Monitor dla początkującego fotografa – czy dodatkowy sprzęt jest niezbędny?

1

Inwestując w swój sprzęt fotograficzny większość początkujących fotografów pomija nabycie monitora. Zadowalają się przy tym przypadkowymi rozwiązaniami, opierając swoją pracę nad zdjęciami przede wszystkim o wykorzystanie ekranów laptopów. W konsekwencji tego często przychodzi rozczarowanie, iż pomimo posiadania całkiem sensownego zestawu fotograficznego, efekty pracy są niesatysfakcjonujące. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki sprzęt może pomóc wnieść Twoją fotografię na nowy poziom, to z pewnością dobrym pomysłem będzie rozejrzenie się za monitorem. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego.

Od czego zacząć?

Jak w przypadku zakupu każdego sprzętu, często początkującym fotografom może wydawać się, że zakup monitora, który mógłbym pomóc im w pracy, musi wiązać się z nabyciem bardzo zaawansowanego modelu. Oczywiście, jak dla każdego typu urządzeń, istnieją zarówno bezkompromisowe rozwiązania stosowane przez profesjonalistów, jak i sprzęty adresowane do amatorów, których wymagania nie są tak wygórowane. Nie chodzi o to, aby celowo zaniżać swoje oczekiwania, jednakże często pójście na kompromis jest wciąż lepszym pomysłem, niż porzucanie zamiaru posiadania dobrego monitora i godzenie się na przypadkowe rozwiązania.

Początkujący fotografowie niechętnie interesują się monitorami, gdyż zniechęca ich fakt, że monitor może stanowić równowartość kwoty, którą przeznaczyliby na zakup dodatkowego obiektywu. Dobry monitor jest jednak niezbędny – jego brak może skutecznie ograniczyć możliwość wykorzystania pełni potencjału każdego instrumentu optycznego. Na początek wcale nie trzeba zakładać bardzo wysokiego budżetu.

tani monitor acer warto

Monitor Acer B247Y z matrycą IPS i przekątną ekranu 23,8” to tanie oraz proste rozwiązanie. Będzie stanowić zdecydowanie lepsze wyjście niż przypadkowo dobrany monitor, taki jak np. w laptopie.

Porzuć monitor w laptopie

Wciąż jednym z najpopularniejszych wśród fotoamatorów monitorów jest ten w ich laptopie. Aby zacząć myśleć poważnie o swojej fotografii, konieczne jest zrezygnowanie z niego. Nie całkowite – do przeglądania sieci, itp. z pewnością się przyda. Jednakże w przypadku pracy ze zdjęciami stawianie na laptopa jest zdecydowanie złym pomysłem.

Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Większość z nich możesz poznać, zapoznając się z artykułem:

Jakie cechy powinien mieć dobry monitor do obróbki zdjęć?

Chciałbym w tym momencie zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz – korzystanie z przypadkowego monitora prowadzi do przypadkowych wyników. Biorąc chociażby pod uwagę parametr związany z kątami widzenia monitora, które czasami w tanich ekranach instalowanych w laptopach powoduje, że zmieniając punkt widzenia, zupełnie zmienia się specyfika wyświetlanego obrazu. W takich warunkach raczej trudno przewidzieć, jak będzie wyglądało gotowe zdjęcie.

tani monitor acer b277

Acer B277 posiada matrycę IPS, która charakteryzuje się kątami widzenia w zakresie 178 stopni w pionie i w poziomie. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, gdy nawet delikatna zmiana punktu widzenia powoduje spadek kontrastu czy wpłynięcie na percepcję obrazu.

Zbuduj sobie wygodne stanowisko pracy

W przypadku korzystania z monitora w laptopie problemem może być nie tylko jakość uzyskiwanych efektów, ale również komfort pracy. Trudno uznać standardowe korzystanie z laptopa za tworzenie ergonomicznego stanowiska pracy. Głowa opuszczona pod kątem, tak aby spoglądać wprost na monitor bardzo mocno zwiększa obciążenie karku. W dłuższej perspektywie prowadzi to nawet do powstawania zwyrodnień. A to tylko jeden z problemów. Można sobie poradzić stosując podstawki pod laptopa i zewnętrzne klawiatury, gładziki oraz myszki. Jest to jednak rozwiązanie przydatne jedynie w pracach biurowych. Przy edycji fotografii wciąż pozostają problemy, takie jak np. ustawienie monitora pod właściwym kątem czy na odpowiedniej wysokości.

Aby temu zaradzić najlepiej więc zastosować nawet tani monitor. Produkty takie jak np. Acer posiadają regulowane podstawy, które dają bardzo duży zakres ustawień. Dzięki temu można je dostosować do różnych stanowisk pracy.

TANI MONITOR acer BE240Y

Monitory, takie jak np. Acer BE240Y posiadają podstawy, które dają dużą swobodę regulacji wysokości i kąta nachylenia ekranu. Dodatkowo pozwalają także na ustawienie orientacji pionowej, co jest bardzo przydatne podczas pracy z portretami.

Monitor Acer jako wsparcie dla profesjonalnego monitora

Tani ekran może przydać się również bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy chcą zbudować stanowisko wielomonitorowe. Taka tańsza konstrukcja może posłużyć jako wyświetlacz dla przybornika i pozostałego, niezbędnego interfejsu. W takiej konfiguracji drugi monitor posłuży zatem tylko do wyświetlania fotografii. Konstrukcja monitorów Acer wykorzystująca cienkie ramki zdecydowanie ułatwia tworzenie takich zestawień. Dzięki temu zyskasz większą przestrzeń roboczą i ułatwisz sobie pracę. To także dobry krok w kierunku polepszenia płynności pracy.

tani monitor acer ramki

W budowaniu stanowiska dwumonitorowego (i więcej) pomocne są konstrukcje o cienkich ramkach, tak jak w przypadku monitora Acer B227Q.

Warto więc planując zakup sprzętu, nawet do bardzo amatorskich zastosowań, uwzględnić w planie wydatków także monitor. Przydaje się nie tylko podczas bardzo częstego przygotowywania wydruków (co powoduje konieczność zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak np. Acer ProDesigner PE320QK), ale również w trakcie edycji zdjęć do internetu. Pozwala to na uniknięcie wielu frustracji. Nawet jeśli posłużysz się tanim monitorem, będzie to wciąż postęp. Dodatkowo pomoże Ci rozpoznać Twoje potrzeby (np. kwestie przekątnej). W przypadku zakupu w pełni profesjonalnego sprzętu, gdy Twoja pasja do fotografii się rozwinie, będziesz mieć większą świadomość wyboru.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort