Techniki filmowania – kilka zasad, które warto znać!

1

Filmowanie, jak każde rzemiosło czy też sztuka, wymaga odpowiedniej techniki. Istnieje cały zbiór zasad oraz technik wykorzystywanych podczas filmowania, które powinien poznać każdy początkujący amator kręcenia filmów. Dzisiaj postaramy się zaprezentować najpopularniejsze i najbardziej przydatne techniki filmowania – sprawdźcie sami!

Panoramowanie

Panoramowanie to jedna z najpopularniejszych i często również nadużywanych technik filmowych. Jest ona najprostsza do nauczenia się i przy odpowiednim wykorzystaniu jest niezwykle przydatna. Polega na ruchu kamery w lewo/prawo dokładnie w taki sposób, by pokazywać widzowi coraz to więcej danej lokacji czy też sceny. Technika ta bywa przydatna podczas śledzenia ruchomych obiektów – chociażby jadącego samochodu. Doskonale można ją wykorzystać także podczas kręcenia scen krajobrazowych – dzięki temu w scenie zawartych będzie o wiele więcej szczegółów. Podczas wykonywania panoram istotne okaże się użycie statywu z głowicą olejową, która jest bezpośrednio przeznaczona właśnie do wytłumiania niechcianych wibracji czy trzęsienia podczas ruchu. Statywy fotograficzne w takim przypadku sprawdzą się o wiele gorzej, ze względu na ich skokowy ruch głowicy. Doskonała głowica olejowa na początek to Velbon PH-368. Jej użycie sprawi, że ruchy kamery na boki będą o wiele płynniejsze, a przy odrobinie ćwiczeń panoramowanie stanie się najprostszym manewrem pod słońcem!


Panoramowanie świetnie sprawuje się do zaprezentowania ogółu lokacji

Tiltowanie

Tiltowanie jest analogiczną techniką filmowania do panoramowania. Ruch kamery jest w zasadzie bardzo podobny – różni się od panoramowania kierunkiem, w którym zmierza kamera – góra/dół. Jest to ciekawy zabieg, szczególnie przydatny podczas filmowania detali obiektów takich, jak fasady budynków czy też elementy ciała/ubioru. Możliwości są nieograniczone. Technikę tą umiłował sobie Steven Spielberg, a jej doskonałe przykłady możesz zobaczyć w kultowej już „Liście Schindlera”. Podczas tiltowania pamiętaj, by wykonywać ruchy kamery spokojnie i zdecydowanie. Tutaj również sprawdzi się doskonale głowica olejowa, a jeśli szukasz dobrego statywu wraz z taką głowicą, to świetnym wyborem okaże się statyw Manfrotto 290 Light z głowicą Befree Live. Model ten sprawia, że ruchy takie, jak tiltowanie czy panoramowanie są łatwo przyswajalne i prostsze w nauce. By dodatkowo wpłynąć na stabilność i płynność ruchu kamery, spróbuj trzymać głowicę obiema rękami, zamiast używać dołączonej rączki do statywu. Pewniejszy chwyt bezpośrednio przy kamerze sprawi, że niechciane ruchy zostaną zdecydowanie lepiej wytłumione.


Tiltowanie jest przydatne podczas detali budynków czy obiektów.

Over the shoulder

Bardzo popularna technika, używana niemal w każdej produkcji filmowej z udziałem aktorów. Praktycznie wszystkie sceny, w których pojawia się dialog, zostają przedstawione w planie uwzględniającym technikę over the shoulder. Jest to technika, podczas której umiejscawiamy kadr nad ramieniem postaci i pokazujemy przez to akcję z jej perspektywy. Doskonale sprawdza się ona w dialogach, musimy jednak pamiętać, by nie łamać osi (filmować bohaterów jedynie po jednej stronie osi). Niezwykle przydatna technika podczas wielu nagrań, w których chcemy ukazać myśli bohatera czy też to, na co patrzy. W przypadku ujęć over the shoulder dobrze sprawdzają się wysokie statywy, które będziemy mogli umieścić ponad bohaterem. Do takich zadań idealny będzie statyw Manfrotto MVT535AQ o wysokości maksymalnej 171 cm, który poprzez swoje rozmiary umożliwia wypozycjonowanie kamery nad ramieniem filmowanego aktora.

Typowy przykład układu over the shoulder – kamera jest nad ramieniem bohatera

Typowy przykład układu over the shoulder – kamera jest nad ramieniem bohatera

Ruch slidera

Jeśli mamy na to możliwość, możemy urozmaicić nasze nagrania używając slidera, takiego jak np. Camrock Slider Video. Technika kręcenia na sliderze polega na przesuwaniu kamery w prawo oraz lewo. Czym różni się to od panoramowania? Przede wszystkim kadr nie zmienia się znacznie, ruch jest bardziej subtelny i minimalistyczny. Technika ta doskonale sprawdza się również podczas filmowania scen z dużą ilością obiektów/scenografii (umiejscowionych w różnych planach, bliżej oraz dalej od kamery). Dzięki sliderowi, kamera może niejako wyłonić się zza filmowanego obiektu, czy też zaprezentować konkretny obiekt, wyłaniając się zza innej przeszkody. W takim przypadku warto postawić jakiś obiekt bezpośrednio przy kamerze i trzymać ją w nieostrości, by stworzyć referencję dla ruchu. Niezłym rozwiązaniem może być również zainwestowanie w zestaw taki, jak Libec Allex S Kit – łączący w sobie funkcjonalność statywu i slidera.


Posiadanie referencji dla ruchu (obiektu na pierwszym planie) wzmaga doznania wizualne podczas kręcenia scen z udziałem slidera

Przeostrzenie

Jedna z najprostszych, a zarazem najpiękniejszych technik filmowych, używanych praktycznie w każdej produkcji. Doskonale sprawdza się podczas filmowania detali, czy też filmowaniu subiektów – czyli ujęć prezentujących daną scenę z perspektywy innej osoby bądź też rzeczy. Subtelne przeostrzenia dają możliwość zaprezentowania różnych obiektów w obrębie tego samego kadru, trzymając najpierw jeden obiekt w nieostrości, a potem inny. Choć w teorii brzmi to dosyć prosto, realia są nieco inne. By uzyskać bardzo płynne, a zarazem przyjemne dla oka przeostrzenie, warto zaopatrzyć się w obiektywy filmowe – posiadające płynny pierścień ostrości oraz zębatki. Dzięki zębatkom możemy zamocować do naszego aparatu bądź kamery system follow focus. Ciekawym rozwiązaniem jest seria obiektywów Cine Samyang, które posiadają takie pierścienie. W przypadku zaopatrzenia się w riga, takiego jak np. Walimex Pro, wyposażonego w system Follow Focus, przeostrzenia stanowią czystą przyjemność.


Przeostrzenie daje możliwość zwrócenia uwagi widza w jednym konkretnym miejscu, wzrok podąża za ostrością

Podziel się.

O Autorze

Operator, reżyser i kolorysta, a także wykwalifikowany pilot UAV. Z zamiłowania podróżnik, łączy swoją pasję w najlepszy możliwy sposób - z kamerą zwiedził już ponad 20 krajów. W wolnych chwilach realizuje krótkometrażowe filmy dokumentalne i stara się tworzyć produkcje, inspirujące innych ludzi.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort