Fotografowanie kropel wody – wyjdź z domu w czasie deszczu!

1

Nieważne czy na zewnątrz gości letni kapuśniaczek, czy panuje jesienny deszcz – zarówno każda aura, jak i każda pora roku jest dobra, aby wykonywać zdjęcia. Krople wody to niezwykle inspirujący motyw, a część pomysłów na fotografie możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Tak więc niezależnie czy lubisz spacerować mokrymi ulicami, czy w tym czasie wolisz zostać w pomieszczeniu, zajrzyj do artykułu, w którym znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na fotografowanie kropel.

Część proponowanych przeze mnie pomysłów możesz wykonać bez wychodzenia z domu – krople gromadzące się na powierzchni szyb okiennych dają wiele możliwości wykonania ciekawych ujęć. Jednocześnie, w czasie deszczu warto wyjść z aparatem na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby dopilnować kilku kwestii, by Twój sprzęt pozostał bezpieczny. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

FOTOGRAFOWANIE W DESZCZU – OCHROŃ SWÓJ APARAT I IDŹ W PLENER

Nastrojowe, malarskie krajobrazy

Na początek propozycja zdjęcia, którego wykonanie nie wymaga moknięcia. Krople deszczu gromadzące się na szybie to klasyczny motyw fotograficzny. Nic dziwnego, gdyż taka aura jest niezwykle nastrojowa. Wielokrotnie w czasie deszczu świat za oknem przybiera inną postać – ulice pustoszeją, a wszystko zaczyna dziać się w odmiennym, wolniejszym rytmie. Warto wtedy przyjrzeć się najbliższej okolicy i ukazać ją za pomocą aparatu w zupełnie nowy sposób. Krople deszczu na szybie mogą zniekształcić widok za oknem tak, aby przybrał on ciekawą, niemal malarską postać.

window-2492855_1920

W jaki sposób wykonać tego typu zdjęcia? Podczas tej zabawy sprawdzi się każdy aparat i optyka. Możesz eksperymentować z obiektywem szerokokątnym lub tele. Oczywiście sprawdzą się również uniwersalne zoomy. W czasie deszczu gęsta warstwa chmur ogranicza ilość światła, stąd przydatny będzie statyw lub monopod.

Aby móc swobodnie eksperymentować, wykorzystaj tryb manualnego ustawiania ostrości. Nic straconego jednak, gdy masz do dyspozycji jedynie aparat kompaktowy lub smartfona, które to mają tendencję do wyręczania fotografa. Jeżeli obraz za oknem nie tworzy ciekawych układów plam, to może warto wsiąść w samochód lub środek komunikacji publicznej. Zmieniając otoczenie, możesz wypróbować różne warianty.

car-1168156_1920

Studium kropel deszczu na szybie

Fotograf potrafi spojrzeć na zwykłe rzeczy w niezwykły sposób. Efektem tego są niesamowite obrazy, takie jak np. papryka Edwarda Westona czy chmury Aflreda Stieglitza. Krople deszczu na szybie – wszak niezwykle prozaiczna rzecz – mogą również z powodzeniem posłużyć do stworzenia zachwycających, intrygujących obrazów. Udowodnili to swoimi pracami m.in. Peter Keetman (Odbicia w kroplach 1950 r.) i Josef Sudek (Widok z okna mojej pracowni 1948 r.).

Przydatny podczas wykonywania tego typu zdjęć będzie obiektyw makro lub aparat wyposażony w taką funkcję (np. Olympus TOUGH TG-5, który dodatkowo jest wodoszczelny). Zbliżenie kropli wody samo w sobie jest efektowne, ale może również być sposobem, by spojrzeć na to, co znajduje się za szybą. Posiadanie makroobiektywu nie jest konieczne – każde szkło może być dobrym punktem wyjścia do eksperymentowania. Warto jednak, aby charakteryzowało się małą odległością ostrzenia (przykładem jest Canon 40 mm f/2.8 EF STM). Uwagę możesz zwrócić nie tylko na krople na szybach, ale również na karoserii czy innych powierzchniach.

drops-22223_1920

Abstrakcyjne wzory

Krople deszczu mogą posłużyć jako małe zwierciadła, ukazujące rzeczywistość po drugiej stronie szyby. Możesz je też wykorzystać do stworzenia abstrakcyjnych wzorów. Wystarczy umieścić za szybą w odpowiedniej pozycji np. kolorową parasolkę.

drops-2556984_1920

Świat odbity w kałużach

Dotychczas pokazałem pomysły na fotografie, które możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Pora jednak udać się na spacer. Jeżeli nie są Ci straszne spadające z nieba krople, możesz z powodzeniem wykonać ciekawe ujęcia kierując swój obiektyw na kałuże. Możesz eksperymentować z różnymi sceneriami i perspektywą. Spróbuj wykonać zdjęcie z wykorzystaniem krótkiej ogniskowej, co pozwoli dodatkowo zdeformować perspektywę lub wykorzystaj teleobiektyw, aby zawrzeć w kadrze detal. Jako że w czasie deszczu zmienianie obiektywów nie jest najlepszym pomysłem, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z uniwersalnego zoomu – w szczególności takiego, jak np. uszczelniony Olympus M.ZUIKO DIGITAL 75-300 mm f/4.8-6.7 ED II.

clear-1853607_1920

Warto więc wykorzystywać każdą chwilę, aby szukać nowych sposobów obrazowania. Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z proponowanymi przez nas inspiracjami!

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort