Mała głębia ostrości na przysłonie f/8?! Makrozagadka odc. I

0

Na fanpage Cyfrowe.pl na Facebooku trwa teraz konkurs „Makrozagadka”. W dzisiejszym wpisie zdradzę, co było prawidłową odpowiedzią w pierwszym odcinku i podpowiem, jak zrobić własną zagadkę.


Fotografia makro to nie tylko zdjęcia owadów, kwiatów i kropli rosy na łące. Mogą to być też abstrakcyjne obrazy, linie, kolory, kształty i detale dobrze znanych ci przedmiotów, ale pokazanych w inny sposób niż przywykliśmy o nich myśleć. Ten rodzaj fotografii to pretekst do dobrej zabawy i sprawdzenia, czy umiesz myśleć inaczej niż wszyscy.

Zagadka numer jeden

Pierwszy odcinek Makrozagadki okazał się za prosty. Prawidłową odpowiedź odgadnięto w kilka minut i po odświeżeniu strony internetowej było już wiadomo, kto zgarnia główną nagrodę. Na zdjęciu konkursowym znajduje się element zaparzacza do kawy/herbaty, służący do odcedzania fusów. Zagadka okazała się za prosta najprawdopodobniej dlatego, że pokazuje cały obrys fotografowanego przedmiotu, który jest całkowicie czytelny mimo bardzo małej głębi ostrości. Zdjęcie zostało zrobione w niewystarczającym powiększeniu, żeby zmylić oglądających. Jednak to była zaledwie rozgrzewka! Następne zagadki nie będą już takie proste i będzie trzeba bardziej wysilić swoją wyobraźnie, żeby zgarnąć nagrody.

Aparat, obiektyw i wybór tematu – najważniejsze rzeczy przy powstawaniu zdjęcia

Zdjęcia zrobiłam Nikonem D700 i obiektywem Nikkor 105mm f/2.8 Micro, jednak nie wykorzystując maksymalnie jego możliwości. Te poznacie Z BLISKA w kolejnych odcinkach konkursu. Pomysł na zdjęcie był taki, by sfotografować mniejszy element większej całości. Coś, co znalazłam w kuchni, skojarzyło mi się z tym, co mogłabym znaleźć w warsztacie i tak właśnie chciałam pokazać temat zdjęcia – wyeksponować cechy tworzywa, z którego jest zrobiony (metal). Żeby zwiększyć kontrast i uniemożliwić przypadkowym przedmiotom odbijanie się w metalowej powierzchni, otoczyłam temat mojego zdjęcia czarnymi prostokątami, a stolik na którym stał, przysunęłam blisko okna. Na sitko spojrzałam z góry, żeby w tle mieć jego rozmazany fragment. Zdjęcie dzięki temu jest bardziej plastyczne i trójwymiarowe. Zostawiłam również w kadrze drążek, co miało być ułatwieniem dla zgadujących.

na blogaaaaaa

Jak fotografować metal

W fotografowaniu metalowych przedmiotów musisz wziąć pod uwagę, że w specyficzny sposób odbijają one światło. Niektóre z nich, jeśli są gładkie, zachowują się jak lustro – możesz się w nich przejrzeć i zrobić sobie niechcący „selfie”. W odbiciu mogą się też pojawić przedmioty znajdujące się dookoła. Ponadto jeśli oświetlisz je ostrym światłem, tzn takim, które jest małe (np. biurkowa lampka) lub będącym daleko (np. słońce na bezchmurnym niebie w południe) na powierzchni przedmiotu pojawią się odblaski, które ukryją element układanki albo wręcz „wypalą” w nim dziurę. Do fotografowania metalowych przedmiotów potrzebujesz dużego źródła miękkiego światła, pochodzącego np. z okna zasłoniętego cienką firanką lub dużego softboxa, jeśli fotografujesz w studio.

na blogaaa

na blogaa

na bloga

Mała głębia ostrości

Fotografia makro to mała głębia ostrości. Wyraźny jest tylko mały wycinek zdjęcia. To trochę niewiarygodne, ale zdjęcie-zagadka zrobione zostało na przysłonie f/8, wszystko na nim powinno więc być ostre jak żyletka. Tymczasem sitko do zaparzania kawy wygląda jak zrobione na przysłonie co najwyżej f/1.4. Wykorzystaj to, tworząc własną zagadkę! Dzięki małej głębi ostrości możesz ukryć strategiczne elementy przedmiotu, które pozwalają na jego rozpoznanie. Pokaż tylko to, co chcesz pokazać, a resztę zostaw w strefie nieostrości.

na blogaaaaaaaa

Statyw w makrofotograii

Przy tak małej głębi ostrości, nawet wzięcie oddechu lub drgania rąk mogą sprawić, że ostrość ucieknie z miejsca, w którym ją ustawiłeś. Liczą się dosłownie milimetry. Do robienia zdjęć makro niezbędny jest statyw i przełączenie aparatu na manualne ostrzenie.

Jak zrobić własną fotozagadkę?

Fotografia close up, zdjęcia w skali 1:1 i ogromne powiększenia małych przedmiotów to obrazy, które potrafią zaburzyć percepcję oglądającego i sprawić, że będzie się on długo zastanawiał, na co właściwie patrzy. Najlepsze zagadki powstają wtedy, kiedy są totalnie abstrakcyjne i nie ma na nich żadnego punktu odniesienia. Im większa skala odwzorowania, tym trudniej zgadnąć, co jest na zdjęciu.

O tym, czym jest fotografia close up, czym różni się od fotografii makro i mikro oraz jakimi narzędziami uzyskać skalę 1:1 dowiesz się z kolejnego wpisu. W międzyczasie możesz spróbować swoich sił w zgadywaniu mojej kolejnej zagadki na Facebooku.

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort