9 ciekawych akcesoriów do klatek operatorskich SmallRig

0

Ilu operatorów tyle stylów pracy ze sprzętem wideo. Na szczęście z klatkami operatorskimi zestaw operatorski można z łatwością skonfigurować „pod siebie” (a nawet „nad siebie” w przypadku naramiennych rigów). Zajrzyj do tego artykułu, aby poznać kilka akcesoriów, które pomogą Ci dostosować sprzęt do tego, jakie ujęcia wykonujesz. Zobacz, jak łatwiej przenosić sprzęt na planie zdjęciowym, jak przymocować powerbank do klatki operatorskiej, jak szybko skonfigurować zestaw do vlogowania, a także jak zapewnić sobie podręczne narzędzia do łączenia tego wszystkiego. 

Uchwyt boczny SmallRig Mini Side Handle 1/4’’-20 [2916]

Wśród uchwytów bocznych do klatek operatorskich jest cała masa wariantów, które umożliwiają dopasowanie zestawu operatorskiego. Ciekawym przykładem jest ten uchwyt boczny o zmniejszonych gabarytach. Jego waga wynosi tylko 139 g i powstał specjalnie z myślą o stworzeniu małego, mobilnego zestawu operatorskiego, który pozwoli dynamicznie poruszać się z kamerą czy z łatwością zabierać sprzęt w podróż. Dodatkowo sam w sobie stanowi bazę pod akcesoria – posiada otwory gwintowane. Idealne rozwiązanie np. dla vlogerów.

Uchwyt boczny SmallRig Rosette Side z przyciskiem Remote Record Start / Stop [3323]

Pozostańmy jeszcze przez moment przy uchwytach bocznych. Kategorią tego typu akcesoriów, na którą chciałem zwrócić uwagę, są te wyposażone w drewnianą rękojeść. Rozwiązanie wygodne, przyjemne w dotyku i ułatwiające filmowanie np. przy niskich temperaturach otoczenia. Wariant uchwytu oznaczony symbolem 3323 (SmallRig podobnie jak Lego ułatwia wyszukiwanie akcesoriów poprzez cyfry) ma dodatkowo fajną opcję, jaką jest przycisk start/stop nagrywania. Pozwala więc na przyjemną, intuicyjną pracę z kamerą.

Uchwyt górny SmallRig Adjustable Top Handle ARRI Mount [4153]

Podobnie jak w przypadku uchwytów bocznych, oferta górnych rączek SmallRig jest przeogromna. Znów polecę jeden, szczególnie ciekawy model. To górna rączka z opcją przesuwu względem osi poziomej, co pozwala na zmianę środka ciężkości i dostosowanie układu uchwytu do zestawu operatorskiego i pozostałych akcesoriów. To ciekawa opcja dla tych, którzy potrzebują niestandardowych rozwiązań. Poza tym modelem możesz także dobrać uchwyt górny z drewnianą rękojeścią czy wersję mini, ułatwiającą przenoszenie sprzętu (choć już do operowania z niskiej perspektywy moim zdaniem może być niewystarczająca).

Zestaw 4-ramienny z przyssawką Smallrig SC-15K [3565]

A teraz coś do zadań specjalnych. Jeśli marzą Ci się dynamiczne ujęcia z perspektywy jadącego samochodu to 4-ramienne przyssawki umożliwią Ci ich wykonanie. Ciekawe jest to, że mogą działać razem i niezależnie, tak aby wykorzystać przyssawki z dużym zestawem operatorskim lub kilkoma mniejszymi kamerami bądź aparatami. Szybkozłączka zgodna z Arca Swiss zapewnia bezpośrednią kompatybilność z szeregiem klatek operatorskich (większość klatek SmallRig posiada zintegrowaną szybkozłączkę zgodną z tym systemem, jeśli jest inaczej, to wystarczy użyć dodatkowego adaptera bądź płytki mocowania).

Uchwyt Smallrig Powerbank adapter [3085]

Coraz więcej sprzętów jest zasilanych poprzez USB-C i może być przez to doładowywana powerbankami. Ale aby na czas podłączenia sprzętu pod powerbank nie trzeba było przerywać ujęć, SmallRig zaprojektowało specjalny uchwyt, umożliwiający przymocowanie mobilnej ładowarki do klatki operatorskiej. Możesz więc ładować sprzęt poprzez USB-C i jednocześnie filmować.

Mocowanie do paska Smallrig Mini V Mount Battery Plate Belt Clip [2990]

Dobrze jest mieć pod ręką dodatkowe zasilanie, ale uchwyt na powerbank to nie jedyna opcja. Jeśli korzystasz ze sprzętu, który potrzebuje do zasilania baterię V-Mount, to możesz skorzystać z mocowania do paska. To nie tylko daje dodatkowe miejsce na akumulator, które jednocześnie nie obciąża zestawu operatorskiego, co przekłada się na komfort operowania zestawem, ale również ułatwia obsługę ogniw.

Regulowany pręt Simple Shade do kamer i aparatów [3199]

Któż nie lubi prostych rozwiązań – i to najlepiej kilku problemów naraz? Regulowany pręt SmallRig 3199 mógłby być bohaterem odcinka telezakupów, gdzie strapiony filmowiec (oczywiście pokazany w czerni i bieli) poszukuje patentu, jak poradzić sobie z optymalnym ustawieniem małej lampy LED lub przysłonieniem obiektywu, aby uchronić się przed silnym światłem bocznym. I nagle za sprawą tego czarnego, giętkiego pręta typu gęsia szyja w jego życiu pojawiają się kolory. Połączenie takie szyi z wrotami umożliwia osłonienie obiektywu nie tylko przed światłem, ale także np. śniegiem. A dodatkowo pręt może działać jako mocowanie do innych akcesoriów.

Uchwyt Smallrig Magic Arm Dual Ballheads 1/4″ i NATO [3875]

Każdy operator – czy to koparki, dźwigu czy kamery – musi przed pracą ustawić elementy sterujące i potrzebne oprzyrządowanie tak, aby dotrzeć do celu. W przypadku akcesoriów do klatek operatorskich też możesz wszystko ustawić dokładnie tak, jak potrzebujesz, aby zapewnić sobie pełną wygodę i kontrolę nad kamerą. Ogromną elastycznością wyróżniają się mocowania SmallRig oparte o przeguby kulowe. Uchwyt 3875 stanowi tego świetny przykład, ale rozwiązanie to jest wykorzystywane także w innych akcesoriach, w tym przegubach zintegrowanych z mini głowicami.

Zestaw narzędzi Smallrig Scredrivers & Wrenches [2213D]

A żeby te wszystkie akcesoria połączyć z klatką operatorską czy rigiem, konieczne są narzędzia. Chociaż sprzęt SmallRig wykorzystuje uniwersalne gwinty, z którymi poradzisz sobie za pomocą klasycznych narzędzi, to pomocny może być ten zestaw, przyjmujący formę podobną do scyzoryka. Zmieści się w kieszeni i można go mieć cały czas przy sobie, tak aby nie martwić się na planie zdjęciowym, gdyby niezbędny bit pozostał w domu.

Podsumowanie

Czasy korzystania ze standardowych rozwiązań czy godzenia się na kompromisy podczas filmowania już minęły. Powyższe przykłady to tylko przedsmak tego, co daje ekosystem SmallRig. Jeśli więc głowisz się nad jakimś problemem związanym z konfiguracją zestawu operatorskiego lub czujesz, że ustawienie sprzętu utrudnia Ci wykonywanie ujęć, to przejrzyj akcesoria operatorskie SmallRig. Z pewnością znajdziesz tam wiele patentów, które pozwolą skupić się na tym, co Cię najbardziej interesuje – kolejnych ujęciach.

 

 

 

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort