Test Zhiyun CRANE 3S. Czy to gimbal dla Ciebie?

0
Zhiyun CRANE 3S wygląda inaczej niż pozostałe gimbale, a jego udźwig jest imponujący. Jak gimbal sprawdza się w praktyce i kto powinien go kupić?

Gimbale każdego roku oferują coraz większe możliwości. Nowy Zhiyun CRANE 3S to gimbal, który należy do najwyższej półki jakościowej, ale i cenowej. Model znacząco się wyróżnia zarówno parametrami, jak i wyglądem. Kto powinien pomyśleć nad jego zakupem?

Sprawdź cenę Zhiyun CRANE 3S >>
Sprawdź cenę Zhiyun CRANE 3S PRO >>

Zhiyun CRANE 3S – konstrukcja

CRANE 3S zaprojektowany jest w niestandardowy sposób, co nie wszystkim musi przypaść do gustu. W jego konstrukcji nie zastosowano klasycznej długiej rączki, którą się trzyma i jednocześnie steruje. Zamiast tego rączka wyprofilowana została na kształt kąta prostego. Przyciski sterowania umieszczone zostały na boku, natomiast „odgięta” część rączki wyposażona została w miejsce na akumulatory.

Brzmi to dość skomplikowanie i takie rzeczywiście jest. Ktoś, kto do tej pory miał do czynienia ze standardowymi gimbalami z pewnością będzie musiał poświęcić chwilę, by zrozumieć konstrukcję tego modelu. Gdy już się to uda okaże się, że gimbal można trzymać w dłoni, tak jak inne, jeśli podepniemy od dołu dołączany do zestawu mini tripod. Wtedy to on będzie pełnił rolę „przedłużacza” rączki.

Takie rozwiązanie nie jest jednak idealne. O ile joystick umieszczony jest z przodu, o tyle już włącznik i przełącznik trybów wylądowały na boku. Zatem chcąc trzymać gimbal w ręce i zmienić tryb napotykamy na spore niedogodności.

Nie obejdzie się więc bez dodatkowego uchwytu. W zestawie Pro dostajemy takowy, który wyposażony jest w pełny panel sterowania i ekran. Jego użycie znacząco ułatwia pracę i sprawia, że gimbal możemy obsługiwać o wiele wygodniej – dwoma rękami.

Zhiyun CRANE 3S – sterowanie i wejścia

Główny panel sterowania umieszczony został nieco z boku, choć część jego przycisków znajdziemy również we wspomnianym wyżej dodatkowym uchwycie. Przycisk pozwoli na szybkie włączenie gimbala i wybór trybu – PF (ruch prawo lewo), F (prawo, lewo, góra, dół), POV (ruch we wszystkie strony) i L (blokada ruchu). Wybór odbywa się w łatwy sposób za pomocą czterostopniowego wybieraka.

Znajdziemy tu też przyciski pozwalające na sterowanie aparatem, gdy połączymy go z gimbalem za pomocą kabla. Z pomocą przycisków zrobimy zdjęcie, jak i włączymy lub wyłączymy nagrywanie. Nie zabrakło również przycisku resetującego ustawienia, jak i przycisku funkcyjnego.

Mocno swoją obecność zaznacza pokrętło służące do obsługi systemu follow focus. Zostało wyposażone w element fluorescencyjny, co zapewnia widoczność również w ciemności.

Jeśli chodzi o dodatkowe złącza, znajdziemy tu pełnowymiarowe wejście USB, jak i wejście mikro USB typu C. Baterie da się wyjąć i możemy je naładować w zewnętrznej ładowarce. Jednak połączony z aparatem gimbal może pełnić rolę powerbanku i również zapewniać ładowanie.

Pisząc o ładowaniu nie sposób pominąć wyróżniającego się portu DC-IN, który umożliwia bezpośrednie ładowanie maksymalnie 25,2 V. To pozwala na podłączenie dodatkowego akumulatora, a w efekcie dłuższą pracę urządzenia.

Zhiyun CRANE 3S – akcesoria

W zestawie z CRANE 3S otrzymujemy sporo akcesoriów. Najważniejszym z pewnością będzie mini tripod, który pozwoli na stabilne położenie gimbala na ziemi. Sprawdzi się również w roli uchwytu. Oprócz tego dostajemy zewnętrzną ładowarkę na trzy baterie.

Otrzymujemy też dużą płytkę montażową, która współpracuje z systemem Manfrotto. Do płytki tej możemy jeszcze dokręcić rurki, które posłużyć mogą do współpracy z follow focusem. Sama płytka jest długa, a w zestawie znajdziemy jeszcze uchwyt do przytrzymywania obiektywu. System zatem zaprojektowany jest z myślą o dużych jednostkach i długich obiektywach.

Nie zabrakło również małej płytki, a także kompletu kabli do połączenia gimbala z różnymi aparatami. W zestawie nie znajdziemy jednak wtyczki do ładowania. Będziemy się musieli zatem w jakąś zaopatrzyć. W zestawie nie znajdziemy również dodatkowego kompletu akumulatorów. W razie potrzeby można je jednak dokupić.

Zhiyun CRANE 3S – konfiguracja

Pisząc o działaniu gimbala CRANE 3S nie sposób nie wspomnieć o jego udźwigu, który wynosi aż 6,5 kilograma. To bez wątpienia największa zaleta tego sprzętu. To też możliwy powód niestandardowej konstrukcji urządzenia. Przy tak dużym udźwigu i stosunkowo dużej wadze samego urządzenia (prawie 2,5 kg) obsługa gimbala jedną ręką jest praktycznie niemożliwa.

Gimbal posiada kilka wejść na mocowania, które znacząco mogą zmienić jego zastosowanie. Możemy go bowiem podpiąć do kamizelki, jak steadicam lub do specjalnego riga z plecakiem, który zakładamy na plecy, co odciąża ręce. Tylko takie rozwiązania pozwolą bezproblemowo korzystać z gimbala przez długie godziny.

W przeciwnym jednak wypadku trzymanie setupu w dwóch dłoniach przez dłuższy czas będzie bardzo męczące. Podczas testów korzystałem z w miarę kompaktowej pełnej klatki Sony A7 III z niezbyt ciężkim obiektywem 18-105 mm. Mimo to, po kilkunastu minutach ciężar aparatu i gimbala mocno dawał o sobie znać.

Samo wyważenie urządzenia jest bardzo proste. Każda z osi posiada własny system blokowania, dzięki czemu wyważając jedną oś można unieruchomić wszystkie pozostałe. To pozwala na szybkie ustawienie odpowiednich wartości. Ze względu na swoje potężne wymiary gimbal dobrze radzi sobie z małym sprzętem, którego niemal nie trzeba wyważać.

Oczywiście, najlepsze efekty można uzyskać, gdy aparat jest idealnie wyważony. Jednak moc silników tego modelu jest tak duża, że mniejszy aparat, nawet bez dokładnego wyważenia, nie sprawi mu problemów.

Przestrzeń na zamontowanie sprzętu jest naprawdę duża. Jeśli więc korzystamy ze średniej wielkości aparatu, to bez problemu możemy go przymocować tak, by przy jego prawym boku zostało na tyle miejsca, żeby bez ściągania aparatu wymienić kartę pamięci.

Zhiyun CRANE 3S – jak działa?

Wspomniałem już o dużej mocy silników i to właśnie one odpowiadają za to, że gimbal bardzo dobrze się spisuje. Jakość stabilizacji jest na wysokim poziomie, a płynność działania bardzo wysoka. Zaskoczyło mnie, jak dobrze gimbal radzi sobie wtedy, gdy wydłużam ogniskową – płynność nadal jest w pełni akceptowalna, choć mogłyby pojawiać się tutaj zauważalne drgania. To pozwala na uzyskanie efektu paralaksy, który jest bardzo efektowny.

Niestandardowa konstrukcja gimbala pozwala na przechodzenie z perspektywy żaby do perspektywy ptasiej. Filmowanie kilka centymetrów nad ziemią jest bardzo komfortowe. Co najważniejsze – możemy szybko obrócić kamerę do góry i zmienić perspektywę w trakcie trwania ujęcia. Ruch gimbala, który musi zmienić pozycję kamery jest praktycznie niezauważalny.

Dzięki temu jego użyteczność podczas niestandardowych ujęć jest o wiele większa niż innych modeli dostępnych na rynku. Silniki zapewniające dużą moc poradzą sobie z dużymi kamerami, a tym małym pozwolą na większy zakres pracy pozbawionej drgań.

Czas pracy urządzenia jest naprawdę długi, biorąc pod uwagę jak mocarny jest to sprzęt. Gimbal powinien pracować bez większych problemów przez 10-12 godzin w zależności od obciążenia. Baterie do pełna naładujemy w około 4 godziny. Z kolei korzystając z dodatkowych akumulatorów (podłączonych przez port DC-IN) możemy wydłużyć pracę nawet do 21 godzin.

Gimbal współpracuje również z mobilną aplikacją. Z jej pomocą możemy sterować urządzeniem i ustawiać niektóre parametry modelu. Niestety, w porównaniu do innych producentów aplikacja ta wydaje się dość uboga. Brakło mi choćby funkcji informowania użytkownika, czy gimbal jest poprawnie wyważony. Mamy co prawda asystenta wyważenia, jednak proces kalibracji jest dość skomplikowany – w aplikacji od DJI wszystko odbywa się automatycznie.

Czy warto kupić Zhiyun CRANE 3S?

Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie zadane na początku: dla kogo jest ten gimbal? Zhiyun CRANE 3S w wersji podstawowej kosztuje około 4 tysiące złotych. W wersji Pro z pełnym pakietem akcesoriów – prawie 6 tysięcy złotych. Zatem użytkownicy z małymi aparatami z pewnością znajdą tańszą alternatywę. Chociażby w postaci gimbali Ronin.

Czytaj Test gimbali Ronin >>

Zhiyun CRANE 3S okaże się jednak niezastąpiony na profesjonalnych planach filmowych. W sytuacji, gdy zależy nam na naprawdę dużym udźwigu dla kamery filmowej – to jeden z niewielu modeli, które możemy brać pod uwagę. Do gimbala podepniemy dodatkowy ekran, system follow focus, a cały setup zamontujemy do riga. Takie możliwości wykraczają poza standardowe zastosowania większości gimbali dostępnych na rynku.

Jeśli więc szukasz sprzętu, który poradzi sobie w profesjonalnym środowisku z dużą kamerą RED czy ARRI – Zhiyun CRANE 3S będzie z pewnością bardzo rozsądnym wyborem.

Sprawdź Zhiyun CRANE 3S >>
Sprawdź Zhiyun CRANE 3S PRO >>

Jaki gimbal kupić? Niezbędne funkcje i polecane modele

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort