Najciekawsze kanały filmowe na YouTube – nasz wybór. Część II

0

W pierwszej części tej serii zapoznaliśmy się z  częścią listy najciekawszych naszym zdaniem kanałów o tematyce filmowej na YouTube. Na szczęście dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w Internecie robi się coraz popularniejsze, dlatego materiałów do oglądania prawdopodobnie nie zabraknie nam do końca życia. Zapraszam na II część przeglądu najciekawszych miejsc do odwiedzenia, zarówno na polskim jak i anglojęzycznym YouTube.

Czytaj również:

NAJCIEKAWSZE KANAŁY FILMOWE NA YOUTUBE – NASZ WYBÓR. CZĘŚĆ I

W dzisiejszej odsłonie wyjdziemy trochę poza samą technikę filmową i recenzje sprzętu. Wiele kanałów wybiera drogę specjalizacji i omawia konkretny aspekt sztuki filmowej. Dzięki takiemu podejściu zagadnienia mogą zostać omówione dokładniej, a sami twórcy często są ekspertami w omawianej dziedzinie. My jako widzowie korzystamy z takiego ukierunkowania kanału na jeden obszar – często jest to wiedza, której zdobycie w praktyce wymagałoby lat doświadczeń i dostępu do specjalistycznego sprzętu. Nie przekreślam tu w żadnym wypadku kanałów filmowych podchodzących do tematu kompleksowo – jest duża szansa, że początki naszej kariery będą wyglądały właśnie w ten sposób i będziemy musieli poznać chociaż podstawy każdej dziedziny. Niemniej jednak prędzej czy później, jeśli nie zabraknie nam motywacji, będziemy szukać bardziej specjalistycznej wiedzy, aby móc dalej rozwijać się w wybranym przez siebie kierunku. W dzisiejszym zestawieniu znajdują się zarówno kanały specjalistyczne, jak i  bardziej ogólne, poruszające tematy okołofilmowe. Zaczynajmy!

Cinematography Database

Matt Workman nie miał lekkich początków na YouTube – natrafiłem na jego kanał, gdy był jeszcze relatywnie mało popularny. W tamtym czasie autor wrzucał trwające ponad godzinę filmy z analizami kadrów z Hollywoodzkich filmów. Temat był niesamowicie ciekawy, ale dość szybko pojawiły się roszczenia związane z prawami autorskimi i było zagrożenie, że kanał zniknie z Internetu. Na szczęście Matt zareagował dosyć szybko, kasując wszystkie swoje filmy i rozwijając kanał w innym kierunku. Obecnie głównym obszarem omawianym na kanale jest oświetlenie filmowe – autor prezentuje różnego rodzaju ustawienia światła na modelach generowanych komputerowo. Sam system do „emulowania” kadru filmowego w komputerze jest również jego autorską nakładką na program do tworzenia grafiki 3D. Dodatkowo znajdziemy tam testy sprzętu, vlogi z targów, analizy filmów (tym razem bez problemów z prawami autorskimi) i wiele innych ciekawych materiałów. Wisienką na torcie jest założony przez anonimowego fana kanał, na którym znaleźć można wspomniane na początku akapitu analizy filmowe filmów z Hollywood.

Cinematography Database

Cinematography Database

Every frame a painting

Kanał, na którym znajdziemy tylko kilkadziesiąt filmów i nie możemy liczyć na nowe –  niestety niedawno zakończył swoją działalność. Niemniej jednak muszę go polecić w tym miejscu – są to krótkie video eseje, dotyczące sztuki filmowej, które dają szerszy obraz tego, dlaczego niektóre filmy „grają”, a inne są nieciekawe i nudne. Dodatkowo wiedza prowadzących jest niesamowita i niektóre analizy naprawdę potrafią namieszać w głowie. Być może nie znajdziemy tu wiedzy praktycznej, ale zapewniam, że tego typu produkcje sprawiają, że jesteśmy bardziej świadomymi zarówno widzami, jak i twórcami – co przekłada się również na nasze produkcje.

Every Frame a Painting

Every Frame a Painting

Na gałęzi

W tym momencie jest to chyba najpopularniejsze miejsce z wiedzą filmową w polskim internecie. Prowadzący kanał Marcin Łukański jest praktykiem, co dobrze wpływa na poziom merytoryczny filmów. „Na gałęzi” najczęściej skupia się na pewnym aspekcie filmowym w nawiązaniu do konkretnej produkcji – czasem omawiane są aspekty techniczne, jednak częściej pojawiają się analizy pod kątem opowiadania historii. Dla osób chcących zrozumieć skąd biorą się decyzje reżysera dotyczące kadrów, kolorów, montażu i innych elementów sztuki filmowej, ten kanał to pozycja obowiązkowa. Fajnym dodatkiem są analizy filmów, które nie do końca się udały – autor w zgrabny sposób opisuje decyzje i elementy, które wpłynęły na nie do końca satysfakcjonujący efekt finalny.

