Cyfrowe.pl zbadało polskich Canoniarzy! Sprawdź wyniki ankiety

3

Zastanawiałeś się kiedyś, kim jest typowy Canoniarz? Ile ma lat, co lubi fotografować, jakim aparatem robi zdjęcia? Naszą ankietę internetową wypełniło ponad 2 tysiące osób – zobacz z jakiej strony dali się poznać.

Demografia. Wiek, płeć i miejsce zamieszkania

Typowy Canoniarz ma średnio 38 lat i najprawdopodobniej (na 89%) jest mężczyzną. A gdzie najłatwiej go spotkać? Na terenie województwa mazowieckiego – mieszka tam 19 % ankietowanych. Warto wspomnieć, że Nikoniarzy, których zaprosiliśmy do identycznego badania w październiku 2015 roku, można opisać w skrócie bardzo podobnie!

Kim jest typowy Nikoniarz? Sprawdź wyniki ankiety

Czym jest dla Ciebie fotografia?

Różnice między użytkownikami marki Canon i Nikon widać dopiero w ich stosunku do fotografii, zaangażowaniu w hobby/pracę oraz w ich subiektywnej ocenie własnych umiejętności fotograficznych. Jednej i drugiej grupie zadaliśmy te same pytania:

canoniarze screen shot

Z odpowiedzi Nikoniarzy, które zebraliśmy kilka miesięcy wcześniej, wynikało, że fotografię traktują oni bardzo poważnie i do tego wysoko oceniają swoje umiejętności. Wśród ich wskazań w obu pytaniach dominowały wartości z górnej części skali. Wśród Canoniarzy odpowiedzi na skali rozłożyły się bardziej równomiernie, co pokazują wykresy zamieszczone na poniższej infografice.

Canon infografika badanie

Pozostając w temacie zaangażowania, powiedzieć trzeba, że większość Canoniarzy nie zarabia i nigdy nie zarabiała na fotografii. Odsetek takich osób wyniósł 44%. Kolejne 32% osób zadeklarowało, że zdarzyło im się zarabiać na fotografii, lecz nie były to regularne wpływy do domowego budżetu. Fotografia jest dodatkowym źródłem utrzymania dla niecałych 14 % ankietowanych i głównym źródłem utrzymania dla nieco ponad 8%. Czyli znów bardzo podobnie do Nikoniarzy.

Czym robisz zdjęcia – aparaty

Najpopularniejszym rodzajem aparatu wśród polskich Canoniarzy jest lustrzanka z matrycą aps-c. Jako swój główny aparat wskazała ją ponad połowa badanych. Druga w kolejności jest lustrzanka pełnoklatkowa (44%). Marginalny procent głosów zdobyły kompakty i bezlusterkowce (około 1 %). Warto wspomnieć, że wśród Nikoniarzy przewaga aparatów apsc-c nad full frame była znacznie większa i wynosiła odpowiednio 60% do 38%.

Canoniarze są ponadto przywiązani do swojej marki i nawet jeśli są w posiadaniu większej ilości  aparatów, są one w 80% z logo Canon. Jeśli chodzi o rodzaj drugiego i kolejnego aparatu, w tym przypadku również wygrała lustrzanka z matrycą aps-c. Delikatnie za nią uplasował się aparat kompaktowy.

Czym robisz zdjęcia – obiektywy

Statystyczny Canoniarz jest w posiadaniu 4,7 obiektywu. Największą popularnością cieszą teleobiektywy zmiennoogniskowe. Taki typ szkła posiada 66% badanych. Niewiele mniej bo 64,5% wskazań uzyskały standardowe obiektywy stałoogniskowe. Następne w kolejce uplasowały się standardowe i szerokokątne zoomy (52 i 51,6%). Najmniejszą popularnością, co nie jest wielkim zaskoczeniem, cieszą się wśród Canoniarzy obiektywu typu tilt&shift. W posiadaniu takiej optyki jest tylko 3% badanych. Jeśli chodzi o preferencje używania ich – zdecydowanie bardziej lubiane są „zoomy” niż „stałki”.

Gdy spojrzymy na statystyki pytania, które dotyczyło ulubionej ogniskowej możemy się zdziwić, ponieważ prawie co piąty Canoniarz odpowiedział, że taka ogniskowa nie istnieje! Ci, którym udało się podjąć tę trudną decyzję, wskazywali najczęściej ogniskową 50mm (20,5%). Na kolejnych miejscach uplasowały się ogniskowe 35mm ( 16,4%) oraz 85mm (12,4%). Przypomnijmy, że u Nikoniarzy preferencje te ułożyły się zgoła odwrotnie. Ukochali oni sobie bowiem ogniskową 35mm, a 50mm pojawiła się na drugim miejscu. Poza tym, znacząco mniej było wśród nich osób niezdecydowanych.

Wśród marek producentów obiektywów dominuje oczywiście Canon. Prawie każdy (95%), kto posiada aparat tej marki, ma również obiektyw tego samego producenta. Drugie miejsce zajęła Sigma (34,5%)  a trzecie Tamron (24,3%).

Dodatkowe wyposażenie

W ankiecie sprawdziliśmy również w jakie akcesoria są wyposażeni Canoniarze. Prawdziwym must have w tej grupie jest statyw fotograficzny. W jego posiadaniu jest aż 91% fotografów. Drugą w kolejności najbardziej popularną rzeczą z dodatkowego wyposażenia jest torba fotograficzna (77,5%), która wygrywa z plecakiem foto (61%). Lampę błyskową znajdziemy natomiast w wyposażeniu ¾ ankietowanych. A co jest najrzadziej spotykane? Są to obudowy podwodne – posiada je tylko niecałe 3% badanych.

Do czego wykorzystujesz swój sprzęt?

56% Canoniarzy deklaruje, że używa aparatu tylko do robienia zdjęć. 38% głównie fotografuje, choć zdarza im się również kręcić filmy. Tylko pojedyncze osoby odpowiedziały, że zajmują się głównie lub wyłącznie filmowaniem.

Canoniarze, podobnie jak właściciele Nikonów, najchętniej fotografują krajobrazy i portrety. Trzecią najpopularniejszą dyscypliną są zdjęcia przedstawiające przyrodę.

Zakupy sprzętu fotograficznego

Canoniarze regularnie zaopatrują się w nowy sprzęt. Tylko co 10 ankietowany nie kupił nic związanego z fotografią w ciągu ostatniego roku. Podobny odsetek badanych ma również plany na zakupy foto w przyszłym roku.

A gdzie Canoniarze zaopatrują się w sprzęt fotograficzny? Najwięcej osób – dokładnie 57,3% robi zakupy w sklepach internetowych. Co trzeci Canoniarz kupuje w sklepach stacjonarnych, a co dziesiąty na aukcjach internetowych. Sprzęt, jaki kupują jest prawie zawsze nowy, mało osób decyduje się na sprzęt używany.

Zdobywanie wiedzy

¼ Canoniarzy w przeciągu ostatniego roku brała udział w warsztatach fotograficznych, a drugie tyle osób chciałoby wziąć udział w warsztatach w przyszłym roku. Tematyka warsztatów, która jest najbardziej popularna to praca ze sztucznym oświetleniem, np. pod kątem portretu i produktów. Dużym zainteresowaniem cieszy się również fotografia ślubna.

I jak? zaskoczony wynikami? Spodziewałeś się takich wyników, czy czujesz, że to zupełnie nie o tobie? Jeśli uważasz, że wyniki tej ankiety mogą zainteresować twoich znajomych fotografów – udostępnij post klikając w ikonki na dole: 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

3 komentarze

 1. Bardzo fajne badanie. Teraz cieszę się, że też miałem w nim swoją 1/2000 cegiełkę ;)
  To czego mi trochę brakuje, to wyciągnięcie przez badaczy wniosków z porównania badań Canon vs. Nikon.

  • fajnie że badanie zrobione.
   niestety obarczone dużym błędem pomiarowym. 1 ankietowani to użytkownicy portalu cyfrowe.pl czyli tacy, którzy z założenia są związani z fotografią. 2 badanie w internecie, osoba odpowiadająca musi mieć dostęp do sieci i być na konkretnym portalu. wynika z tego, że wnioski bardzo nie miarodajne ze względu na słaby materiał empiryczny. można jednak wysnuć kilka wniosków. po 1 kobiety. 88% i 89% mężczyzn czyli kobiet raptem 12% i 11%, czyżby nie fociły?
   po 2 użytkownicy canona wyżej oceniają swoje umiejętności. można to tłumaczyć wizerunkiem marki canon na rynku. 3 potwierdza się to między innymi w rodzaju posiadanego sprzętu. canoniarze wierni marce nikoniarze szukają rozwiązań odpowiadającym potrzebom? 4 zastanawia udział procentowy aps-c i pełnej klatki. 44% to bardzo duży udział w rynku u canona. po 5 różnica w ulubionej ogniskowej. może to być źle zadane pytanie lub zła interpretacja pytania przez ankietowanych, ale zakładając, że jet ok, może wynikać z różnic w konstrukcji obiektywów i jeśli dobrze kojarzę z budowy samego body, a w zasadzie umiejscowieniu matrycy w samym aparacie. pozostałe wyniki, zamieszczone w artykule, na bardzo zbliżonym poziomie.

Zostaw komentarz

izmir escort