Niezniszczalne GoPro. Upadek z 3 tysięcy metrów i 4 lata w lesie zaliczone!

4

Niesamowita historia z GoPro w tle! Kamera, która miała nagrać skok spadochronowy, odczepiła się od skoczka na wysokości 3 tysięcy metrów nad ziemią i słuch po niej zaginął… aż do teraz. Właśnie odnaleziono ją po 4 latach od upadku!

Pochodzący ze Szwecji, Kristoffer Örstadius, ogłosił kilka dni temu w internecie, że jego ojciec, botanik, natknął się w lesie niedaleko Kristianstad na tajemnicze znalezisko. Leżąca pomiędzy drzewami kamerka GoPro skrywała w środku nienaruszoną kartę pamięci. Film zarejestrowany na niej był lekko zaskakujący…

Nagranie rozpoczyna się w samolocie jakieś 10 tysięcy stóp nad ziemią, dokładnie 4 lata temu. Kilka sekund po skoku kamera odczepia się od kasku skoczka i zaczyna wirować w powietrzu. Widok jest naprawdę hipnotyzujący!

„Kim jest skoczek z nagrania z nagrania?” pytali znalazcy na Youtube. „Daj nam znać, a odeślemy ci kamerę wraz z kartą”. Właściciel kamerki odnalazł się bardzo szybko, zaledwie dzień po publikacji. Zważywszy na czas i warunki, w jakich leżała kamera, można powiedzieć, że wróciła do swojego domu w Everod w nie najgorszym stanie.

Powoli zaczyna się to już stawać regułą, że raz na jakiś czas docierają do nas wieści o egzemplarzach GoPro, które przeżyły jakąś ekstremalną sytuację WBREW WSZYSTKIEMU. Niedawno głośno było o kamerce, którą wyłowiono z rzeki po półtora roku dryfowania. Teraz mamy dowód na to, że przestworza i upadki z dużych wysokości też nie są straszne temu niepozornemu urządzeniu. Biorąc pod uwagę jego trwałość, nietrudno jest zrozumieć, dlaczego jest tak chętnie kupowane.

Od dziś oficjalnie czekamy na wieści o GoPro z kosmosu ;)

niezniszczalne gopro

Stop klatka z filmu nagranego GoPro z wysokości 3 tys. metrów nad ziemią

Sprawdź nasze akcesoria do kamerek sportowych: obudowy, mocowania i uchwyty.

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

4 komentarze

 1. Z nagrania wynika, że nastąpiła kolizja „kamerzysty” z jednym ze skoczków i wtedy nastąpiło oderwanie kamery od kasku. Dobrze że odpadła kamera a nie kask a co gorsze – głowa. Inną sprawą jest fakt, że film trwa zbyt długo. Przy swobodnym spadaniu kamera pokonałaby w ciągu 1 minuty ok. 3,3 km przy założeniu spadania kamery z prędkością 200km/h. co jest prędkością swobodnego spadania skoczka z zamkniętym spadochronem. Jednak kamera z uwagi na jej mniejszy opór aerodynamiczny pokona określony dystans znacznie szybciej. Oto cytat z Wikipedii:
  Obiekt osiąga prędkość graniczną gdyż siła oporu, hamująca ruch rośnie wraz ze wzrostem prędkości, w przybliżeniu proporcjonalnie do kwadratu prędkości. Przy małej prędkości opór jest dużo mniejszy niż siła grawitacji, więc obiekt przyspiesza. Jeśli zwiększy się prędkość, opór rośnie do momentu w którym zrównoważy ciężar ciała. Opór zależy także od przekroju, dlatego obiekty o dużej jego powierzchni (np. spadochrony) mają mniejszą prędkość graniczą niż małe ale o tej samej masie (np. cegły i kule armatnie).
  Prędkość graniczna opisana jest wzorem:

  gdzie:
  – prędkość graniczna,
  – masa spadającego obiektu,
  – przyspieszenie ziemskie,
  – współczynnik oporu,
  – gęstość płynu, w którym spada obiekt,
  – powierzchnia przekroju obiektu prostopadła do kierunku ruchu.
  Powyższy wzór wynika z równowagi siły oporu i siły grawitacji działającej na obiekt.
  Gęstość atmosfery ziemskiej zmniejsza się wraz z wysokością o około 1% na 80 metrów, więc dla każdych 160 metrów spadania, prędkość „graniczna” zmniejsza się o 1%. Po osiągnięciu lokalnej prędkości granicznej, prędkość chwilowa zmniejsza się w celu dostosowania do lokalnej prędkości granicznej.

  • Aleksandra Polkowska w

   To dobre pytanie! Ciekawe, jakiego uchwytu używał kiedyś i na jaki go zmienił po tej akcji na filmie… ;) Spróbuję go o to spytać i dam znać jeśli czegoś się dowiem! :)

   • Moi drodzy, zwracam uwagę na fakt, że słaby uchwyt tej kamery był szczęśliwym zbiegiem okoliczności. Miał bowiem za zadanie utrzymać ciężar kamery a nie skoczka.
    Pozdrawiam :)

Zostaw komentarz

izmir escort