Pendrive Sandisk – który wybrać i w jaki sposób najłatwiej przenosić zdjęcia

4

Pamięć USB, zwana potocznie pendrive, obecnie stała się najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem wymiany danych. Zdecydowały o tym przede wszystkim niewielkie rozmiary, duża pojemność, niska cena, prostota obsługi i uniwersalność. Urządzenia te przyniosły rewolucję porównywalną do tej, jakiej dokonały dyskietki, płyty CD, DVD czy Blue-ray. Warto więc przyjrzeć się bliżej pendrive’om i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pendrive’a?

1. Pojemność

Najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru pamięci USB jest pojemność. Przemyśl do czego będziesz używać pendrive’a. Jeżeli chcesz zabierać ze sobą do prezentacje i inne dokumenty, których rozmiar nie przekracza kilku MB, z pewnością wystarczy urządzenie o małej pojemności. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dokładając niewielką kwotę, możesz nabyć dany model pendrive’a w wersji o zwiększonej pojemności. Do przenoszenia większej liczby plików, które dodatkowo charakteryzują się dużymi rozmiarami, odpowiednie będą urządzenia o pojemności 32 GB i większej.

sandisk-cruzer-force

Jeżeli potrzebujesz pamięci np. do przenoszenia prezentacji lub plików do druku, pendrive o pojemności 8 GB będzie wystarczającym rozwiązaniem.

2. Prędkość działania

Niezwykle istotna jest prędkość zapisu i odczytu danych. Przede wszystkim odpowiada za to obsługiwany standard USB – zależnie od tego czy pendrive wykorzystuje USB 2.0 czy USB 3.0. Teoretycznie pierwszy z nich umożliwia transfer danych z prędkością 480 Mb/s, natomiast drugi 4,8 Gb/s. W praktyce parametry są nieco inne, warto więc zwrócić uwagę na informacje podawane przez producenta, aby jak najsprawniej wymieniać dane. Standard USB 3.0 jest kompatybilny wstecznie, co oznacza, że można go podłączyć do portów USB starszej generacji i skutecznie przesyłać pliki, z ograniczeniem do maksymalnej prędkości przesyłania danych, odpowiedniej dla danego typu złącza (np. po podłączeniu pendrive’a ze złączem USB 3.0 do komputera obsługującego jedynie USB 2.0, maksymalna prędkość przesyłania danych będzie taka, jak dla drugiego z wymienionych standardów).

Extreme Pro

Pendrive Sandisk Cruzer Extreme PRO zapewnia 128 GB pamięci na dane, które można przesyłać z prędkością do 260 MB/s.

3. Konstrukcja

Na rynku dostępne są pendrive’y o różnorodnej konstrukcji. Do najpopularniejszych należą urządzenia z wysuwanym portem lub ze swoistą skuwką. Dużą popularnością cieszą się również niezwykle małe pendrive’y, których bryła wykracza w niewielkim stopniu poza obrys złącza. Większość urządzeń posiada uchwyt, który pozwala nosić je jako brelok. W dalszej części artykułu zostaną szerzej omówione najciekawsze modele.

Sandisk Cruzer Orbit

Sandisk Cruzer Orbit charakteryzuje się niezwykle ciekawą konstrukcją.

4. Bezpieczeństwo danych

Producenci umożliwiają zaszyfrowanie danych i zabezpieczenie ich hasłem. Firma Sandisk oferuje wybrane modele wraz z oprogramowaniem SanDisk SecureAccess, pozwalającym na szyfrowanie plików metodą 128-bit AES oraz zablokowanie dostępu do plików poprzez zastosowanie hasła. Dodatkowo producent dodaje do swoich urządzeń program RescuePRO, który umożliwia odzyskanie skasowanych lub uszkodzonych plików.


