FOTOGRAFIA ŚLUBNA – rady dla początkujących od najlepszych fotografów z branży

17

Każdy z nich kiedyś zaczynał i każdy popełniał jakieś błędy. Umiejętność wyciągania wniosków zaprowadziła ich w miejsce, w którym są teraz, a są najlepszymi fotografami ślubnymi w Polsce. Jesteś ciekaw, jakie rady daliby samym sobie, gdyby mogli cofnąć się w czasie na początek swojej kariery? Zaufaj bardziej doświadczonym i pozwól im się zainspirować!

Redakcja blog.cyfrowe.pl zwróciła się do 10 cenionych, polskich fotografów ślubnych i zadała każdemu z nich jedno i to samo pytanie. Część z nich znała odpowiedź od razu, niektórzy musieli zastanowić się chwilę dłużej. Wszystkie odpowiedzi łączy jedno – są szczere do bólu. A uwierz, nie zawsze było łatwo przyznać się do błędów lub zdradzić przepis na sukces.

Jaką radę dałbyś samemu sobie, gdybyś mógł cofnąć się w czasie na sam początek kariery fotografa ślubnego?

1. Łukasz z LMfoto

Wyznacz sobie konkretny cel, pomyśl gdzie widziałbyś siebie za 5 lat. Jeżeli masz ambicje być najlepszym w Polsce, rób wszystko co trzeba, aby tego dokonać. Nie szukaj wymówek (np. słabszy sprzęt). Podziel 5 lat na bardzo niewielkie etapy, które będą cię przybliżać do celu. Realizuj je krok po kroku, biorąc pod uwagę, że po drodze może pojawić się wiele niepowodzeń. Słuchaj innych osób, szczególnie takich, z których zdaniem się liczysz.

fotografia ślubna rady dla początkujących

fot. Szymon, www.lmfoto.pl

2. i 3. Maciej z Grupa Obiektywni

Mniej znaczy więcej. Kiedyś wydawało mi się, że muszę mieć w torbie tysiąc obiektywów, a i tak zawsze czegoś mi brakowało. Dziś mam 2 body i 3 obiektywy stałoogniskowe, choć myślę, że spokojnie poradziłbym sobie z dwoma obiektywami.

Zainwestuj w warsztat. Na pierwsze wesela w życiu szedłem nie do końca dobrze przygotowany, z jakimś nie do końca dobrym pomysłem w głowie. Widzę u siebie „chorobę wieku dziecięcego”, pewne złe przyzwyczajenia zostały mi po dziś dzień i bardzo trudno mi się ich pozbyć. Dlatego gdybym dziś zaczynał, najpierw poszedłbym na warsztaty do najlepszych, którzy pokazaliby mi drogę, zamiast stosować latami metodę prób i błędów.

fotografia ślubna rady dla początkujących

fot. Maciej, obiektywni.net

4. Fabryka kreatywna

Fotografia ślubna to niesamowita przygoda, gdzie nowy temat czeka na każdym kroku. To, co po latach się liczy, to głód poszukiwań, inspiracji, odkrywania i zabawy fotografią od nowa, za każdym razem. Jeśli poczujesz, że stanąłeś w miejscu, od razu zrób coś z tym – idź na warsztaty, znajdź chwilę na refleksję, na własny projekt albo na chwilę zajmij się czymś z goła innym – ważne by cały czas być w ruchu, ćwiczyć swoje spojrzenie na świat. Nigdy nie odpuszczaj.

fotografia slubna rady dla początkujących

5. Bajkowe Śluby

Dbaj o kontakt z parami młodymi. Najlepsze, co możesz zrobić dla siebie i dla rozwoju swojego biznesu to osobiste albo „skajpowe” spotkania z potencjalnymi klientami. Podczas takich rozmów dowiecie się czegoś o sobie nawzajem, poznacie swoje oczekiwania i będzie to najlepszy moment… żeby zrezygnować ze zlecenia, jeśli kompletnie do siebie nie pasujecie (czy to wizją, czy charakterem, czy właśnie oczekiwaniami). Pozwoli wam to na świadome budowanie marki od samego początku i pracę z wymarzonym klientem, z którym poczujecie „to coś”. Gdybyśmy od początku dbali o to i nie odpuszczali momentami na rzecz podpisania umowy i zapełnienia sezonu, uniknęlibyśmy wielu rozczarowań. Pamiętaj – rozmowa, komunikacja i zrozumienie to klucz do sukcesu!

bajkowe_010

fot. bajkowesluby.pl

6. Ewelina Zięba

Gdybym mogła cofnąć się w czasie, dałabym sobie swobodę na realizowanie własnych pomysłów i na fotografowanie w taki sposób, jaki naprawdę chciałam. Na początku byłam lekko skołowana różnorodnością stylistyk fotograficznych. Próbowałam wpasować się w jedną z nich, co zamykało mnie na szersze spojrzenie na fotografię. Bałam się też, że moja osobista interpretacja sesji czy reportażu ślubnego nie spotka się z uznaniem. Był jednak moment przełomowy, gdy coś „pękło” w mojej głowie i postanowiłam tworzyć po swojemu. Zobaczyłam, że nie ma się czego bać, bo w tej pracy będę szczęśliwa tylko wtedy, kiedy będę tworzyć własnym sercem. Może to banalne stwierdzenie ale naprawdę tak jest. Teraz żałuje,że nie byłam na siebie otwarta od samego początku. Ale lepiej późno niż wcale :)

