Jaki aparat i akcesoria kupić na start? Wyprawka dla fotografa

28

Co trzeba kupić, żeby móc zacząć robić zdjęcia? Czy dobry aparat fotograficzny wystarczy, a może trzeba zaopatrzyć się w coś jeszcze? Jakie akcesoria do aparatu fotograficznego są niezbędne? Spróbujmy razem stworzyć wyprawkę dla fotografa, skupiając się na samym podstawowym ekwipunku! Z tego artykułu dowiesz się, jaki aparat fotograficzny kupić na początek, ile zapasowych baterii potrzebujesz do aparatu, która karta pamięci będzie najlepsza i czy już od pierwszego dnia musisz mieć statyw fotograficzny i lampę.

Jaki aparat cyfrowy wybrać na start?

Załóżmy, że do tej pory robiłeś zdjęcia wyłącznie telefonem, a teraz chcesz kupić swój pierwszy aparat.

Co wybrać: kompakt, lustrzankę, a może bezlusterkowca?

Kompaktowy aparat fotograficzny? Tylko z klasy premium

Kompakt będzie najprostszy w obsłudze i będzie oferował najwięcej trybów automatycznych, ale żeby zyskać lepszą jakość niż ta, znana Ci ze smartfona, musisz postawić na segment kompaktów premium. Nie dość, że zaoferują Ci tworzenie plików RAW (niezbędnych do zabawy w retusz i obróbkę), to jeszcze pozwolą nagrywać video w 4K, zachowując przy tym swój miniaturowy rozmiar, który może być dla Ciebie ważny, jeśli dużo podróżujesz.

Polecane modele kompaktowych aparatów

  • Sony DSC-RX100 VII – najlepszy specjalistyczny aparat kompaktowy 2020 wg TIPA WORLD AWARDS
  • Ricoh GR IIIx – wyposażony w stałoogoniskowy obiektyw i dużą matrycę niczym lustrzanka/bezlusterkowiec
  • Sony ZV-1 II – najlepszy do vlogowania

Lustrzanka na start? Tylko używana

Większość producentów aparatów (poza Pentaxem) nie wypuszcza już na rynek nowych modeli lustrzanek, choć cały czas je produkuje i sprzedaje. Dlatego, jeśli marzysz o własnej lustrzance, warto zaoszczędzić i wybrać egzemplarz z drugiej ręki. W Cyfrowe.pl możesz kupić używaną lustrzankę, która pochodzi ze sprawdzonego źródła, jest przetestowana przez techników, a nawet posiada gwarancję. Możesz do niej dokupić także dodatkowe ubezpieczenie, tak jak dla nowego sprzętu. Na ten moment (luty 2024) to jedyne miejsce w Polsce z takimi możliwościami – nie oferuje tego Allegro, OLX, ani żaden inny sklep).

Polecane modele używanych lustrzanek

Uwaga! Aparaty używane występują wyłącznie w pojedynczych egzemplarzach, więc po pewnym czasie od publikacji artykułu, linki mogą przestać być aktywne! Tutaj sprawdzisz aktualne oferty.

Bezlusterkowce dla początkującego fotografa

Najbardziej rozwojowy i przyszłościowy wybór. Jeśli czujesz, że z fotografią zostaniesz na dłużej, wybierz ten segment aparatów. Pamiętaj jednak, że aparat to nie wszystko. Zaletą bezlusterkowców jest możliwość stosowania wymiennej optyki, a największy jej wybór znajdziesz w systemie Sony i micro 4/3 (OM System, Olympus, Panasonic). Do tematu obiektywów jeszcze wrócimy, a póki co, zerknij na te 3 zestawy, gdzie oprócz body aparatu znajdziesz także podstawowy obiektyw, który pozwoli Ci zacząć robić zdjęcia od razu po wyjęciu sprzętu z pudełka.

Polecane modele niedrogich bezlusterkowców

TOP 5 aparatów do 5000 zł

 

Niezbędne akcesoria fotograficzne – zamów w jednej przesyłce ze swoim pierwszym aparatem, żeby móc w ogóle robić zdjęcia

Istnieje kilka rzeczy, a znajdziesz je w sklepie Cyfrowe.pl, bez których Twój aparat będzie bezużyteczny. Skup się więc i czytaj uważnie, o czym nie możesz zapomnieć, kupując akcesoria dla fotografa.

Karta pamięci

O tym, że karty różnią się pojemnością, wie każdy, ale o tym, że różnią się jeszcze prędkością zapisu i odczytu, niektórzy już zapominają. Okazuje się to kluczowe, gdy mamy do czynienia ze zdjęciami o dużej rozdzielczości, zwłaszcza robionymi w formacie raw (raw to alternatywa dla jpg, która zapisuje więcej informacji potrzebnych podczas obróbki) oraz przy filmowaniu.

Aparat robiący rawy ważące kilkadziesiąt megabajtów i potrafiący ich zrobić kilkadziesiąt w ciągu 1 sekundy… Policz sobie, jak dużo jest to danych. Jeśli włożysz do niego najtańszą, czyli wolną kartę, spowolni ona cały proces robienia zdjęć. Nie będziesz mógł od razu podejrzeć fotki, bo wyświetlacz pokaże ci ją dopiero po kilku sekundach, gdy przetworzy nadmiar informacji. Również po którymś zdjęciu w serii, po prostu przestanie robić kolejne, a Ty stracisz najważniejszy moment akcji, którą fotografujesz. Nie będziesz w stanie wykorzystać oferowanej przez sprzęt prędkości zdjęć seryjnych, bo karta nie nadąży z ich zapisywaniem. Krótko mówiąc, zapłacisz za opcje w aparacie, z których przez powolną kartę nie będziesz mógł skorzystać!

Pojemność karty pamięci, jakiej potrzebujesz w dzisiejszych czasach, to minimum 64 GB. Prędkość odczytu co najmniej 90 mb/s a najlepiej 170 i w górę (im szybsza, tym lepsza). A jeśli oprócz robienia zdjęć, planujesz też filmować, zwróć uwagę na klasę prędkości video, która powinna wynosić V30 lub V60.

Wszystko o kartach pamięci. Jak wybrać najlepszą kartę do aparatu, telefonu czy drona?

Filtr ochronny lub filtr UV na obiektyw

Soczewki obiektywów są bardzo delikatne i należy je chronić. Łatwo je zarysować przez swoją nieroztropność i nieuwagę. Filtr UV lub filtr ochronny nakręca się na obiektyw zaraz po zakupie i nie zdejmuje (najlepiej nigdy), ponieważ nie wpływa on w żaden sposób na wygląd zdjęcia, a jedynie chroni obiektyw. Gdy obiektyw spadnie na ziemię lub uderzy w coś twardego, jest bardzo duża szansa, że zbije się tylko filtr, a soczewka obiektywu zostanie w nienaruszonym stanie. Jest to też ułatwienie podczas czyszczenia. Po delikatnej soczewce obiektywu lepiej nie szorować rękawem. Pamiętaj, że zakup filtra ochronnego jest tańszy niż naprawa obiektywu i jest to inwestycja równie ważna, co posiadanie gwarancji lub ubezpieczenia na sprzęt.

Wszystko o filtrach fotograficznych [seria poradników]

 

Zapasowy akumulator

Standardowe akumulatory do apartów wystarczają na zrobienie kilkuset zdjęć. W lustrzankach będzie to bliżej tysiąca, w bezlustrkowcach niestety bliżej stu niż tysiąca. To trochę mało, biorąc pod uwagę, że jadąc na wakacje robimy gigabajty zdjęć. Zimą natomiast baterie rozładowują się szybciej pod wpływem niskiej temperatury. Z doświadczenia wiem, że jeden akumulator to za mało, ale nie ma potrzeby, żebyś nosił ze sobą więcej niż dwa, gdy będziesz robić tylko zdjęcia przez optyczny wizjer. Jeśli masz zamiar kręcić dużo filmów, a zdjęcia będziesz kadrował w trybie live view, może się okazać, że potrzebujesz ciut więcej energii. Jeśli Twój budżet na to pozwala postaw na oryginalne baterie dedykowane do Twojego modelu aparatu od tego saego producenta. Jeśli natomiast będziesz szukać zamienników, postaw na rzetelne marki typu Mathorn czy Patona. Rozważ też dokupienie gripa.

Torba fotograficzna lub plecak na aparat

Wyprawka dla fotografa nie może obyć się bez porządnego tornistra! W zależności od swojego trybu życia musisz zdecydować: plecak, czy torba a może jedno i drugie, by mieć coś na różne okazje? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na torbę fotograficzną czy plecak, warto byś miał na uwadze, że służą one raczej do przechowywania i przenoszenia sprzętu i nie gwarantują, że w każdej sytuacji, będziesz miał aparat pod ręką. Dla łowców decydującego momentu, reporterów, fotografów ślubnych i podróżników liczy się każda sekunda. Żeby nie przeoczyć żadnej ciekawej sytuacji, warto czasami nosić aparat poza pokrowcem, np. przypięty do uchwytu Capture Pro.

Trzymaj sprzęt zawsze przy sobie – jak wybrać idealną torbę fotograficzną?

Akcesoria do czyszczenia aparatu i optyki

Jak już wspomniałam przy filrach ochronnych, soczewka obiektywu i powłoki na niej umieszczone to delikatna sprawa. Lepiej nie chuchać na obiektyw ani nieszorować go rękawem. Zasługuje to na miękką ściereczkę z mikrofibry i specjalny płyn do optyki. Przydatny będzie również pędzelek, gruszka lub tzw. lenspen. Na szczęscie są też gotowe zestawy z niezbędnikami.

10 sposobów na czyste soczewki – co kupić do czyszczenia obiektywu?

Podstawowe akcesoria do aparatu – zamów jeśli masz jakiekolwiek ambicje

Akcesoria do robienia zdjęć nie ograniczają się tylko do takich, które umożliwiają korzystanie z aparatu, ale też ich zadaniem może być uczynienie tego procesu bardziej przyjemnym, efektywnym i efektownym. Oto akcesoria bez których przeżyjesz przez pierwsze tygodnie swojej przygody, a

Statyw fotograficzny

Statyw umożliwia robienie zdjęć w warunkach, w których ręce przestają wystarczać, np. gdy chcesz:

  • robić zdjęcia nocnego nieba
  • fotografować z długim czasem naświetlania, żeby rozmyć światła samochodów
  • potrzebnych jest kilka identycznych kadrów, np. w animacji poklatkowej,
  • zrobić panoramę albo rodzinne zdjęcie, na którym będą wszyscy, łącznie z fotografem

Jedna z głównych zasad w dobieraniu statywu mówi o jego wadze – powinien być ciężki i stabilny. Niestety działa tutaj prawo Murphy’ego. Każdy statyw okazuje się za ciężki, żeby go ze sobą nosić albo za lekki, aby utrzymać aparat…

Na początek, do małej lustrzanki możesz kupić lekki, plastikowy statyw za około 50-100zł. Gdy w miarę upływu czasu wyspecjalizujesz się w jakiejś dziedzinie fotografii, np. w fotografowaniu architektury, makrofotografii, astrofotografii lub w filmowaniu, kupisz lepszy statyw ze specjalną głowicą, bardziej dopasowany do twoich potrzeb, np. Benro Traveller.

Jak wybrać dobry statyw fotograficzny?

Zewnętrzna lampa błyskowa

Reporterska lampa nie będzie Ci pewnie potrzebna pierwszego dnia po zakupie aparatu, ale przyjdzie moment (pewnie dosyć szybko), kiedy zauważysz, że ta wbudowana w korpus aparatu ma ograniczone możliwości. Daje raczej płaskie światło, ma mniej siły i ciężej się nią steruje. Zewnętrzna lampa ma odchylany palnik (zmiana kąta padania światła daje różne efekty na zdjęciu, co oznacza mniej nudy niż z wbudowaną), ma większą moc (przedrze się przez większe ciemności) i jest łatwiejsza w obsłudze. Poza tym (to jest coś, co lubię najbardziej) można wyzwolić jej błysk, nawet gdy stoi daleko od aparatu! Wystarczy, że kupisz pasujący do niej radiowy wyzwalacz i odbiornik. „Studyjne” sesje poza studiem będą wtedy Twoim nowym hobby.

Jaką lampę błyskową kupić do aparatu? Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.

Dodatkowy obiektyw lub zestaw obiektywów

Aparaty dla początkujących sprzedawane są przeważnie w zestawie z obiektywem, a dla wielu osób obiektyw ten jest pierwszym i ostatnim, jakiego używają przez całe życie. Przy tak wielkim wpływie obiektywu na zdjęcie (wpływ ten jest czasem większy niż aparatu) i tak bogatej ofercie „słoików” u różnych producentów to jak spoczęcie na laurach!

Obiektywy z zestawu są fajne, bo są tanie i uniwersalne, ale ich jakość, gdy wsiąkniesz w fotografię na dobre, przestanie Ci wystarczać. Już na początku nauki warto zainwestować w „jasną stałkę”, np. Nikkora 35mm 1.8, Nikkora 50mm 1.8 lub Canona 50mm 1.8 w przypadku lustrzanek oraz Zuiko 45 1.8, Panasonic 25 1.7 w przypadku bezlusterkowców. To obiektywy wysokiej jakości, będące jednocześnie jednymi z najtańszych. Pozwolą Ci na zabawę głębią ostrości (rozmyją tło) i umożliwią robienie zdjęć w każdych warunkach (gdy jest bardzo ciemno, nawet przy ognisku, świecach itp.). Poza tym dzięki nim szybciej zrozumiesz niektóre zasady fotografii.

Jaki obiektyw kupić? Najważniejsze parametry cz. I

Trochę bardziej specjalistyczne akcesoria dla fotografa

Te gadżety zamów razem z aparatem, jeśli z góry wiesz, w jakiej dziedzinie fotografii zamierzasz się wyspecjalizować. Jeśli dużo podróżujesz i Twoim celem są piękne krajobrazy, do statywu powinieneś dokupić jeszcze dobrą głowicę. Jeśli kochasz dzikie zwierzęta i spacery po lesie, może Ci się przydać telekonwerter oraz specjalna odzież maskująca. A jeśli zamierzasz fotografować produkty na aukcje internetowe, jedzenie albo małe bobasy, trzeba będzie zagłębić się w świat akcesoriów studyjnych, takich jak softboxy, lampy błyskowe czy blendy. Lista zakupów może się wtedy niebezpiecznie wydłużyć, więc wybierzemy teaz po 1 gadżecie z każdej kategorii, aby wyznaczyć Ci kierunek myślenia.

Co to jest telekonwerter? Zalety i wady używania telekonwerterów

Wyprawka dla fotografa

Tak jak w przypadku szkolnej wyprawki, która nie ogranicza się do plecaka i książek, wyprawka fotografa nie składa się z samego aparatu z kartą i baterią. Akcesoria do fotografowania kompletuje się latami, ale od czegoś trzeba zacząć!

O każdym z tych akcesoriów można by napisać osobny artykuł, a do każdej dziedziny fotografii, np. do fotografii portretowej, krajobrazowej czy architektury można stworzyć osobną listę zakupów. Takie artykuły są już na tym blogu! Prowadzimy go nieustannie od kilkunastu lat, więc śmiało korzystaj z naszego archiwum, które cały czas aktualizujemy o nowe modele sprzętu i technologie!

Zapisz się do newslettera, aby otrzymać darmowy pakiet fiszek do nauki fotografii (np. jak opanować tryb manualny w aparacie) i dostawać od nas powiadomienia o nowych wpisach!

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

28 komentarzy

  1. Proszę o poradę, posiadam starsza wersję Nikona tj aparat Nikon 3100 , jaki obiektyw i lampę powinnam kupić żeby robić ładne zdjęcia np na rodzinnych uroczystościach?

  2. Fajną opcją są dyfuzory i ringi – ja mam akurat od Roundflasha, są bardzo poręczne, można je nosić w plecaku, a dają naprawdę fajne efekty

  3. Dodałbym jeszcze adaptery do lampy błyskowej – sama lampa reporterska nie wystarczy. Ja mam Ring light od Round Flash i jestem zachwycony – daje uper efekt, a jest całkiem tani i lekki.

    • Dziękuję za komentarz zwrotny dotyczący obiektywu🙂 czy może polecić Pani również jakiś konkretny model lampy. Na co powinnam zawrócić uwagę przy wyborze lampy błyskowej? Czy lampa jest konieczna żeby zdjęcia z rodzinnych uroczystości, sesji dziecięcych wychodziły w dobrej jakości? Do tego powinnam kupić również adaptery? Nie można lampy doczepić dezposrednio do korpusu aparatu?

  4. Dobry sprzęt to podstawa oczywiście, bez tego nie może być mowy o tym, aby po prostu dobrze fotografować, nie mówiąc już o fotografowaniu zarobkowym. Osobiście zwrócę jeszcze uwagę na pozostałe wyposażenie typu ramki, pudełka na zdjęcia, teczki i koperty – to również element świata fotografa.

  5. Oliwia Korbasiewicz w

    Jaki aparat będzie najlepszy dla kogoś kto jest grafikiem komputerowym i chce dodatkowo wybrać się na studia fotograficzne żeby nie robić żadnych kursów tylko od razu mieć też doświadczenie we wszystkim co może być mi potrzebne do rozszerzenia umiejętności zawodowych.

    • Aleksandra Polkowska w

      Na pewno warto zainwestować w aparat z wymienna optyką. Odpuszczamy więc wszelkie kompakty, a skłaniamy się ku lustrzankom lub bezlusterkowcom z jak najszerszym spektrum trybów manualnych. W zależności od budżetu i innych cech, np. czy nie przeszkadzają nam duże gabaryty aparatu czy jednak wolimy coś mniejszego, bo często podróżujemy itp. wybór może być różny. W przypadku Fuji warto zainteresować się modelem X-T2, X-T3 lub X-T20 i X-T30. Dobrym wyborem z grona Sony byłby Sony Alfa 7 II albo Olympus – cała seria OMD, np. OM-D E-M5 II. Ważną sprawą jest też kupienie dobrego i najlepiej dość uniwersalnego obiektywu na start z dedykowanych modeli producenta. Ciężko jest mi bardziej sprecyzować odpowiedz, mając takie ogólne dane o Twoich potrzebach. Może napisz chociaż, jaki masz budżet albo najlepiej zadzwoń na naszą infolinie :)

  6. Pragnę zwrócić uwagę Pani redaktor, że oprócz Nikonów i Canonów jest jeszcze na rynku Ricoch Pentax . Sprawdza się doskonale w zastosowaniach amatorskich jak i używają jej niektórzy profesjonaliści głównie na zachodzie. Ostatni model tej firmy czyli Pentax K3 II w niczym nie ustępuje swoimi możliwościami tak zachwalanym tu markom Nikon i Canon, a w niektórych wypadkach wręcz je przewyższa, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny za aparat.

    • Aleksandra Polkowska w

      Dziekuję za uwagę, ma Pan oczywiście rację, że wiele jeszcze modeli i marek mogłoby się znaleźć w tym wpisie. Z praktycznych względów ograniczyłam liczbę polecanych tu aparatów, żeby nie mącić w głowach początkującym adeptom sztuki fotografii. Poleciłam to, co znam najlepiej, z autopsji. Wymienione tu modele testowałam osobiście i mogę je w 100% polecić. Pentaxa K3 II znam niestety tylko ze słyszenia. Ponadto uważam, że lepsze dla osoby początkującej jest kupno bardziej popularnej marki, czyli Canona lub Nikona a nie Pentaxa, ponieważ może okazać się (tak było w moim przypadku), że większość znajomych fotografów również je posiada i można wymieniać się z nimi zarówno doświadczeniami jak i sprzętem, zwłaszcza obiektywami, których na początku zawsze nam brakuje. Obiektywy i akcesoria są również lepiej dostępne w wypożyczalniach takich jak http://www.Cyfrowe.rent które oferują niskobudżetowy wynajem w celu przetestowania przed zakupem. Czasami opłaca się być „konformistą” ;)

    • Aleksandra Polkowska w

      Bezlusterkowce Sony to coraz częstszy wybór użytkowników, zwłaszcza jeśli chodzi wideo. Wolisz fotografować czy kręcić filmy? :)

  7. Nikony D5000 , D90 , to świetna alternatywa stosunku ceny do jakości i możliwości , następne modele to D5100 i D7000 ( obydwa z lepszym kolorem ! ) Do tych lustrzanek sa świetne obiektywy Dx-S ( VR ) , o bardzo przyzwoitej jakości . Nowsze modele niewiele już wprowadzają , a starsze już są nieco za słabe i nieostre ( matryca poniżej 12 Mxp ) . jest co prawda jeszcze model D 3100 , ale #XXX to amatorskie ” oznaczenie i jakość ziarna na wysokich czułościach nie zawsze jest akceptowalna .

  8. Witam, jakie tanie aparaty Pani poleca na początek? Mam za sobą tylko Instaxa Mini 8, a chcę zacząć poznawać fotografię przy prawdziwym aparacie. Nie wiem czy zamierzam wiązać przyszłość z fotografią (mam 15 lat), ale uwielbiam fotografię. Telefon i aparat typu Polaroid mi już nie wystarcza :)

  9. Witam,
    ja posiadam aparat SONY a33. Dopiero zaczynam przygodę z fotografią, ale chciałabym zacząć robić to profesjonalnie. Póki co szkolę się na swojej lustrzance, ale wkrótce zacznie być zbyt słaba. Czy może podpowiedzieć mi Pani od czego zacząć? Jest to spory wydatek-jeśli chce się robić dobre jakościowo zdjęcia, ale jak zacznę stopniowo gromadzić sprzęt to nie będzie tak źle;) Interesuję się fotografią dziecięcą, ale w niedługim czasie myślę o fotografii noworodkowej(studio) i ciążowej. Czego dokładnie potrzebuję ze średniej klasy sprzętu (aparat, obiektyw, statyw etc.)?Pozdrawiam:)

  10. Bezlusterkowcami można robić super zdjęcia. Polecane przez Panią aparaty to najniższa półka lustrzanek cyfrowych. Zdecydowanie polecam bezlusterkowca. Poza tym czy początkujący adept musi kupować fabrycznie nową lustrzankę cyfrową do celów amatorskiej fotografii? Mogę polecić używany sprawdzony model np. Nikon D300.

    • Witam.
      Przymierzam się do zgłębiania tajników fotografii. Szukam sprzętu który pozwoli mi przejąć kontrolę nad zdjęciem. Nie mogę sie zdecydować-lustrzanka czy bezlusterkowie?. Fotografuje motoryzacje-czyli duże obiekty bez ruchu. Najczęściej w pełnym słońcu. Częste zdjęcia robione na leżąco przy samej ziemi jak i z góry. Udzieli mi Pan jakiś sugestii co do wyboru pierwszego „manualnego sprzętu”?

    • Aleksandra Polkowska w

      Trzeba wziąć pod uwagę dwie rzeczy
      1. wagę aparatu. Jeśli fotografuejsz kompaktem, bezlusterkowcem lub małą lustrzanką, np. Canon 100D lub Nikon D3300 wtedy ok. Można spróbować. Jeśli model aparatu jest większy, np. Nikon D7200 lub pełna klatka, wtedy taki statyw może już drgać przy wyzwalaniu migawki.
      2. typ fotografii: kulinaria fotografowane w domu, autoportrety, zdjęcia rodzinne na wycieczce – ok. Jeśli w planach jest długie naświetlanie krajobrazów i gwiazd, lepiej zainwestować od razu w coś lepszego.
      Więcej przeczytasz w pierwszym akapicie tego tekstu https://blog.cyfrowe.pl/2016/02/03/but-first-let-me-take-a-selfie-czyli-czym-zrobic-dobry-autoportret-i-nie-tylko/ Jest tam mowa m.in o statywach.

    • Aleksandra Polkowska w

      W zależności od tego jakie to są produkty postawiłabym na ciekawe tło (można je zrobić samemu z materiałów dostępnych w sklepie budowlanym, np. pleksi (białe lub czarne – uwielbiam, bo dają odbicie jak lustro), deski, tkaniny itp. (Ja do fotografii kulinarnej używam np. kilku zbitych, starych desek). Do większych produktów, które mają być sfotografowane w sposób „katalogowy” przyda się z kolei tradycyjne, białe tło z polipropylenu http://bit.ly/1hIbyo1 (rozmiar i stelaż do niego w zależności od tego, ile masz miejsca w domu). Do tego lampa błyskowa o nie za dużej mocy, np. 300 lub 400Ws. Do lampy prostokątny softbox około 60-80cm http://bit.ly/1hIbXHk i jakaś blenda, najlepiej srebrno-biała ze stelażem http://bit.ly/1Nfxa6N lub bez stelażu http://bit.ly/1ReeULG i masz mini studio :) Możesz tego używać do produktów, portretów, przedmiotów w różnych rozmiarach, które sfotografujesz w kreatywny sposób. Niektórzy idąc na łatwiznę kupują zestawy do fotografii bezcieniowej takie jak tu http://bit.ly/1MtfcL1, ale bardzo ograniczają one możliwości fotografa, zrobisz nimi tylko nudne fotki jak do aukcji na Allegro. Na lampie nie oszczędzaj, ale blendę i softbox możesz kupić najtańsze. Ach, zapomniałabym o statywie do lampy. Ten też nie musi być z najwyższej półki :) Co innego statyw do aparatu, ten warto mieć porządny. Jeśli miałbyś jeszcze jakieś pytania, np. o konkretne produkty, ich parametry, producentów itd. nie bój się pisać na sklep@cyfrowe.pl :)

  11. Pamiętam swój pierwszy składak z przed lat, obiektyw był z epoki analogowych aparatów i czasami wydawał dźwięki jak mały traktor xD

Zostaw komentarz

izmir escort