie tracimy też kontrastu, nasycenia oraz ostrości. W dzień natomiast przy filmach nie zauważyłem polepszenia względem poprzednika. Tu również można kręcić w rozdzielczości 4K, z większą niż w poprzedniku ilością klatek. Mamy do dyspozycji 60fps (Phantom 4 miał 30fps).

Większa kamera

Sama kamera jest nieco większa od poprzedniej co niestety skutkuje tym, że akcesoria dodatkowe, takie jak filtry, zmieniły się i obecnie nie są jeszcze tak łatwo dostępne jak w poprzedniku. Podejrzewam jednak, że jest to kwestia czasu, zanim producent nie wprowadzi ich na rynek. Niemniej warto o tym pamiętać, kiedy będziemy chcieli dokupić coś do naszego Phantoma. 3-osiowy gimbal bardzo efektywnie stabilizuje kamerę podczas lotu, nawet przy dynamicznym pilotażu czy włączonej funkcji sport.

Zawodowy fotograf czy filmowiec doceni atuty nowej kamery z zupełnie nową matrycą. Pytanie, co możemy znaleźć w nowym modelu dla amatora. DJI Phantom 4 PRO/PRO+ to wciąż amatorski dron, a więc skierowany jest dla odbiorców zaczynających swoją przygodę z fotografią czy filmem.

Więcej czujników zbliżeniowych

Otóż w nowym DJI Phantom 4 Pro/Pro+ mamy do dyspozycji aż 5 czujników zbliżeniowych. Przypomnijmy, że poprzednik miał tylko dwa czujniki (od przodu i od spodu drona). Wersja Pro/Pro+ niezależnie od kierunku lotu, zawsze będzie chroniona przed uderzeniem w przeszkodę. Zasadę działania takiego systemu poznaliście w filmie. gdzie prezentowałem w filmie o modelu DJI Phantom 4. System czujników podczerwieni jest w stanie wyczuć większe obszary i zmierzyć odległość między statkiem powietrznym i przeszkodą, identyfikując je i tworząc w swojej pamięci tzw. mapę przeszkód. Dzięki temu quadrocopter wie, jak i którędy ma lecieć, aby ominąć wszystkie napotkane przeszkody. Dzięki tak zaawansowanej technologii, jaką zastosowano w modelu Phantom 4 Pro/Pro+ każdy, zarówno amator jak profesjonalista, poradzi sobie w pilotażu. Zachowanie drona, a więc czy ma przeszkodę ominąć, czy się zatrzymać można zaprogramować w aplikacji na tablecie. Dodatkowe czujniki pozwalają na lepszą kontrolę pilotażu, np. w pomieszczeniach, gdzie nie mamy otwartej przestrzeni. Warto zaznaczyć, że czujniki zbliżeniowe nie działają w trybie Sport, a więc wtedy, kiedy dron porusza się z największą możliwą prędkością tj. 72 km/h.

Pojemniejsza bateria

Producent zmienił również rodzaj baterii. Chodź kształt jest taki sam, zmieniła się pojemność nowego pakietu, który w tej chwili, wg danych podanych na stronie DJI, pozwala na 30 minut lotu. Z doświadczenia jednak wiem, że w przypadku wiatru i niskiej temperatury ten czas jest o połowę krótszy. Mimo wszystko Phantom 4 Pro/Pro+ potrafi latać kilka minut dłużej niż jego poprzednik.

Co jeszcze?

DJI Phantom 4 Pro/Pro+ pracuje na podwójnej częstotliwości. Co to oznacza? A to, że w przypadku zakłóceń jest mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy nad nim kontrolę. Co więcej zwiększył się zasięg drona – z 5 km do 7 km. Wersja Pro+ posiada w nadajniku wbudowany ekran LCD do poglądu obrazu poprzez aplikację DJI Go. Nie wymaga więc podłączenia dodatkowego smartfona, aby móc bezpiecznie latać. Ekran o rozdzielczości Full HD, wysokim kontraście i o fenomenalnej jasności 1000cd/m2 sprawia, że praca jest zdecydowanie przyjemniejsza.

 

Czy warto kupić nowego DJI Phantom 4 Pro/Pro+? Jak najbardziej. Mamy do wykorzystania najwyższą z możliwych jakości obrazu, rewelacyjną fizykę lotu oraz pełne bezpieczeństwo w każdych warunkach dzięki sensorom zbliżeniowym. Prostota oraz najwyższa jakość to cechy charakterystyczne dla nowego Phantoma.

Podziel się.

O Autorze

Specjalista ds. sprzedaży w gdańskim oddziale Cyfrowe.pl. Pasjonat fotografii lotniczej, miłośnik awiacji, od dziecka stały bywalec lotniska w Rębiechowie, a od 2005 roku członek EPGD Spotters. Operator dronów, posiadający Świadectwo Kwalifikacji z uprawnieniami VLOS.

Zostaw komentarz

izmir escort