Na Gałęzi

Na Gałęzi

Peter Mckinnon

W trakcie poszerzania horyzontów i poszukiwania nowych źródeł wiedzy na YouTube natknąłem się również na kanały kojarzone przede wszystkim z fotografią. Byłem zdziwiony znajdując na nich bardzo dużo wiedzy filmowej. W dzisiejszych czasach te dwie dziedziny się wzajemnie przenikają, co widać zwłaszcza na YT- w końcu fotograf chcąc prowadzić kanał musi poznać też tajniki sztuki filmowej aby stworzyć ciekawe i wizualnie przyciągające video. Peter Mckinnon to relatywnie nowa postać w Internecie, jednak przez swoją charyzmę, dużą wiedzę i bardzo wysokiej jakości filmy szybko stał się niezmiernie popularnym autorem – na chwilę obecną śledzi go ponad 1.6 miliona ludzi. Sam natrafiłem na niego, gdy uczył sztuczek montażowych w Adobe Premiere Pro i od tego czasu regularnie sprawdzam jego produkcje. W mojej ocenie filmy związane z fotografią mogą być równie istotne dla naszego rozwoju jak materiały typowo filmowe. Wynika to z faktu, że wiele zasad ma zastosowanie w obu tych dziedzinach (np. kompozycja, kadrowanie, kolory) i poprawa jednego aspektu znacząco wpływa na drugi i vice versa.

Peter Mckinnon

Peter Mckinnon

Wolfcrow

Jeden z bardziej zaawansowanych wiedzowo kanałów, jakie subskrybuje na YouTube. Autor przeplata tutoriale dla początkujących, poradniki zakupowe i  recenzje nowinek z analizami pracy operatorów światowej klasy. To właśnie z tych ostatnich można wyciągnąć naprawdę wiele – zobaczyć na przykładach, jaki „styl” mają operatorzy i jak różne są ich zdjęcia. Omawia tam też zaawansowane koncepty oświetleniowe i jak wpływają one na odbiór scen.

Wolfcrow

Wolfcrow

Inne kanały warte wspomnienia

DSLR Video Shooter –  kanał skupiający się głównie na testach sprzętu. Cieszy fakt, że często są to niskobudżetowe rozwiązania, sprawdzone w boju przez autora. Jeśli chcesz zobaczyć w akcji mikrofony, lampy led czy monitory nakamerowe, to kanał ten jest miejscem dla Ciebie.

Andyax– kanał prowadzony przez sympatycznego Norwega. Testy sprzętu, porady dla początkujących, niskobudżetowe filmy własnej produkcji i co ciekawe – od niedawna również porady dotyczące tworzenia ścieżki dźwiękowej do filmów.

D4Darious – dużo porad dla początkujących, analiz operatorskich i scenariuszowych. Plusem jest bardzo dużo poradników dla osób chcących robić filmy przy minimalnych budżetach – autor opiera się na swoich doświadczeniach przez co jego rady są praktyczne i bardzo pomocne.

Kształcenie Ustawiczne

Polskie tłumaczenie nie oddaje do końca ducha idei, dlatego wolałbym użyć tu wersji angielskiej. „Lifelong learning” to podejście do życia, wg którego czas nauki nie kończy się wraz z zakończeniem szkoły czy zdobyciem pracy, ale jest procesem trwającym całe życie i wynikającym z chęci, a nie przymusu. Głęboko wierzę, że takie podejście zaowocuje zarówno coraz lepszymi wynikami w dowolnej dziedzinie, której postanowisz poświęcić swój czas, ale też sprawi, że będziesz zawsze miał cel, do którego warto dążyć. Życzę zarówno Tobie, jak i sobie, aby chęć rozwoju napędzanego pasją nigdy nie zatraciła się w realiach codziennego życia.

Jak zwykle zachęcam do odwiedzenia kanału Cyfrowe.pl – kilka dni temu opublikowaliśmy film dotyczący kreatywnego zastosowania statywów do filmowania. Plany na dalszą część roku są równie ambitne, dlatego warto być na bieżąco!

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort