Panoramowanie – skuteczna metoda na dynamiczne zdjęcia!

2

Istnieje wiele sposobów na stworzenie dynamicznych fotografii – jednym z nich jest panoramowanie. Technika ta umożliwia wykonanie atrakcyjnych wizualnie obrazów, które oddają ruch biegnącego człowieka, jadących samochodów, motocyklistów czy rowerzystów. Zrobienie takiego zdjęcia wymaga nieco wprawy, ale kilka chwil poświęconych na trening z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty. Zajrzyj do artykułu, aby poznać więcej szczegółów, zdobyć informacje na temat techniki i dowiedzieć się, jakie akcesoria przydają się podczas panoramowania.

Co to jest panoramowanie?

Panoramowanie to technika fotografowania poruszających się ludzi i pojazdów, która umożliwia oddanie ich jako ostrych, podczas gdy tło pozostaje rozmyte.

Aby uzyskać taki efekt, konieczne jest korzystanie z dłuższych czasów naświetlania i śledzenie aparatem przemieszczających się motywów. Metoda ta jest przydatna podczas wykonywania zdjęć dynamicznych obiektów, gdy chcesz oddać ich charakter.

Pomimo, że zamrożenie ruchu jest często bardzo spektakularne – przykładowo podczas fotografowania rywalizujących piłkarzy czy koszykarzy – w wielu wypadkach pozostaje jednak wrażenie, że tak sfotografowany obiekt zatrzymał się w miejscu, co jest zaprzeczeniem jego natury. Technika panoramowania może przydać się również podczas fotografowania przy słabszym świetle, gdy niemożliwe jest użycie krótkich czasów naświetlania lub w trakcie fotografowania z wykorzystaniem teleobiektywów. Dodatkowym atutem jest to, że panoramowanie pozwala ukryć nieciekawe tło.

panoramowanie rowerzysta przykład

Technika panoramowania umożliwia oddanie ostrego poruszającego się obiektu i rozmycie tła, co w rezultacie daje bardzo dynamiczne ujęcia.

Technika – czyli jak wykonać zdjęcie wykorzystując panoramowanie?

W celu zrobienia takiej fotografii należy wydłużyć nieco czas ekspozycji. Jakie wartości będą odpowiednie? Oczywiście nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Końcowy efekt jest rezultatem eksperymentów, pamiętaj jednak, że dla wolniej poruszających się obiektów takich jak biegacz czy rowerzysta, czasy będą dłuższe niż podczas fotografowania samochodów rajdowych. Istotne jest również to, jak daleko od aparatu znajduje się główny motyw. W dobie fotografii cyfrowej bardzo łatwo samodzielnie wypróbować kilka wariantów, by poznać różnorodne możliwości.

Fotografować należy w trybie preselekcji czasu lub manualnym. Wtedy możesz dobrać odpowiednie parametry, gdyż automatyka aparatu może zamrozić ruch. Gdy obiekt porusza się prostopadle do osi obiektywu lub jego trasa jest przewidywalna możesz skorzystać z manualnego ostrzenia lub ustawić ostrość w punkcie, w którym będziesz chciał uchwycić główny motyw. W przeciwnym wypadku – gdy poruszający się obiekt, zbliża się do ciebie – wtedy konieczne jest użycie trybu śledzenia AF.

panoramowanie blad3

Panoramowanie może uatrakcyjnić nawet banalny motyw, a dodatkowo pomaga ukryć niedoskonałości otoczenia.

panoramowanie blad2

Oglądając zamrożony ruchu można dostrzec, jak ciekawe efekty wprowadza panoramowanie. Tutaj widać m.in. nieatrakcyjne tło. Należy również zwracać uwagę podczas panoramowania, aby żaden element taki jak słup nie znajdował się pomiędzy aparatem a poruszającym się obiektem, ponieważ może to zepsuć cały efekt.

panoramowanie blad

Nieodpowiednia technika śledzenia poruszającego się obiektu, skutkuje rozmazanymi wszystkimi elementami fotografii.

Istotna jest technika trzymania aparatu i odpowiedniego poruszania nim podczas naświetlania. Najważniejsze jest, aby ruch był płynny. W tym celu nakieruj obiektyw na poruszający się obiekt jeszcze zanim znajdzie się w miejscu, w którym chciałbyś go uchwycić. Następnie rozpocznij śledzenie jego ruchu, naciśnij spust migawki, gdy się do ciebie zbliży i kontynuuj śledzenie. Ruchy i wciśnięcie przycisku muszą być płynne. Podczas panoramowania poruszaj tylko tułowiem. Pierwsze próby mogą być nieudane, ale nie warto rezygnować – czas poświęcony na trening z pewnością szybko przyniesie efekty.

panoramowanie technika 3

Aby uzyskać płynny ruch, zacznij śledzić poruszający się obiekt jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.

panoramowanie technika 2

Wciśnij spust migawki w momencie, gdy poruszający się obiekt, znajdzie się w odpowiedniej pozycji. Czynność ta powinna być delikatna, tak aby nie spowodować dodatkowego poruszenia.

panoramowanie technika

Po wciśnięciu spustu migawki, kontynuuj śledzenie obiektu. Wszystkie ruchy powinny być płynne. Najlepiej poruszaj jedynie tułowiem.

Akcesoria przydatne podczas panoramowania

Panoramowanie ułatwiają akcesoria, takie jak statyw czy monopod. Stabilizują one aparat, eliminując drżenie rąk i przesunięcia w pionie, które psują efekt końcowy. Jest to szczególnie przydatne podczas korzystania z długich czasów naświetlania – w przypadku fotografowania wolno poruszających się obiektów lub w nocy.

Niemal każdy statyw lub monopod będzie przydatny. Istotne jest, aby umożliwiał swobodny ruch w poziomie lub wzdłuż zaplanowanej trasy obiektu. Rączka zamocowana przy głowicy ułatwia manipulowanie aparatem. Takim rozwiązaniem charakteryzuje się np. Velbon EX-630, Triopo HY-250, czy Velbon PH-157Q BK 3D. Głowica statywu Manfrotto COMPACT ACTION została specjalnie zaprojektowana z myślą o precyzyjnym, płynnym poruszaniu aparatem.

panoramowanie Velbon PH-358

Velbon PH-358

Monopod jest to bardzo dobra alternatywa dla statywu, głównie ze względu na swoje małe gabaryty i łatwość rozstawiania. Często podczas fotografowania zawodów sportowych statyw okazuje się nieporęczny. Sprzęt taki jak Manfrotto Monopod XPRO Alu, Manfrotto COMPACT czy Benro Video S A38FD zapewnia podparcie dla aparatu podczas dłuższego naświetlania.

panoramowanie Benro Video S A38FD + VT2

Benro Video S A38FD + VT2

Technika panoramowania potrafi w znacznym stopniu zwiększyć atrakcyjność fotografii. Chociaż możesz ją wykorzystać z każdym poruszającym się obiektem i niemal w każdej scenerii, to pamiętaj, żeby nie robić tego typu zdjęć w trakcie, gdy obiekt porusza się na jednolitym tle. W takiej sytuacji rozmazanie drugiego planu będzie niezauważalne, a tym samym zniknie wrażenie ruchu. Najlepsze efekty da bogate w szczegóły tło. Pamiętaj również o odpowiedniej kompozycji (tutaj znajdziesz artykuł na ten temat), a także o tym, aby przewidywać, czy podczas panoramowania nic nie znajdzie się pomiędzy Tobą a poruszającym się obiektem.

Powodzenia!

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, inspiracjami i testami!

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

2 komentarze

Zostaw komentarz

izmir escort