Bardzo często kupując drona, skupiamy się na sprawdzeniu jego parametrów i możliwości, a nie sprawdzamy, jak wygląda oprogramowanie do kierowania takim pojazdem. Czy jest intuicyjne, czy ma polską wersję językową i czy jest „user friendly”? Z drugiej strony, czy mamy możliwość sterowania lotem drona innym programem niż ten dostarczany przez producenta? Okazuje się, że tak, chociaż wybór aplikacji jest ograniczony. Jaka aplikacja do sterowania dronem jest najlepsza? W tym artykule dowiesz się o trzech najbardziej rekomendowanych opcjach.
Alternatywne aplikacje do dronów a gwarancja
Oczywiście, zanim zdecydujemy się na wykorzystanie innego programu niż to, co oferuje producent, warto się zastanowić i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Nikt nie zna drona tak dobrze, jak jego projektant. Pamiętam jednak przypadek Kinect, kontrolera do konsoli Xbox Microsoftu, który różnym programistom udało się wykorzystać w skrajnie różnych projektach. I to nie związanych z gamingiem. To pokazało, że czasami spojrzenie z zewnątrz pozwoli dojrzeć w urządzeniu potencjał, który umykał jego twórcom. Albo też zrobić to samo, ale szybciej, prościej i sprawniej.
Najważniejszym jednak argumentem, który należy rozważyć, jest kwestia gwarancji. Producent może odmówić naprawy urządzenia, jeśli stwierdzi, że było ono kontrolowane przez nieautoryzowaną przez niego aplikację. Niemniej, mogą być sytuacje, gdy użycie zewnętrznego programu będzie po prostu lepszą alternatywą. Bardzo często, takie programy rozszerzają funkcje dronów lub umożliwiają łatwiejszy dostęp do niektórych zaawansowanych funkcji, które producenci ukryli gdzieś głęboko w menu.
W przypadku korzystania z DJI Care Refresh, należy także upewnić się, że korzystanie z zewnętrznego oprogramowania nie spowoduje złamania regulaminu tej przedłużonej i poszerzonej ochrony do dronów DJI
Litchi – alternatywna aplikacja do sterowania dronem
Chyba najbardziej znaną „zewnętrzną” aplikacją do pilotażu dronów jest Litchi. Jest ona kompatybilna z modelami firmy DJI, co oznacza, że możemy ją wykorzystywać zamiast DJI Go, DJI Go4 czy DJI Fly – w zależności od tego, jakiego mamy drona.
Program umożliwia pilotaż następujących dronów DJI:
- Mini 2,
- Mini SE (tylko wersja 1),
- Air 2S,
- Mavic Mini 1,
- Mavic Air 2,
- Mavic 2 (Zoom/Pro),
- Mavic (Air/Pro),
- Phantom 4 (Standard/Advanced/Pro/ProV2),
- Phantom 3 (Standard/4K/Advanced/Professional),
- Inspire 1 (X3/Z3/Pro/RAW),
- Inspire 2
- Spark
Użytkownicy poniższych dronów mogą skorzystać z Litchi Pilot:
Litchi bardzo często postrzegany jest jako zamiennik aplikacji DJI. Zwolennicy tego oprogramowania, wskazują wiele powodów, dla których aplikacja jest lepsza od oprogramowania producenta. Najważniejsze z nich to:
- sterowanie lotem przy pomocy Waypointów
- wsparcie trybu Wirtualnej Rzeczywistości
- rozbudowane opcje w trybie panoramy
- rozszerzony zakres trybów śledzenia obiektów.
W przypadku niektórych modeli dronów lepiej w tych trybach utrzymuje ostrość, co jest nie bez znaczenia zarówno przy filmowaniu, jak i samej kontroli lotu przez drona.
Innym plusem Litchi jest możliwość współpracy z urządzeniami zewnętrznymi poprzez ich własne aplikacje. Przykładowo, w fabrycznej aplikacji można wykrywać obiekty przy pomocy kamery drona, ale dowiemy się o tym tylko, gdy obserwujemy ekran smartfona lub tableta. Zamiast tego możemy być poinformowani o tym fakcie przez sygnalizator z obsługą GPS, który mamy w kieszeni. Co prawda, nie wyobrażam sobie spuszczenia oka z ekranu pokazującego lot drona, są jednak sytuacje, gdy zawieszamy pojazd nieruchomo w powietrzu, by np. przygotować lądowisko lub przenieść ekwipunek w inne miejsce.
Innym przykładem może być sytuacja, w której podnosimy drona do góry, bo np. ciekawy żaglowiec będzie wchodził do portu, na pożądanym przez nas tle i chcemy to zarejestrować. Ustawimy pojazd w powietrzu, a on jak „zauważy” żaglowiec poinformuje o tym sygnalizatorem. Możemy wtedy przejąć kontrolę nad dronem i sfilmować statek z takich ujęć jak chcemy.
Niestety, nie jest to aplikacja darmowa. W sklepie Google Play trzeba za nią zapłacić nieco ponad 100 zł.
Sprawdź drony dostępne w Cyfrowe.pl >>
Airmap – zaplanuj swój lot
Inną aplikacją wspierającą sterowanie dronem jest Airmap. Ta aplikacja oferuje narzędzia pozwalające na szybką autoryzację lotu w strefach zastrzeżonych. W programie zintegrowane są powiadomienia i przepisy związane z obszarem, w którym znajduje się nasz dron. Powiadomienia obejmują również warunki pogodowe oraz przeszkody naziemne – w przypadku, gdy przygotowujemy wcześniej plan lotu. W kontekstowej przestrzeni powietrznej oprogramowanie wyświetla tylko informacje i zasady dotyczące przestrzeni powietrznej, które są istotne dla zaplanowanej misji. Przyda się to zarówno podczas hobbystycznych lotów, jak i profesjonalnego filmowania czy działań rozpoznawczych lub ratunkowych z dronami przemysłowymi.
Planowanie lotu realizowane jest przy pomocy łatwych w użyciu narzędzi do rysowania trasy, można też zaimportować wcześniej przygotowany plik JSON. Przygotowując trasę, definiujemy czas jej trwania, geometrię i maksymalną wysokość, co jest od razu zestawiane z informacjami nt. lokalnych warunków bezpieczeństwa. Podczas analizy brane są pod uwagę takie parametry jak widoczność, maksymalna prędkość i masa drona.
Sprawdź akcesoria do dronów >>
Więcej na temat projektowania tras lotu znajdziesz w poniższym tekście:
Lot jak po sznurku – zaprojektuj trasę swojego drona >>
UgCS – zamiennik aplikacji DJI
Kolejną aplikacją pozwalającą sterować dronem jest program UgCS. Został on stworzony przez inżynierów z SPH Engineering, którzy mają duże doświadczenie w aplikacjach dla dronów. Program ten został przygotowany z myślą o kontroli lotu dronów DJI, ale jest to tylko jeden z wielu dostępnych w ich pakiecie oprogramowania.
Lista dronów obsługiwanych przez aplikację UgCS:
- DJI M350 RTK
- DJI M300 RTK
- seria DJI Matrice 30
- seria DJI Mavic 3 Enterprise
- seria DJI M200/M210
- seria DJI Phantom 4 / Pro / Pro v2 / RTK (tylko z kontrolerem SDK)
- DJI M600 i M600 Pro
- DJI Mavic 2 Zoom / Pro / Enterprise Dual i Enterprise Advanced
- Freefly Alta X i Astro
- DJI N3
- DJI Inspire 2
- DJI M100
- DJI Phantom 3
- DJI Mavic Pro
Lista obsługiwanych dronów ujawnia, że ta aplikacja działa z nawet najbardziej zaawansowanymi modelami, takimi jak np. DJI Matrice 600:
Trasę drona można zaprojektować wygodnie na dużym ekranie, by potem uruchomić ją na urządzeniu mobilnym. Za jej pośrednictwem operator wydaje polecenia lotu, ale tak naprawdę program jest tylko pośrednikiem w komunikacji pomiędzy częścią mobilną a częścią stacjonarną. W tę ostatnią programiści wbudowali obsługę joysticka, dzięki czemu sterowanie dronem nabiera całkiem nowego wymiaru.
Autorzy oprogramowania przygotowali trzy wersje, które otwierają przed użytkownikiem coraz różne poziomy zaawansowanych funkcji automatyzujących lot.
Litchi, Airmap i UgCS to według mnie trzy najlepsze aplikacje do sterowania dronem. Nie wyczerpują oczywiście całej puli zewnętrznych aplikacji, które można wykorzystać do tego celu. Są jednak najbardziej popularne i oferują najwięcej zaawansowanych funkcji, które mogą pomóc podczas pilotowania drona.
Mam nadzieję, że znajomość alternatywnych aplikacji do dronów okaże się pomocna, ale czy wiesz o wszystkich funkcjach swoje sprzętu do latania? Zajrzyj do poniższego tekstu, aby poznać najciekawsze opcje:
Jak ułatwić sobie latanie, czyli najciekawsze funkcje dronów >>
Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!
19 komentarzy
Zamówiłem chińskiego drona, który oprócz altania ma opcję wykonywania flipa-sterowane jednym przyciskiem. Chciałbym zmodyfikowac tę funkcję, tak by zamiast flipa, zapalała dużą kolorową diodę podczepioną pod drona.
Witam
Mam zamiar kupić DJI mini2. Chciałbym użyć do apki fly, smartfon realme 8 pro. Niestety nie widnieje na liście DJI. Czy to oznacza, że jest nie kompatybilny i nie będzie działać? Słyszałem, że apka ta powinna działać na telefonach z androidem 6 i nowszym.
Dzień dobry, niestety nie potrafimy zweryfikować tej informacji. Najlepiej będzie skontaktować się z producentem sprzętu.
Witam posiadam dji mini 2 i chciałbym latać na tablecie samsunga z androidem 7.1 nugget w systemie 32 bitów czy istnieje jakaś alternatywa?? Dji fly niestety nie pozwala się zainstalować…pozdrawiam
Android 7.1 jest już nie wspierany, a DJI mini 2 to nowy dron. Nie sądzę by było jakieś oprogramowanie, które pozwoli kierować tym dronem na urządzeniu z Android 7.
Panie Remigiuszu ja mam inny problem. Mam Mavica 2 zoom i oczywiście starą aplikację Dji go 4 na androida. Korzystam z samsunga galaxy s10, który nie widnieje na liście kompatybilnych smartfonów z tą aplikacją (mimo, że galaxy s9 jest na liście). Mimo to mogę pilotować drona, ale czasami wyskakuje mi błąd łączności z kontrolerem – „remote controller connection error”. Wymienilem już przewód RC, usunąłem cache ze smartfona i dalej jest to samo. Myśli Pan że litchi rozwiązałoby ten problem z łącznością? Bo rozumiem, że nowsza aplikacja DJI fly nie obsługuje mavica 2 zoom?
Litchi powinno rozwiązać Pański problem. Proponuję jednak upewnić się jeszcze pod kątem wersji Androida – nie przewiduję kłopotów, ale lepiej 2x się upewnić. Słusznie Pan zauważył, DJI Fly nie wspiera Mavic 2 Zoom.
Witam może wie Pan gdzie mogę pobrać starszą wersję dji na phantom 3 standard ponieważ na nowej moj dron Lata na bardzo małe odległości dziekuje za pomoc
Dzień dobry panie Remigiuszu. Mam drona DJI Spark i telefon Samsung Galaxy s21 który nie obsługuje DJI go 4. Czy wie Pan która aplikacja działa w moim urządzeniu?
Witam panie Remigiuszu.
Niedawno „wciśnięto” mi drona Drone F98 HD Camera. Miał być z kamerą 4K, co jak widać po symbolu jest nieprawdą. Niestety nie dostałem ani faktury ani żadnego dokumentu o zakupie, nie mówiąc o instrukcji, która nie jest po polsku. W razie „W” gwarancja chyba jest niemożliwa, ani nie mogę go zwrócić (koszt tej przyjemności 704zł), na „Berdyczów” trzeba chyba pisać. Trudno, już się pogodziłem z tym, lecz jest jeszcze problem z apką. W instrukcji pisze, że by pobrać ze Sklepu Play ” CAM „. Nie ma takiej aplikacji. Proszę mi poradzić jaką aplikację najlepiej zainstalować.
Z poważaniem
Andrzej Swadowski
Panie Andrzeju,
trudno tu wyrokować i doradzać jeśli nie zna się drona, a niestety modelu, o którym Pan pisze nie znam. Być może chodzi o program Wifi_Cam.
Niestety, aplikacji do sterowania dronami jest bardzo dużo. To wynika z tego, że wielu producentów tworzy swoje aplikacje, które będą wykorzystywały możliwości podzespołów, z których dany dron jest zbudowany.
Jeśli nie może Pan zwrócić drona, ani wymóc na sprzedawcy pomocy, jedyne co Panu pozostaje to prześledzenie Internetu, dotarcie do strony producenta i skontaktowanie się z nim, by wskazał konkretną aplikację. W przeciwnym wypadku pozostaje Panu zabawa w instalację różnych programów i sprawdzanie, który z nich będzie najlepszy.
Dziękuję.
Wygląda na to, że dałem się wpuścić w maliny.
To jest chiński producent a firma jest w Irlandii – VALNESSE ESTATE LP.
Wydaje mi się, że kamera jest uszkodzona, gdyż nie ma z niej obrazu.
Zainstalowałem tak jak Pan radził Wifi_Cam. Tylko nie wiem jak to skonfigurować?
Ma Pan jakiś pomysł jak to zrobić? Ja jestem zielony w tym temacie.
Pozdrawiam.
Firma wysyła paczki z Polski. Też dostałem tego drona. Adres nadawcy Valnesse, Olszyny, Wodzisław Śląski. Nie ma faktury. Brakuje jednej nóżki podpierającej. Kamera to raczej nie jest 4K. Działa na aplikacji Wifi cam.
Mogę pomóc dotarłem do sprzedawcy. Apka również jest.
A czy może Pan podać na jakieś namiary na tego sprzedawcę?
czy jednym smartphonem z aplikacja Dji Go4 można obsługiwać dwa różne drony (mavic i mavic3)
Tak, można.
kupilem drona phantom 3 profesional ale za nic nie moge go urochomic tzn nie moge sie z nim polaczyc siecia wifi bo jej poprostu nie widac uzywam aplikacji gji go before 4 do przekazania obrazu tablet samsung galaxy A6 moze to wina tableta nie mam juz pomyslow moze ktos mi pomoc
Proponuję uważnie przestudiować instrukcję. Dodatkowo DJI w aplikacji ma filmy szkoleniowe pokazujące jak skonfigurować połączenie i przygotować drona do pracy. Proponuję jeszcze porównać specyfikację drona i tabletu w zakresie sieci WiFi – czy nie ma tam np. standardu, na którym nadaje dron, a tablet go nie obsługuje.
W ostateczności zostaje kontakt z supportem DJI.