Panoramowanie w fotografii sportowej

2

Fotografia sportowa kojarzy się przede wszystkim z krótkimi czasami. Są jednak sposoby, pozwalające na podkreślenie dynamiki. Jednym z nich jest panoramowanie, czyli fotografowanie z dłuższym niż zwykle czasem naświetlania, połączone ze śledzeniem obiektu. Jeśli szukasz sposobu na wykonywanie bardziej oryginalnych zdjęć o sportowym charakterze, to jesteś w dobrym miejscu.

Krok pierwszy – wybierz odpowiednie miejsce

O samym panoramowaniu pisaliśmy już na łamach bloga, jeśli więc interesujesz się tą techniką, możesz przeczytać o niej więcej w tym miejscu. Aby wykorzystać efekt jaki daje wspomniana technika musisz wybrać odpowiednie miejsce. Ważne jest, aby tło było urozmaicone, ponieważ będzie ciekawie wyglądać w rozmyciu. W przypadku większych imprez sportowych nie jest to trudne, wystarczą różnorodnie ubrani kibice.

Atrakcyjne tło jest niezwykle ważne dla ostatecznego efektu, niestety nie zawsze uda się spełnić ten warunek.

Atrakcyjne tło jest niezwykle ważne dla ostatecznego efektu, niestety nie zawsze uda się spełnić ten warunek.

Drugą istotną rzeczą jaką należy wziąć pod uwagę jest kierunek ruchu obiektu. Wybierz takie miejsce, w którym nie ulega on zmianie. Jeśli planujesz wykorzystać panoramowanie podczas rajdu samochodowego, unikaj skarp i wybojów, gdyż spowodują one, że zdjęcie najpewniej będzie nieudane. Na końcu wybierz odpowiednią perspektywę i zrób parę ujęć „na sucho”, aby zobaczyć jak ostatecznie będzie wyglądać tło.

Jak ćwiczyć technikę panoramowania?

Panoramowanie jest stosunkowo trudne. Trzeba dobrze wyczuć prędkość obiektu, aby być w stanie utrzymać go przez dłuższą chwilę w tym samym fragmencie wizjera, co pozwoli na osiągnięcie zadowalającego efektu.

PANORAMOWANIE – SKUTECZNA METODA NA DYNAMICZNE ZDJĘCIA!

Na początek polecam krótsze teleobiektywy (w okolicach 100 mm), względnie krótkie czasy i oddalenie się od obiektu na tyle, aby swobodnie mieścił się w kadrze.

DSC_8575 (Kopiowanie)

Następnie stopniowo wydłużaj czas naświetlania. I jeszcze jedno – jeśli posiadasz obiektyw ze stabilizacją bez trybu panoramy, to wyłącz ją całkowicie. Skoro już jesteśmy przy sprzęcie – mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Z uwagi na stosowanie długich czasów naświetlania, nie potrzebujesz jasnych i super jasnych obiektywów, a jeśli już taki posiadasz to możesz znacznie obniżyć czułość ISO, co dodatkowo poprawi jakość zdjęcia.

motorcup-prix-1659350_1920 (Kopiowanie)

Panoramowanie jest też jednym z tych zabiegów, które można uzyskać podczas obróbki komputerowej. Jednakże jest to niezwykle czasochłonne. Po pierwsze trzeba bardzo dokładnie zaznaczyć poruszający się obiekt, a efekty i tak najpewniej będą dalekie od zadowalających. Spójrz na poniższe zdjęcie.

mFy4Rgm (Kopiowanie)

Dokładne obrysowanie sylwetki zawodnika (zwłaszcza włosów) byłoby niezmiernie uciążliwe, a efekt i tak będzie sztuczny, poza tym fotografowanie jest najprzyjemniejszą częścią naszego hobby, a nie późniejsze siedzenie przed komputerem.

Kiedy warto stosować panoramowanie?

Jak widać panoramowanie to świetny sposób na oddanie dynamiki, z jaką porusza się sportowiec lub obiekt. Trzeba jednak pamiętać, że powinno być ono jedynie urozmaiceniem naszej galerii, a nie stanowić jej podstawę. Zauważ, że nieostre zdjęcie nie zawsze musi być nieudane. Wszystko zależy od ostatecznego efektu. Może się tak zdarzyć, że po niewielkiej obróbce zdjęcie będzie prezentowało się na tyle dobrze, że idealnie spełni wspomnianą przed chwilą rolę.

horse-1911382_1920 (Kopiowanie)

Ostatnią kwestią, jaką warto brać pod uwagę, to określenie dyscyplin, które najlepiej sprawdzą się w panoramowaniu. Moim zdaniem wszystkie wyścigi, na przykład: kolarskie, samochodowe, konne; biegi czy pływanie, ponieważ ruch jest łatwy do przewidzenia, a dynamika stanowi sedno tych sportów. Niestety w przypadku sportów walki (karate, boksu, itp.) osiągnięcie satysfakcjonującego efektu będzie niezwykle trudne do uzyskania.

 

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

2 komentarze

  • Witam,

   wszystko zależy od ogniskowej obiektywu, odległości od obiektu i prędkości z jaką się porusza. Osobiście zazwyczaj próbuję kilku ustawień i sprawdzam kiedy efekt podoba mi się najbardziej, widoczny w artykule samolot fotografowałem z czasem 1/50 s, a narciarkę 1/125 s.

   Pozdrawiam,
   Szymon

Zostaw komentarz

izmir escort