Jakiego filtra Calumet potrzebujesz? Sprawdź przed zakupem

0

Czy wiesz, że z samej nazwy sprzętu można wyczytać niemalże całą podstawową specyfikację? W ten sposób opisywane są, np. obiektywy i lornetki (jak je rozszyfrować pisaliśmy w serii artykułów). Podobnie można w łatwy sposób zrozumieć filtry optyczne. Sprawdźmy, co wyczytamy z nazw filtrów Calumet. Będzie to także okazja do zapoznania się z ofertą tej marki.

Jak poznać typ filtra?

Odczytując informacje zawarte w nazwie filtra optycznego Calumet (choć innych producentów też) pierwsze będzie to, jakie ma działanie. I tak są to symbole:

  • UV – filtr UV, ultrafioletowy, który z aparatami cyfrowymi nie jest używany zgodnie ze swym podstawowym przeznaczeniem (ograniczenie dopływania do elementu światłoczułego promieniowania ultrafioletowego), lecz jako ochronny. Więcej na temat filtrów UV znajdziesz tutaj.
  • Black Mist – filtr efektowy Black Mist, zmiękczający nieco obrazy i nadający im marzycielski ton. Jest to często używany efekt przez filmowców. Ponadto taki filtr zmiękcza rysy twarzy i ukrywa niedoskonałości cery, stąd może być ciekawy dla portrecistów czy vlogerów.
  • CPL – filtr polaryzacyjny, czyli ograniczający odbicia i refleksy pojawiające się na połyskujących powierzchniach, takich jak szkło, metal czy tafla wody. Dodatkowo zwiększa kontrast nieba. Więcej na jego tematu przeczytasz tutaj.
  • ND – filtry szare i połówkowe, umożliwiające ograniczenie ilości światła docierającego do matrycy lub materiału światłoczułego, tak aby móc użyć szerszego otworu przysłony bądź wydłużyć czas naświetlania. Więcej o nich tutaj.

W ten sposób można szybko odnaleźć potrzebny filtr, o właściwym sposobie działania. Ale na tym poszukiwania się nie kończą.

Siła działania filtra

Niektóre typy filtrów mają oznaczenia określające to, z jaką „siłą” działają. Przykładowo filtry Black Mist są opisane jako 1/4, 1/2 itd., co odzwierciedla, jak intensywnie filtr wpływa na wygląd obrazu. W przypadku tych filtrów im mniejsza liczba, tym mniej intensywne działanie (1/4 jest słabszy od 1/2 itd.). Takie oznaczenia dotyczą też np. filtrów szarych, w których po ND pojawia się jakaś liczba.

ND 0.3 = NDx2 (ND2) = dwukrotnie mniej światła = jedna działka przysłony
ND 0.6 = NDx4 (ND4) = czterokrotnie mniej światła = dwie działki przysłony
ND 0.9 = NDx8 (ND8) = ośmiokrotnie mniej światła = trzy działki przysłony
ND 3.0 =NDx1000 tysiąckrotnie mniej światła = dziesięć działek przysłony

Nie daj zrobić się na szaro, czyli zastosowanie filtrów szarych w fotografii

Ile powłok i jakich mają filtry Calumet?

Inne oznaczenie widoczne w nazwie filtrów Calumet określa, czy dany model ma konstrukcję wykorzystującą wiele powłok. W nazwie można znaleźć dwa określenia:

  • MC – multicoated, czyli filtr wielowarstwowy. W przypadku modeli Calumet oznacza to, że te z określeniem MC wykorzystują 24 warstwy – po 12 z każdej strony optyki. Takie powłoki dbają o zapewnienie lepszej ostrości i kontrastowości obrazu.
  • SMC – super multicoated, czyli takie MC turbo. W przypadku filtrów Calumet jest to 28 warstw, po 14 na każdą stronę optyki. W tej wersji do panteonu warstw dołączają hydrofobowa, oleofobowa, odporna na zarysowania i antyrefleksyjna.

Rozmiar filtra

Każdy filtr Calumet ma w nazwie wypisane milimetry. Rzecz jasna – podobnie zresztą jak w przypadku innych filtrów optycznych – jest to oznaczenie tego, z jakim obiektywem kompatybilne, a dokładnie, z obiektywem o jakiej średnicy gwinta. Przed zakupem filtra, sprawdź specyfikację swojego obiektywu. Pamiętaj, że czasami możesz dostrzec różnice w cenach pomiędzy filtrami o identycznej specyfikacji – wynika to właśnie z ich rozmiaru. Im większy filtr, tym siłą rzeczy wyższa będzie cena. Przykładowo dla Calumet UV MC 49 mm Ultra Slim 24 warstwy i identycznego filtra o średnicy mocowania 82 mm różnica w cenie wynosi około 40 złotych.

Jaki filtr Calumet kupić?

Średnicę filtra należy dopasować do średnicy mocowania filtra w obiektywie

Filtry Ultra Slim

W nazwie filtrów Calumet można znaleźć jeszcze jedno określenie – Ultra Slim. Oznacza to, że filtr ma ultra cienką ramkę – w przypadku Calumet jest to 3,3 mm lub 5,3 mm (w zależności od wersji filtra) Taka konstrukcja pozwala przede wszystkim na uniknięcie winiety, co jest ważne w szczególności podczas korzystania z filtrów z obiektywami szerokokątnymi. Dodatkowo wiele modeli filtrów Calumet posiada podwójne gwintowanie, umożliwiające zamocowanie na obiektywie kilku akcesoriów jednocześnie. W przypadku konstrukcji Ultra Slim zdecydowanie ułatwia to łączenie filtrów.

Różnice pomiędzy filtrami Calumet

Poza oczywiście przeznaczeniem filtrów główna różnica pomiędzy poszczególnymi tego typu akcesoriami Calumet polega na zastosowanej liczbie powłok. W przypadku dwóch filtrów Calumet UV MC i SMC sprawa przedstawia się tak:

Podobieństwa

  • Obydwa filtry wykorzystują japońskie szkło AGC
  • Szkło otacza ramka z aluminium lotniczego
  • Posiadają podwójne gwintowanie
  • Dostarczane są w zestawie z poręcznym etui

Różnice

  • SMC oferuje 28 warstw i dodaje powłokę hydrofobową, oleofobową, odporną na zarysowania i antyrefleksyjną

Podsumowanie

Myślę, że teraz wystarczy Twój jeden rzut oka na nazwę czy opakowanie filtra Calumet, aby wiedzieć o nim wszystko. Po tym artykule żaden z filtrów Calumet nie będzie w stanie przed Tobą cokolwiek ukryć. Życzę więc udanych kadrów podczas korzystania z tych akcesoriów. Podziel się w komentarzu, jaki jest Twój ulubiony typ filtra – UV, CPL, ND, efektowy czy ochronny.

 

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort