Jaki mini statyw kupić? Wybierz jeden z 5 rodzajów

0

Mini statyw stanowi ciekawe uzupełnienie tradycyjnego trójnogu, a w niektórych wypadkach może go z powodzeniem zastąpić. Jego małe gabaryty umożliwiają swobodne korzystanie w podróży i na co dzień, a ciekawa konstrukcja pozwala na uzyskanie nietypowej perspektywy. Zajrzyj do artykułu, jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak można wykorzystać tego typu statyw oraz jakie rozwiązania oferują producenci.

Tradycyjne statywy i głowice obecnie są wykonywane z lekkich materiałów, dzięki czemu w większości wypadków korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Ich transport i przechowywanie ułatwiają torby i plecaki, wyposażone w specjalne mocowania statywowe. Pomimo tego, zdarzają się sytuacje, gdy duży statyw staje się nieporęczny. Schowanie go do kieszeni, torebki czy nerki jest raczej mało wykonalne. Dlatego interesującym rozwiązaniem są mini statywy, które zmieszczą się niemal wszędzie, można je zawsze mieć przy sobie, gdy wychodzimy z domu a rozstawione w mieszkaniu nie zagracą pomieszczenia.

 

 

statyw do smartfona


Rodzaje mini statywów


1. Tradycyjny mini statywy / statyw stołowy – już od kilku złotych

Najprostsze tego typu konstrukcje posiadają 3 nogi i śrubę statywową do zamontowania aparatu, np. kompaktowego. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych, tak jak w przypadku Hama mini Flexi M, czy dwudziestu kilku jak Hama Mini lub Cullmann ALPHA 15. Tego typu akcesoria oferują niski udźwig i są dedykowane do lekkich urządzeń mobilnych, aparatów kompaktowych i kamer sportowych. Statywy umożliwiające zamocowanie bezlusterkowca lub lustrzanki są nieco droższe, ale ich cena również nie przekracza kilkudziesięciu złotych.

Niektóre modele mini statywów charakteryzuje naprawdę spory udźwig. Cullmann MAGNESIT COPTER umożliwia mocowanie aparatów o wadze do 4 kg, więc będzie odpowiedni nawet do profesjonalnej lustrzanki. Jednocześnie mieści się w kieszeni. Statywy takie jak Manfrotto Pixi i Cullmann MAGNESIT COPTER CB2.7 mają w zestawie kulowe głowice, które pozwalają na swobodne wybranie perspektywy. Velbon EX-Macro to zminiaturyzowana wersja tradycyjnych statywów, wyposażona w głowicę z szybkozłączką i rączką.

Taki mini statyw inaczej nazywany jest stołowym, a jego główne przeznaczenie to umożliwienie stabilnego położenia aparatu na równej powierzchni i ustawienia pod zaplanowanym kątem. Dzięki temu można z łatwością wykonać rodzinne, grupowe zdjęcie czy bardziej artystyczne z długim czasem naświetlania. Przydadzą się również do zamocowania telefonu i prowadzenia wideo rozmów.

Niektóre modele mini statywów charakteryzuje naprawdę spory udźwig. Cullmann MAGNESIT COPTER umożliwia mocowanie aparatów o wadze do 4 kg, więc będzie odpowiedni nawet do profesjonalnej lustrzanki. Jednocześnie mieści się w kieszeni. Statywy takie jak Manfrotto Pixi i Cullmann MAGNESIT COPTER CB2.7 mają w zestawie kulowe głowice, które pozwalają na swobodne wybranie perspektywy. Velbon EX-Macro to zminiaturyzowana wersja tradycyjnych statywów, wyposażona w głowicę z szybkozłączką i rączką.

2. Mini statywy z elastycznymi nogami

Jeżeli poszukujesz bardziej elastycznego rozwiązania niż tradycyjny mini trójnóg, Twoją uwagę mogą zwrócić te z elastycznymi nogami. Ich przegubowa budowa sprawia, że każdą z trzech nóg statywu można wyginać i modyfikować tak, aby je przymocować do rurek, drzew, kierownicy i innych elementów. Dzięki temu uzyskasz dostęp do naprawdę ciekawej perspektywy, a dodatkowo będzie Ci łatwiej ustawić aparat. Ogumowane nóżki statywu zapobiegają ześlizgiwaniu po zamocowaniu. W sprzedaży znajdują się elastyczne statywy przeznaczone do małych kompaktów i smartfonów, np. Joby Gorillapod 325, bezlusterkowców i kamer Camgloss Spider, a także konstrukcje o maksymalnym udźwigu do 5 kg Joby Gorillapod 5K.

3. Mini statywy z przyssawkami

Mini statyw nie musi oznaczać trójnogu. Zamiast niego może być wyposażony w przyssawkę. Takie rozwiązanie umożliwia przymocowanie do szyby lub innej gładkiej powierzchni i rejestrowanie nietypowych kadrów. Tego typu akcesoria są bardzo przydatne podczas filmowania, gdy potrzebne jest nagranie z perspektywy jadącego samochodu. Znajdą zastosowanie także w fotografii.

4. Szybkozłączka i statyw 2w1

Mini statywy mogą być przyczepione do aparatu na stałe – podobnie jak szybkozłączka. Manfrotto Pocket Support Large Black posiada rozkładane nóżki, dające łatwy dostęp do stabilnej podstawy. Przykręcone do kamery lub aparatu mieszczą się wraz ze sprzętem w torbie, co dodatkowo zwiększa ich ergonomię.

5.Mini statywy do smartfonów

Niektóre modele mini statywów dedykowane są do smartfonów. W zestawie znajdziemy wówczas specjalny uchwyt na telefon. Jeśli masz już zwykły statyw i chcesz używać go ze smartfonem, możesz dokupić sam uchwyt i przykręcić go do statywu bez żadnych dodatkowych śrubek czy innych narzędzi.

Statywy do smartfonów mogą przybierać różną formę i wygląd, tak jak opisane wcześniej mini statywy. Mogą to być sztywne trójnogi, giętkie Joby oraz przyssawki.

Statyw Hama FlexPro sprzedawany jest razem z głowicą, uchwytem na telefon i adapterem do kamer sportowych, co daje nam niesamowitą wszechstronność działania. Ciekawą nowością w tym segmencie jest też statyw Joby GorillaPod Griptight magnetic impulse z magnetycznymi stopkami, które umożliwiają przyczepienie sprzętu do wszelkich metalowych powierzchni, np. futryny czy drzwi lodówki ;) Dobrą opcją dla miłośników urządzeń mobile i social mediów będzie selfistick z funkcją statywu, np. BlitzWolf Selfie Stick statyw 3w1 BW-BS4. Działa to w ten sposób, że uchwyt, który normalnie trzymamy w dłoni podczas robienia selfie, rozkłada się na 3 części, które stanowią nóżki statywu.


Przeczytaj testy i recenzje mini statywów na naszym blogu


3 Legged Thing IGGY – 8 powodów, dla których warto mieć w domu mini statyw >>

Mini statyw Manfrotto Pixi – czy warto go kupić? >>

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort