Kim jest typowy Nikoniarz? Sprawdź wyniki ankiety!

3

Typowy Nikoniarz to mężczyzna w wieku 38 lat, mieszkający najprawdopodobniej w województwie mazowieckim. Na takie uogólnienie możemy sobie pozwolić po zapoznaniu z wynikami ankiety internetowej, przeprowadzonej przez Cyfrowe.pl. Jesteś ciekaw, czego jeszcze dowiedzieliśmy się o polskich Nikoniarzach na podstawie odpowiedzi ponad 720 osób?

Demografia. Wiek, płeć i miejsce zamieszkania

Okazuje się, że wśród posiadaczy aparatów marki Nikon dominują faceci. Kobiety to zaledwie 1/10 tej grupy fotografów. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, dysproporcje nie były już tak duże, ale ciągle widoczne. Najwięcej Nikoniarzy mieszka w województwie mazowieckim (21,5%). Na drugim miejscu wśród województw uplasowało się śląskie (12,4%), a na trzecim pomorskie (10,4%). Pozostałe regiony uzyskiwały najczęściej od 2 do 4% wskazań. Kolejną ważną cechą, o której podanie prosiliśmy, był wiek. Najmłodsza osoba biorąca udział w ankiecie miała lat 13, najstarsza 77. Średni wynik ze wszystkich odpowiedzi to 38 lat.

Czym jest dla Ciebie fotografia?

Oprócz danych demograficznych interesowała nas też sfera emocji i sposób życia Nikoniarzy. Jedno z pierwszych pytań w ankiecie pytało wprost: jaki stosunek masz do fotografii? Odpowiedzi można było udzielić na dziesięciostopniowej skali, gdzie liczba 1 oznaczała, że „fotografia nie jest dla mnie niczym istotnym”. Liczba 10 natomiast mówiła o tym, że fotografia jest najważniejszą rzeczą w życiu badanej osoby. Jak widać na załączonej infografice, niemal wszystkie osoby zaznaczały liczby od 5 wzwyż. Oznacza to, że Nikoniarze fotografię traktują na serio, lubią to, czym się zajmują i to niezależnie od stopnia zaawansowania. Wykres samooceny wygląda już bowiem nieco inaczej. Tutaj odpowiedzi rozłożyły się bardziej równomiernie na całej skali od 1 (laik) do 10 (stary wyjadacz). Mimo iż pojawiły się odpowiedzi z początku skali, jej ogólny obraz jest bardzo pozytywny i świadczy o tym, że Nikoniarze raczej wysoko cenią własne umiejętności.

nikonairze infografika

Czym robisz zdjęcia – aparaty

Dominującym typem aparatu, jakim posługują się Nikoniarze, jest lustrzanka małoobrazkowa z matrycą APS-C. Aparat taki posiada aż 60% ankietowanych. Druga w kolejności jest lustrzanka pełnoklatkowa. Posiadanie jej zadeklarowało 36% osób.

W wielu przypadkach na jednym aparacie się nie kończy. Co więcej, nie zawsze tym drugim (lub kolejnym) aparatem jest także Nikon. Po kilkadziesiąt wskazań uzyskały marki Canon, Olympus i Sony. Jeśli chodzi o typ drugiego body, jest to najczęściej, tak jak poprzednio, lustrzanka małoobrazkowa. Jednak drugie miejsce zajmują tutaj kompakty. Lustrzanka pełnoklatkowa będąca „zapasowym” aparatem jest dopiero na trzeciej pozycji.

Czym robisz zdjęcia – obiektywy

Cyfrowe.pl nie omieszkało zapytać również o ilość i rodzaj posiadanych obiektywów. Okazuje się, że Nikoniarze mają ich zazwyczaj niemały arsenał. Średnia liczba „słoików” to 4,8. Nie dziwi fakt, że zdecydowana większość z nich to Nikkory. Posiada je ponad 90% badanych. Lubiana jest też Sigma. Obiektywy tej marki ma prawie co drugi Nikoniarz. Daleko w tyle został Tamron, Samyang i inne marki z branży foto.

Jakie jeszcze preferencje odnośnie obiektywów mają Nikoniarze? Większość z nich, bo aż 67% używa zoomów (w różnym stopniu, np. wyłącznie zoomów lub w połączeniu z obiektywami stałoogniskowymi). Obiektywy stałoogniskowe są mniej popularne. Z nich korzysta 49% ankietowanych. A które ogniskowe są lubiane najbardziej? To 35, 50 i 85mm.

Do czego wykorzystujesz swój sprzęt?

Większość Nikoniarzy, około 60%, używa swoich aparatów tylko do robienia zdjęć. Niecałe 40% deklaruje, że zdarza im się jeszcze kręcić filmy, ale w ich działalności i tak dominują zdjęcia. Tylko pojedyncze osoby odpowiedziały, że zajmują się głównie lub wyłącznie filmowaniem.

Nikoniarze najchętniej fotografują krajobrazy. Lubią też portretować i fotografować w podróży.

Mniej więcej połowa z nich nigdy nie zarabiała i nie zarabia na fotografii. 1/3 zdarzyło się mieć wpływy do budżetu z tego tytułu, lecz nie były one znaczące ani regularne. Pozostałe 20% to zawodowcy, dla których fotografia jest dodatkowym (14%) lub głównym źródłem utrzymania (6%).

Zakupy sprzętu fotograficznego

Nikoniarze regularnie zaopatrują się w nowy sprzęt. Tylko co 10 ankietowany nie kupił nic związanego z fotografią w ciągu ostatniego roku. Pytani o to, co ostatnio kupili i co planują zakupić w najbliższym czasie, odpowiadają, że były lub najprawdopodobniej będą to akcesoria. Niewiele mniej wskazań mają obiektywy i aparaty.

Miejscem ich zakupów są najczęściej sklepy internetowe, a sprzęt, w jaki się doposażają jest prawie zawsze nowy. Niemal każdy Nikoniarz (92%) zdążył już zaopatrzyć się w statyw fotograficzny. Dobry wynik uzyskały jeszcze błyskowe lampy reporterskie (74%) i monitory kupione pod kątem obróbki zdjęć (41%). A co znalazło się na końcu stawki? Tylko półtora procenta badanych zakupiło obudowę podwodną do swojego aparatu.

Zdobywanie wiedzy

91% Nikoniarzy szuka informacji o sprzęcie fotograficznym na portalu Optyczne.pl. Ogromnym zaufaniem cieszy się też forum.nikoniarze.pl oraz strona nikoniarze.pl. Nas najbardziej jednak cieszy to, że również blog.cyfrowe.pl został uznany za dobre źródło informacji na ten temat.

A co z warsztatami i szkoleniami? Jest nimi spore zainteresowanie. Najlepiej, żeby w ich trakcie można się było nauczyć czegoś o studyjnym oświetleniu lub obróbce zdjęć.

Jesteśmy szalenie ciekawi, co sądzisz o wynikach tej ankiety? Czy pasujesz do powyższego opisu, a może czujesz, że to zupełnie nie o tobie? Które z tych informacji pokrywają się z twoją sytuacją, a które totalnie cię zaskoczyły? Czekamy na twoje wrażenia w komentarzach!

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

3 komentarze

Zostaw komentarz

izmir escort