Kelwin sam w domu, czyli sposób na świąteczne zdjęcia

0

Kevina oglądali już chyba wszyscy, a niektórzy twierdzą nawet, że nie ma bez niego świąt. A czy wiesz kim był KELWIN i co ON ma wspólnego ze świętami?! On sam zapewne niewiele, ale umiejętność fotografowania z wykorzystaniem skali kelwina będzie miała na pewno pozytywny wpływ na Twoje fotografie. Jeśli masz w planach robienie zdjęć przy choince, wigilijny stół oświetlą świece a Twoje dziecko wystąpi na jasełkach przy starodawnych świetlówkach… koniecznie czytaj dalej.


Trochę teorii na początek


Skala kelwina – co to jest i po co to komu?

Nawet, jeśli nigdy nie słyszałeś o skali kelwina, być może łatwiej będzie Ci powiązać fakty, gdy przeczytasz hasło balans bieli. Tak, chodzi o te chmurki, słoneczka i inne symbole w menu Twojego aparatu. Gdy robisz zdjęcia przy słonecznej, bezchmurnej pogodzie, ustawiasz opcję „słoneczka”, a zdjęcia wychodzą piękne. Nic bardziej prostego, prawda? Sprawa się komplikuje, gdy masz różne źródła światła w jednej scenie i nie ma do nich pasujących obrazków w menu…

Święta w polskich domach są idealnym przykładem, jak można sobie skomplikować robienie zdjęć. Na stole świece, pod sufitem energooszczędna żarówka, a w tle migocząca chińskimi ledami choinka…

Aparat ustawiony w tryb auto może zwariować w takim świetle i pomylić się przy ustawianiu kolorów. Zdjęcie wyjdzie nienaturalne, za żółte albo za niebieskie a ludzie na nim zielonkawo-chorzy. Zrozumienie skali kelwina pomoże Ci świadomie wpływać na kolory zdjęć i ich nastrój. Obojętnie czy chcesz odtworzyć sytuację zgodnie z rzeczywistością, czy artystycznie się wyżyć.

Jaką temperaturę ma światło?

Na początek trochę fizyki. Wyobraź sobie metalowy pręt, który, który zostaje włożony do ognia. W niższej temperaturze zmieni kolor na czerwony, następnie pomarańczowy, a potem na żółty. Gdy robi się coraz cieplej, metal staje się biały a w końcu niebieski. Czerwony to chłód a niebieski gorąc – zupełnie inaczej niż na kurkach w kranie, prawda? ;) Te fizyczne zjawisko jest inspiracją dla tego, co w fotografii nazywamy temperaturą barwową światła. Skala kelwina pomaga nam sprecyzować, ile stopni ma światło, które widzimy, by następnie zaprogramować aparat, żeby widział je tak jak my. Aparat to tylko maszyna, ułomna w porównaniu do ludzkiego oka…

Od blasku świec po błyskawice, czyli skala kelwina na schemacie

Każde znane nam źródło światła, począwszy od świec i tradycyjnych żarówek, przez słońce aż po błyskawice ma określoną w stopniach kelwina temperaturę, co pokazuje poniższy schemat. Warto zapamiętać, najpopularniejsze z nich – przyda się przy robieniu zdjęć! Światło białe, neutralne, można powiedzieć o nim także „dzienne” jest punktem odniesienia do wszystkich innych. To co powyżej, będzie wpadało w niebieski, a to co poniżej w żółty i czerwony.

  • Światło świecy 2000-2800 Kelwinów
  • Światło żarowe 3000-4100 K
  • Światło jarzeniowe 4200-5100 K
  • Światło słoneczne 5200-5300 K
  • Światło lampy błyskowej 5400 K
  • Światło dzienne przy zachmurzonym niebie 5500-5900 K
  • Światło dzienne w miejscu zacienionym  6000-8000 K


Jak zastosować skalę kelwina w fotografii?


Robiąc zdjęcie, przede wszystkim należy mieć na uwadze, jaki rodzaj światła dominuje w kadrze. Czy światło wydaje się być żółte, a może niebieskie albo neutralne?