Najciekawsze propozycje

Idealny pendrive powinien być mały, pojemny, szybki, niezawodny i odporny. Urządzeniem, które spełnia te wszystkie cechy jest Sandisk Cruzer Ultra (dostępny w wersjach o różnej pojemności). Charakteryzuje się ładną i ergonomiczną stylistyką, obsługą USB 3.0 oraz posiada chowany wtyk USB, dzięki czemu nie ma obaw o jego przypadkowe uszkodzenie. Jeżeli potrzebujesz urządzenia o wzmocnionej wytrzymałości, to z pewnością zainteresuje cię stylowy Sandisk CRUZER ULTRA FLAIR, posiadający metalową obudowę. Sandisk Cruzer Ultra Fit stanowi dobrą alternatywę, jeśli poszukujesz naprawdę miniaturowej pamięci USB.

sandisk-cruzer-ultra-2

Sandisk Cruzer Ultra łączy w sobie wszystkie cechy dobrego pendrive’a.

sandisk-cruzer-ultra-flair

Sandisk Cruzer Ultra Flair posiada metalową obudowę, wzmacniającą wytrzymałość.

sandisk-cruzer-ultra-fit

O sukcesie pendrive’ów zadecydowały m.in. niewielkie wymiary, gwarantujące mobilność. Sandisk Cruzer Ultra Fit jest ekstremalnym przykładem miniaturyzacji.

Ogromną mobilnością cechują się urządzenia wyposażone w 2 złącza USB – tradycyjne i USB typ C. Dzięki temu możliwe jest podłączenie pendrive’a zarówno do komputera, jak i urządzenia mobilnego. Do takich urządzeń należą Sandisk Ultra 32 GB Dual Drive USB Type-CTM oraz Sandisk ULTRA DUAL 16 GB USB 3.0. Możesz również zakupić pendrive wyposażony jedynie w złącze USB typ C, które w znacznym stopniu rozszerzy pamięć urządzenia mobilnego, a dodatkowo ułatwi transfer danych. Sandisk iXpand 16 GB USB 3.0 i Sandisk iXpand 16 GB zostały wyposażone w złącze USB 3.0 oraz Lightning, dzięki czemu są znakomitym sposobem na łatwe i szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami Apple, takimi jak iPhone i iPad.

Sandisk Ultra Dual Drive umożliwia podłączenie do urządzeń wyposażonych w tradycyjne złącze USB lub USB typ C.

sandisk-ixpand-16-gb-dla-iphone-i-ipad

Pamięci USB serii iXpand zostały wyposażone w złącze Lightning wykorzystywane w urządzeniach iPad i iPhone.

Sandisk Cruzer Extreme 32 GB pozwala na odczyt danych z prędkością 245 Mb/s, natomiast zapis odbywa się z prędkością 190 Mb/s. Oznacza to, że plik o rozmiarze 1 GB przeniesiesz do pendrive’a w czasie ok. 5 sekund. Miniaturyzacja technologii pozwoliła na naprawdę efektowne zwiększenie pojemności pamięci USB, umożliwiając jednoczesne przechowywanie ogromnej ilości danych, nawet do 256 GB w przypadku Sandisk Cruzer Ultra.

extreme

Niezwykle istotną cechą pendrive’ów jest prędkość przesyłania danych. Sandisk Cruzer Extreme umożliwia transfer z prędkością do 245 MB/s.

Pendrive jest niezastąpionym akcesorium każdego fotografa, które posiada szereg zastosowań. Duża liczba modeli dostępnych na rynku sprawia, że z łatwością wybierzesz urządzenie odpowiednie dla siebie.

Jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni dyskowej i jednocześnie chcesz zachować mobilność, zajrzyj do artykułu Archiwizowanie danych – dyski zewnętrzne, gdzie znajdziesz m.in. informacje o przenośnych dyskach zewnętrznych 2,5’’.

Ps. Napisz w komentarzu, co najbardziej cenisz w urządzeniach typu pendrive.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

4 komentarze

 1. Nie wiedziałem, że jest coś takiego jak USB typu C! Właśnie szykowałem się do zakupu pendriva i już wiem, że właśnie taki będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam

  • Mikołaj Konkiewicz w

   Jeżeli chcesz w łatwy sposób przenosić dane między komputerem i urządzeniem mobilnym, to z pewnością się przyda. ;)

 2. Zróbcie lepiej jakiś test czytników kart pamięci pod usb 3.0 bo ostatnio jest w czym wybierać a jakość i prędkości są różne.

  • Mikołaj Konkiewicz w

   W najbliższym czasie przewidujemy opublikowanie artykułu związanego z czytnikami kart pamięci, tak więc zapraszam do śledzenia bloga i zapisania się do newslettera.

Zostaw komentarz

izmir escort