Animacja poklatkowa – niech świat wokół Ciebie ożyje!

1

Animacja poklatkowa to technika, która jest znana chyba wszystkim, głównie z filmów rysunkowych adresowanych do dzieciaków i młodzieży. Dziś takie filmy realizuje się głównie za pośrednictwem animacji 3D, jednakże technika ta nadal znajduje szerokie zastosowanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wykonać taką animację, gdzie jeszcze znajduje zastosowanie, a także poznać inspirujące filmy, to zapraszam do zapoznania się z zawartością tego artykułu.

Na czym polega animacja poklatkowa?

Animacja poklatkowa to bardzo prosta w swoich założeniach technika, która opiera się na tworzeniu filmów na podstawie wykonywaniu wielu ekspozycji danej sceny za każdym razem z minimalnym przesunięciem tak, aby po złożeniu wywołać wrażenie ciągłego, płynnego ruchu. W kinie i telewizji jest stosowana m.in. do tworzenia wspomnianych już filmów rysunkowych czy tych korzystających z kukiełek. Kultowe produkcje wykorzystujące animację poklatkową to np. produkcje Disneya, takie jak np. Król Lew, ale też czeska bajka Sąsiedzi.


Chociaż omawianie tej techniki rozpocząłem od produkcji adresowanych do najmłodszych, to jej zastosowanie jest dużo szersze. Przykładowo była użyta w bardzo popularnym klipie do piosenki Gotye – „Somebody that I used to know”, który zgromadził ponad miliard wyświetleń! Poza tym wykorzystywana jest np. wielokrotnie przez vlogerów kulinarnych do prezentowania ich przepisów. Ogólnie bardzo fajnie sprawdza się w przypadku tworzenia tutoriali DIY, gdzie pozwala w atrakcyjny sposób pokazać, jakie czynności po kolei należy wykonać. Służy również do zaprezentowania treści, które w przeciwnym wypadku wymagałaby dużo większych nakładów pracy lub wyjątkowych umiejętności. Przykładem tego jest poniższa produkcja.

Warto jeszcze przy okazji omawiania tej techniki wspomnieć o innym jej zastosowaniu, a mianowicie obrazowaniu zjawisk dziejących się w długim czasie. Mam na myśli np. rejestrację kwitnących kwiatów, których ruch normalnie umyka percepcji człowieka, a przy wykorzystaniu techniki animacji poklatkowej może być przedstawione jako płynne, dynamiczne wydarzenie. Zastosowanie to jest jednak na tyle ciekawe i wymagające nieco innego podejścia niż w przypadku omawianego dotychczas sposobu użytkowania animacji poklatkowej, że poświęcę jej uwagę przy okazji kolejnych artykułów. Zresztą animacja poklatkowa pojawiała się na łamach naszego bloga w kontekście time lapsów, co również stanowi jej wariację.

Zajrzyj do naszych artykułów poświęconych technice time lapse:

Timelapse, Hyperlapse i Motion Lapse z DJI Osmo Mobile 2 – poznaj bliżej te ciekawe techniki
Technika timelapse – od czego zacząć?
Sprzęt marki Syrp w technice timelapse – zobacz wideo

Jak stworzyć animację poklatkową?

W przypadku wielu produkcji zastosowano sztuczne źródło światła, które pozwala na zachowanie takiego samego oświetlenia we wszystkich ekspozycjach. Każda zmiana oświetlenia może ujawnić się w filmie i zaburzać efekt. Z drugiej strony w niektórych produkcjach takie niedociągnięcia tworzą klimat. Częstokroć specjalnie stosuje się mniejszą liczbę klatek, aby ruch był skokowy, co samo w sobie jest ciekawym zabiegiem.

 

Poniżej prezentuję sposób wykonania najprostszej animacji. Chciałem zachęcić Cię do rozpoczęcia zabawy z tą techniką, stąd na początek zastosowałem najprostsze światło zastane. Scenariusz nie jest przy tym specjalnie rozbudowany – zabawkowy samochód ma przejechać z punktu A do punktu B. Myślę jednak, że to dobry „punkt wyjścia”.