Załóżmy, że robisz zdjęcie przy tradycyjnej żarówce, która daje żółte światło, a przedmiot który fotografujesz również wydaje się żółtawy. Jeśli to nie jest to, czego szukasz, i na zdjęciu chcesz uzyskać inny, mniej żółty efekt, ustaw balans bieli w aparacie wykorzystując symbol żarówki. Kadr od razu będzie wyglądał lepiej, ale ciągle jeszcze może wymagać poprawek. Wtedy właśnie po raz pierwszy przyda Ci się znajomość skali kelwina!

W każdym aparacie (obecnie nawet w smartfonach) możesz samodzielnie podać wartość wyrażoną w kelwinach, żeby zdjęcie wyszło dokładnie takie, jakie chcesz. Wpisując wartość 2800 lub wyższą, obraz będzie robił się coraz bardziej niebieski. sprawdź różne możliwości i wybierz tę, która najbardziej Ci się podoba. Pamiętaj, nie jesteśmy zdani na widzimisię naszego aparatu. To od nas zależy, jak będzie wyglądało zdjęcie!


Praktyczne ćwiczenia z balansem bieli


Czy wiesz, że testy przeprowadzane przez psychologów udowadniają, że ludzie preferują cieplejsze barwy od chłodnych? Kolor na fotografii może wpływać na decyzje zakupowe oraz sympatię, jaką obdarzymy sportretowane osoby. Może wykorzystasz to w swoich zdjęciach?

Spróbuj sfotografować ten sam przedmiot, ustawiając za każdym razem inny balans bieli. Użyj statywu, żeby uzyskać powtarzalną kompozycję.

Oczywiście takie eksperymenty można prowadzić nie tylko w święta. Dzięki takim trikom możesz „zamienić” dzień w noc a pochmurny dzień zamienić w ciepły i sympatyczny.


Ciekawe modele lamp o zmiennej barwie światła


Zabawa skalą kelwina w aparacie to jedno. Jeśli masz ochotę na jeszcze bardziej zaawansowane eksperymenty z barwą światła sprawdź poniższe lampy. W przeciwieństwie do zwykłych lamp błyskowych, temperaturę ich barwy można dowolnie zmieniać w trakcie fotografowania. Dzięki nim możesz stworzyć niesamowity klimat na zdjęciach!

 

„Miecz świetlny” Yongnuo YN360

Ledowa lampa przeznaczona do fotografowania i filmowania. Składa się z 360 diod LED: 160 o temperaturze barwowej 3200 K (światło żarowe), 160 o temperaturze 5500 K (światło dzienne) oraz 40 emitujących światło w jednym z trzech kolorów RGB: niebieskim, czerwonym lub zielonym. Doskonale nada się do malowania światłem, długich ekspozycji oraz filmowania teledysków lub innych kreatywnych form. Konstrukcja i obudowa do złudzenia przypomina miecze świetlne z filmu „Gwiezdne Wojny”.

Zobacz więcej modeli lamp z tej kategorii >

 

 

Ring Yongnuo YN 128 II 

Okrągła lampa led, której zakres temperatury barwowej wynosiod 3200 do 5500 K. W zależności od preferencji można ją ustawić tak, aby świeciła delikatnym żółtym światłem niczym biurkowa lampa lub światłem białym/dziennym. Dzięki takim właściwościom doskonale sprawdzi się w rekach vlogerów oraz makijażystek, gdyż umożliwi odwzorowanie naturalnych odcieni skóry.

Zobacz więcej modeli lamp z tej kategorii >

Rotolight NEO 2

To rewolucja w świecie lamp LED, łącząca zalety lamp światła ciągłego z elastycznością lamp HSS. Tą lekką i mobilną lampę możesz zamocować na swojej kamerze lub aparacie. Została stworzona z myślą o fotografii portretowej i filmowaniu w terenie.

Nakamerowe lampy led >

 

 

 

 


Za zdjęcie do nagłówka dziękujemy Sinziana Susa. 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort