Mavic Mini – najlepszy dron na początek?

0

Czy DJI Mavic Mini będzie odpowiednim dronem na początek? Odpowiedź brzmi… Tak! Właściwie mógłbym tutaj zakończyć i mielibyśmy chyba najkrótszy wpis na blogu w historii :) Jeśli chcesz się dowiedzieć, co przemawia za lub przeciw używaniu tego drona, to czytaj dalej lub obejrzyj film, który znajdziesz na końcu tego artykułu.


Zalety drona DJI Mavic Mini


Waga tylko 249 gramów

W tym roku mają wejść przepisy które sprawią, że drony cięższe niż 250 gram będzie trzeba rejestrować. DJI Mavic Mini najprawdopodobniej nie będzie miał tego problemu. Piszę najprawdopodobniej, ponieważ jeśli ten mały dron nie zostanie uznany za zabawkę w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE w sprawie bezpieczeństwa zabawek to będzie problem, aby nim latać legalnie bez licencji. Myślę jednak, że w tej kwestii nie mamy się czym przejmować.

Bateria do 30 minut lotu

Czas pracy na jednej baterii bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Producent podaje 30 minut lotu, natomiast moje własne testy przy temperaturze 3-5 stopni C na zewnątrz pokazują, że realnie jest to czas od 23 do 25 minut. W ciągu 25-30 minut będziemy w stanie wykonać sporo ujęć filmowych i zdjęć. Jeśli zaopatrzymy się w zestaw DJI Mavic Mini fly more combo to będziemy mieli do dyspozycji ponad godzinę lotu.

Prosty w obsłudze

Dobrze by było, aby Twój pierwszy dron był maksymalnie prosty w obsłudze a DJI Mavic Mini taki właśnie jest. Maksymalnie uproszczone menu, ograniczona ilość automatycznych trybów lotu, ilość manualnych ustawień ograniczona do minimum. Ekspozycję ustawiamy za pomocą jednego suwaka w menu i na szczęście można ją zablokować. Dzięki temu nie zaskoczy nas nagła zmiana ekspozycji, jeśli kamerę skierujemy w ciemniejsze lub jaśniejsze miejsca. Dla niektórych bardziej zaawansowanych użytkowników tak duże uproszczenie może być minusem, a lepszym rozwiązaniem dla nich będzie np  DJI Mavic Air lub DJI MAvic 2 pro.

Duży zasięg

Jak na tak małego drona zasięg jest zadziwiająco duży. 1-2 km na pustej, niezabudowanej przestrzeni są bez problemu do osiągnięcia. Według producenta zasięg wynosi on do 4 km. Mi nie udało się tak daleko odlecieć. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że jeśli będziemy nim latać w pobliżu zabudowań to wszelkie zakłócenia, sieci wifi itp. będą miały na to negatywny wpływ. W centrum Gdańska dron potrafił mi się zgubić po osiągnięciu 70 metrów.

Jakość obrazu

Obraz w jakości 2.7K w zupełności wystarczy do filmowania na prywatne potrzeby a nawet w celach komercyjnych. Oczywiście najlepsze efekty osiągniemy latając w ciągu dnia w pełnym słońcu lub częściowym zachmurzeniem. Zdjęcia również są zadowalającej jakości. Można uznać, że pod tymi względami jest to taki latający smartfon na gimbalu. W kwestii zdjęć brakuje mi jedynie opcji RAW i HDR, no ale umówmy się nie można mieć wszystkiego.

Cena

1800zł za DJI Mavic Mini lub 2250zł za wersję Fly More Combo to moim zdaniem bardzo dobra cena. Stosunek możliwości i jakości obrazu do ceny stoi na bardzo przyzwoitym poziomie i na tę chwilę ten dron nie ma liczącej się konkurencji. Czy to dużo czy to mało? Jeśli ktoś jest w stanie wydać 1800zł za kamerę sportową, np. Gopro 8, to dron o takich możliwościach tym bardziej będzie w zasięgu portfela.


Wady drona DJI Mavic Mini


Brak czujników

DJI Mavic Mini nie ma większości czujników przeszkód, które znamy, np. z Mavica Air. W trakcie lotu nie możemy zapomnieć o spoglądaniu, czy nie ma w okolicy potencjalnych przeszkód. Szczególnie kiedy będziemy korzystać z opcji Quickshot. Czujniki są jedynie pod dronem po to, aby lądowanie było płynne.

Brak blokady WB 

W teorii jest to minus. W praktyce dron bardzo dobrze radzi sobie z balansem bieli i nie zdarzyło mi się, abym musiał poprawiać czy wyrzucać plik ze względu na niespodziewane zmiany balansu bieli podczas ujęcia.

Waga

Mimo, że dron ten radzi sobie znośnie z utrzymywaniem pozycji nawet wtedy, gdy trochę zawieje, to nie ryzykowałbym z nim lotu podczas większego wiatru. 250 gramów bywa zaletą, ale ma też swoje ograniczenia.


Podsumowanie


Podsumowując DJI Mavic Mini zadowoli wielu początkujących pilotów ale też osoby, które chcą urozmaicić swoje filmy z wakacji i vlogi. Ma on wady i zalety, jednak jego plusy znacząco przewyższają ograniczenia, które oczywiście posiada jak każdy sprzęt elektroniczny :)  Aby zobaczyć tego drona w akcji obejrzyj poniższy test.

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec, montażysta, pasjonat sprzętowy, prezenter. Od 2013 roku realizuje filmy promocyjne/wizerunkowe dla klientów biznesowych oraz prywatnych.

Zostaw komentarz

izmir escort