Tworzenie najprostszej animacji poklatkowej

Zaplanowałem prostą animację, w której auto przemieszcza się po blacie stołu. Rozstawiłem więc aparat na solidnym statywie, tak aby przy każdej fotografii znajdował się w tym samym położeniu. Dzięki temu nie doszło do przesunięcia aparatu, które zepsułoby animację. Następnie w trybie manualnym dopasowałem parametry ekspozycji pierwszej klatki. Wiedziałem, że warunki oświetleniowe nie zmienią się specjalnie w przeciągu realizowania zdjęć. Mogłem więc korzystać z pierwotnych ustawień przy każdym naświetlaniu. Ostrość ustawiłem na samochodzie i gdy system AF ją potwierdził, przełączyłem aparat w tryb ręcznego fokusa. Dzięki temu ostrość pozostawała zawsze w tym samym miejscu. Samochód przesuwał się równolegle do płaszczyzny matrycy, stąd korekty nie były potrzebne. Jednocześnie zaoszczędziłem czas, którego wymagałoby ponowne ustawianie ostrości przy każdej klatce. Dodatkowo uniknąłem błędu, gdyby ostrość ustawiła się w innym punkcie.

animacja poklatkowa plan zdjeciowy

Mój „plan zdjęciowy” był niezwykle prosty, jednakże obejmował solidny statyw Manfrotto MK055XPRO3-3W, bez którego praca z animacją poklatkową może być karkołomna. Lepiej więc uniknąć nerwów, gdy dostrzeże się po wykonaniu wielu zdjęć, że doszło do drobnego przesunięcia, które niweluje efekt.

animacja poklatkowa auto 0 animacja poklatkowa auto 1 animacja poklatkowa auto 3

animacja poklatkowa zbior zdjec

Część zdjęć wykonanych na potrzeby realizacji animacji poklatkowej.

animacja poklatkowa lightroom synchro

Po wykonaniu wszystkich ekspozycji (były to 32 zdjęcia) zaimportowałem całość do Adobe Lightroom. Następnie dokonałem drobnej korekty pierwszego zdjęcia (zwiększyłem kontrast, a także dostosowałem balans bieli, krzywe itp.). Kolejnym krokiem było zsynchronizowanie tych ustawień z pozostałymi klatkami, na co z łatwością pozwala to oprogramowanie.

Następnie zebrane fotografie należy połączyć w animację. Ja wykorzystałem do tego Photoshopa (o tym jak wykonać animacją w tym programie pisałem w artykule NIETYPOWE KIERUNKI W FOTOGRAFII – Kinografika), jednakże możesz zastosować nawet zaimplementowanego w systemie Windows Movie Makera lub dostępne online kreatory GIFów. Do bardziej zaawansowanych realizacji konieczne będzie zastosowanie oprogramowania do edycji wideo, takiego jak np. Adobe Premiere, Corel Video Studio czy Final Cut Pro.

animacja poklatkowa animacja auto

Moja animacja jest niezwykle prosta, ale myślę, że dobrze prezentuje fakt, iż tworzenie takich filmów nie wymaga żadnej ezoterycznej wiedzy. Choć do uzyskania bardziej rozbudowanych dzieł konieczne jest stosowanie pomysłowych, bardziej pracochłonnych zabiegów.

Podsumowanie

Animacja poklatkowa to bardzo inspirująca i efektowna technika. Wpisując w sieci hasło stop motion możesz znaleźć wiele jej kreatywnych zastosowań. Możesz na jej podstawie stworzyć cały film lub tylko zastosować ją do urozmaicenia swoich produkcji. Przyda się np. do stworzenia oryginalnych napisów lub czołówki. Powodzenia przy okazji własnych eksperymentów!

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, inspiracjami i testami.

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Jeden komentarz

  1. Dzień dobry

    Mam do rozwiązania problem z timelapse, ale to trochę inna natura rzeczy niż w artykule. W projekcie badawczym wykorzystuję kamerę typu fotopułapka, która od kilku miesięcy robi zdjęcia odcinka plaży. Urządzenie rejestruje pliki .tls, które w zasadzie są gotowymi filmami, jednak okazało się że trzeba nad nimi sporo popracować, bo kamera przymocowana jest do drzewa, a – jak to nad morzem – sporo wieje. Przez to kadr skacze dziko. Chciałbym z tego zbioru rozbrykanych zdjęć uzyskać sekwencję ufiksowaną na nieruchomych punktach w kadrze. Na szczęście takie są. Czy są jakieś narzędzia pozwalające to zrobić inaczej niż benedyktyńskim kadrowaniem i obracaniem tysiąca zdjęć?
    Celem zadania jest zarejestrowanie dynamiki zmiany wycinka linii brzegowej i ruchu materii organicznej nanoszonej i zabieranej przez fale.

    Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

izmir escort