050

fot. ewelinazieba.com

7. B&W Photography

Zawsze fotografuj tak, jakby każda fotografia płynęła prosto z twojego serca. Czasami lepiej jest powiedzieć kategoryczne nie i odmówić wykonania jakiegoś zlecenia, niż potem męczyć się przy robieniu czegoś, czego w ogóle się nie czuje. Stawiaj na autentyczność i nie dawaj się wodzić modom za nos. Pamiętaj, w każdym zdjęciu zostawiasz cząstkę siebie, a zarazem każda fotografia świadczy o tobie, jako fotografie, więc staraj się, aby nigdy nie wstydzić się tego, co kiedyś sfotografowałeś. Zawsze szukaj „światła”, nawet gdyby to „światło” miało okazać się „ciemnością”.

fotografia ślubna

fot. bwphotography.pl

8. i 9 Jacek Siwko

Cierpliwość – na prawdziwy sukces pracuje się latami. Czasem pewne rzeczy wychodziły mi zbyt łatwo i przez to, gdy nadchodził moment kryzysu, byłem zniechęcony. Zamiast ciężej pracować oczekiwałem ciągłego szybkiego wzrostu mojej firmy czy rozpoznawalności w świecie fotografii ślubnej. A prawda jest taka, że jeśli zrobisz dziś choć jedną, małą rzecz dla swojego biznesu to i tak jesteś krok przed tymi, którzy dziś nie zrobili nic. Zatem działaj!

Kontakty w branży – zwłaszcza te osobiste a nie internetowe. Obserwując różnych fotografów zauważyłem, że szybciej po szczeblach kariery pną się ci, którzy mają większe znajomości w branży, również wśród konkurencji. I wcale nie chodzi tutaj o system poleceń (choć ten jako efekt uboczny na pewno pomaga). Znajomości w branży pozwalają być bardziej na czasie,np. jeśli sam przeoczę jakieś ważne wydarzenie, to kilku moich znajomych na pewno napisze do mnie z pytanim czy wybieram się na X czy Y. Jeśli będę miał problem z odkryciem nowej funkcji w programie do obróbki, to wiem kogo zapytać itd. Nie tracę czasu na odkrywanie wszystkiego samemu.

jaceksiwko-1

fot. jaceksiwko.com

10. Grzegorz „Moment” Płaczek

Myślę, że cofając się czasie, bardziej efektywnie wykorzystałbym pierwsze lata mojej przygody z fotografią ślubną. Więcej czasu poświeciłbym na ćwiczenia, które pomogłyby mi zrozumieć, czym jest fotografia i co chcę przez nią wyrazić. Dużo energii poświęciłem na poznawanie technicznych aspektów, a prawdziwy obraz fotografii został za mgłą. Za mało poszukiwałem, za dużo uczyłem się techniki. Za dużo było chęci nauczenia się roli kolejnych przycisków, a za mało czasu na zrozumienie, dlaczego kocham fotografię i jak chcę siebie w niej wyrazić.

fotografia slubna rady dla poczatkujacych

fot. moment.com.pl

11. Marta Kowalska

Nie bój się ryzyka, marzeń i ich realizacji. Wierz w siebie. W moim przypadku ryzykiem było niedokończenie filologii angielskiej w Polsce i wyjazd do pracy w Londynie po licencjacie w 2008 roku. Marzeniem była praca w fotografii. W ramach pracy nad realizacją swoich marzeń desperacko zaczepiłam fotografa – jednego z klientów restauracji, w której wtedy pracowałam i okazało się to być strzałem w dziesiątkę. Po ponad dwóch latach bezowocnych poszukiwaniach pracodawcy, który dałby szansę początkującemu fotografowi bez doświadczenia – udało się. Wspomniany klient polecił mnie jako „second shootera” i tak zaczęłam pracować u boku jednego z londyńskich fotografów ślubnych. Po kolejnych kilku latach zrodziło się marzenie fotografowania solo w egzotycznych krajach. Wyprowadziłam się z Londynu i wyjechałam dokumentować swój pierwszy ślub w Meksyku. Mam wrażenie, że hasło „If your dreams don’t scare you they aren’t big enough” idealnie pasuje do mojej osobowości. Z roku na rok podejmuję nowe ryzyka, marzenia rosną, a ostatnią z rad wciąż staram się powtarzać sobie jak mantrę, bo wbrew pozorom różnie to bywa z moją wiarą w siebie…

JPG-1

fot. www.facebook.com/martakowalskafotografia

12. Time of Joy

Nigdy się nie poddawaj i nie wątp w swoje umiejętności. Nic tak nie demotywuje jak brak wiary we własne możliwości i porównywanie się względem innych fotografów. Skup się na własnej osobie, robiąc to co kochasz z pasją, nie tracąc przy tym wyznaczonego przez siebie celu.

rady dla początkujących fotografów ślubnych

fot. timeofjoy.eu

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

17 komentarzy

Zostaw komentarz

izmir escort