Fotografia nocna – jak uzyskać rozmyte smugi świateł?

2

Dzień staje się coraz krótszy i mamy coraz mniej światła w ciągu dnia. Czy to wystarczający powód, aby nie robić zdjęć? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że nie! Podczas długich wieczorów też możesz robić zdjęcia. Jak? W tym tekście opiszę jeden z pomysłów na kreatywne spędzenie czasu wolnego, gdy zapadnie zmrok. 

Jakie miejsce wybrać?

Fotografia jest sztuką „malowania światłem”. Co robić, jeśli wieczorem pozornie jest go mało? To proste, tuż po zmroku znajdź ulicę w swoim mieście, gdzie jest największy ruch samochodów. Dzięki nim przy długim czasie otwarcia migawki uzyskasz rozmazane smugi świateł. Dobrze wybrać takie miejsce, gdzie droga tworzy ciekawy kształt, np. „S” lub biegnie w ciekawym otoczeniu mostu lub budynków. Możesz się też ustawić na jakimś moście, pod którym przebiegać będzie ruchliwa droga. Zdjęcie zrobione z wysokiej perspektywy na pewno będzie ciekawe.

highway-393492_1280

Co będzie Ci potrzebne podczas pleneru?

Dużym ułatwieniem jest użycie jasnego obiektywu, czyli o maksymalnym otworze przysłony f/2.8 lub f/1.4. W takich sytuacjach gorąco polecam obiektyw szerokokątny Sigma A 24 mm f/1.4 lub Samyang 14 mm f/2.8. Dzięki polu widzenia 114 stopni dla pełnej klatki, bardzo dobrze sprawdzi się w fotografowaniu krajobrazu nocą. Możesz używać obiektywów stało- lub zmiennoogniskowych, to zależy od warunków i tego, co chcesz uzyskać.

Poza obiektywem bardzo ważny jest stabilny statyw. Ostre zdjęcie z ręki w takich warunkach oświetleniowych jest praktycznie niemożliwe do wykonania. Gdy zdjęcie będzie naświetlane dwie lub więcej sekund, żaden podmuch wiatru nie może nim trząść. Dlatego im cięższy statyw tym lepiej. Ja od lat używam statywów Manfrotto, które dzięki swojej wytrzymałej budowie jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.

Podczas robienia zdjęć nocą bardzo przydatnym akcesorium jest wężyk spustowy, który umożliwia zdalne wyzwolenie migawki aparatu. Dzięki niemu niwelujemy wszelkie drgania, co przy fotografii w bardzo słabych warunkach oświetleniowych jest niezwykle przydatne Godne polecenia są wężyki spustowe firmy Phottix – są to tańsze, ale naprawdę dobre zamienniki oryginalnych produktów. Jeśli ktoś nie jest przekonany do zamienników, wówczas może wybrać oryginalny wężyk spustowy, w zależności od marki posiadanego aparatu.

Nie zapomnij o zapasowych akumulatorach! Podczas fotografowania nocą zdjęcia są długo naświetlane, dlatego bateria będzie zużywać się szybciej, tym bardziej w trybie „Live View”. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku może być grip, który zawiera dwa akumulatory. W tym zakresie również można skorzystać z zamiennika, np. Delta MeiKe BG-E2, który może być zasilany akumulatorami lub bateriami typu AA. Możesz też zdecydować się na gripy firm produkujących aparaty, np. Canon, Nikon, Sony, Olympus.

Jakie ustawienia sprawdzą się w fotografii nocnej?

• Długa ekspozycja to podstawa. Wybierz manualny tryb ekspozycji. W zależności od jasności świateł ulicznych możesz naświetlać zdjęcie od dwóch do kilkudziesięciu sekund. Przy wydłużeniu czasu otwarcia migawki użyj trybu B, czyli „bulb”. Dzięki niemu migawka będzie tak długo otwarta, jak długo będziesz naciskać przycisk zwolnienia migawki. Aby uniknąć poruszenia aparatu warto do tego użyć wężyka spustowego. Dzięki długiemu czasowi otwarcia migawki zostanie rozmyty ruch samochodów i powstaną długie smugi świateł.

• Staraj się mieć ustawione ISO na 100 lub 200, w razie potrzeby wydłużaj czas naświetlania, aby zdjęcie nie było ziarniste.

• Balans bieli możesz ustawić na „dzień pochmurny” lub taki, który będzie Ci najbardziej pasował.

• Jeśli nie masz wężyka spustowego, ustaw samowyzwalacz, aby opóźnić zrobienie zdjęcia. To dlatego, by po naciśnięciu przycisku zwolnienia migawki nie poruszyć aparatu.

• Zmieniaj wartości ustawień, jeśli zdjęcie będzie prześwietlone lub niedoświetlone. Wyreguluj otwór przysłony. Przykładowo, gdy zdjęcie będzie za ciemne, zwiększ otwór przysłony, np. f/7, a gdy będzie za jasne – przymknij przysłonę, np. f/18.

z-mostu-2

Jeśli zdjęcia będziesz chciał poddać dalszej obróbce, pamiętaj, aby zapisać je w formacie RAW. Dzięki temu będziesz mógł dokonać korekty kontrastu, balansu bieli, czy nasycenia barw.

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Studentka Uniwersytetu Szczecińskiego zafascynowana fotografią analogową i robieniem zdjęć Camera obscura. Zajmuje się fotografią koncertową oraz kulturalną dla portalu studenckiego. Kocha życie pełne barw, które można utrwalać na zdjęciach.

2 komentarze

  1. Generalnie fotografia nocna nie wymaga jakiegoś super sprzętu. Nada się prawie każdy aparat posiadający tryb manualny. Najprostrzy kompakt z M na pokrętle będzie dobry. I nawet nie musi być najnowszy. Takie zdjęcia robiłem aparatem z 2002 roku. Liczy się przede wszystkim długi czas ekspozycji (10+ sekund) i to wszystko. ISO zawsze na minimum, przysłona… w zależności od efektu który chcemy osiągnąć. Nawet F11 się nada jak będzie trzeba. Dużo ważniejsze od samego sprzętu i jasności obiektywu jest w takich przypadkach najdłuższy czas otwarcia migawki zazwyczaj jest to 30s, ale niektóre olympusy oferują nawet 60s. Oczywiście pomijamy czas bulb.
    No a ze sprzętu przede wszystkim statyw. W zależności od warunków (np wiatr) i od miejsca (czy to będzie most, ławka, czy twarde betonowe podłoże) będzie zależało czy musi to być drogi i bardzo stabilny statyw, czy wystarczy prosty tańszy i lżejszy.

    • „No a ze sprzętu przede wszystkim statyw. W zależności od warunków (np wiatr) i od miejsca (czy to będzie most, ławka, czy twarde betonowe podłoże) będzie zależało czy musi to być drogi i bardzo stabilny statyw, czy wystarczy prosty tańszy i lżejszy.” Statyw trzeba dobrać też do sprzętu który mamy zamiar na nim zamontować. Małe i lekkie słabo się sprawdzą z ciężką lustrzanką, bo mają po prostu za mały udźwig.

Zostaw komentarz

izmir escort