W poprzednich odcinkach serii poświęconej street photo udało się przeanalizować, jakie aparaty i obiektywy najlepiej się w niej sprawdzają. Przed wyjściem na ulicę pozostaje więc dobrać właściwe akcesoria, które pozwolą zadbać o komfort w trakcie przenoszenia i użytkowania sprzętu. W street photo jest to o tyle warte uwagi, gdyż tak jak pisałem w pierwszej części cyklu, „filozofia” tej dziedziny fotografii wymaga, aby być stale gotowym do uchwycenia wyjątkowych kadrów. Koniecznością staje się zatem zabieranie aparatu wszędzie i posiadanie go przy sobie przez cały czas. Zapraszam więc do artykułu, w którym znajdziesz podpowiedzi, które akcesoria ułatwią fotografowanie na ulicy.
W street photo przydatne mogą być właściwie wszystkie akcesoria, które sprawdzą się w pozostałych gatunkach fotografii (takie, jak np. lampa błyskowa, statyw czy zapasowe akumulatory). Chciałbym jednak skupić się na tych, które wydają mi się kluczowe z perspektywy fotografii streetowej. Mam tu na myśli przede wszystkim akcesoria, zwiększające komfort w trakcie przemierzania ulic miasta i pozostały osprzęt (np. filtry polaryzacyjne).
Plecaki i torby dla streetowca
Wiele cech idealnego plecaka lub torby wykorzystywanych w street photo jest wspólnych dla tych stosowanych w trakcie uprawiania pozostałych dziedzin fotografii. Takie akcesoria muszą zapewniać bezpieczeństwo sprzętu i komfort użytkownika. Wzmocniona konstrukcja, wyściełane, regulowane przegrody, regulowane paski, oddychający tylny panel w przypadku plecaka, wygodny dostęp do zawartości czy kieszenie na dodatkowe akcesoria i rzeczy osobiste wydają się podstawowymi elementami. Niemniej fotografia uliczna ma swoją specyfikę, która sprawia, że warto skupić się także na innych cechach i nieco inaczej dobrać wyposażenie.
Więcej ogólnych informacji na temat wyboru plecaków i toreb znajdziesz w poniższych artykułach. Przydatne będą także przeprowadzone przez nas testy:
Peak Design Travel Backpack nie tylko do podróżowania! Recenzja plecaka
Plecaki fotograficzne dla turystów i podróżników. W co spakować się na wyjazd?
Przede wszystkim ilość sprzętu zabieranego w teren przez streetowca jest zdecydowanie mniejsza niż np. portrecisty, który potrzebuje zestawu blend, a do tego jeszcze, pomimo pracy w plenerze, światło zastane chce uzupełnić sztucznym. Fotografowie uliczni stawiają najczęściej na kompaktowe i poręczne systemy aparatów bezlusterkowych. Ich ograniczone gabaryty powodują, że nie jest konieczne stosowanie dużych, tradycyjnych toreb i plecaków fotograficznych. Nawet w przypadku doboru lampy błyskowej można posłużyć się kompaktowym modelem Quadralite Stroboss 36. Podobnie chcąc zabrać ze sobą statyw, można postawić na ultra lekkie konstrukcje, takie jak np. Peak Design Travel Tripod carbon. Godne uwagi modele toreb i plecaków pozwalają na ich wygodne oraz ergonomiczne spakowanie.
Co jeszcze może się przydać w street photo?
Dobrze dobrane akcesoria to nie tylko plecaki i torby. Warto zastanowić się, co będzie przydatne po wyjęciu z nich aparatu. Przede wszystkim komfort podniesie wygodny pasek. Wśród dostępnych modeli można znaleźć wiele różnorodnych propozycji, a temat ten zasługuje na osobny artykuł. Niemniej, tak jak w przypadku toreb i plecaków, warto wyróżnić kilka cech, które są istotne z punktu widzenia street photo.
Idealna sytuacja dla fotografa ulicznego to moment, w którym zlewa się z otoczeniem tak, że przechodnie w ogóle nie zwracają na niego uwagi. W osiągnięciu takiego stanu zapewne nie pomaga rzucający się w oczy oryginalny pasek z logo producenta i modelem aparatu. Paski takie są co prawda wygodne, jednakże działają nieco jak reklama, ogłaszające wszem wobec, że oto nadchodzi fotograf. Oczywiście także w przypadku alternatywnych pasków trudno mówić o kamuflażu, gdyż wciąż aparat jest widoczny na szyi, ale postawienie na nieco mniej krzykliwe wzory, będzie krokiem w dobrą stronę. Dodatkowo logo producenta i symbol może przesadnie zwracać uwagę złodziei.
Wygląd paska to jedno, ale ważna jest także dodatkowa funkcjonalność poszczególnych akcesoriów. Poniżej znajdziesz kilka wartych uwagi przykładów, których cechy są pożądane w przypadku street photo:
Więcej informacji na temat pasków i akcesoriów Peak Design znajdziesz w poniższych artykułach:
NOWOŚCI PEAK DESIGN – CZYLI POPRAWIANIE FLAGOWYCH PRODUKTÓW
PEAK DESIGN W RĘKACH REPORTERA PRASOWEGO – JACEK TURCZYK TESTUJE
Na koniec chciałbym przedstawić jeszcze jedno, bardzo przydatne w street photo akcesorium – filtr polaryzacyjny. Likwiduje on refleksy powstające na powierzchni szkła, co daje oczywistą korzyść podczas fotografowania w miejskiej dżungli. Z perspektywy fotografii ulicznej w grę wchodzą filtry kołowe, gdyż te prostokątne byłyby mało praktyczne.
W kolejnej odsłonie cyklu poświęconego street photo przedstawię kilka praktycznych wskazówek, jak fotografować na ulicy.
A może chcesz użyć do fotografii ulicznej tradycyjny aparat? W takim razie sprawdź nasz artykuł o materiałach światłoczułych.