Najciekawsze kanały filmowe na YouTube – nasz wybór. Część I

0

Nowy rok, nowe postanowienia. Być może, drogi czytelniku, dopiero zaczynasz swoją przygodę z filmowaniem, a może jesteś już średnio zaawansowany i Twój cel na ten rok to dalszy rozwój. Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, warto zadbać o poszerzanie wiedzy i podglądanie bardziej doświadczonych osób. Taką możliwość daje nam w dzisiejszych czasach YouTube i kanały związane z filmowaniem. Zobacz, jakie kanały filmowe na YouTube dla Ciebie wybraliśmy. 

Jak zacząć?

Gdy zaczynałem swoją przygodę z filmowaniem, byłem zupełnie zielony – nie miałem pojęcia nawet o podstawach fotografii. Nie znałem też ludzi, którzy mogliby pokazać mi, o co w tym wszystkim chodzi. Jedyne co mi w tamtym momencie zostało to poszukiwanie wiedzy w sieci. Na szczęście w dzisiejszych czasach Internet jest dosłownie przepełniony miejscami, w których za darmo można poznać rzemiosło od podstaw do naprawdę zaawansowanych konceptów, nie ruszając się z domu. Wiedza ta pozwoliła mi tworzyć pierwsze realizacje, zrozumieć możliwości sprzętu i jego obsługę. Mimo upływu lat nadal regularnie sprawdzam znalezione przez siebie lub polecone mi przez innych kanały, gdyż ewoluowały one wraz ze mną – bardzo często poruszają z biegiem lat coraz poważniejsze tematy, testują profesjonalne rozwiązania i są kopalnią użytecznej wiedzy. Nie ukrywam, że większość z nich jest po angielsku, ale postrzegam to jako dodatkowy plus: poza wiedzą filmową oswajamy się też z językiem i uczymy nowych słówek. Mimo to w naszym zestawieniu znajdzie się też kilka propozycji dla osób nie znających języka, gdyż również nasz rodzimy rynek oferuje ciekawe kanały o dużej wartości edukacyjnej. Nie przedłużając, zaczynajmy!

Film Riot

Film Riot

Film Riot

Nie mógłbym zacząć nigdzie indziej, gdyż w mojej opinie jest to najlepszy kanał filmowy na YouTube. Prowadzony przez wesołą rodzinkę, dowodzoną przez Ryana Connolly, funkcjonuje na rynku już od 8 lat, po drodze tworząc prawie 900 filmów (!). Ten kanał to prawdziwa kopalnia wiedzy dotyczącej filmowania i co najważniejsze – skupiającej się przede wszystkim na niskobudżetowych produkcjach: własnoręcznie robionych akcesoriach, prostych trickach i uzyskiwaniu profesjonalnych rezultatów małym kosztem. Do tego ekipa z Film Riot jest w tym wszystkim przezabawna, a ich kreatywność potrafi zadziwić. Jeśli miałbym oglądać tylko jeden kanał filmowy na YouTube, to zdecydowanie byłby to ten.

DSLRguide

Jeden z pierwszych kanałów, który zacząłem oglądać ucząc się filmowania. Podejście autora jest o tyle ciekawe, że nie inwestuje on mocno w sprzęt, używając nadal leciwego już Canona 600D (jest to starsza generacja obecnego w sprzedaży Canona EOS 800D). Stara się przez to pokazać, że bez względu na to, jakim aparatem dysponujesz, możesz robić dobre ujęcia i ciekawe filmy. Dodatkowo ostatnio pojawia się u niego dużo treści dotyczących sposobu myślenia – radzenia sobie z krytyką, porażkami, szukanie inspiracji. Obecnie na kanale znajduje się ponad 200 filmów – warto zapoznać się z jego twórczością.

DSLRguide

DSLRguide

Griffin Hammond

Griffin współtworzył Indy Mogul – swego czasu najpopularniejszy kanał dotyczący niskobudżetowego tworzenia filmów. Obecnie działa solo, skupiając się na podcastach, szybkich poradach i testach ciekawego sprzętu. Miałem okazję obejrzeć jego wykład dotyczący filmowania dokumentalnego w pojedynkę (niestety płatny) i zaczerpnąłem z niego bardzo wiele użytecznych pomysłów, które wprowadzam do swoich realizacji. Dodatkowo jest on przesympatycznym i bardzo otwartym człowiekiem, którego miło się słucha. Zdecydowanie polecam!

Griffin Hammond

Griffin Hammond

Krzysztof Gonciarz

Krzysztofa nie trzeba przedstawiać – to najpopularniejszy polski youtuber, podróżnik, ale przede wszystkim twórca filmowy, prowadzący w Japonii swoją firmę produkującą materiały video. Jakkolwiek jego kanał nie jest stricte filmowy, to warto oglądać go choćby po to by zobaczyć jak vloguje się na najwyższym, światowym poziomie. Z kanału Krzysztofa najwięcej wyciągnąłem z jego krótkiej współpracy z firmą Intel, która zaowocowała cyklem filmów pt. „Sztuka składania historii”. Poza filmami najwyższej jakości powstały również materiały pokazujące kulisy powstawania w/w produkcji oraz artykuły na blogu Intel iQ , w których Krzysztof dzieli się ze szczegółami swoim imponującym warsztatem video. Warto uczyć się od najlepszych, dlatego zachęcam do polubienia jego strony.

Krzysztof Gonciarz

Krzysztof Gonciarz

Cyfrowe.pl

Nasz kanał popularnością nie dorównuje tuzom branży, ale robimy wszystko, by filmy, które Wam dostarczamy były na wysokim poziomie merytorycznym, jakościowym i poruszały tematy, które Was interesują. Ostatnimi czasy mocno skupiamy się na tematach dotyczących filmowania – dość powiedzieć, że 3 z 4 najnowszych filmów dotyczą kamer i akcesoriów video. Mamy tez duże sukcesy – nasza recenzja kamery Sony HXR-NX80 była pierwszym na świecie testem, umieszczonym na YouTube w dniu premiery sprzętu na profesjonalnych targach Photokina. W 2018 roku planujemy jeszcze bardziej rozwinąć nasz kanał, także jeśli jeszcze go nie zasubskrybowałeś, gorąco do tego zachęcam – nie pożałujesz!

Cyfrowe.pl

Cyfrowe.pl

Korzystanie z nabytej wiedzy

Samo oglądanie filmów niestety nie wystarczy, aby robić naprawdę dobre jakościowo filmy. Pamiętajmy, że zdobytą w ten sposób wiedzę trzeba przetestować samemu, wyciągając wnioski i ucząc się na swoich błędach. Zachęcam do poszerzania swojej wiedzy i wykorzystywania jej w swoich przyszłych realizacjach – gwarantuję, że konsekwencja w takich działaniach bardzo szybko da rezultaty w postaci profesjonalnych realizacji.

W następnym artykule z tej serii opiszę kanały związane z teorią sztuki filmowej, analizami pracy operatorów filmowych czy też technicznymi aspektami tworzenia światła na planie zdjęciowym. Będą również dalsze propozycję z rodzimego rynku oraz jeszcze więcej filmowania lustrzankami/bezlusterkowcami. Czy masz jakieś swoje ulubione kanały na YouTube? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzach.

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort