Aparat dla ambitnego amatora. Canon R10 vs Canon RP

7

Choć mnie to zaskoczyło, to coraz częściej spotykam się z jednym pytaniem… „Canon R10 czy Canon RP”? Dlaczego to dla mnie zaskoczenie? Bo to kompletnie różne aparaty, które więcej dzieli niż łączy. Jednak rozumiem, dlaczego się pojawia. Cena obu tych korpusów jest do siebie dość zbliżona, jednak starszy Canon RP jest wciąż nieco droższy. Czy warto do niego dopłacać, czy może lepiej jest wybrać nowszego Canona R10? Dziś postaram się Wam pomóc z podjęciem możliwie najlepszej decyzji!

Co łączy Canona RP z Canonem R10?

Zacznijmy może od tego, co łączy oba te aparaty. Nie będzie to zbyt długa lista. Pomijając fakt, że oba są aparatami, mają to samo logo producenta i to samo mocowanie obiektywów… to niewiele więcej można powiedzieć tu o wspólnych cechach. Oba do zasilania wykorzystują również te same akumulatory, czyli Canony LP-E17 i oba mają najkrótszy czas otwarcia migawki na 1/4000. Tu praktycznie można zamknąć ten akapit i przejść do tego, co te aparaty dzieli, a ta lista będzie znacznie dłuższa!

Matryca – pełna klatka, czy crop?

Faktem jest też to, że oba te modele nie mają stabilizowanej matrycy (co w tym budżecie nie jest absolutnie wadą), jednak to dwa zupełnie inne sensory. Co je różni? Matryce w tych aparatach mają jednak kompletnie różne rozmiary, a to duża różnica… Canon RP jest aparatem pełnoklatkowym, czyli ma większą fizycznie matrycę niż Canon R10, który jest niepełną klatką.

Co daje pełna i niepełna klatka? W dużym skrócie aparaty pełnoklatkowe lepiej radzą sobie w ciemnych warunkach oświetleniowych. Pozwalają również na większą kontrolę nad głębią ostrości, jak i uzyskanie większego rozmycia tła przy wykorzystaniu tego samego obiektywu.

Pełnoklatkowa matryca nie ma również zjawiska nazywanego ekwiwalentem ogniskowej (lub też mnożnikiem ogniskowej), czyli zawężenia kąta widzenia obiektywu. To z jednej strony zaleta, a z drugiej i wada. Do tej kwestii, która z tych matryc jest dla Ciebie lepsza, jeszcze wrócimy. Na razie bez punktów.

Więcej o różnicach między tymi typami matryc przeczytasz tutaj: 

Wielkość matrycy – czy zawsze większe znaczy lepsze?

To lepsza pełna klatka, czy niepełna klatka?

Tutaj dochodzimy do sedna sprawy… bo wybór aparatu powinien opierać się przede wszystkim o to, co zamierzasz nim robić. Jeśli chcesz skupić się na przykład na fotografii portretowej, to moim zdaniem lepiej jest wybrać aparat pełnoklatkowy. Brak ekwiwalentu ogniskowej przyda się również przy fotografii wnętrz/architektury/krajobrazu. Tak samo będzie i przy fotografii w złych warunkach oświetleniowych – na przykład na koncertach.

Jednak jeśli zamierzasz fotografować głównie sport, akcje, dziką naturę, to może okazać się, że właśnie mniejszy sensor jest dla Ciebie lepszy. Dlaczego? W przypadku kiedy fotografujemy, np. dziką naturę lub sport możemy użyć niepełnoklatkowego aparatu z krótszym obiektywem, by uzyskać „większe zbliżenie” do obiektu. Dalej bez punktów.

Jakość obrazka, czy nowszy Canon R10 jest lepszy od Canona RP?

Jeśli poszukujesz najlepszej możliwie jakości obrazka, a mniej ważne są dla Ciebie wcześniejsze kwestie, to wybór w tym przypadku może być raczej tylko jeden i będzie nim Canon RP. Dzięki większej fizycznie matrycy jakość zdjęć jest zwyczajnie lepsza i widać to najlepiej w ciemniejszych warunkach przy wyższym ISO.

Canon RP – ISO
Canon R10 – ISO
CROP 100% – ISO 12800

Szybkość serii zdjęć – czyli, który aparat będzie lepszy do fotografii ruchu?

Sam fakt, że Canon R10 daje to „większe zbliżenie”, przez występowanie tu ekwiwalentu ogniskowej, nie jest jedyną jego zaletą przy fotografii ruchu. Jest to model sporo nowszy i ma też przez to zaimplementowane kilka bardzo ciekawych funkcji i wybijających się parametrów.

Canon R10 – 15kl/s
Canon RP – 4kl/s

To, co praktycznie od razu rzuca się w oczy na specyfikacji to jego szybkość. Canon R10 potrafi robić aż 15 klatek na sekundę (i do 23kl/s w trybie migawki elektronicznej), z ciągłym śledzeniem autofocusu. To pozwala na uwiecznienie ruchu bez większego problemu i wybranie najlepszej klatki z serii. Canon RP pozwala na zrobienie 4 klatek na sekundę ze śledzeniem ostrości (bez niej to maksymalnie 5 klatek). Punkty zdecydowanie dla Canona R10!

Autofocus – który aparat lepiej ustawia ostrość?

No właśnie, kolejna spora różnica między Canonem RP i Canonem R10 to autofocus. W nowszym modelu zastosowano też i nowszy system automatycznego ustawiania ostrości – DualPixelAF II. W starszym Canonie RP jest również DualPixelAF, jednak nie drugiej, a pierwszej generacji. Co to oznacza w praktyce?

Największą zmianą w Canonie R10 jest nowszy i znacznie lepszy system autofocusa, który może również wykrywać i śledzić oczy zwierząt oraz pojazdy

Canon RP bardzo dobrze ustawia ostrość. Potrafi wykryć i śledzić twarz, jak i oko, człowieka. To genialna wręcz funkcja, która bardzo ułatwia pracę. Jednak w Canonie R10 poprawiono ją jeszcze bardziej… Aparat prócz wykrywania i śledzenia twarzy/oka potrafi również wykrywać i śledzić oczy zwierząt, a także pojazdy! Punkty znowu lądują na koncie Canona R10.   

W Canonie RP nie ma opcji wykrywania i śledzenia oka zwierzęcia, a autofocus potrafi częściej mylić się przy zwierzętach. W przypadku wykrywania i śledzenia oczu człowieka nie ma między tymi modelami wielkich różnic, choć nowszy Canon R10 wypada i tu nieco lepiej.

Aparat dla podróżnika – kiedy wielkość (i waga) mają znaczenie

Oba te aparaty mogą ze sobą spokojnie rywalizować w tej samej kategorii wagowej i wielkościowej. Różnice między nimi są naprawdę niewielkie. Canon R10 waży 382g, kiedy pełnoklatkowy Canon RP jest o 58g cięższy. Oczywiście Canon RP jest też minimalnie większy (choć, co ciekawe, jest płytszy o ponad 13mm), więc i w tym przypadku można uznać remis. Oba świetnie sprawdzą się w roli aparatu na co dzień, czy też w roli korpusu dla podróżnika!

Lepszy aparat do nagrywania wideo?

No ale przecież zdjęcia to nie wszystko i coraz więcej osób zwraca również uwagę na funkcje nagrywania wideo. Na papierze wygrywa Canon R10, który nagrywa w rozdzielczości 4K w 30 klatkach, zbierając obraz z całej matrycy (czyli, bez dodatkowego cropa). W przypadku Canona RP teoretycznie jest możliwość nagrywania w 4K, jednak aparat nie korzysta wtedy z całej matrycy, a nakłada cropa x1,7 (czyli nieco większy niż przy wykorzystaniu mniejszej matrycy APSC). Dodatkowo autofocus poważnie zwalnia i jest zdecydowanie mniej precyzyjny. Dlatego też polecam tym aparatem nagrywać raczej w FullHD.

W tym miejscu należy sobie zadać jednak jedno, bardzo ważne pytanie – czy naprawdę potrzebujemy filmów w 4K? Moim zdaniem nie i dobre FullHD jest często lepsze od słabego 4K. Do filmowania rodzinnych imprez, czy nawet robienia kontentu na YouTube wciąż spokojnie FullHD wystarcza… jednak tutaj decyzję pozostawiam Tobie.

Warto zaznaczyć też, że R10 ma już nową multifunkcyjną stopkę, która pozwala na zasilanie akcesoriów (np. mikrofonu)

Czy warto dopłacać do Canona RP? Czy lepiej wybrać Canona R10?

Zacząłem od ceny, więc i nią przejdę do podsumowania. Aparaty te są do siebie zbliżone cenowo i w zależności od promocji raz jeden, a raz drugi jest tańszy. Faktem jest, że w przypadku Canona R10 częściej możemy liczyć na zestaw z kitowym obiektywem i adapterem EF-RF (które będą dodawane do zestawu, tylko jeszcze przez jakiś czas). Więc czy warto dopłacać do starszego Canona RP?

Dlaczego warto wybrać Canona RP?

Jeśli zajmujesz się lub zamierzasz się zajmować, fotografią portretową, nocną, czy też działać w słabych warunkach oświetleniowych, to tak – zdecydowanie warto dopłacać. Canon RP zagwarantuje znacznie lepszą jakość zdjęć i jeśli to dla Ciebie priorytet to nie zastanawiaj się dłużej – wybierz ten model.

Dlaczego warto wybrać Canona RP?

Jeśli zainteresował Cię ten model to koniecznie sprawdź jego recenzję:

Tania pełna klatka, która wyznacza nowy kierunek – Canon RP

Dlaczego warto wybrać Canona R10?

Jeśli jednak liczysz każdy grosz lub też bardziej interesuje Cię fotografia sportowa, fotografia dzikich zwierząt, wszelkiej akcji i ruchu to moim zdaniem Canon R10 daje tutaj sporo więcej – nie dość, że jest szybszy, to ma też lepszy autofocus, a przelicznik ogniskowej można wykorzystać na swoją korzyść. To aparat w wielu aspektach lepszy od Canona RP i będzie na pewno fajnym wyborem na start, jeśli nie do końca wiesz jeszcze, w jaką stronę chcesz iść.

Dlaczego warto wybrać Canona R10?

Myślisz o zakupie Canona R10? Sprawdź, jak ten aparat ocenił Jarek:

Canon EOS R10 – pierwsze wrażenia

Który jest lepszy?

Więc który wybrać? Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – wybierz ten, który lepiej pasuje do Twoich preferencji i do typu fotografii, którym zamierzasz się zajmować. To zawsze najlepsza droga!

No a jeśli chcesz sprawdzić oba modele przed zakupem, to są one dostępne w wypożyczalni Cyfrowe.rent!

Podziel się.

O Autorze

Skupiam się głównie na reportażu i dokumencie. Doświadczenie zdobywałem pracując dla prasy, klubów, firm czy też klientów indywidualnych. Staram się dzielić swoją pasją poprzez pisanie o niej.

7 komentarzy

    • Tekst (jak już na wstępie zaznaczyłem) jest o dwóch konkretnych aparatach Canona, o które często pojawiają się pytania. W innych artykułach na blogu znajdują się również inne modele aparatów.

Zostaw komentarz

izmir escort