Rysik do smartfona i tabletu – przydatne narzędzie w rękach fotografa mobilnego

1

Możliwości współczesnych urządzeń mobilnych pozwalają nie tylko na wykorzystanie ich jako pełnoprawnego aparatu fotograficznego, ale również bardzo efektywnego narzędzia do edycji zdjęć. Ten potencjał dostrzegają producenci oprogramowania, którzy nie tylko tworzą specjalne aplikacje, ale również udostępniają mobilne wersje swoich flagowych produktów, tak jak w przypadku Lightroom Mobile czy Photoshop CC dla iPada. Świetnym uzupełnieniem mobilnej cyfrowej ciemni będzie rysik, który podobnie jak w przypadku tabletu graficznego dla komputerów pozwoli na intuicyjną obróbkę zdjęć i precyzyjne wprowadzanie zmian lokalnych. Zajrzyj do tego artykułu, a dowiesz się, jak możesz wykorzystać rysik w fotografii mobilnej i poznasz kilka propozycji ciekawych modeli. 

Jak działają rysiki do smartfonów i tabletów?

Rysik do urządzeń mobilnych przypomina tradycyjny długopis. Podobnie jak on jest zakończony metalową końcówką, która umożliwia „pisanie” (wskazywanie) po ekranie, posiada skuwkę umożliwiającą schowanie i ochronę końcówki, a także często element ułatwiający zaczepienie w kieszeni plecaka czy koszuli. Postawowe modele nie korzystają z baterii, tak więc nie jest konieczne ich ładowanie. Nieco bardziej zaawansowane rysiki mają wbudowany akumulator, jednakże ich ładowanie jest sporadyczne. Co więcej przykładowo Apple Pencil ładuje się bezprzewodowo i automatycznie po zetknięciu z obudową iPada Pro. Wystarczy więc go zamocować i nie trzeba wcale pamiętać o konieczności naładowania baterii.

rysik i dlugopis

Rysiki przypominają z wyglądu tradycyjne długopisy. Nie jest to jedynie kwestia budowy – także korzystanie z nich jest tak samo intuicyjne.

rysik kieszen

Rysiki mają mocowania, które umożliwiają zahaczenie ich o kieszeń plecaka lub koszuli. Dzięki temu możesz mieć je zawsze przy sobie i gdy będą potrzebne nie szukać ich na dnie torby.

rysik 2w1

Baseus Golden Cudgel łączy w sobie dwie funkcje – rysika do urządzeń mobilnych i długopisu. Możesz więc połączyć dwa akcesoria w jednym gadżecie.

Zaawansowane modele, takie jak np. Adonit Stylus Pixel cechują się rozpoznawaniem wielu poziomów siły nacisku (ww. model aż 2048 poziomów). Pozwala to na intuicyjne zmienianie grubości rysowanej linii, po prostu mocniej dociskając piórko. Wśród innych ciekawych i przydatnych funkcji można wymienić wykrywanie dłoni, które pozwala na oparcie nadgarstka o wyświetlacz urządzenia mobilnego bez obaw o zakłócenie pracy rysika czy przypadkowe włączenie jakiejś opcji, czy przyciski funkcyjne, które można zaprogramować zgodnie z własnymi potrzebami i przyzwyczajeniami (np. szybko przełączać się pomiędzy trybem długopisu lub gumki).

rysik adonit nacisk 2048

Wykrywanie siły nacisku przez rysik pozwala na intuicyjną i naturalną zmianę grubości kreski.

rysik smartfon i rysik

Uniwersalne rysiki często wykorzystują płytki stykowe (inaczej zwane dyskami), które zwiększają stabilność końcówki i zwiększają precyzję pracy.

W jaki sposób możesz wykorzystać rysik w fotografii mobilnej?

Rysiki dedykowane do urządzeń mobilnych możesz wykorzystać tak samo, jak w przypadku użytkowania tabletu graficznego podłączonego do komputera. Możesz dzięki nim precyzyjnie maskować fragmenty zdjęć, szybciej i sprawniej stemplować czy usuwać niechciane elementy (np. narzędziem pędzla korygującego) czy rysować precyzyjne krzywe. Przyda się więc w każdej dziedzinie fotografii – od krajobrazowej (zaznaczanie jaśniejszych partii nieba) po portret (retusz skóry). Tak samo jak w przypadku tabletów graficznych, rysiki przydają się także podczas pozostałych czynności wykonywanych na urządzeniach mobilnych, zwiększając wygodę i intuicyjność przeglądania sieci czy grania w niektóre gry.

Urządzenia mobilne coraz częściej wykorzystywane są nie tylko jako podstawowe aparaty, ale również narzędzia edycyjne. Oczywiście w obydwu zastosowaniach nie są w stanie zastąpić lustrzanek, bezlusterkowców i profesjonalnych monitorów, ale jednak ich specyfika sprawia, że w wielu sytuacjach sprawdzają się naprawdę świetnie. W przypadku prowadzenia konta na Instagramie i innych mediach społecznościowych bardzo przydatna jest możliwość natychmiastowego obrobienia zdjęcia i udostępnienia go na swoim profilu. Rysik pozwala przeprowadzić zmiany w poszczególnych fragmentach zdjęcia, których wprowadzanie palcem byłoby niemożliwe lub w najlepszym wypadku trudne i irytujące. To akcesorium nie tylko zwiększa możliwości edycyjne, ale również usprawnia wszystkie czynności podejmowane w oprogramowaniu mobilnym. 

Rysik możesz wykorzystać podczas edytowania zdjęć w oprogramowaniu graficznym dostępnym na urządzenia mobilne. Dzięki temu Twoja mobilna cyfrowa ciemnia będzie pozwalała na uzyskanie jeszcze bardziej satysfakcjonujących efektów.

Rysik przydaje się do tworzenia masek. Zaznaczanie konkretnych obszarów zdjęcia staje się dużo prostsze niż w przypadku wskazywania palcem.

Zajrzyj do poniższego artykułu poświęconego wykorzystaniu tabletów graficznych w cyfrowej ciemni. Ich zastosowanie może być dobrą inspiracją podczas użytkowania rysików:

Tablet graficzny w cyfrowej ciemni

Jeśli lubisz używać mediów społecznościowych i dodawać relacje, to z pewnością spodoba Ci się możliwość wzbogacania zdjęć własnoręcznie wykonanymi rysunkami i odręcznymi podpisami. Taki napis będzie ciekawą alternatywą dla standardowych fontów, dostępnych w oprogramowaniu do obsługi Instagrama czy Facebooka. Poza tym rysik przyda się do sporządzania odręcznych notatek – np. schematu oświetlenia, który wykorzystasz podczas następnej sesji w studiu.

rysik fela insta

Wzbogacanie relacji to jedno z wielu ciekawych zastosowań rysika. Jeżeli prowadzisz profil na Instagramie to z pewnością relacje z sesji, pracy w cyfrowej ciemni czy po prostu pokazujące to, co lubisz świetnie uzupełnią Twoje fotografie i pozwolą potencjalnym klientom czy oglądającym Twoje prace lepiej Cię poznać.

Rysiki dedykowane do urządzeń mobilnych to bardzo przydatne akcesoria w codziennej pracy fotografa mobilnego. Jako że smartfony i tablety coraz częściej parowane są z aparatami (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj), a duża część pracy fotografów polega na budowaniu swojego wizerunku w sieci, to taki gadżet zdecydowanie przyda się nie tylko podczas edycji zdjęć. Warto więc spróbować korzystania nawet z najprostszego modelu, aby poczuć komfort pracy z rysikiem. Gdy już nie będziesz wyobrażać sobie korzystania z urządzenia mobilnego bez tego akcesorium, to ciekawą propozycją będą zaawansowane, profesjonalne modele.

Podziel się w komentarzu, do czego wykorzystujesz rysik lub w czym byłby Ci pomocny?

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, testami i inspiracjami.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort