Nieostre zdjęcie też może być udane! Inspirujące przykłady fotografii zachęcające do eksperymentów

2

Natychmiastowa reakcja systemu autofocus, ogromna liczba pól ostrości, niezwykle szybkie i precyzyjne silniki AF, doskonałe tryby śledzenia oraz ergonomiczne pierścienie ręcznego ustawiania ostrości gwarantują ostre zdjęcia niemal w każdej sytuacji. Pomimo, że jest to bardzo istotna cecha obrazu, warto czasami zrobić coś na przekór i zapomnieć o tym elemencie fotografii. Zajrzyj do artykułu, aby przekonać się, że nieostre zdjęcie też może być udane.

Najczęściej nieostre zdjęcie jest postrzegane jako nieudane. W większości wypadków faktycznie jest to efekt błędu, ale możesz celowo zrezygnować z ostrości, aby uzyskać ciekawe rezultaty. Nieostrości były charakterystyczne dla piktorializmu – nurtu fotograficznego zrodzonego pod koniec XIX w. Piktorialiści chcieli upodobnić swoje zdjęcia do obrazów malarskich i grafiki, co miało stanowić opozycję wobec mechanicznego zapisu aparatów. Jednocześnie manifestowali indywidualny charakter każdej fotografii, nadawany przez artystę w procesie post produkcji.

nieostre zdjęcia piktorializm

A. Stieglitz, Wiosenny deszcz, 1902 r. Przykład zdjęcia utrzymanego w duchu piktorializmu.

Budowanie nastroju nieostrościami

Zastosowanie w piktorialiźmie nieostrości umożliwiało upodobnienie zdjęcia do dzieła malarskiego, co miało duże znaczenie w atmosferze sporu o to, czy fotografia może być postrzegana jako samodzielna dziedzina sztuki. Dziś rezultat tej dyskusji jest oczywisty, ale pewne rozwiązania wizualne nadal są powszechne. Nieostre elementy zdjęcia mogą wprowadzać nastrój niczym z marzeń sennych, sugerujący obrazy zebrane z pamięci.

nieostre zdjęcie rozmycie

Zastosowanie nieostrości pozwala uzyskać fotografie, które przywodzą na myśl obrazy wspomnień, tak jak w przypadku tego zdjęcia plaży.

Nieostrość wywołaną zmianą ogniskowej

Możesz wykorzystać obiektyw typu zoom do stworzenia atrakcyjnego obrazu. Wystarczy nieco wydłużyć czas naświetlania i podczas niego zmieniać ogniskową, przekręcając pierścień obiektywu. Możesz zastosować bardzo krótkie czasy, ale również długie kilkunastosekundowe ekspozycje.  Do wykonania takiego zdjęcia nadaje się każdy zakres ogniskowych, niezależnie czy posiadasz obiektyw standardowy, szerokokątny czy telezoom. Zmianę ogniskowej możesz przeprowadzić od najmniejszej do największej wartości lub na odwrót. Finalna fotografia jest zawsze efektem eksperymentu, dlatego zachęcam do podjęcia prób z różnymi ustawieniami, w odmiennych warunkach oświetleniowych i z wykorzystaniem zróżnicowanych scenerii.

Bardzo pomocny podczas tego typu zabawy jest obiektyw z elektronicznym zoomem, taki jak np. Olympus M.ZUIKO DIGITAL 12-50 mm f/3.5-6.3 EZ. Umożliwia on płynną zmianę regulacji ostrości, co wpływa korzystnie na efekt końcowy, gdyż nie dochodzi do „skoków” podczas zmiany ogniskowej.

nieostre zdjęcie zmiana ogniskowje

Wykonanie zdjęcia bloku przy zmianie ogniskowej pozwoli na uzyskanie wyjątkowego, dynamicznego efektu.

nieostre zdjęcie poruszenie 2

Zmianę ogniskowej można wykorzystać także podczas fotografowania w dzień.

Nieostre zdjęcie statycznej strony

Wydłużając nieco czas naświetlania i poruszając podczas niego aparatem, możesz uzyskać ciekawe efekty. Wykonane tą techniką zdjęcia przypominają obrazy malarskie, a pojedyncze refleksy świetlne wyglądają jak pociągnięcia pędzlem. Ponownie, jak w przypadku powyższych propozycji, efekt finalny stanowi rezultat eksperymentu. Możesz wypróbować różne czasy naświetlania, skierować obiektyw w stronę rozmaitych scenerii i obiektów, a także sprawdzić, jak na efekt końcowy wpłynie przesuwanie aparatu względem osi pionowej lub poziomej. Pomocny może być przy tym statyw lub monopod.

nieostre zdjęcie poruszenie

Wykorzystanie poruszenia podczas naświetlania pozwala upodobnić zdjęcie do obrazu.

Nieostrość w dynamicznej scenie

Pojawienie się nieostrości podczas fotografowania dynamicznej sceny nie musi oznaczać zepsutego zdjęcia. Możesz wykorzystać tę cechę obrazu do podkreślenia dynamizmu i zwiększenia ekspresji. Ponadto fotografując poruszające się obiekty z długim czasem naświetlania otrzymasz abstrakcyjne obrazy. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby zyskać nową perspektywę i pokazać codzienność w świeżej odsłonie.

nieostre zdjęcie dynamiczna scena

Lekkie poruszenie na fotografii przedstawiającej dynamiczną scenę może pomóc zaakcentować jej charakter.

Efekt bokeh

Efektem bokeh określa się rozmycia i nieostrości uzyskiwane poza polem ostrości. Zazwyczaj stanowi element dopełniający kadru zawierającego ostry obszar. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby z efektu bokeh uczynić temat zdjęcia. Zajrzyj do naszych wcześniejszych artykułów, z których dowiesz się więcej na temat tego ciekawego sposobu wykorzystania nieostrości.

nieostre zdjęcie bokeh

Efekt bokeh może stać się głównym tematem zdjęcia, umożliwiając stworzenie nastrojowych obrazów.

Nieostrość jest dobra, gdy jest celowym zabiegiem, w innym przypadku stanowi zmorę fotografów. Jeżeli chcesz uniknąć tych trudności, zajrzyj do artykułu 5 sposobów, aby wykonać super ostre zdjęcia.

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać kolejne porcje inspiracji, poradników i testów.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

2 komentarze

  1. Być może w znikomych przypadkach da się zrobić ciekawe, nieostre zdjęcie, jednak mimo wszystko najbardziej udane i najładniejsze zdjęcia to te bardzo ostre w głównym punkcie i jak najbardziej rozmazane w miejscach, gdzie nie powinniśmy skupiać wzroku. Aczkolwiek bokeh może być przydatny, jeśli np. chcemy zrobić sobie tło do prezentacji czy strony www.

Zostaw komentarz

izmir escort