Kamera za mniej niż 2000zł? Zadaj sobie jedno pytanie, a będziesz wiedział, którą wybrać!

1

Zastanawiasz się nad kupnem pierwszej kamery? A może chcesz zrobić komuś prezent? Przeglądając oferty sklepów, zauważyłeś prawdopodobnie, że wybór jest ogromny. W tym tekście przeczytasz, czym różnią się te wszystkie serie i modele oraz co wybrać, by przy okazji nie przepłacić.

Do czego potrzebujesz kamery?

Nie trzeba być ekspertem i specjalistą w dziedzinie video, aby móc dobrze wybrać. Wystarczy wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Podstawowym z nich jest: do czego potrzebujesz kamery? Odpowiedź bardzo ułatwi ci wybór i zawęży obszar poszukiwań. My wyróżniliśmy 6 bardzo ważnych funkcji/sytuacji, które będą miały duży wpływ na ostateczną decyję. Która z nich jest dla ciebie priorytetem?

Kamery dla aktywnych

Jeśli szukasz kamery sportowej, która będzie mała, prosta w obsłudze, wodo- i wstrząsoodporna, to wybór jest prosty: GoPro. Jeśli chcesz wykorzystywać ją do innych celów niż sport, może okazać się to nieco trudniejsze zadanie. Choćby dlatego, że tylko jeden model GoPro, Hero 4 Silver, posiada wbudowany podgląd. Ponadto, kamery takie są przystosowane do używania w niepospolity sposób. Są mocowania na kask, kierownicę, nartę, lusterko, monopod itd. GoPro nie będzie dobrze leżała w dłoni jak inne kamery. Mimo to da się zauważyć, że staje się ona coraz popularniejszym rozwiązaniem przy kręceniu teledysków i nietypowych reportaży.

Kamery GoPro są stałoogniskowe (nie posiadają zoomu) i wyposażono je w obiektyw szerokokątny, czyli taki, który daje bardzo szerokie pole widzenia, a obraz przez to jest lekko zakrzywiony przy brzegach. Jest to bardzo charakterystyczny efekt, dlatego łatwo odróżnić filmy nakręcone GoPro od filmów nagranych innym sprzętem. Dzięki szerokokątnemu obiektywowi w kadrze mieści się znacznie więcej. Jadąc na nartach nie musisz się zastanawiać, czy dobrze ustawiasz głowę, na której masz kamerę. I tak zarejestruje wszystko dookoła.

Kamery sportowe zazwyczaj potrafią nagrywać do 60 klatek na sekundę. Pozwoli ci to oglądać materiał w płynnym spowolnieniu, tzw. slowmotion. Tradycyjne kamery rejestrują klatki z mniejsza prędkością.

Kamery sportowe to nie tylko GoPro. Jeśli ta marka nie przypadła ci do gustu, w Cyfrowe.pl znajdziesz także modele innych firm, np. Sony Action Cam 4K.

Kamera na każdy dzień

Jeżeli chcesz filmować codzienne życie, a nie wspinaczkę na Mount Everest, to zaczynają się schody (paradoksalnie!). Ciekawe kamery mają w ofercie Sony, Panasonic, Canon i JVC. Najwięksi producenci na rynku. Jeżeli liczy się głównie cena, a kamera ma służyć przede wszystkim do zwyczajnej rejestracji, to warto zastanowić się nad ich ofertą. To nie są rewelacyjne kamery, ale mają wszystko, co potrzeba do rozpoczęcia przygody z filmowaniem. Ceny oscylują w granicach kilkuset złotych. Wyróżniającym się modelem jest Sony HDR-CX240E. To kamera ciut droższa od innych, posiada za to duży zoom optyczny (aż 27-krotny!), stabilizację oraz dobry akumulator. Nie bez znaczenia jest to, że w cenie około 700 złotych mamy możliwość nagrania video w full HD.

Mały, ale wariat, czyli kamery kieszonkowe

Ciekawym rozwiązaniem są także kamery kieszonkowe. Kupimy taką za około 1000 zł. Są bardzo poręczne, nagrywają w full HD, dodatkowo możemy znaleźć model z bardzo dobrym mikrofonem – idealne rozwiązanie do nagrania koncertu, albo do używania przy wideokonferencjach (np. przez Skype). Większość modeli umożliwia połączenie się z internetem przez WiFi, a także nagrywanie w formacie FLV, co oznacza, że możesz od razu wrzucić nagranie na YouTube.

Stabilizacja w kamerze do 2 tysięcy złotych

Za kilkaset złotych więcej dostaniesz dobrą stabilizację obrazu. Kamery Panasonic serii HC-V oraz ich bezpośredni konkurenci, czyli seria Canon Legria oferują pięcioosiową stabilizację, dzięki której trzymając kamerę w ręce, nagramy stabilny obraz.

Ciekawym modelem w tym przedziale cenowym jest Panasonic HC-W570. Oprócz dobrej stabilizacji wyposażona jest w 50-krotny zoom optyczny, możliwość nagrania 50 klatek na sekundę w full HD (1920×1080) oraz WiFi. Na poniższym filmie zobaczysz, jaki obraz rejestruje ta kamera bez włączonej stabilizacji, a następnie z włączoną stabilizacją. Widać różnicę prawda?

A może kamera z projektorem?

Przyjrzyjmy się teraz ofercie Sony. Za niewiele ponad 1000 zł kupisz kamerę z wbudowanym projektorem. Ciekawe rozwiązanie, jednak nie oczekuj dobrej jakości. Projektor w kamerze Sony HDR-PJ410 świeci z jasnością jedynie 13 lumenów – należy trzymać kamerę blisko ekranu, przez co obraz będzie mały. Jeżeli zależy ci na takiej funkcji, lepiej dopłacić kilkaset złotych do modelu HDR-PJ620. Jej projektor ma już 25 lumenów, więc jest dwukrotnie jaśniejszy.

Timelapse, czyli film poklatkowy

JVC ma w swoim katalogu kilka interesujących modeli, np. GZ-E15, który nagrywa tzw. timelapse, czyli po polsku film poklatkowy. Kamera rejestruje kolejne klatki w określonych interwałach czasowych (np. jedna klatka nagrania co 1 sekundę). Umożliwia to rejestrację i oglądanie w dużym przyśpieszeniu zjawisk, które trwają bardzo długo – zapewne widziałeś filmy z bardzo szybko poruszającymi się chmurami lub słońcem. Dodatkowo model ten wyposażony jest w niezły mikrofon.

Jak wybrać idealny model?

Nie sposób opisać wszystkich modeli, ich zalet i wad. Na rynku z każdym miesiącem jest coraz więcej kamer. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego najczęściej będę używał kamery? Z odpowiedzią udaj się do sklepu i porozmawiaj z doradcą, przejrzyj oferty marek, np. te modele Canona, Panasonica lub Sony, nie omijaj komentarzy na temat poszczególnych modeli. Nie bój się pytać! Większość kamer spełni swoją podstawową funkcję – nagra wideo w umiarkowanej jakości. Różnice pojawiają się w dodatkowych funkcjach. Od ciebie zależy, na co postawisz.

Podziel się.

O Autorze

Reżyser, ukończył Akademię Filmu i Telewizji. Pisze, kręci, montuje, prowadzi niezależne studio filmowe i chce się dzielić swoimi doświadczeniami ze wszystkimi pasjonatami sztuki filmowej.

Jeden komentarz

  1. a jakas tansza, np soniak HDR-CX240EB? jest super promocja w gazecie jednego sklepu sieciowki za 699. dajcie please znac

Zostaw komentarz

izmir escort