Zdjęcia close up, makro i mikro – czym się różnią i czym je zrobić?

7

Od kiedy na fanpage Cyfrowe.pl na Facebooku trwa konkurs „Makrozagadka” publikuję raz w tygodniu opis, jak powstało konkursowe zdjęcie i jak samemu zrobić podobne. Pada wówczas sporo słów rodem z fotograficznego słownika, które dla niejednego mogą być zagwozdką. Przyszła pora co nieco wyjaśnić, a i z niektórych rzeczy się wytłumaczyć!

Przede wszystkim nazwa konkursu, któremu patronuje Nikon, jest pewnym uogólnieniem. Nie wszystkie bowiem konkursowe zdjęcia publikowane do tej pory, ani te, które pojawią się w kolejnych tygodniach, są „prawdziwymi” zdjęciami makro. Czasem są to małe rzeczy sfotografowane z bliska, a czasem powiększone przez obiektyw prawie jak przez mikroskop. Technicznie rzecz biorąc, powstawały w różny sposób, choć łączy je nawiązanie do świata malutkich przedmiotów.

Fotografia close up

To najłatwiejsza technika z trzech wymienionych w tytule. Są to po prostu zdjęcia z bliska. Zrobisz je bez specjalistycznego sprzętu, wystarczy, że masz kompakt z tak zwanym „trybem makro”, oznaczonym najczęściej na pokrętle aparatu symbolem kwiatka.

Jak działa tryb makro w aparacie? Sprawia, że możesz wyostrzyć zdjęcie nawet z bliskiej odległości, stojąc zaledwie kilka cm od fotografowanego przedmiotu. Dla porównania, zrobienie zdjęcia lustrzanką z teleobiektywem wymaga odejścia od przedmiotu aż o metr! A im bliżej fotografowanego obiektu możesz podejść, tym lepiej. Weź to pod uwagę kupując obiektyw. Oprócz jego standardowych parametrów sprawdź z jakiej odległości da się nim zrobić ostre zdjęcie.

obraczki

Nikon D7000 i obiektyw Sigma 20mm 1.8. Zdjęcie zrobione w minimalnej odległości, która pozwalała na złapanie ostrości. fot. Aleksandra Polkowska

Makrofotografia

Fotografia makro „zaczyna się” wtedy, gdy obraz przedmiotu, który fotografujesz (lub jego fragment) zajmuje na matrycy tyle samo centymetrów, ile liczy sobie w rzeczywistości. Mówimy wówczas o skali odwzorowania 1:1. Do zdjęć makro nie wystarczy sam aparat i obiektyw, chyba, że jest to specjalny obiektyw przeznaczony do makrofotografii, np.

Jeśli nie chcesz kupować specjalnego obiektywu do makro, możesz przerobić każdy posiadany przez siebie obiektyw za pomocą kilku akcesoriów.  Służą do tego soczewki i konwertery nakręcane na obiektyw, pierścienie, które montuje się pomiędzy aparatem a obiektywem (jest ich kilka typów) oraz miech. Wszystkie wymienione narzędzia dają podobny efekt, tzn. „powiększają” i „przybliżają” to, co fotografujesz, jednak robią to w różnym stopniu. Ponadto różnią się wygodą używania i ceną.

makrofotgrafia pierscienie pośrednie

Nikon D7100, Nikkor 50mm 1.8 i pierścienie pośrednie. Fot. Anna Bobryk

makro

Nikon D700 i Nikkor 105mm 2.8, fot Aleksandra Polkowska

Nano i mikrofotgrafia

Zasady są tu takie same jak w przypadku makro, tylko że skala odwzorowania musi być większa niż 10:1. Obraz, jaki uzyskasz na matrycy, musi być dziesięciokrotnie większy niż rzeczywiste wymiary fotografowanego przedmiotu. Niestety nie da się zrobić takich zdjęć za pomocą rzeczy dostępnych w sklepach fotograficznych. Potrzebne są do tego zaawansowane optyczne narzędzia i mikroskopy. Poniższe zdjęcie zostało wykonane w powiększeniu 8:1. Jest więc bardzo blisko mikrofotografii, jednak w dalszym ciągu, technicznie rzecz biorąc, jest to makro a nie mikrofotografia.

makrofotografia

makrofotografia duże powiększenie

Wnętrze zegarka w powiększeniu 8:1 fot. Jacek Ożóg Studio58, Zdjęcie zrobione z użyciem miecha.

Wiesz teraz, że pod słowem makro nie zawsze kryje się prawdziwa makrofotografia.  Możesz w ten sposób fotografować kwiaty i owady (co najbardziej kojarzy się z tą dziedziną fotografii) albo wymyślać foto zagadki jak te, które publikuję w konkursie na facebooku Cyfrowe.pl. Pod słowem makro kryje się wiele technik, narzędzi i pomysłów.

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

7 komentarzy

 1. Witam,
  chciałabym zapytać co myślicie o takim zestawieniu do zdjęć produktowych (obiekty 10-25 cm z małymi detalami i napisami ze specyfikacją- chodzi o komponenty elektroniczne).
  Nikon 7200 +Tamron AF 60mm f/2 Macro
  lub
  Nikon 7200 + Nikon 60mm f.28 D Micro- Nikkor?

  do tego lampy błyskowa Yongnuo czy lampa pierścieniowa LED?
  Dzięki za odpowiedź :)

  • Aleksandra Polkowska w

   Oba zestawy wybrane przez Ciebie powinny się sprawdzić, przy tego typu działalności. Zestaw z obiektywem Nikon pozwoli Ci robić mocniejsze zbliżenia niż Tamron, więc wybierz go, jeśli potrzebujesz takiej właśnie cechy.
   Jeśli mają to być zdjecia produktowe, np. do sprzedaży, do sklepu internetowego itp. a nie artystyczne to poleciłabym rozejrzenie się za stołem bezcieniowym https://www.cyfrowe.pl/szukaj.php?tekst=st%C3%B3%C5%82+bezcieniowy&kat=45&A=0 i lampami do niego, np. marki Quadralite. Wydatki wzrosną, ale jedna pierścieniowa lampa nie da Ci efektu idealnie białego tła ani nie doświetli dobrze detali produktu. Lampy Yongnuo natomiast mają sens tylko wtedy, gdy będzie ich kilka z każdej strony stołu i będą wyzwalane zdalnie na odległość. Lampa zakładana na aparat to rozwiązanie czysto reporterskie i w fotografii produktowej raczej się nie sprawdza.

 2. Witaj, czy lustrzanka Canon EOS 700D + 18 mm – 55 mm IS STM ma funkcję mikro i makro? Proszę o informację.

 3. BankMonet-pl w

  Witam.

  Krótko i na temat napisane.

  Prośba. Proszę o pomoc. Jestem na niższym poziomie niż podstawowy w foto. Zajmuje się numizmatyką i chciałbym kupić aparat do mikro/makro – mam namiot i 3 parasole z białym światłem. Proszę o pomoc czego szukać, jak szukać.

Zostaw komentarz

izmir escort