Czy dzięki muzyce da się robić lepsze zdjęcia?

0

Chcesz umilić sobie żmudną obróbkę zdjęć? Stworzyć właściwą atmosferę podczas sesji zdjęciowej? Włącz dobrą muzykę! Odpowiednio dobrane utwory pomogą np. zrelaksować się modelom w czasie ich portretowania. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak dzięki muzyce możesz pozytywnie wpłynąć na swoje sesje i pracę w cyfrowej ciemni.

Po co fotografom i fotografkom dobry sprzęt audio?

Oczywiście przede wszystkim do słuchania ulubionych dźwięków w czasie, w którym nie wykonują zdjęć. Ale dobry sprzęt audio przyda Ci się także wtedy, gdy sięgasz po aparat lub zasiadasz do obróbki zdjęć. Zobacz kilka propozycji wykorzystania słuchawek czy głośników w trakcie sesji i edycji fotografii.

Słuchanie muzyki w trakcie sesji zdjęciowej

Ulubiona muzyka lub taka, która pasuje do nastroju sesji fotograficznej, umożliwi wprowadzenie odpowiedniego klimatu. Przykładowo podczas sesji sensualnej puszczona delikatnie w tle muzyka pomoże zrelaksować się wszystkim uczestnikom – zarówno modelom, jak i fotografowi lub fotografce. Ulubiona muzyka może także ułatwić poczucie się bardziej swobodnymi przed obiektywem. Wszak muzyka łagodzi obyczaje. Estetyczny głośnik postawiony gdzieś z boku z pewnością dopasuje się do każdej sesji.

Ale ulubiona czy dopasowana do charakteru sesji playlista przyda się nie tylko podczas sesji portretowych. Każdy ma swój styl pracy i wrażliwość – jednym łatwiej zacząć myśleć o danych fotografiach przy dynamicznej muzyce a inni wolą pracować w wolniejszym rytmie, stąd słuchać spokojniejszych dźwięków. Fotografia wnętrz, architektury, makro, przedmiotowa, artystyczna, abstrakcyjna czy martwe natury to tylko niektóre przykłady, gdzie muzyka bywa pomocna.

A jaki sprzęt można wybrać na sesję zdjęciową? Podczas tych, w których uczestniczą także modele, świetnie sprawdzą się głośniki bezprzewodowe. Dzięki wbudowanym akumulatorom możesz je zabrać także w teren i stworzyć odpowiedni klimat np. podczas ulicznej sesji do lookbooka. Wodoodporna konstrukcja wybranych modeli zapewnia spokój, tak więc nie trzeba martwić się o sprzęt, gdy dojdzie do załamania pogody lub podczas fotografowania w wymagającym środowisku.

Słuchawki polecam tym, którzy podczas wykonywania sesji chcą odciąć się od otoczenia i zanurzyć w świecie obrazów oraz dźwięków. Tutaj sprawdzą się słuchawki douszne i lekkie nauszne. Takie modele przydadzą się także w drodze na te rodzaje sesji, podczas których słuchanie muzyki akurat nie będzie pomocne. Mam na myśli fotografię przyrodniczą czy streetową (choć w tej drugiej zdania mogą być podzielone, osobiście uważam, że warto cały czas być gotowym na kontakt z napotkanymi osobami czy słuchać co się dzieje dookoła, aby móc przewidzieć niespodziewane sytuacje i szybko reagować).

Słuchawki douszne Marshall Mode

Słuchanie muzyki w trakcie obróbki zdjęć

Uwielbiam włączyć sobie ulubioną muzykę i rozpocząć pracę w Photoshopie czy Lightroomie. Przykładowo puścić ambient podczas tworzenia moich zdjęć z serii „Doznanie oceaniczne” bądź motyw z serialu Z Archiwum X czy piosenkę Dido otwierającą serial Tajemnice Roswell, aby odpowiednio się nastroić do selekcji zdjęć do cyklu „Bliskie spotkania każdego stopnia”. Z pewnością macie swoje dźwięki, które współgrają z Waszymi obrazami i stanowią do nich właściwe tło. 

Zdjęcie z cyklu Doznanie oceaniczne / fot. Mikołaj Konkiewicz

Zdjęcie z cyklu Bliskie spotkania każdego stopnia / fot. Mikołaj Konkiewicz

Słuchanie muzyki podczas edycji nie tylko uprzyjemnia pracę, ale również pozwala zachować odpowiedni rytm. Ja tak mam w szczególności podczas selekcji zdjęć z fotoreportaży. Przekopanie się czasami przez setki fotografii w cichym pokoju, w którym słychać jedynie delikatny szum sprzętu potrafiłoby uśpić. Nie ukrywajmy, część czynności edycyjnych, takich jak np. usuwanie niedoskonałości skóry bywa nużących (nie przez przypadek automatyzuje się je poprzez zastosowanie różnych algorytmów) stąd słuchanie muzyki czy podcastów pozwoli je umilić. To jak długa trasa autem – może to być dobra okazja do nadrobienia zaległości w odsłuchu nowych albumów.  

Podczas edycji sprawdzą się wygodne słuchawki zamknięte, które pozwolą na zatopienie się w dźwiękach. Trafione będą także głośniki domowe takie jak np. Apple HomePod. Ci, którzy poza zdjęciami zajmują się także filmem lub podcastami mogą skorzystać z monitorów odsłuchowych. Niezależnie jaki sprzęt będzie dla Ciebie najwygodniejszy, podczas budowania swojej pracowni, warto pomyśleć nie tylko o zapewnieniu doskonałego obrazu (poprzez np. monitor), ale również brzmienia. 

Monitory odsłuchowe PreSonus Eris E4.5

 

Rode NTH-100

Podsumowanie

Chociaż fotografowie i filmowcy to zdecydowanie wzrokowcy, to jednak dobre brzmienie przyda się każdemu. Podziel się w komentarzu, jakiej muzyki zdarza Ci się słuchać w trakcie robienia zdjęć bądź ich obrabiania.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort