6 powodów, dla których powinieneś kupić kamerę sportową, gdy uprawiasz sporty ekstremalne

2

Profesjonalni zawodnicy sportów ekstremalnych oprócz swoich rowerów, spadochronów, snowboardów, deskorolek czy desek surfingowych zawsze mają przy sobie kamery sportowe, które uwieczniają wszystkie, często trudne wyczyny. Jeśli jednak nie jesteś profesjonalnym zawodnikiem, ale uprawiasz downhill, jeździsz na desce czy uprawiasz kajakarstwo wysokogórskie, to warto pomyśleć o nagrywaniu swoich przeżyć i kupić kamerę sportową choćby z tych kilku powodów, które prezentuję poniżej.

Kamera Sportowa GoPro HERO5 Black

Kamera Sportowa GoPro HERO5 Black

1. Emocje

Emocje przy uprawianiu sportów ekstremalnych to podstawa. Nasze życie składa się z ciągu emocji, a przy sportach ekstremalnych – głównie z tych pozytywnych. Z czasem jednak one bledną, a dzięki nagrywaniu tych niezwykłych chwil, na filmie można zachować każdy szczegół i każdy moment, gdy czuliśmy się szczęśliwi. Tak jak już kiedyś ktoś powiedział, w życiu trzeba pielęgnować tylko pozytywne wspomnienia, a dzięki kamerze, która będzie cały czas z nami, zachowamy je na dłużej.

5 sytuacji, kiedy kamera sportowa sprawdzi się w filmowaniu

2. Łatwość w obsłudze

Kamery do sportów ekstremalnych mają to do siebie, że są lekkie, wytrzymałe i proste w obsłudze – mają tylko kilka guzików. Dzięki temu łatwo ją umieścić na kasku, ramieniu, nadgarstku, desce surfingowej czy nawet nodze. Pozwala to na pełną swobodę w uprawianiu ulubionego sportu, bez zbędnego przejmowania się parametrami kamery, która całym nagrywaniem zajmuje się sama.

Dobra ręka to nie wszystko. Sprawdź najprzydatniejsze akcesoria do kamer sportowych

3. Wodoszczelność

Większość kamer sportowych jest wodoszczelna i chociaż nie wszystkie sporty ekstremalne wiążą się z wodą, to jednak nigdy nie wiadomo, czy podczas ekstremalnych wypadów nie przyjdzie nam zmierzyć się z deszczem, rzeką lub inną przeszkodą, która przy zwykłych kamerach mogłaby być zgubna. Jeśli jednak uprawiamy np. windsurfing czy nurkowanie, to wodoszczelna kamera jest podstawowym wyposażeniem.

 Kamera Sportowa DJI 4K Osmo z trzyosiowym gimbalem

Kamera Sportowa DJI 4K Osmo z trzyosiowym gimbalem

4. Kumple by nie uwierzyli

Pamiętam, jak byłem mały, to prawie zawsze, kiedy udało mi się zrobić jakąś sztuczkę na rowerze, desce czy po prostu wykonać jakiś karkołomny skok, to nigdy nie było moich kumpli w pobliżu. Później, kiedy w emocjach opowiadałem, co się wydarzyło, to nikt mi nie chciał uwierzyć. Gdybym wtedy miał do dyspozycji kamerę sportową, to koledzy nie mieliby argumentów.

5. Poprawa wyników

Każdy, kto uprawia jakiś sport, dąży do tego, by być w nim coraz lepszym. Dzięki nagrywaniu swoich wyczynów można później analizować swoje mocne i słabe strony, aby przy następnym wypadzie postarać się wykorzystać nabytą wiedzę i być coraz lepszym.

Kamera Sportowa Sony Action Cam HDR-AS100VB

Kamera Sportowa Sony Action Cam HDR-AS100VB

6. Bezpieczeństwo

Jak powszechnie wiadomo sport to zdrowie, jednak w przypadku sportów ekstremalnych o urazy znacznie łatwiej, dlatego bezpieczniej jest nagrywać swoje wyczyny małą, przypiętą do siebie kamerą i ręce mieć wolne. Trudno sobie wyobrazić szaleńczy downhill trzymając kierownicę w jednej ręce, a dużą kamerę albo nawet niewielki telefon w drugiej.

Forever SC-400 4K Wi-Fi vs GoPro Hero 5 – czy te kamery sportowe mogą ze sobą konkurować?

Tych 6 argumentów, które wziąłem pod uwagę wynikają z własnego, jak i moich kolegów doświadczenia. Warto już teraz zaopatrzyć się w kamerę, która dzięki swojej dyskrecji, lekkości i łatwości w obsłudze stanie się naszym nierozłącznym kompanem podczas ekstremalnych wyczynów. Wielu producentów kamer kieruje się dyscypliną sportową, której jest dedykowany dany sprzęt. Dobrym tego przykładem jest np. Sony Action Cam HDR-AS100VB, która świetnie sprawdza się przy motocyklowym hełmie, natomiast kamera GoPro HERO5 Black dzięki swoim wszechstronnym uchwytom może być mocowana prawie wszędzie. Obecnie są również produkowane kamery z wbudowanym gimbalem, który stabilizuje kamerę na przykład podczas biegania. Dobrym przykładem jest kamera sportowa DJI 4K Osmo z trzyosiowym gimbalem. Na rynku jest ogromny wybór kamer sportowych i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Podziel się.

O Autorze

Z wykształcenia operator, reżyser i montażysta. Z zamiłowania przyrodnik i pisarz. Twórca jedynego w Polsce bloga o tematyce filmów przyrodniczych, Natura w Kadrze. Zdobywca podwójnej BAFTy (Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej). Poza filmem uwielbia jeździć koleją, słuchać muzyki i czytać dobrą literaturę.

2 komentarze

  1. Mam się raczej za osobę aktywną nie tylko sportowo ale lubię się ruszyć jak jest trochę wolnego czasu. Lubie też nagrywać filmy i później się nimi zajmować. A sportowe kamerki to już mały wydatek, za 500zł kupiłem Lamaxa co ma stabilizacje i nagrywa w 4K przy tym… oczywiście gdzieś tam sie idzie na kompromisy, ale to jest nic.

Zostaw komentarz

izmir escort